• Brak minimalnej kwoty zamówienia
 • Bezpłatna wysyłka od 99 zł.
 • 45 dni na darmowy zwrot
 • Ponad 8.000 produktów
 • Program PAYBACK
Ein Cavapoo rennt über eine Wiese

Cavapoo — sympatyczny, puchaty towarzysz

Rasa cavapoo — nazywana także cavoodle — powstaje ze skrzyżowania pudla miniaturowego lub średniego z cavalier king charles spanielem. Ponieważ obie rasy bardzo lubią towarzystwo ludzi i ruch, również pochodzący od nich cavapoo jest kontaktowym, aktywnym i sympatycznym psem rodzinnym. Obecnie jest to jedna z najpopularniejszych ras hybrydowych.

Loading...

„Poo” to skrót od angielskiej nazwy „poodle”

W przypadku psów najczęściej to sierść uczula alergików, choć czasem może to być także psia ślina. Sierść pudla ma specjalną strukturę, która sprawia, że ta rasa nie linieje, dzięki czemu u wielu alergików — choć nie u wszystkich! — reakcja uczuleniowa nie występuje. W związku z tym, aby wyhodować jak najwięcej psów o takiej sierści, na całym świecie zaczęto krzyżować pudle z innymi rasami. Nazwy takich „ras hybrydowych” zawierają zazwyczaj końcówkę „-poo” lub „-doodle” — tak też powstał cavapoo. Niemal zawsze są to potomkowie psów czystej rasy. Kolejne pokolenia zdarzają się bardzo rzadko.

 

 

Charakter cavapoo

Cavapoo dziedziczy cechy obojga rodziców. Nie da się przewidzieć, charakter której rasy będzie u danego osobnika dominować, dlatego szczenię cavapoo jest zawsze małą niespodzianką. Pudel jest inteligentny, bardzo chętny do współpracy i troszkę nadpobudliwy. Potrzebuje dużo ruchu i lubi mieć zajęcie. Cavalier king charles spaniel jest z kolei nieco bardziej spokojny, wrażliwy i przywiązany do człowieka. Mieszańce tych dwóch ras to przede wszystkim przyjazne, bystre psy, które świetnie się dostosowują do trybu życia opiekunów. Cieszy je wspólne spędzanie czasu — czy to podczas zabawy w ogrodzie, długiego spaceru czy przytulania na kanapie. Cavapoo, któremu zapewni się odpowiednio dużo zajęć, jest przyjemnym towarzyszem dla całej rodziny. Jeśli jednak zaniedba się jego socjalizację i wychowanie, pies ten może wyrosnąć na nadpobudliwego i hałaśliwego współlokatora, którego nie można zostawiać samego.

 

 

Wychowanie i opieka nad cavapoo

W przypadku bezpośredniego skrzyżowania dwóch ras nie można dokładnie przewidzieć cech szczenięcia. Rodziny, które liczą na hipoalergiczną sierść typową dla pudli, muszą być bardzo ostrożne przy zakupie cavapoo. Szczenięta mogą odziedziczyć sierść po jednym albo po drugim rodzicu lub otrzymać wraz z genami sierść mieszaną. Cavapoo to pogodny towarzysz, który swoją niewielką posturą i zabawnym wyglądem niemal u każdego wywołuje uśmiech na twarzy. Przy odpowiedniej socjalizacji, wychowaniu i wystarczającej aktywności świetnie się nadaje do mieszkania w mieście lub dla rodziny z małymi dziećmi. Trzeba jednak pamiętać o zapewnieniu malcowi stałego miejsca wypoczynku, w którym będzie mógł w spokoju regenerować siły. Wypoczynek jest szczególnie ważny, ponieważ obie rasy mają skłonności do „nakręcania się”, po czym trudno jest im się uspokoić.

 

 

Pielęgnacja cavapoo

Rodzaj sierści cavapoo może być niespodzianką. Dopiero po zmianie sierści szczenięcej na dorosłą można jednoznacznie określić jej strukturę. Niezbędna jest systematyczna pielęgnacja i regularne wizyty u psiego fryzjera. Im dłuższa sierść, tym ważniejsze jest codzienne usuwanie z niej rzepów, gałązek i innych „zdobyczy” oraz dokładne szczotkowanie. Szczególnej pielęgnacji wymagają też uszy, ponieważ jeśli są zakryte sierścią, mogą się w nich rozwijać stany zapalne.

 

 

Cechy szczególne cavapoo

U cavalier king charles spanieli występują choroby dziedziczne i następstwa przerasowienia. Skrzyżowanie z pudlem powoduje wprawdzie, że schorzenia te rzadziej się ujawniają. Należy jednak zwrócić uwagę na to, czy zwierzę pochodzi z odpowiedzialnej hodowli oraz czy jego rodzice zostali przebadani pod kątem chorób genetycznych, aby cavapoo mógł spokojnie dożyć wieku 15 lat.

 

U nas znajdą Państwo najlepsze produkty dla swojego cavapoo!

Do produktów dla psów

 

Ein Cavapoo sitzt auf dem Sofa

Podsumowanie Cavapoo

 • Rasa
  Cavapoo
 • Pochodzenie
  USA (dziś hodowane na całym świecie)
 • Klasyfikacja
  psy towarzyszące (rasy obojga rodziców)
 • Rozmiar
  wysokość w kłębie: 30–45 cm
 • Waga
  5–10 kg
 • Budowa ciała
  duża różnorodność, łapy krótkie lub długie, sylwetka postawna lub szczupła
 • Oczy
  ciemne i średniej wielkości
 • Uszy
  obficie owłosione wiszące uszy
 • Sierść i umaszczenie
  od krótkich loczków po długą, falistą sierść, duża różnorodność umaszczenia od czarnej, przez złotą, rudą i dwu- lub trójkolorową po białą
 • Cechy szczególne
  spokojniejszy w usposobieniu niż popularny cockapoo
 • Charakter
  sympatyczny, przywiązany, ruchliwy i pojętny
 • Pielęgnacja
  regularne szczotkowanie oraz kontrola uszu i pazurów, strzyżenie u psiego fryzjera
 • Zdrowie
  skłonność do niektórych chorób dziedzicznych

Zachęcamy do odkrycia idealnych produktów dla Państwa cavapoo

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować