• Skepy
  • Moje zamówienia
  • Lista życzeń
  • Koszyk

Pudel – bystry francuski milusiński

15.05.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Ein Pudel schaut nach oben.

Jego uroda sprawia, że bryluje na wystawach, jednak ożywiony pudel to coś znacznie więcej, niż modny piesek: ten inteligentny, aktywny i przyjazny ludziom poczciwy zwierzak nadaje się na członka rodziny równie dobrze, jak do odpowiedzialnych psich zadań. Czy to miniaturowy pudel toy, czy też znacznie większy pudel duży, jest kwestią drugorzędną: ta wyjątkowa rasa zachwyca niezależnie od wielkości i umaszczenia.

Loading...

Od łowcy kaczek do psa do towarzystwa

W Niemczech pudel należy do najulubieńszych psich ras. Słowo „pudel” ma starogermańską etymologię i oznaczało pierwotnie pluskanie się w wodzie. Jest to poszlaka wskazująca na dawne zastosowanie psa: jako psy myśliwskie aportowały ptactwo wodne. Za kolebkę współczesnych psów rasowych uchodzi Francja. Z końcem dziewiętnastego wieku psem zainteresowały się wyższe warstwy społeczne. Wkrótce przyjazny pies o lekko tanecznym kroku stał się modnym psem do towarzystwa dla dam.

Charakter pudla

Charakter pudla to urzekająca mieszanka inteligencji, wdzięku, pojętności i pracowitości, niezwykłej przyjazności i towarzyskości. Pudel szuka kontaktu z ludźmi i chciałby wszędzie z nimi być. Te cechy sprawiają, że pudel to także utalentowany i użyteczny pies, wykorzystywany jako przewodnik osób niewidomych, obrońca i ratownik. Ponadto ma skłonność do autoprezentacji i autopromocji: pudle lubią podobać się i spotykać z uznaniem.

Wychowanie i chów pudla

Przyjazność i inteligencja sprawiają, że pies jest łatwy w wychowaniu. Obca jest mu demonstracja siły i upartość. Zwierzak będzie jednak potrzebować bodźców i aktywizacji z Państwa strony: pudel to niestrudzony partner do joggingu, który także chętnie weźmie udział w treningu sprawności, posłuszeństwa, a przede wszystkim w aportowaniu. Właściciele pudla muszą mieć na uwadze, by pies nie nudził się, ponieważ bez niedostatecznej aktywizacji ma on skłonność do psot. Chociaż pudle są czujne, niespecjalnie sprawdzą się jako psy stróżujące. Pudel czuje się dobrze również w miejskim mieszkaniu, o ile może wybiegać się na spacerach. W domu nie okazuje nadmiernej aktywności. Warto dobrze zabezpieczyć balkon, ponieważ ciekawskie zwierzęta mogą wyskoczyć. Ponieważ pudel nie linieje, można polecać go alergikom.

Zwei braune Pudel sitzen auf einem Stuhl.

Rozmiary różnych pudli

Osobliwością pudli jest ich występowanie w różnych rozmiarach. Najmniejszy pudel, tzw. toy, osiąga wysokość mniej więcej 24, maksymalnie 28 cm i waży od 2 do 4 kg – to mikrus w porównaniu z pudlem dużym, zwanym też królewskim. Osiąga on wysokość w kłębie rzędu 60 cm oraz wagę od 18 do 25 kg.

Pielęgnacja pudla

Piękna, pełna loczków sierść pudla wymaga szczególnej pielęgnacji, dalece wykraczającej poza zwyczajne rozczesywanie: psa trzeba szczotkować codziennie, co w przypadku innych ras jest wymagane tylko w wyjątkowych przypadkach, a także regularnie kąpać. Okiełznanie szybko odrastającej sierści trzeba co dwa miesiące powierzać doświadczonemu psiemu fryzjerowi, bądź samemu opanować sprawne posługiwanie się trymerem.

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować