• Brak minimalnej kwoty zamówienia
 • Bezpłatna wysyłka od 99 zł.
 • 45 dni na darmowy zwrot
 • Ponad 8.000 produktów
 • Program PAYBACK
Samojede Hund steht vor einer Blumenwiese

Samojedy – wielka psia dusza z dalekiej Syberii

Samojed ze swoim charakterystycznym „uśmiechem” zachwyca wielbicieli psów na całym świecie. Niegdyś używany przez koczowniczych mieszkańców Syberii - Samojedów - jako pies roboczy i puszysty ogrzewacz, ten czworonożny przyjaciel jest teraz cenionym towarzyszem rodziny. Ten ruchliwy i wytrzymały pies ze wspaniałą jasną sierścią nie da swojemu dwunożnemu towarzyszowi ani chwili wytchnienia.

Loading...

Wytrzymały pies zaprzęgowy o przytulnie miękkim futrze

Jazda w zaprzęgu, pilnowanie stad reniferów i stróżowanie – zadania, jakie samojed setki lat temu wykonywał na Syberii, były różnorodne. Jednak dla koczowniczych Nieńców lub Samojedów psy były nie tylko zwierzętami użytkowymi. Spały z ludźmi w jurtach, ogrzewały je miękką sierścią w chłodne zimowe noce i zapewniały dzieciom poczucie bezpieczeństwa. W XIX i XX w. były stosowane przez naukowców w Arktyce i Antarktyce jako wytrzymałe psy zaprzęgowe.

Charakter samojeda

Jako pies zaprzęgowy, samojed jest bardzo towarzyski i kocha ruch. Przywiązuje się do swojej rodziny, uwielbia dzieci i zachwyca inteligencją. Ze względu na swoje pogodne usposobienie nadaje się jako pies do terapii i wizyt u dzieci i ludzi starszych, ale nie jest zalecany jako pies ochronny – ma zbyt przyjazny wygląd i równie przyjaźnie traktuje niemalże każdego człowieka.

Wychowanie i opieka

Samojed lubi mieć wyzwania umysłowe i fizyczne. Oznacza to, że potrzebuje dużo ruchu i aktywności, codziennie i niezależnie od aury. Dlatego też osoby o aktywnym stylu życia są idealnymi towarzyszami dla tych wytrzymałych i otwartych czworonogów. Jego instynkt łowiecki nie jest zbyt silnie rozwinięty. Jednak jeśli będzie się nudzić, samojed może spróbować udać się na wyprawę poza znajomy teren, zwłaszcza jeśli jest niedostatecznie ogrodzony. W mieszkaniu pies czuje się dobrze, pod warunkiem, że ma okazję wyszaleć się podczas spacerów lub wędrówek na zewnątrz. Poza obowiązkowymi psimi zaprzęgami zaleca się, by samojed mógł uprawiać takie rodzaje sportu, jak agility czy dog dancing.

 

Podczas wychowania wymagana jest konsekwencja i jasne zasady. Należy je stosować z dużą ilością pozytywnej motywacji i wyczuciem, ponieważ samojedy są uważane za psy pewne siebie i samodzielne.

Pielęgnacja samojeda

Gęsta, bujna sierść w jasnych kolorach jest znakiem rozpoznawczym samojeda i powinna być jego zabezpieczeniem przed syberyjskim zimnem. Co więcej, oczyszcza się przy tym samodzielnie. Co do zasady wystarczy regularne szczotkowanie. Szczególnie ważna jest staranna pielęgnacja sierści w wieku szczenięcym i w okresie linienia. Szampon i mydło dla psów powinny być jednak stosowane dość rzadko, gdyż mogą uszkodzić ochronną warstwę tłuszczową otaczającą psie włosy.

Rozmiary, waga i cechy charakterystyczne

Psy osiągają około 57 centymetrów wysokości, suki – 53 cm. Waga ciała waha się od 20 do 30 kilogramów, długość życia wynosi ok. 13 do 14 lat. Charakterystyczną cechą tej rasy jest tak zwany uśmiech. Powstaje on w wyniku specyficznego ustawienia oczu i lekko wygiętych do góry fafli, doskonale podkreślając jego łagodne usposobienie. Ze względu na swoją bujną sierść, samojed jest jednym z najpopularniejszych psów wystawowych.

Najlepsze produkty dla Państwa samojeda znajdą Państwo u nas!

Do produktów dla psów

Samojede Hund steht vor einer Blumenwiese

Podsumowanie Samojed

 • Rasa
  Samojed
 • Pochodzenie
  Rosja
 • Klasyfikacja
  Szpice i psy w typie pierwotnym; sekcja 1: Północne psy zaprzęgowe
 • Rozmiar
  od 53 do 57 cm
 • Waga
  20–30 kilogramów
 • Budowa ciała
  silne i umięśnione; wysoko osadzony ogon, często noszony na bok lub na grzbiecie
 • Oczy
  średnio brązowe do ciemnobrązowych; niebieskie oczy są wadą dyskwalifikującą
 • Uszy
  małe, szeroko osadzone stojące uszy z lekko zaokrągloną końcówką
 • Sierść i umaszczenie
  bardzo gęsta i bujna dzięki długim włosom okrywowym i miękkiemu podszerstkowi; barwa czystobiała, biszkoptowa i kremowa
 • Cechy szczególne
  charakterystyczny dla danej rasy „uśmiech”, wynikający z ustawienia oczu i lekko wygiętych do góry kącików fafli
 • Charakter
  towarzyskie, przyjacielskie, pewne siebie, bardzo aktywne
 • Pielęgnacja
  szczotkowanie zwykłą szczotką dla psów; w czasie linienia nieco częściej
 • Zdrowie
  regularne kontrolne badania wzroku, serca i bioder pomogą Państwa samojedowi pozostać w dobrej formie do późnej starości.

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla Państwa samojeda

Loading...

Dalsze tematy w skrócie