Bezpłatna wysyłka od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Bezpłatna wysyłka od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Czy Twój pies cierpi na biegunkę? Sprawdź jak postępować!

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Ein Hund steht inmitten Gräsern.

Biegunka u psów może mieć wiele przyczyn. Nawet zmiana karmy może czasami ją powodować. Bakterie, wirusy lub pasożyty mogą również prowadzić do powstania papkowatego lub płynnego stolca, który pies musi nagle i niekontrolowanie wydalić. Nietolerancje pokarmowe i/lub alergie mogą również być przyczyną biegunek. Obok leczenia weterynaryjnego również samemu można pomóc swojemu ulubieńcowi w tej sytuacji.

Loading...

Zmiana pokarmu u psa — biegunka

Skutecznym sposobem przywrócenia prawidłowego rytmu pracy jelit psa jest często odpowiednio dostosowana dieta. Należy jednak wcześniej wykluczyć – najlepiej podczas wizyty u weterynarza – czy nie jest konieczne leczenie farmakologiczne. W przeciwnym razie na pozór niegroźna biegunka może szybko przekształcić się w stan zagrażający życiu czworonoga.

Zmiana karmy u psa z biegunką rozpoczyna się od przerwy w karmieniu. Jakkolwiek trudne może się to wydawać, 24 do 48 godzin bez jedzenia jest idealną formą odpoczynku dla jelit zdrowego dorosłego psa. Należy pamiętać, że szczenięta psów miniaturek lub małych, a przede wszystkim te pierwsze nie powinny być tak długo pozbawione pokarmu, ponieważ nie mają wystarczających rezerw. Biegunka pozbawia organizm znacznej części płynów. Dlatego też nasz pies zawsze musi mieć dostęp do świeżej wody, aby regularnie uzupełniać płyny. W przeciwnym razie istnieje ryzyko odwodnienia.

Hund Durchfall

Lekkostrawna dieta podczas biegunki

Gdy praca jelit psa po przeprowadzonej głodówce ustabilizuje się, należy tymczasowo zmienić karmę – jeśli przyczyną biegunki nie była nietolerancja pokarmowa na jeden z jej składników. Pies potrzebuje teraz łatwostrawnej diety, by umożliwić regenerację żołądka i jelit. Skuteczne będą dania z bardzo miękko gotowanym ryżem i nieco bardziej odtłuszczonym mięsem z kurczaka. Alternatywą jest również mięso jagnięce lub inne rzadko stosowane w diecie psa rodzaje mięsa. Wybór składników zależy od przyczyny biegunki. Purée ziemniaczane – bez dodatku mleka i tłuszczu – zmieszane z odrobiną mokrej karmy i łyżką twarogu jest często dobrze tolerowane. Dobrze jest zacząć od bardzo małych porcji. Po podaniu niewielkiej ilości łatwo stwierdzić, jak zareagują jelita. Jeśli biegunka ustąpi, pies może otrzymać kolejne porcje w ciągu dnia.

Zmiana karmy u psa po biegunce

Jeśli nasz pies dobrze tolerował swoją dietę żołądkowo-jelitową przez dwa do trzech dni, a odchody ponownie się utwardziły, może nastąpić przejście na normalną karmę podstawową. Aby uniknąć kolejnego ataku biegunki, wskazane jest, aby najpierw podać psu małą porcję zwykłej karmy i poczekać na reakcję układu pokarmowego. Jeśli pokarm jest dobrze tolerowany, może nastąpić całkowita zmiana karmy. Teraz pies znowu może otrzymać swoją zwykłą karmę.

Zmiana karmy u psa — jak uniknąć biegunki

W celu uniknięcia biegunki, zaleca się stopniową zmianę karmy. W ten sposób mikroorganizmy w jelicie będą mogły przyzwyczaić się do składu posiłków, a pies uniknie problemów takich jak silne wzdęcia i biegunka. W przypadku karmy suchej zaleca się wprowadzanie jej na początku w formie przekąski.

Zmiana karmy zarówno w przypadku karmy suchej, jak i mokrej następuje według tego samego schematu:

  • Na początku nową karmą należy zastąpić jedną trzecią porcji. Dopuszcza się mieszanie obu rodzajów karmy.
  • Jeśli pies dobrze toleruje taką mieszankę, należy stopniowo zwiększać porcję w okresie od jednego do dwóch tygodni, aż nowa karma w pełni zastąpi poprzednią.

Jeśli u psa ma nastąpić zmiana z karmy mokrej na suchą lub odwrotnie, lepiej jest podawać początkowo małe porcje nowej karmy oddzielnie, a następnie zwiększać je aż do całkowitego zastąpienia posiłku. Podczas mieszania karmy mokrej i suchej — w trakcie zmiany karmy — u wielu psów występuje biegunka.

W jakich przypadkach zasięgnąć porady weterynarza?

U szczeniąt biegunka może szybko doprowadzić do niebezpiecznego odwodnienia, dlatego zawsze należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Ogólnie: w razie wątpliwości lub niepewności co do stanu zdrowia najlepiej skonsultować się z weterynarzem.

Przy tych objawach powinniśmy skontaktować się z lekarzem:

  • W kale psa występuje krew
  • Występuje smolisty stolec
  • Pies ma gorączkę
  • Pies nie spożywa wystarczającej ilości płynów
  • Występują zaburzenia ogólnego samopoczucia

Co należy wiedzieć o psiej biegunce:

  • Należy wycofać karmę na okres od 24 do 48 godzin
  • Należy zapewnić ciągły dostęp do świeżej wody
  • Pozwólmy psu odpocząć
  • Pies powinien być karmiony powoli dietą lekkostrawną
  • W przypadku wątpliwości co do stanu zdrowia psa, utrzymujących się dolegliwości, krwi w kale, gorączki lub wycieńczenia, a także w przypadku szczeniąt należy zasięgnąć pomocy weterynarza
Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować

Pozostałe tematy w skrócie