Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Islandzki szpic pasterski – wszechstronny pies stróżujący i rodzinny z wyspy

29.10.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Islandhund steht auf einem kleinen Hügel

Islandzki pies pasterski jest jedną z rzadkich ras, ale znajduje coraz więcej fanów wśród miłośników psów, którzy szukają inteligentnego, ruchliwego i przymilnego towarzysza. Ta na samej Islandii niemal wymarła rasa jest wytrzymała, dobrze wychowana i wszechstronna: Czy to do sportu dla psów, czy jako pies towarzysz, czy też dla aktywnych rodzin – islandzki szpic pasterski ma wiele talentów.

Loading...

Z dalekiej Północy

Życie w zgodzie naturą jest do dziś na wyspie Islandii oczywiste. Przez wiele wieków oprócz połowu ryb najważniejszym fundamentem życia była hodowla owiec i koni. Psy przejmowały najważniejsze zadania: musiały pilnować, czuwać i polować. To, co w innych krajach przejmowały różne rasy, na Islandii dzięki odosobnionemu położeniu spoczywało w obowiązkach jednej rasy psów.

Prawdopodobnie sprowadzony przez wikingów islandzki szpic pasterski stał się wszechstronnym zwierzęciem pracującym, który żył w rodzinie jako jej część. W międzyczasie inne rasy wypierały typowego dla Islandii „Íslenskur fjárhundur“ (Icelandic sheepdog). Na szczęście średni pies na całym świecie znajduje coraz więcej fanów.

Charakter islandzkiego szpica pasterskiego

Islandzki szpic pasterski jest wyjątkowy pod kątem swojego wyglądu i jego wszechstronnego usposobienia. W zależności od języka i standardu opisywany jest jako owczarek lub szpic, co doskonale odzwierciedla jego elastyczność i zdolność przystosowywania się. Uwielbia ludzi i rozwija bardzo ścisłą więź z rodziną. Dla dzieci jest cierpliwym, spokojnym współlokatorem, cudownym towarzyszem zabawy, nawet jeśli musisz oczywiście mieć oko na tę bandę urwisów.

Typowy islandzki szpic pasterski wnosi dużą dawkę sprytu. Jest inteligentny, współdziała i jest wyjątkowo ciekawski i chętny do nauki. Wykazuje się odwagą, jest pewny siebie i szczery, bez chęci przejmowania roli przywódcy. Najchętniej pracuje razem z człowiekiem. Czy to przy pilnowaniu owiec, jako towarzysz na długie przejażdżki konne, w sporcie dla psów lub podczas polowania na szczury – islandzki szpic pasterski chętnie bierze w tym udział!

Wychowanie i hodowla islandzkiego szpica pasterskiego

Czujny, ruchliwy islandzki szpic pasterski nie jest najlepszym wyborem do miejskiego mieszkania. Uda się to tylko wtedy, gdy jest się dużo z psem poza domem i będzie on przebywał tam tylko w celu spania. Czuje się dobrze w domu z ogrodem, gdzie może spędzać dużo czasu na czuwaniu i na dworze. W młodym wieku ciekawe psy bardzo lubią przygody, dlatego obowiązkowe jest zapewnienie stabilnego ogrodzenia.

Podczas socjalizacji i wychowania można przygotować się na przyjaznego czworonoga, który jest otwarty i bez nieśmiałości podchodzi do nowości. Może rozwinąć wyczuwalny instynkt łowiecki . Podczas wychowania należy zwrócić uwagę na dobrze przyswojoną komendę przywołania i zabezpieczyć młodego psa linką treningową. Islandzki szpic pasterski potrzebuje wysokiego stopnia aktywności fizycznej i wysiłku umysłowego. Zachwycić go może niemal wszystko – od sztuczek dla psów po agility.

Pielęgnacja islandzkiego szpica pasterskiego

Wytrzymała, odporna na warunki atmosferyczne sierść islandzkiego szpica pasterskiego składa się z półdługich do długich włosów okrywowych i gęstego podszerstka. Szczególnie w okresie linienia ten bardzo ruchliwy pies powinien być mocno i codziennie szczotkowany. Poza czasem linienia cotygodniowe szczotkowanie utrzymuje wypadanie sierści pod kontrolą.

Cechy szczególne islandzkiego szpica pasterskiego

Pomimo dość długiego chowu wsobnego islandzki szpic pasterski jest bardzo wytrzymałą rasą z niewieloma obciążeniami genetycznymi. Najlepiej kupić swojego szczeniaka u renomowanego, zarejestrowanego hodowcy, którego psy przechodzą niezbędne testy w ramach zatwierdzenia hodowli. Związek Kynologiczny w Polsce udostępni Państwu listę hodowców.

Przy dobrej pielęgnacji średniej wielkości islandzki szpic pasterski żyje 12 lat i więcej.

Najlepsze produkty dla Państwa islandzkiego szpica pasterskiego znajdą Państwo u nas!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Islandzki szpic pasterski

Rasa
Islandzki szpic pasterski
Pochodzenie
Islandia
Klasyfikacja
Szpice i psy w typie pierwotnym
Rozmiar
wysokość w kłębie: od 42 do 46 cm
Waga
od 9 do 14 kg
Budowa ciała
zwarta i mocna
Oczy
duży lub bardzo duży, ciemny
Uszy
mały do średniej wielkości, stojący
Sierść i umaszczenie
średnio długa do długiej, umaszczenie od tan do kremowego, brązowe, szare i czarne z białymi znaczeniami
Cechy szczególne
wszechstronny, odpowiedni dla rodzin
Charakter
wesoły, wytrzymały, lubiący ruch, czujny i ciekawy
Zdrowie
jest uważany za mocną rasę o niewielu problemach zdrowotnych

Poznaj także inne rasy szpiców:

  • Szpic niemiecki: Szczególnie na terenach wiejskich, niemiecki szpic był niegdyś wszechobecny jako pies domowy i gospodarski, zawsze czujnie pilnujący swojego terytorium.
  • Eurasier: Eurasier to ciekawy wybór dla rodzin, które poszukują serdecznego, aktywnego i przytulaśnego towarzysza na co dzień.
  • Szpic fiński: Szpic fiński nie daje się przeoczyć. Już przy przywitaniu od razu daje o sobie znać głośnym szczekaniem. Dzięki temu jest niezawodnym stróżem. Potrafi jednak wiele więcej.
  • Szpic japoński: Nihon Supittsu – tak jest nazywany japoński szpic w swojej dalekowschodniej ojczyźnie. Ten elegancki mały piesek nie ma zbyt długiej historii, ale jest bardzo intrygujący.
  • Kai: Kiedyś polował w stadzie na duże zwierzęta, dziś Kai, poprawnie mówiąc Kai Inu lub Tora Inu, jest psem, który poza Japonią uchodzi za absolutną rzadkość.
  • Samojed: Swoim charakterystycznym „uśmiechem“ zachwyca miłośników psów na całym świecie. Kiedyś był używany przez syberyjskie plemiona koczowników jako pies do pracy i puszyste źródło ciepła.
  • Szpic miniaturowy: Mały, pełen energii, z bardzo puszystą sierścią. Szpice miniaturowe cieszą się dużą popularnością jako psy towarzyszące i rodzinne. Powody są oczywiste.

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla Państwa islandzkiego szpica pasterskiego

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie