• Skepy
  • Zamów ponownie
  • Lista życzeń
  • Koszyk
  • Brak minimalnej kwoty zamówienia
  • Bezpłatna wysyłka od 139 zł.
  • 45 dni na darmowy zwrot
  • Program PAYBACK

Beagle – czujny nos i wielkie serce

06.12.2022 - Czas czytania: 3 minuty

Beagle stojący na polanie

Z pewnością każdy z nas kojarzy najsłynniejszego beagle’a na świecie: Snoopy to as przestworzy sypiający na swojej budzie. Jego prawdziwi krewni to uosobienie dobroduszności i miłości do człowieka w połączeniu ze szczyptą uporu. Ich charakter sprawia, że te kolorowe psy myśliwskie sprawdzają się idealnie jako zwierzęta rodzinne, szczególnie gdy w domu czekają małe dzieci lub niemowlęta.

Loading...

Czasy świetności na dworze Tudorów  

Historia tej rasy sięga czasów antyku. Pierwsza wzmianka na temat psów beagle pojawiła się w Anglii w czasach panowania dynastii Tudorów. Na dworze królewskim hodowano duże sfory tych psów, które spełniały rolę psów tropiących i gończych. Szczególnie chętnie korzystano z nich podczas polowań na króliki. W 1890 r. beagle został oficjalnie uznany za niezależną rasę. Według aktualnych wytycznych wielkość beagle’a waha się od 33 do 40 cm w kłębie. Wcześniejsze odmiany tych czworonogów były dużo mniejsze: beagle’e miały mieścić się w torbie przy siodle.

Charakter beagle’a

Beagle jest psem wyjątkowo towarzyskim, sympatycznym i łagodnym, który praktycznie nie wykazuje agresywnych zachowań i nawet w kontakcie z obcymi jest niezwykle przyjazny. Te cechy sprawiają, że nie sprawdza się jako groźny pies stróżujący: beagle jest po prostu zbyt kochany (i przekupny), aby wzbudzać respekt. Pomimo tego psy tej rasy są bardzo pewne siebie i na swój sposób mądre. Wynika to z ich naturalnej umiejętności samodzielnego rozwiązywania problemów. Łatwo przywiązują się do ludzi. Ich małą wadą jest za to żarłoczność: jeśli tylko nadarza się okazja, aby skraść smaczny kąsek, beagle z pewnością w typowy dla siebie, niewinny sposób z niej skorzysta.

Wychowanie i chów beagle’a

Towarzystwo i możliwość wybiegania to najważniejsze czynniki, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze beagle’a. Te czworonogi potrzebują ciągłych bodźców, dużej dawki ruchu i odrobiny szaleństwa. Długie spacery po okolicy, gdzie natrafią na nowe ślady zapachowe będą dla nich w sam raz. Jeśli beagle złapie trop, będzie nie do zatrzymania i popędzi w wybranym kierunku, ponieważ tropienie ma po prostu we krwi. Z tego względu beagle wykorzystywane są często jako profesjonalne psy tropiące. Ich niewielkie rozmiary sprawiają, że nadają się do życia w mieszkaniu, lecz dom z ogrodem jest dla nich zdecydowanie lepszy. Należy przy tym pamiętać, że ogród powinien być dobrze zabezpieczony. Niskie płoty to dla nich żadna przeszkoda w pościgu za kotem sąsiada – w razie potrzeby przekopie sobie drogę do wolności. Należy więc zapewniać mu ciągłe zajęcia, by takie pomysły nie przychodziły mu do głowy.

Pomimo łagodnego usposobienia beagle nie jest psem dla osób początkujących: przez jego charakter przebija się wciąż natura psa myśliwskiego i dlatego doświadczenie, asertywność i cierpliwość będą nieodzowne w procesie jego wychowania. Podczas szkolenia należy z pewnością skupić się na nauce przywoływania i reagowania na imię w każdej sytuacji – niezależnie od tego, jaki trop napotka.

Pielęgnacja beagle’a

Podczas, gdy krótka sierść beagle’a nie wymaga szczególnej pielęgnacji i ogranicza się ona do sporadycznego wyczesywania oraz ewentualnych kąpieli przy użyciu psiego szamponu, dużo większą wagę należy przyłożyć do pielęgnacji uszu. Oklapnięte uszy są bowiem podatne na tworzenie się stanów zapalnych. Należy również uważać na utrzymanie szczupłej sylwetki tych czworonogów: są wiecznie głodne, co może łatwo doprowadzić do otyłości, jeśli nie zapewni im się odpowiedniej dawki ruchu. W zależności od wielkości psa beagle’e ważą od 10 do 18 kilogramów. Ważna jest również regularna kontrola pazurów i ich odpowiednie skracanie. Beagle’e żyją z reguły do 15 lat.

U nas znajdziesz najlepsze produkty dla swojego Beagla!

Do produktów dla psów

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować