• Brak minimalnej kwoty zamówienia
 • Bezpłatna wysyłka od 99 zł.
 • 45 dni na darmowy zwrot
 • Program PAYBACK
Boder Collie skacze przez wodę

Border collie – Einstein na czterech łapach

Jako pracoholik wśród psów border collie stale potrzebuje jakiegoś zajęcia – w przeciwnym razie sam sobie je znajduje. Zdarza się tak, że niespełnione psy tej rasy próbują „pilnować” rowerzystów, spacerowiczów lub dzieci na placach zabawy. Jeśli jednak zapewnimy naszemu border collie odpowiednią ilość zajęć, podczas których będzie mógł się porządnie wyszaleć, zyskamy wspaniałego kumpla, który przyniesie nam wiele radości.

Loading...

Prawdziwy zwycięzca

W latach siedemdziesiątych na terenach wiejskich w Anglii zaczęto organizować konkursy dla psów pasterskich. Była to swego rodzaju zachęta dla tamtejszych owczarzy, którzy zaczęli przykładać dużą rolę do inteligencji i talentu swoich psów. Wygląd czworonogów miał mniejsze znaczenie – liczyła się przede wszystkim umiejętność bezbłędnego kierowania stadem. Wówczas rozpoczęto również systematyczną hodowlę psów tej rasy. Za protoplastę rodu uważa się samca o imieniu „Old Hemp“, którego potomkowie byli mistrzami wszystkich późniejszych zawodów. W 1970 roku rasa ta dotarła do Niemiec i od tego momentu cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród miłośników psów pasterskich, jak i osób poszukujących towarzyszy do spędzania czasu wolnego. Nazwa border collie wywodzi się od regionu, w którym narodziła się ta rasa i który stanowił obszar graniczny pomiędzy Szkocją a Anglią. Granic nie mają za to kolory umaszczenia bordera collie: można znaleźć tutaj przeróżne odcienie i kombinacje, sierść nie może być jednak w przeważającej części biała. Wysokość 58 cm w kłębie u samców oraz 50 cm u samic sprawia, że przedstawiciele rasy border collie są dużo mniejsi niż ich imiennicy – długowłose owczarki szkockie collie.

Cechy bordera collie

Oprócz niestrudzonego zapału do pracy border collie posiada jeszcze inne zachwycające cechy: jest skory do zabawy, temperamentny, czujny, kochający i wierny. Dzięki wysokiej inteligencji niezwykle łatwo jest go wytrenować i nauczyć nawet zaawansowanych sztuczek. Dominującą cechą jest w jego przypadku wrodzony instynkt ochrony swojego terytorium, który, poza faktycznym wykorzystaniem w gospodarstwie, może przysporzyć problemów. Border collie ma bzika na punkcie wody i błota, w których uwielbia tarzać się do szaleństwa.

Wychowanie i chów border collie

Wychowanie psa rasy border collie musi przebiegać konsekwentnie i uwzględniać zarówno aktywności sportowe, jak i trening umysłowy. Należy zaplanować dla niego ok. 3-4 godzin dziennie. Jeśli zapewni mu się odpowiednią ilość zajęć, border collie zachwyci nas swoim oddaniem i inteligencją, a także łatwym prowadzeniem. Będzie doskonałym partnerem dla osób aktywnych fizycznie, które cieszą się treningami z czworonogiem. Proszę jednak nie myśleć, że pod pojęciem aktywności kryje się tutaj spokojny spacer. Ten pies potrzebuje prawdziwej akcji! Tę energiczną rasę z pewnością ucieszą ćwiczenia agility czy też trening posłuszeństwa. Ze względu na niezwykły zapał do pracy i niestrudzoną energię border collie nie będzie idealnym psem rodzinnym. W jego wychowaniu należy postawić na naukę skupienia i obcowanie z naturą, które może ułatwić zapanowanie nad jego charakterem. Ze względu na wysoki poziom aktywności tej rasy mieszkanie w bloku nie będzie zbyt dobrym pomysłem. Idealnym rozwiązaniem byłby za to dom z ogrodem.

 

Border Collie leżący na łące

Pielęgnacja bordera collie

Sierść bordera collie jest łatwa w pielęgnacji, wystarczy regularne szczotkowanie i usuwanie sfilcowanych kłaków. Powstające kołtuny należy wyczesywać ostrożnie przy pomocy metalowego grzebienia. W niektórych przypadkach konieczne może być również okazjonalne przycinanie sierści. Ze względu na to, że psy tej rasy to prawdziwi amatorzy pływania, wynajdują każde miejsce umożliwiające kąpiel. Jednak prawdziwej kąpieli w domu wymagają tylko w wyjątkowych sytuacjach. Ich sierść praktycznie sama się czyści.

Znajdź najlepsze produkty dla swojego Border!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Border Collie

 • Rasa
  Border Collie
 • Pochodzenie
  Wielka Brytania (Anglia/Szkocja)
 • Klasyfikacja
  psy do pracy i psy stadne
 • Rozmiar
  samiec od 48 do 58 centymetrów wysokości w kłąbie, samica od 46 do 50 centymetrów wysokości w kłąbie.
 • Waga
  samiec psa od 15 do 21 kg - samica od 13 do 19 kg.
 • Budowa ciała:
  muskularny, zwinny, dłuższy niż wysoki
 • Oczy
  brązowe (dla wariantu kolorystycznego niebieski merle: niebieski)
 • Uszy
  średniej wielkości, pionowe, odchylony do przodu
 • Struktura sierści
  włosy na z średniej długości z grzywą, powiewające przy nogach, gęsty podkład, warstwa wierzchnia odporna na warunki atmosferyczne; wiele wariantów kolorystycznych, nigdy nie dominuje biel
 • Cechy szczególne
  wyrazisty instynkt stadny, bardzo aktywny, kocha wodę i błoto
 • Charakter
  aktywny, temperamentalny, wrażliwy, czuły, posłuszny, inteligentny
 • Pielęgnacja
  regularne szczotkowanie, kąpiel tylko wyjątkowo
 • Zdrowie
  sporadycznie podatne na choroby oczu, padaczkę i wadę MDR1 (nietolerancja na leki zawierające iwermektynę); w hodowli należy upewnić się, że psy Merle nie są krzyżowane

Znajdź odpowiednie produkty dla swojego bordera collie

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować