• Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Lista życzeń
  • Koszyk

Border collie – Einstein na czterech łapach

07.01.2024 - Czas czytania: 9 minuty

Boder Collie skacze przez wodę

Jako pracoholik wśród psów, border collie absolutnie potrzebuje zajęcia, w przeciwnym razie będzie go szukać na własną rękę. Czasami border collie, które nie mają co robić, próbują „zaganiać” rowerzystów, spacerowiczów lub dzieci na placu zabaw. Jeśli jednak ten inteligentny pies ma wystarczająco absorbujące zajęcie i ma możliwość, by spalić energię, jest świetnym kumplem, który przyniesie Ci wiele radości.

Loading...

Rasa border collie: urodzony zwycięzca

W latach 70. XIX wieku na terenach wiejskich Anglii zaczęto organizować zawody psów pasterskich. Miejscowi pasterze zachęceni tym faktem, przy hodowli swoich psów przywiązywali dużą wagę do sprytu i talentu. Wygląd psów był sprawą drugorzędną, skupiano się na ich cechach jako czworonożnych przywódców stada. Wkrótce ludzie zaczęli systematycznie hodować border collie. Protoplastą rasy był samiec o imieniu „Old Hemp”, którego potomkowie odtąd zdobywali w zawodach tytuł Championa. Rasa ta dotarła do Niemiec w latach 70. XX wieku i od tamtej pory cieszy się dużą popularnością jako pies pasterski i rekreacyjny. Nazwa border collie wywodzi się od regionu jego pochodzenia, tj. pogranicza Szkocji i Anglii. W kwestii umaszczenia border collie nie występują jednak żadne ograniczenia: dozwolone jest wiele odcieni i wariantów kolorystycznych; jednakże nie może przeważać biel. Przy wysokości w kłębie do 58 centymetrów w przypadku psów i 50 centymetrów w przypadku suk border collie jest znacznie mniejszy niż jego imiennik, długowłosy owczarek collie.

Oto więcej informacji na temat popularnych ras Collie:

  • Collie: Istnieją krótkowłose i długowłose odmiany Collie. Długowłosa wersja tej łagodnej rasy stała się znana dzięki medialnemu wizerunkowi psa telewizyjnego Lassie. Poza długością futra, oba typy Collie nie różnią się znacząco.
  • Bearded Collie: „Brodaty Collie“ to jedna z najbardziej aktywnych ras. Im więcej ruchu i zajęć ma ten czworonóg, tym lepiej. Nadal zachowuje swój pierwotny instynkt pasterski i jest doskonałym psem rodzinnym.
  • Collie krótkowłosy: Mniej znana od filmowej bohaterki „Lassie“ jest krótkowłosa odmiana Collie, która również pochodzi ze Szkocji. Ta gładkowłosa odmiana rasy pasterskiej ma wszystkie cechy doskonałego psa rodzinnego i towarzyszącego.
  • Owczarek szkocki długowłosy: Ta rasa wyróżnia się inteligencją i pięknym wyglądem. Początkowo hodowany do pilnowania owiec na szkockich wyżynach, owczarek szkocki długowłosy uwielbia swoją rodzinę i chce uczestniczyć we wszystkich aktywnościach.

Border collie: prawdziwy pies pasterski

Od 1911 roku istnieje Fédération Cynologique International (FCI), która dzieli rasy psów na różne grupy oraz wyznacza standardy hodowlane i rasowe. Łącznie istnieje dziesięć grup FCI, które opisują, kiedy psa można oficjalnie uznać za rasowego. Border collie należy do I grupy FCI, tj. do owczarków i innych psów pasterskich, a dokładniej do sekcji 1 tej grupy: owczarki. W tej grupie znajduje się również np. owczarek niemiecki lub owczarek australijski.

Podsumowanie Border Collie

Rasa
Border Collie
Kraj pochodzenia
Wielka Brytania (Anglia/Szkocja)
Klasyfikacja
Psy pracujące i pasterskie
Wielkość
Psy od 48 do 58 centymetrów wysokości w kłębie – suki od 46 do 50 centymetrów wysokości w kłębie
Masa ciała
Psy od 15 do 21 kg – suki od 13 do 19 kg
Budowa ciała
Umięśniony, zwinny, dłuższy niż wyższy
Oczy
Brązowe (w przypadku odmiany blue merle: niebieskie)
Uszy
Średniej wielkości, stojące, opadające do przodu
Sierść i umaszczenie
Sierść krótka lub średniej długości z grzywą, piórami na ogonie i portkami, gęsty podszerstek, włos okrywowy odporny na warunki atmosferyczne; wiele wariantów kolorystycznych, nigdy z przewagą bieli
Cechy szczególne
Wyraźny instynkt pasterski, bardzo aktywny, uwielbia wodę i błoto
Charakter
Aktywny, żywiołowy, wrażliwy, przywiązany, posłuszny, inteligentny
Pielęgnacja
Regularne szczotkowanie, kąpiel wyłącznie w drodze wyjątku
Zdrowie
Sporadycznie podatny na choroby oczu, padaczkę i mutację genu MDR1 (nietolerancja leków, np. zawierających iwermektynę); w hodowli unikaj krzyżowania psów maści merle

Umaszczenie border collie: typowe kombinacje kolorów

Obecnie w przypadku border collie uznaje się dwie odmiany włosa. Wyróżnia się border collie z sierścią krótką lub półdługą. Dozwolone są różne kombinacje kolorystyczne, z tym że biały nigdy nie powinien być kolorem dominującym. Typowe kombinacje kolorów u border collie to na przykład czarno-biały, brązowo-biały, marmurkowy blue merle lub red merle. Aczkolwiek ten tzw. czynnik merle może mieć negatywny wpływ na zdrowie psów tej rasy i prowadzić między innymi do ślepoty i głuchoty, a także do skrócenia średniej długości życia. Dotyczy to w szczególności szczeniąt, których oboje rodzice są nosicielami genu merle. Z tego też względu kojarzenie dwóch nosicieli genu merle uchodzi za „hodowlę męki” i jest w Niemczech zabronione.

Typowe dla tej rasy psów są również tak zwane podpalania, które zwykle występują na pysku. Są to plamki na sierści o jasnym, czerwono-brązowym kolorze (zwanym także podpalanym).

Jeśli chcesz uzyskać określoną kombinację kolorów, możesz zawczasu podpytać u różnych hodowców, czy hodują border collie w preferowanym przez Ciebie umaszczeniu. Ważne jest jednak, aby byli to renomowani hodowcy, którzy traktują swoje psy w sposób odpowiedzialny i w każdej chwili mogą udzielić odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące rasy.
Jeśli rozważasz zakup szczeniaka rasy border collie, doświadczony hodowca jest zazwyczaj osobą godną zaufania. Niektórzy ludzie wolą psa rasy mieszanej niż psa czystej krwi. Mieszanego border collie możesz na przykład znaleźć za pośrednictwem organizacji zajmujących się ochroną zwierząt.

Jaki temperament ma border collie?

Oprócz niegasnącego zapału do pracy border collie zachwyca także innymi cechami: jest zabawny, żywiołowy, uważny, miły i lojalny. Dzięki wysokiej inteligencji jest niezwykle łatwy w tresurze i szybko uczy się nawet trudnych sztuczek. Jego dominującą cechą jest wyraźny instynkt pasterski, który jeśli nie jest w pełni zaspokojony – jak to ma faktycznie miejsce w przypadku gospodarstw rolnych – może stać się problematyczny. Szczególnym zamiłowaniem border collie darzą wodę i błoto, w którym uwielbiają się taplać.

Wychowanie i opieka: dla kogo jest border collie?

Border collie należy wychowywać w sposób konsekwentny, z uwzględnieniem zarówno zadań sportowych, jak i intelektualnych. W końcu border collie czuje się dobrze, gdy stawiasz mu wyzwania nie tylko fizyczne, ale także i umysłowe. Dlatego poświęcaj swojemu psu co najmniej trzy do czterech godzin dziennie. Gdy będzie miał wystarczająco dużo pracy, zachwyci Cię swoim przywiązaniem i inteligencją oraz będzie łatwy do ułożenia. Jest odpowiednim partnerem dla osób uprawiających sport, które lubią ćwiczyć ze swoim psem. Pamiętaj jednak, że ćwiczenia to coś więcej niż rekreacyjny spacer: ze względu na swoje cechy szczególne border collie potrzebuje naprawdę sporej dawki ruchu! Ta aktywna rasa lubi sporty agility i obedience. Pamiętaj jednak, że nawet pies pracujący, taki jak border collie, potrzebuje czasem przerwy na odpoczynek. Zbyt wymagający program zajęć może nawet wpłynąć na niego negatywnie.

Przy wychowywaniu psa warto skupić się na koncentracji i oswojeniu się z otoczeniem, aby nieco uspokoić zwierzę. Ze względu na aktywność tej rasy trzymanie border collie w mieszkaniu nie jest dobrym pomysłem. Idealnym rozwiązaniem będzie dom z ogrodem. Wszystkie te aspekty powinieneś również wziąć pod uwagę decydując się na mieszankę border collie zamiast psa czystej krwi. Podobnie jak to, że dobre wychowanie jest ważne już od wieku szczenięcego. Powinno być ono konsekwentne, ale i pełne miłości. W przypadku tej rasy psów presja i przymus przynoszą efekt przeciwny do zamierzonego, ponieważ border collie ma wrażliwy charakter.

Czy border collie to pies dla początkujących?

Border collie raczej nie nadaje się na psa dla osób początkujących. Aby szczeniak tej rasy stał się Twoim wiernym towarzyszem i abyście mogli żyć razem w harmonii, ważne jest, by już w wieku szczenięcym rozpocząć jego konsekwentne i troskliwe wychowanie.

Czy border collie to pies dla rodziny?

Border collie szuka bliskości swoich właścicieli i z tego względu jest bardzo pożądany jako pies rodzinny. Niemniej ze względu na swój zapał do pracy i niestrudzoność może on pełnić rolę towarzyskiego psa rodziny jedynie w ograniczonym stopniu. Dotyczy to w szczególności border collie, które są specjalnie hodowane do użytku, czyli jako psy pracujące.

Zakup border collie: o tym należy pamiętać

Aktywny, chętny do zabawy, uważny, inteligentny, uroczy i lojalny – wobec takich cech nie sposób nie zakochać się od razu w border collie. Dlaczego więc nie border collie? Jeśli rozważasz zakup border collie, powinieneś dokładnie przemyśleć, czy będziesz w stanie sprostać wysokim wymaganiom, jakie się z tym wiążą. Jakby nie było, natura tych psów wymaga, abyś poświęcał swojemu czworonożnemu przyjacielowi dużo czasu, zapewniał mu różnorodne zajęcia, których potrzebuje, i, co nie mniej ważne, miał doświadczenie w wychowywaniu psów. Niedostateczne zaangażowanie psa w realizację zadań może prowadzić do problematycznych zachowań w życiu codziennym, jak na przykład próba „zagonienia” rowerzystów, spacerowiczów lub dzieci.

Jeśli jednak wymagania te zostaną spełnione, z pewnością będziesz szczęśliwy mając u swego boku tak wiernego towarzysza!

Wychowanie i utrzymanie border collie

Border collie należy wychowywać w sposób konsekwentny, z uwzględnieniem zarówno zadań sportowych, jak i intelektualnych. Poświęcaj więc swojemu psu co najmniej 3 do 4 godzin dziennie. Gdy będzie miał wystarczająco dużo pracy, zachwyci Cię swoim przywiązaniem i inteligencją oraz będzie łatwy do ułożenia. Jest odpowiednim partnerem dla osób uprawiających sport, które lubią ćwiczyć ze swoim psem. Pamiętaj jednak, że ćwiczenia to coś więcej niż rekreacyjny spacer: ze względu na swoje cechy szczególne border collie potrzebuje naprawdę sporej dawki ruchu! Ta aktywna rasa lubi sporty agility i obedience. Niemniej ze względu na swój zapał do pracy i niestrudzoność może on pełnić rolę towarzyskiego psa rodziny jedynie w ograniczonym stopniu.

Przy wychowywaniu psa warto skupić się na koncentracji i oswojeniu się z otoczeniem, aby nieco uspokoić zwierzę. Ze względu na aktywność tej rasy trzymanie border collie w mieszkaniu nie jest dobrym pomysłem. Idealnym rozwiązaniem będzie dom z ogrodem.

Border Collie leżący na łące

Łatwa pielęgnacja border collie

Sierść border collie jest łatwa w pielęgnacji; wystarczy regularne szczotkowanie i sprawdzanie, czy się nie plącze. Kołtuny z sierści ostrożnie usuniesz za pomocą metalowego grzebienia. Koniecznie może być sporadyczne trymowanie długich partii sierści. Z uwagi na to, że border collie to prawdziwi amatorzy pływania, same wyszukują sobie możliwych miejsc do kąpieli. Do wanny wchodzą jednak jedynie w sytuacjach awaryjnych, gdy są bardzo brudne; ich sierść jest praktycznie samoczyszcząca. Zwłaszcza po długich wycieczkach na łono natury oczy, uszy i łapy czworonożnego przyjaciela wymagają sprawdzenia i w razie potrzeby odpowiedniego leczenia.

Border collie i jego dieta

Bez względu na to, jakiej rasy jest Twój czworonożny przyjaciel, żywienie ma istotny wpływ na jego zdrowie – dotyczy to również border collie. To, która dieta jest właściwa, zależy od wielu indywidualnych czynników. Na przykład szczenięta potrzebują innej karmy niż psy dorosłe lub seniorzy. Istotną rolę w diecie psa odgrywają również warunki hodowlane i poziom aktywności. Jeśli border collie zajmuje się pasterstwem, jego zapotrzebowanie na energię będzie większe niż u psa, który prowadzi spokojniejszą egzystencję jako pies rodzinny. Jeśli Twój żywiołowy czworonożny przyjaciel zmaga się z alergiami, nietolerancją pokarmową lub nadwagą, również należy zapewnić mu specjalną dietę.

Podobnie jak w przypadku innych ras psów, na szczycie listy składników u border collie powinno znajdować się mięso. Ponadto codzienna dieta powinna być bogata w warzywa, owoce i kwasy omega-3. To, czy ogranicza się ona do karmy mokrej czy suchej, zależy wyłącznie od preferencji psa i jego właściciela. Oczywiście możesz też od czasu do czasu nagrodzić swojego zwierzęcego przyjaciela smakołykami. Aby jednak uniknąć nadmiernej podaży jedzenia (border collie na ogół bardzo dobrze trawią pokarm), dodatkowe nagrody należy odliczyć od dziennej racji pokarmowej.

Czy border collie jest dla mnie odpowiednim psem?

Aktywny, chętny do zabawy, uważny, inteligentny, uroczy i lojalny – wobec takich cech nie sposób nie zakochać się od razu w border collie. Zanim jednak przyjmiesz psa tej fascynującej rasy do swojego domu, powinieneś dokładnie przemyśleć to, czy jesteś w stanie sprostać wysokim wymaganiom, jakie się z tym wiążą. Jakby nie było, natura tych psów wymaga, abyś poświęcał swojemu czworonożnemu przyjacielowi dużo czasu, zapewniał mu różnorodne zajęcia, których potrzebuje, i, co nie mniej ważne, miał doświadczenie w wychowywaniu psów. Jeśli jednak wymagania te zostaną spełnione, z pewnością będziesz szczęśliwy mając u swego boku tak wiernego towarzysza!

Znajdź najlepsze produkty dla swojego Border!

Do produktów dla psów

Znajdź odpowiednie produkty dla swojego bordera collie

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować