Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Cavapoo — sympatyczny, puchaty towarzysz

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Cavapoo biegnie przez łąkę

Rasa cavapoo — nazywana także cavoodle — powstaje ze skrzyżowania pudla miniaturowego lub średniego z cavalier king charles spanielem. Ponieważ obie rasy bardzo lubią towarzystwo ludzi i ruch, również pochodzący od nich cavapoo jest kontaktowym, aktywnym i sympatycznym psem rodzinnym. Obecnie jest to jedna z najpopularniejszych ras hybrydowych.

Loading...

„Poo” to skrót od angielskiej nazwy „poodle”

W przypadku psów najczęściej to sierść uczula alergików, choć czasem może to być także psia ślina. Sierść pudla ma specjalną strukturę, która sprawia, że ta rasa nie linieje, dzięki czemu u wielu alergików — choć nie u wszystkich! — reakcja uczuleniowa nie występuje. W związku z tym, aby wyhodować jak najwięcej psów o takiej sierści, na całym świecie zaczęto krzyżować pudle z innymi rasami. Nazwy takich „ras hybrydowych” zawierają zazwyczaj końcówkę „-poo” lub „-doodle” — tak też powstał cavapoo. Niemal zawsze są to potomkowie psów czystej rasy. Kolejne pokolenia zdarzają się bardzo rzadko.

Charakter cavapoo

Cavapoo dziedziczy cechy obojga rodziców. Nie da się przewidzieć, charakter której rasy będzie u danego osobnika dominować, dlatego szczenię cavapoo jest zawsze małą niespodzianką. Pudel jest inteligentny, bardzo chętny do współpracy i troszkę nadpobudliwy. Potrzebuje dużo ruchu i lubi mieć zajęcie. Cavalier king charles spaniel jest z kolei nieco bardziej spokojny, wrażliwy i przywiązany do człowieka. Mieszańce tych dwóch ras to przede wszystkim przyjazne, bystre psy, które świetnie się dostosowują do trybu życia opiekunów. Cieszy je wspólne spędzanie czasu — czy to podczas zabawy w ogrodzie, długiego spaceru czy przytulania na kanapie. Cavapoo, któremu zapewni się odpowiednio dużo zajęć, jest przyjemnym towarzyszem dla całej rodziny. Jeśli jednak zaniedba się jego socjalizację i wychowanie, pies ten może wyrosnąć na nadpobudliwego i hałaśliwego współlokatora, którego nie można zostawiać samego.

Wychowanie i opieka nad cavapoo

W przypadku bezpośredniego skrzyżowania dwóch ras nie można dokładnie przewidzieć cech szczenięcia. Rodziny, które liczą na hipoalergiczną sierść typową dla pudli, muszą być bardzo ostrożne przy zakupie cavapoo. Szczenięta mogą odziedziczyć sierść po jednym albo po drugim rodzicu lub otrzymać wraz z genami sierść mieszaną. Cavapoo to pogodny towarzysz, który swoją niewielką posturą i zabawnym wyglądem niemal u każdego wywołuje uśmiech na twarzy. Przy odpowiedniej socjalizacji, wychowaniu i wystarczającej aktywności świetnie się nadaje do mieszkania w mieście lub dla rodziny z małymi dziećmi. Trzeba jednak pamiętać o zapewnieniu malcowi stałego miejsca wypoczynku, w którym będzie mógł w spokoju regenerować siły. Wypoczynek jest szczególnie ważny, ponieważ obie rasy mają skłonności do „nakręcania się”, po czym trudno jest im się uspokoić.

Pielęgnacja cavapoo

Rodzaj sierści cavapoo może być niespodzianką. Dopiero po zmianie sierści szczenięcej na dorosłą można jednoznacznie określić jej strukturę. Niezbędna jest systematyczna pielęgnacja i regularne wizyty u psiego fryzjera. Im dłuższa sierść, tym ważniejsze jest codzienne usuwanie z niej rzepów, gałązek i innych „zdobyczy” oraz dokładne szczotkowanie. Szczególnej pielęgnacji wymagają też uszy, ponieważ jeśli są zakryte sierścią, mogą się w nich rozwijać stany zapalne.

Cechy szczególne cavapoo

U cavalier king charles spanieli występują choroby dziedziczne i następstwa przerasowienia. Skrzyżowanie z pudlem powoduje wprawdzie, że schorzenia te rzadziej się ujawniają. Należy jednak zwrócić uwagę na to, czy zwierzę pochodzi z odpowiedzialnej hodowli oraz czy jego rodzice zostali przebadani pod kątem chorób genetycznych, aby cavapoo mógł spokojnie dożyć wieku 15 lat.

U nas znajdą Państwo najlepsze produkty dla swojego cavapoo!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Cavapoo

Rasa
Cavapoo
Pochodzenie
USA (dziś hodowane na całym świecie)
Klasyfikacja
psy towarzyszące (rasy obojga rodziców)
Rozmiar
wysokość w kłębie: 30–45 cm
Waga
5–10 kg
Budowa ciała
duża różnorodność, łapy krótkie lub długie, sylwetka postawna lub szczupła
Oczy
ciemne i średniej wielkości
Uszy
obficie owłosione wiszące uszy
Sierść i umaszczenie
od krótkich loczków po długą, falistą sierść, duża różnorodność umaszczenia od czarnej, przez złotą, rudą i dwu- lub trójkolorową po białą
Cechy szczególne
spokojniejszy w usposobieniu niż popularny cockapoo
Charakter
sympatyczny, przywiązany, ruchliwy i pojętny
Pielęgnacja
regularne szczotkowanie oraz kontrola uszu i pazurów, strzyżenie u psiego fryzjera
Zdrowie
skłonność do niektórych chorób dziedzicznych

Zachęcamy do odkrycia idealnych produktów dla Państwa cavapoo

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować