Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze
10% rabatu z Newsletterem
Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze

Labradoodle – futrzasty towarzysz o ogromnym sercu

29.10.2023 - Czas czytania: 8 minuty

Labradoodle biegnie przez kałużę

Dobrotliwy charakter labradora połączony z nieliniejącą sierścią inteligentnego pudla to doskonała mieszanka – jej efekt, czyli labradoodle, będzie cudownym towarzyszem rodziny, pod warunkiem odrobiny wychowania. Ogromna miłość do człowieka jest głęboko zakorzeniona w obu rasach będących składową tej mieszanki, dlatego też labradoodle jest niezwykle przyjacielskim stworzeniem o pozytywnym usposobieniu. Ten cudowny charakter jest opakowany w średniej wielkości czworonoga o cudownie miękkiej, skręconej sierści.

Loading...

W poszukiwaniu idealnego psa dla rodziny

Choć istnieją setki ras psów, wiele psiolubnych rodzin ma problem, aby znaleźć idealnego towarzysza. Idealny pies nie powinien być wymagający, powinien sięgać do kolan, lubić zabawę i przytulasy, a dodatkowo powinien być łatwy w szkoleniu – a optymalnie – nie powinien linieć. Labradory spełniają większość z tych wymagań, ale dość mocno linieją. W przeciwieństwie do pudla posiadającego specjalną okrywę: sierść nie wypada, dzięki czemu w domu rozprzestrzenia się mniej alergenów. To z kolei sprawia, że większość alergików może bez problemu dzielić dom z takim czworonogiem.
Labradoodle łączy w sobie cechy obu tych ras i staje się coraz popularniejszym wyborem wśród rodzin. A australijski labradoodle jest na dobrej drodze do uzyskania statusu nowej, uznanej rasy.

Kto powinien zdecydować się na psa rasy labradoodle?

Psy rasy labradoodle są przyjazne, łagodne i towarzyskie. Wykazują one cierpliwość w kontaktach z dziećmi, co sprawia, że są dobrymi psami dla rodzin. Labradoodle zwykle dobrze odnajdzie się także w domach, w których już mieszka inny pies albo zwierzątko domowe. Ujmujący wygląd to nie wszystko. Te psy szybko przyswajają wiedzę i są inteligentne: jeśli chcesz na przykład trenować psie sporty albo ćwiczyć z psem w inny sposób, labradoodle będzie dobrym wyborem.

Podsumowanie Labradoodle

Rasa
Labradoodle
Kraj pochodzenia
Australia
Klasyfikacja
Połączenie labradora i pudla (miniaturowego albo dużego)
Wielkość
Od 30 do 71 cm w kłębie
Masa ciała
10 do 40 kilogramów
Budowa ciała
Dorodny, muskularny, o kwadratowej budowie z długimi nogami
Oczy
Brązowe albo czarne, pełne ciekawości spojrzenie
Uszy
Krótkie lub długie, zwisające
Sierść i umaszczenie
Trzy typy sierści: od skręconych w drobne loki po niemal gładkie, w wielu umaszczeniach, takich jak beżowe, białe, brązowe, czarne czy pstrokate
Cechy szczególne
Rasa dobra dla alergików, pod warunkiem posiadania sierści charakterystycznej dla pudla (sprawdzić przed zakupem)
Charakter
Radosny, inteligentny, uważny i rozbrykany
Pielęgnacja
Regularne szczotkowanie i przycinanie, w zależności od typu okrywy
Zdrowie
Charakterystyczna dla rasy skłonność do schorzeń oczu oraz stawów łokciowych i biodrowych

Ile ruchu potrzebuje labradoodle?

Psy rasy labradoodle mają wiele energii i kochają aktywność – jeśli opiekun ceni ruch i dużo czasu spędza na zewnątrz, na przykład biegając, jeżdżąc na rowerze czy spacerując, ten pies doskonale odnajdzie się przy jego boku. Ta rasa nie będzie więc dobrym wyborem dla starszych osób, które już nie lubią zbyt wiele spacerować. Te psy nie lubią też zostawać same przez dłuższy czas – potrzebują uwagi ze strony człowieka i poczucia przynależności. Labradoodle pozostawiony sam w domu może wpaść na głupie pomysły.

Czy labradoodle to dobry wybór dla alergików?

Niekiedy przebija się opinia, że labradoodle są doskonałe dla alergików albo niewywołujące reakcji alergicznych. Co do zasady alergicy mogą rozważyć psa rasy labradoodle, ponieważ nie traci on wiele sierści. Jednak aby być precyzyjnym, należy podkreślić, że alergię wywołuje nie sierść, ale alergeny pochodzące ze śliny i fragmentów naskórka zwierząt. Oczywiście alergicy mają kontakt z tymi alergenami także w przypadku psów rasy labradoodle. Zaletą labradoodle jest przede wszystkim to, że mniej linieje, przez co słabiej roznosi alergeny w domu. W zależności od konkretnego stopnia alergii także psy rasy labradoodle mogą wywoływać problemy alergiczne. Zanim alergik zdecyduje się na zakup psa rasy labradoodle, powinien najpierw skonsultować się z lekarzem. W końcu nic nie łamie serca psa i właściciela tak bardzo, jak konieczność oddania ukochanego zwierzątka.

Jak duży jest labradoodle i w jakich wariantach umaszczenia występuje?

Psy rasy labradoodle potrzebują dość miejsca i przestrzeni do zabawy. Ciasne mieszkanie w mieście może nie być dla nich odpowiednim domem, ponieważ w zależności od wielkości rodziców labradoodle dorastają do 70 cm wysokości w kłębie. W takim wypadku dobrą alternatywą może być miniaturowy labradoodle, osiągający 35 do 40 cm. Miniaturowy labradoodle to mniejsza wersja, a to za sprawą skrzyżowania z pudlem miniaturowym. Jednak z uwagi na to, że ostatecznie jest to mieszanka z labradorem retrieverem, a więc ze względnie dużą rasą, nie da się z całą pewnością powiedzieć, jak duży będzie miniaturowy labradoodle po dorośnięciu.
Wygląd psa rasy labradoodle jest bardzo różnorodny, ponieważ te kochane zwierzaki występują w różnych typach umaszczenia: np. w białym, kremowym, rudym, brązowym, morelowym, czarnym i szarym.

Charakter psów rasy labradoodle

Szczeniaki labradoodle dziedziczą cechy charakteru po obu rasach. Jednak może dojść do sytuacji, że cechy jednej z ras będą bardziej dominujące. Labradora określa się mianem clowna wśród psów. Ma zawsze doskonały humor, jest gotowy do zabawy, ma zrównoważony charakter i jest doskonałym kompanem dla dzieci. Krótkowłosa rasa należąca do psów myśliwskich może być dość porywcza i uchodzi za bardzo żarłoczną.
Pudle są nieco ostrożniejsze w obyciu, ale równie przyjacielskie i skłonne do zabawy. Ze względu na to, że pudle miniaturowe są nieco bardziej żywe i pobudzone niż duża wersja, występują niewielkie różnice w poziomie aktywności labradoodle w zależności od rodziców. Zarówno labradory, jak i pudle już od długiego czasu hodowane są z myślą o życiu bez polowań. Mimo to możliwe jest, że u psów rasy labradoodle będzie występować instynkt łowiecki w różnym natężeniu. Aportowanie czy aktywności typu nose work pozwolą spełnić potrzeby tych przyjacielskich mieszańców, a jednocześnie przełożą się na wyższy poziom posłuszeństwa.

Czy labradoodle jest dobrym psem dla niedoświadczonych osób?

Labradoodle to pojętny, towarzyski, cierpliwy i przyjacielski pies, w związku z czym także początkujący mogą rozważyć tę rasę. Jednak taki pies, zresztą jak każdy inny, potrzebuje człowieka, który go zrozumie i spełni jego potrzeby. Aby codzienne życie z psem nie było źródłem frustracji, lecz satysfakcji, początkujący powinni zapisać swojego szczeniaka labradoodle do szkoły dla psów albo poprosić o wsparcie trenera psów. Dzięki temu zarówno pies, jak i jego opiekun nauczą się zasad harmonijnej kohabitacji. Ważne, aby wychowanie od początku przebiegało według konsekwentnie przestrzeganych reguł. W końcu wychowanie szczeniaka to fundament pod przyszłe zachowanie psa. Ponadto niepożądane zachowania trudniej jest wyplenić, kiedy pies już dorośnie. Jeśli labradoodle dorasta razem z dziećmi, dobrze jest, aby także dzieci współuczestniczyły w wychowaniu czworonoga. Starsze dzieci często są już na tyle dojrzałe, że mogą wdrażać różne zasady w życie – na przykład nie karmić psa jedzeniem ze stołu. Im młodsze są dzieci, tym ważniejsze jest uważne obserwowanie pociech i czworonoga.

Wychowanie i utrzymanie psów rasy labradoodle

Labradoodle, tak jak obie rasy będące podstawą tej mieszanki, żyją w stadzie z ludźmi. Te „pokręcone” psy zwykle chcą towarzyszyć człowiekowi zawsze i wszędzie. Dlatego ważne jest, aby od początku codziennie ćwiczyć samotne pozostawanie w domu, jednak z zachowaniem pewnego umiaru. Podczas spacerów należy kontrolować nadmierny entuzjazm labradoodle w kierunku ludzi i powstrzymywać go od skakania na inne osoby czy obiegania ich. Z uwagi na charakterystykę labradoodle mają w sobie duże pokłady „will to please” (czyli chęci przypodobania się człowiekowi). Prowadzi to do doskonałej współpracy z dwunożnym towarzyszem. Wychowanie takiego psa jest więc proste, a konsekwencja w działaniu pozwoli stworzyć uważnego i radosnego towarzysza człowieka i całej rodziny. Psy rasy labradoodle doskonale nadają się też do wymagających zadań w obszarze sportów dla psów czy pracy psów poszukiwawczych, a także sprawdzą się jako psy terapeutyczne i wizytujące.

Ile kosztuje pies rasy labradoodle?

Nie da się jednoznacznie powiedzieć, ile kosztuje pies rasy labradoodle, ponieważ zależy to od konkretnej hodowli. Jeśli planujesz zakup szczeniaka rasy labradoodle, musisz liczyć się z wydatkiem od ok. 4500 zł, natomiast w przypadku australijskich labradoodle cena może być ponad dwukrotnie większa.

Zakup psa rasy labradoodle: o tym należy pamiętać

Jeśli chcesz zakupić psa rasy labradoodle, musisz przede wszystkim znaleźć dobrą hodowlę. Popularność tej rasy rośnie, a to otwiera pole do działalności nieuczciwych hodowców. Dobrą hodowlę rozpoznasz przede wszystkim po tym, że pokazuje wszystkie psy, w tym matkę szczeniąt. Hodowca powinien szczerze odpowiedzieć na wszystkie pytania i zapytać o kilka kwestii przyszłego opiekuna, ponieważ dobra hodowla wydaje swoje szczenięta tylko do odpowiedzialnych domów. Jeśli labradoodle mieszkają u hodowcy razem z rodziną, jest to dobrym znakiem. Podejrzenia powinien wzbudzić fakt, że zwierzęta są trzymane w budach czy w klatkach. Upewnij się, że psy żyją w higienicznych warunkach. Odpowiedzialny hodowca wyda szczeniaki labradoodle dopiero po osiągnięciu odpowiedniego wieku, nie wcześniej niż po upływie dwunastu tygodni od urodzenia. Najlepiej jest kilkukrotnie odwiedzić hodowcę, zanim zdecydujesz się na zakup labradoodle. Ponadto trzeba upewnić się, że pies został zaszczepiony i odrobaczony. Nieufność powinien wzbudzić fakt, że hodowca pokazuje tylko jedno zwierzę i namawia do jego zakupu. Nie należy ufać zwłaszcza hodowcom sprzedającym psy na podwórkach czy parkingach! Nie daj się namówić na zakup i nie bierz zwierzęcia z litości.

Jak długo żyją psy rasy labradoodle?

Dobre uwarunkowania genetyczne pozwalają dożyć psom rasy labradoodle wieku 13 do 15 lat. Jednak oczekiwana długość życia psów tej rasy zależy od wielu indywidualnych czynników, takich jak spełnienie wszystkich potrzeb i zapewnienie dobrego pożywienia, a także dobra opieka weterynaryjna. Niekiedy choroby występujące u rodziców mogą dać wskazówki co do konkretnych predyspozycji konkretnego labradoodle.

Pielęgnacja psów rasy labradoodle

U większości psów rasy labradoodle występuje sierść typowa dla pudla: skręcona i rosnąca stale bez wypadania. Te psy trzeba regularnie szczotkować i strzyc. To opiekun decyduje, jaką fryzurę będzie miał piesek. Może być przystrzyżony na miśka, mieć długie loki czy praktyczną okrywę o długości kilku milimetrów – labradoodle to mistrz transformacji. Okrywę należy skracać do sześć do ośmiu tygodni.

Najlepsze produkty dla Państwa labradoodle’a znajdą Państwo u nas!

Do produktów dla psów

Inne psy hybrydowe z pierwiastkiem pudla to min:

  • Cavapoo: Cavapoo, nazywany także Cavoodle, powstał z krzyżówki małych lub karłowatych pudli z kawalerem King Charles Spaniels.
  • Cockapoo: Jako krzyżówka cocker spaniela i pudla, Cockapoo (znany także jako Cockerdoodle i Cockerpoo) łączy w sobie najlepsze cechy obu ras.
  • Goldendoodle: Dobrotliwy Goldendoodle należy do hybrydowych ras psów. Powstaje z krzyżówki Golden Retrievera z pudlem. Stąd wziął się jego charakterystyczny wygląd misia pluszowego.
  • Maltipoo: Maltipoo łączy w sobie uroczość maltańczyka z inteligencją pudla. Psy te są uważne, radosne i pełne werwy. To idealny towarzysz rodziny, który łatwo się szkoli i dobrze funkcjonuje w życiu codziennym.

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla Państwa labradoodle’a

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie