Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze
10% rabatu z Newsletterem
Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze

Beagle – charakter, wychowanie, opieka

04.06.2024 - Czas czytania: 11 minuty

Beagle stojący na polanie

Beagle to bystry i pełen energii pies o silnie zakorzenionym instynkcie myśliwskim. Choć jest łagodny i przyjazny w stosunku do ludzi, nie jest dla każdego. Beagle mocno przywiązuje się do człowieka i źle znosi samotność. Od właściciela wymaga jednak nie tylko towarzystwa, ale i sporej dawki ruchu oraz wielu okazji do węszenia. Poznaj bliżej psy beagle – najważniejsze informacje o rasie znajdziesz w tym wpisie.

Loading...

Podstawowe informacje o beagle w skrócie

Podsumowanie Beagle

Rasa
Beagle
Kraj pochodzenia
Wielka Brytania
Klasyfikacja
Psy gończe, posokowce i pokrewne rasy
Wielkość
33 do 40 cm w kłębie
Masa ciała
9 do 18 kilogramów (średnio 10 kilogramów)
Budowa ciała
Zwarta, muskularna, wysoko osadzony, gruby ogon
Oczy
Ciemnobrązowe lub orzechowe o łagodnym wyrazie
Uszy
Głęboko osadzone, oklapnięte
Sierść i umaszczenie
Gęsta i nieprzepuszczająca wody struktura; kolor czarno-biało-brązowy lub dwukolorowy w kolorze białym z odcieniem brązowym, czerwonym lub żółtym
Cechy szczególne
Wyjątkowo przyjazny charakter; żarłoczny
Charakter
Łagodny i przyjazny, lubi ruch
Pielęgnacja
Łatwy w pielęgnacji; szczotkowanie, od czasu do czasu krótkie mycie pod prysznicem i wycieranie ręcznikiem
Zdrowie
Skłonność do schorzeń krążka międzykręgowego, stawów i oczu

Beagle – pochodzenie i klasyfikacja rasy

Beagle to rasa małych psów myśliwskich, pochodząca z Wielkiej Brytanii. Zgodnie z klasyfikacją Fédération Cynologique International (FCI), zaliczane są do sekcji 1.3 grupy 6. – psów gończych, posokowców i ras pokrewnych.

Początki beagle sięgają czasów antycznych. Pierwsza pisemna wzmianka o psie tej rasy pochodzi z Anglii, z czasów Tudorów. Już od samego początku jej kształtowania się rasy, beagle hodowane były jako psy gończe i aportujące. Na królewskim dworze duże sfory psów wykorzystywane były przede wszystkim do polowań na króliki.

Od 1890 roku beagle jest oficjalnie uznawany za odrębną rasę. Na przestrzeni dekad, jej wzorzec podlegał niewielkim zmianom. Jedna z najbardziej znaczących, niepozostających bez wpływu na zdrowie psów, to ta dotycząca ich dopuszczalnej wielkości. O ile według aktualnych standardów, pies beagle mierzyć powinien od 33 do 40 centymetrów w kłębie, tak dawniej akceptowalne były wyłącznie znacznie mniejsze czworonogi – zwierzę musiało bowiem zmieścić się do… sakwy przy siodle.

Jaki charakter ma pies beagle?

Beagle to inteligentny, towarzyski i skory do zabawy pies o zrównoważonym usposobieniu. Pokojowo nastawiony do otoczenia, prawie nigdy nie wykazuje agresywnej postawy wobec ludzi. Nie jest jednak bojaźliwy – to pies o odważnej, nieco zawadiackiej naturze. Znamiennymi cechami jego charakteru są również upór, zdecydowanie i dociekliwość – zwłaszcza w momencie obrania interesującego tropu.

Pies beagle mocno przywiązuje się do najbliższych, w szczególności swojego ulubionego człowieka i źle znosi samotność. Jest przyjazny nie tylko dla najbliższej rodziny, ale także w stosunku do obcych – również innych zwierząt. Z uwagi na stosunkowo łagodny charakter, beagle nie nadaje się na psa stróżującego. Silnie zakorzeniony instynkt myśliwski sprawia jednak, że zawsze pozostaje czujny. Jednocześnie, beagle wykazuje wysokie zapotrzebowanie na ruch – jest pełen inicjatywy i energii.

Beagle – opieka i wychowanie

Choć psy beagle pełnią obecnie przede wszystkim rolę zwierząt towarzyszących, nie należy zapominać, w jakim celu zostały pierwotnie wyhodowane. Silnie zakorzeniony instynkt myśliwski i potrzeba pracy sprawiają, że w opiece nad beaglem istotną rolę odgrywa nie tylko dobrze przeprowadzona socjalizacja w hodowli, ale także odpowiednie wychowanie psa – zwłaszcza w pierwszych latach życia.

Cechy, które były pożądane w przypadku pierwotnego przeznaczenia beaglów dla niektórych właścicieli mogą stanowić wyzwanie – a błędy wychowawcze zakończyć się nieposłuszeństwem psa nawet w czasie zwykłych, codziennych spacerów. Jak w takim razie opiekować się beaglem, aby uniknąć problemów behawioralnych w przyszłości i zapewnić psu szczęśliwe życie?

Jakie potrzeby ma piesek beagle?

Największe znaczenie dla dobrego zdrowia i samopoczucia beagla mają aktywność fizyczna i możliwość zaspokojenia głęboko zakorzenionych instynktów myśliwskich. Psy beagle uwielbiają długie spacery po okolicach, w których można podjąć fascynujące tropy. Węszenie szczególnie leży w ich naturze. Specjalnością beaglów jest gonienie po śladzie – kiedy natrafią na interesujący dla nich zapach, nie dają się łatwo powstrzymać i wyznaczają kierunek wspólnej wędrówki.

Aby piesek beagle był posłuszny warto trenować z nim cierpliwie i wytrwale. Przydatne w tym celu będą z pewnością różne akcesoria szkoleniowe dla psów – na przykład klikery, gwizdki czy specjalne, treningowe smycze dla psa. Możliwe bowiem, że beagle jako pies myśliwski, będzie ignorował komendy właściciela, gdy tylko podejmie fascynujący trop. Aby uniknąć jego bezradnego nawoływania i spędzania długich godzin na poszukiwaniu w okolicy, podstawą będzie systematyczne oraz konsekwentne szkolenie od najmłodszych lat.

Zdecydowanie najłatwiej wypracować posłuszeństwo u beagla poprzez zabawy w tropienie i szukanie – pożądane zachowania można wzmacniać odpowiednimi nagrodami. Pamiętaj jednak, aby podawane przysmaki dla psa odliczać od dziennej porcji karmy lub zapewnić pupilowi dodatkową dawkę ruchu. Zwróć uwagę na to, aby nie podawać psu wyłącznie samych smaczków – niech nagrodą za dobre zachowanie będzie dla niego także pochwała lub dawka pieszczot!

Jak pielęgnować psy beagle?

Krótka i gęsta sierść beagle nie jest wymagająca w pielęgnacji. Wystarczy jej sporadyczne szczotkowanie przy pomocy gumowej rękawicy – mniej więcej raz w tygodniu. W okresie linienia zaleca się, by wyczesywać psa częściej. Do usuwania martwego włosa dobrze sprawdzą się w szczególności dedykowane produkty do pielęgnacji sierści psów szorstkowłosych – szczotki i grzebienie.

Kurz, pyły czy niewielki brud, osiadłe na psie podczas spacerów czy zabawy na świeżym powietrzu, wystarczy zebrać zwilżonym ręcznikiem. Kąpiel beagla trzeba przeprowadzać tylko w razie większych zabrudzeń sierści – wyłącznie z zastosowaniem specjalnych kosmetyków do pielęgnacji i higieny dla psów.

Znacznie więcej uwagi warto natomiast poświęcić pielęgnacji uszu. Z uwagi na ich specyficzną budowę oraz ograniczony przepływ powietrza, uszy rasy psa beagle mają zwiększone predyspozycje do powstawania zapaleń. Należy je więc systematycznie sprawdzać, a w razie potrzeby przemywać przy pomocy delikatnych środków antybakteryjnych, dedykowanych czworonogom. Jeśli nie masz pewności, jak można je czyścić lub jakie preparaty do pielęgnacji uszu psa stosować, zasięgnij porady swojego weterynarza. Pamiętaj także o regularnej kontroli stanu oczu, jamy ustnej i pazurów.

Rasa psa beagle – wskazówki żywieniowe

Niemniej ważna w opiece nad beaglem jest właściwa dieta. Żywienie warto oprzeć o karmę dla psów wysokiej jakości i optymalnej gęstości odżywczej. Takie posiłki nie tylko nasycą beagla, ale także zapobiegną niedoborom żywieniowym.

Trzeba też pamiętać, że psom beagle zwykle dopisuje apetyt. Brak kontroli nad podawanymi porcjami może szybko doprowadzić do pojawienia się nadwagi u psa. Ilość podawanej karmy należy odpowiednio dopasować do wieku pupila i jego codziennej aktywności. Aby utrzymać psa w dobrej kondycji, dobrze postawić przede wszystkim na zwiększoną ilość ruchu w ciągu dnia.

W zależności od wzrostu psa, jego waga może wynosić od dziesięciu do osiemnastu kilogramów. Przy prawidłowej hodowli, odżywianiu i opiece weterynaryjnej, piesek beagle może żyć nawet do 15 lat.

Ile ruchu dziennie potrzebuje beagle?

Pies beagle potrzebuje dużo ruchu, aby spożytkować nagromadzoną energię oraz utrzymać zdrową masę ciała. Niemniej ważna dla jego samopoczucia jest stymulacja intelektualna. Obydwie potrzeby można zaspokoić urozmaicając codzienną aktywność pupila psimi sportami. Skore do zabawy beagle doskonale sprawdzą się w wielu dyscyplinach kynologicznych. Takie treningi dostarczą im nie tylko rozrywki – wzmocnią także więź z samym opiekunem.

Oto kilka dyscyplin sportów dla psów, które możesz wypróbować ze swoim beaglem:

  • Praca na śladzie – praca na śladzie to dla beaglów aktywność zgodna z ich naturą, która w pełni odpowiada im zdolnościom i pasji do węszenia. W przeciwieństwie do mantrailing, gdzie psy podążałby za bezpośrednim zapachem człowieka, w przypadku pracy na śladzie pies idzie za tropem tak zwanej „ścieżki”.
  • Agility – celem agility jest jak najszybsze przeprowadzenie psa przez tor przeszkód przy pomocy komend głosowych i mowy ciała. Przeszkody obejmują bariery, huśtawki, slalomy, tunele i opony. Oprócz szybkości, agility wymaga od psa zwinności i dobrej współpracy z człowiekiem – jest to więc świetny sposób na zadbanie o dobrą kondycję beagla, dostarczenie mu rozrywki i zacieśnienie wspólnej więzi.
  • Canicross – canicross, czyli bieganie z psem przypiętym smyczą do pasa biodrowego na czas. Ciekawą alternatywną może być dogtrekking – dyscyplina, w której bardziej niż sam czas, liczy się znakomita orientacja w terenie.

Najważniejsze jest to, aby nie zmuszać psa do uczestnictwa w aktywności. Przyjemność powinna być zawsze na pierwszym miejscu. Jeśli Twój beagle nie jest zainteresowany powyższymi propozycjami, możesz spróbować czegoś innego. Maty węchowe skrywające smakołyki, nauka komend czy zabawy w aportowanie ulubionej zabawki dla psa tej rasy również mogą okazać się strzałem w dziesiątkę!

Pies beagle cena – ile kosztuje szczeniak beagle?

Cena psa beagle waha się zwykle w granicach od 3000 do 7000 zł. Ostateczna kwota może jednak różnić się w zależności od renomy hodowli i jej lokalizacji. Wpływ na cenę, jaką przyjdzie zapłacić za szczeniaka beagle z rodowodem, mają także osiągnięcia wystawowe rodziców i ich przodków – wszak to właśnie ich geny odziedziczy pies. Nie bez znaczenia jest także charakter linii hodowlanej. Wyższej ceny za psa beagle można zwykle spodziewać się w przypadku zwierząt z linii wystawowych i polujących, aniżeli z tych do towarzystwa.

Oprócz psów czystej rasy, istnieją także rasy krzyżowane, które jednak także uchodzą za samodzielne i są uznawane przez FCI. Są to na przykład psy rasy puggle, czyli krzyżówka mopsa i beagle, a także beagle harrier – połączenie rasy psa beagle i harriera.

O czym pamiętać przy wyborze hodowli beagle?

Rozważasz zakup szczeniaka beagle? Pamiętaj, aby przy wyborze hodowli nie kierować się wyłącznie ceną. Miej na uwadze, że szczeniaki beagle z pseudohodowli nie zawsze „wystawiane” są za podejrzliwie niskie pieniądze – choć i takich ofert nie brakuje w sieci.

W razie, o czym pamiętać przy wyborze hodowli psów beagle? Decydując się na psa, warto przede wszystkim sprawdzić, czy dany hodowca jest zrzeszony w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP). Jeszcze przed wzięciem pieska do domu, koniecznie odwiedź hodowcę (najlepiej kilkukrotnie) i przekonaj się, w jakich warunkach żyją zwierzęta i jak zachowują się w naturalnym dla siebie środowisku.

Godny zaufania hodowca psów beagle nie będzie miał problemu ani z zaprezentowaniem szczeniąt z matką w domowym otoczeniu, ani też z udzieleniem odpowiedzi na Twoje pytania, przedstawieniem dokumentacji medycznej czy rodowodu rodziców miotu. Możliwe też, że będzie zadawał pytania Tobie – nie traktuj ich jako niedyskrecję, lecz raczej przyjmij za dobry znak – dobry hodowca zawsze dba o to, aby jego psy trafiały w dobre ręce. Nigdy też nie wyda zwierząt przed dwunastym tygodniem życia – szczeniaki powinny wystarczająco długo pozostać ze swoim rodzeństwem przy matce. Jeśli więź zostanie zerwana zbyt szybko, u psa mogą wystąpić różne problemy behawioralne, włącznie z lękiem separacyjnym.

Czy beagle to dobry pomysł?

Beagle to pies, który ujmuje przyjaznym i łagodnym usposobieniem. Choć jednak wydawać by się mogło, że z tego względu sprawdzi się dla każdego, na uwadze mieć trzeba, że wciąż jest to rasa gończa o mocno zakorzenionym instynkcie myśliwskim. Ważne jest więc wychowanie psa zgodnie z naturalnymi potrzebami rasy – w sposób konsekwentny i cierpliwy, oparty na pozytywnym wzmacnianiu dobrych zachowań. Pozwoli to uniknąć problemów behawioralnych, a ponadto sprawi, że piesek beagle będzie po prostu szczęśliwy.

Przed zakupem szczeniaka beagle należy więc koniecznie rozważyć, czy spełnia się warunki do posiadania tej rasy. Zasadniczo możesz skorzystać ze wsparcia trenera psów lub szkoły dla psów – dzięki temu wszystko uda się od samego początku i można będzie uniknąć błędów w wychowaniu.

Najczęściej zadawane pytania o beagle

Czy beagle jest niebezpieczny?

Rasa psa beagle uchodzi za szczególnie przyjazną i łagodną. Agresywne zachowania są bardzo rzadkie i nie leżą w naturze tych psów. Jednakże, to, w jaki sposób zachowuje się beagle, zależy przede wszystkim od właściwie przeprowadzonej socjalizacji w okresie szczenięcym i ogólnych doświadczeń czworonoga. Zasadniczo, tak jak każdy pies, tak również i beagle może stać się agresywny lub lękliwy w wyniku błędów wychowawczych lub traumatycznych doświadczeń. Z tego też względu, warto ze szczególną starannością wybrać hodowlę, z jakiej weźmie się szczenię.

Czy beagle nadaje się do domu?

Niewielkie gabaryty rasy sprawiają, że pies beagle może bez większego problemu zamieszkać zarówno w mieszkaniu, jak i w domu z ogrodem. Mając do dyspozycji własny kawałek zieleni należy jednak zadbać o to, aby posesja była odpowiednio ogrodzona, co zabezpieczy psa przed ucieczką.

Czy beagle to trudna rasa?

Beagle nie należy do psów przesadnie trudnych w wychowaniu. Rasa ma jednak swoje wymagania i pewne charakterystyczne zachowania. Wyostrzony instynkt myśliwski oraz charakterystyczny dla psów beagle upór (zwłaszcza przy zwęszeniu atrakcyjnego tropu) sprawiają, że niezbędny jest konsekwentny i zdecydowany styl wychowawczy. Pomocne w zapanowaniu nad popędami psa będzie z pewnością szkolenie u profesjonalnego trenera.

Czy beagle nadają się dla dzieci?

Z uwagi na łagodne usposobienie, niewielkie gabaryty i uroczy wygląd, beagle to często wybierana rasa psów dla rodzin z dziećmi. Na jej korzyść przemawia również fakt, że beagle uwielbiają żyć w bliskim kontakcie ze swoimi ludźmi, wykazują dużo cierpliwości w podejściu do dzieci i uwielbiają się z nimi bawić. Trzeba jednak pamiętać, że żaden pies nie jest zabawką. Nawet więc jeśli beagle uważane są za psy, z którymi dzieci mogą zrobić prawie wszystko, wskazane jest, aby zawsze uważnie obserwować ich wspólne zabawy. Nigdy nie powinno się powierzać dzieciom wyłącznej odpowiedzialności za psa.

Czy beagle może zostać sam w domu?

Beagle to psy najlepiej czujące się w sforze. Powtarzające się, dłuższe przebywanie w samotności z dużym prawdopodobieństwem w negatywny sposób odbije się na jego psychicznym zdrowiu. Ponadto, z poczucia tęsknoty, frustracji i nudy, beagle może zacząć wykazywać zachowania niszczycielskie w domu.

Czy beagle często chorują?

Podobnie jak inne rasy psów, tak również i psy beagle wykazują predyspozycje w kierunku określonych chorób. Najczęściej występujące schorzenia u przedstawicieli tej rasy to otyłość (oraz powikłania z nią związane – w tym problemy ze stawami), choroba zapalna rdzenia kręgowego (tzw. „syndrom bólu beagla”), mielopatia zwyrodnieniowa, choroby oczu (głównie zanik siatkówki, jaskra, dystrofia rogówki), zapalenie uszu oraz uwarunkowana genetycznie padaczka miokloniczna Lafory.

Co ile myje się beagle?

Pies beagle nie wymaga częstych kąpieli – zwykle robi się to 3 – 4 razy do roku. Ważne jest to, by myć wyłącznie z użyciem dedykowanych kosmetyków dla psów.

Najlepsze produkty dla psa rasy beagle znajdziesz w sklepie Maxi Zoo!

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować