Bezpłatna wysyłka od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Bezpłatna wysyłka od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
 • Sklepy
 • Moje zamówienia
 • Koszyk

Buldog francuski – od rasy wykorzystywanej do tępienia szczurów do psa rodzinnego

08.01.2024 - Czas czytania: 8 minuty

Szczeniak bawi się piłką

Od pewnego czasu buldog francuski stanowi jedną z najpopularniejszych ras psów. Nic dziwnego, bo mało kto potrafi oprzeć się ich urokowi oraz figlarności. Dzięki zrównoważonemu charakterowi „buldożki” nadają się również do życia w mieście, o ile weźmiesz pod uwagę ich potrzebę ruchu. Niestety, popytowi na popularne rasy często towarzyszą zaniedbania w hodowli, przez co niejeden buldog francuski cierpi z powodu płytkiego oddechu. Przeczytaj interesujące fakty na temat tego inteligentnego charakternego psa.

Loading...

Pochodzenie ze środowiska robotniczego

Buldogi francuskie, podobnie jak mopsy oraz dogi z Bordeaux, należą do rodziny molosowatych. Ich angielscy przodkowie byli hodowani do krwawych walk, dopóki nie zostało to prawnie zakazane w XIX wieku. Buldogi przybyły do Francji jako towarzysze brytyjskich włókienników i początkowo były typowymi psami robotników, woźniców oraz rzeźników, a ich zadaniem było zagryzanie szczurów. Były one krzyżowane z rodzimymi mopsami, szpicami i terierami. Wygląd współczesnego buldoga francuskiego opiera się na tej barwnej mieszance ras, dzięki której ci mali siłacze szybko stali się popularni w innych klasach społecznych, a także w kręgach artystycznych. Od tego momentu rasa ta stawała się coraz bardziej popularna wśród osób zamożnych oraz arystokratycznych członków społeczeństwa. W 1880 roku w Paryżu powstał pierwszy klub tej rasy i opracowano systematyczny standard hodowlany. Na początku XX wieku powstała organizacja patronacka Fédération Cynologique Internationale (FCI), która podzieliła rasy psów na różne grupy. Buldogi francuskie należą do grupy IX w klasyfikacji FCI, czyli do „psów rodzinnych i towarzyszących”. Również mops oraz cavalier king charles spaniel należą do tej grupy FCI.

Ein Französisches Bulldoggenbaby schaut direkt in die Kamera.

Umaszczenie i wielkość buldoga francuskiego

Umaszczenie buldoga francuskiego jest zróżnicowane: cętkowane, z pręgowaniem lub bez, od jednolitego płowego po odcienie takie jak kawa z mlekiem czy rudy. Zgodnie z wytycznymi rasy umaszczenia takie jak czarny z czerwonym „podpalaniem” oraz np. brązowy, niebieski czy szary w przypadku buldogów francuskich nie są pożądane. Rozjaśnianie czerni sprawia, że ​​psy wydają się niebieskie, ale w rzeczywistości są szare. Jednak ten kolor jest zabroniony w przypadku wielu ras psów, ponieważ mogą one cierpieć na łysienie plackowate. Stan ten powoduje, że dotknięte chorobą psy tracą całą sierść. Dorosłe buldogi francuskie mogą osiągnąć wysokość w kłębie do 35 centymetrów i ważyć od 8 do 14 kilogramów. Ogólnie rzecz biorąc, suki są zwykle nieco mniejsze i lżejsze niż samce.

Podsumowanie Buldog francuski

Rasa
Buldog francuski
Kraj pochodzenia
Francja
Klasyfikacja
Psy rodzinne i towarzyszące
Wielkość
Do 35 cm w kłębie
Masa ciała
8 do 14 kilogramów
Budowa ciała
Zwarta, muskularna, zwinna, „kwadratowa” głowa z krótkim nosem i pyskiem, skręcony ogon
Oczy
Lekko wystające
Uszy
Pionowe uszy, jak u nietoperza
Sierść i umaszczenie
Delikatna, krótka, równe płowe we wszystkich odcieniach, cętkowane, pręgowane; umaszczenie niepożądane: mysi szary, brązowy i czarny rudo podpalany
Cechy szczególne
Wrażliwy na wysokie temperatury i zimno, stroniący od wody
Charakter
Inteligentny, lubi zabawę i przytulanie, łagodny, zrównoważony i odważny
Pielęgnacja
Szczotkowanie, konieczna szczególna pielęgnacja uszu, oczy i fałd skórnych
Zdrowie
Oczy i fałdy oczne wrażliwe, skłonność do alergii pokarmowych, płytki oddech

Temperament i usposobienie: jak niebezpieczne są buldogi francuskie?

Charakterystyczne uszy nietoperza, pomarszczone czoło oraz opadające fałdy skórne: również francuska wersja buldoga wygląda nieco ponuro. Ale to wrażenie jest złudne. Temperament buldoga francuskiego jest zrównoważony i łagodny, ale także żywy i uparty. Czujny i lojalny buldog francuski jest idealnym psem towarzyszącym i zawsze chce być blisko swoich właścicieli. Jest czuły, przytulaśny oraz bardzo przyjacielski w kontakcie z dziećmi. Bezwzględnie potrzebuje bezpośredniego kontaktu z rodziną i nie nadaje się do trzymania w klatce. Zdecydowanie woli spać obok łóżka (lub bezpośrednio w nim), racząc przy tym innych chrapaniem. Buldogi francuskie są dobrymi psami stróżującymi, jednak ich instynkt łowiecki nie jest mocno wykształcony. Są też czułe i nieskomplikowane w kontaktach z obcymi i innymi zwierzętami. Pod względem charakteru buldogi francuskie to naprawdę wesołe stworzenia, które potrzebują kochającego domu. Budują one silną więź z ludźmi i lubią dostosowywać się do rytmu życia panującego w rodzinie. Nie są klasyfikowane jako niebezpieczne i dlatego nie są nazywane psami bojowymi lub potencjalnie agresywnymi.

Czy buldogi francuskie są trudne w szkoleniu?

Utrzymanie buldoga francuskiego nie jest skomplikowane, nawet dla psich nowicjuszy. Ze względu na swoją wielkość i towarzyskość buldog francuski nadaje się również jako pies do mieszkania. Należy jednak oszczędzić mu nadmiernego wspinania się po schodach. Niemniej jednak, zwierzę potrzebuje wystarczająco dużo ruchu na świeżym powietrzu oraz czasu na zabawę. Trzeba przy tym uważać, by pies nie dał się ponieść nagłej swawoli. W wychowaniu buldoga francuskiego nie ma specyficznych dla rasy trudności, poza tym, że może być trudno oprzeć się jego urokowi. Konsekwencja w szkoleniu jest absolutnie niezbędna, aby pies zaakceptował Cię jako osobnika alfa. Buldogi francuskie są pojętne i zawsze chętne do zadowolenia swoich ludzi. Więc nie szczędź mu pochwał!
Ze względu na swój żywiołowy charakter buldogi francuskie uwielbiają harce i zabawy, ale nie należy ich przeciążać ze względu na występujący u rasy płytki oddech. Nie są sportowcami i nie nadają się do uprawiania sportów wyczynowych, takich jak kolarstwo czy jogging. Krótka kufa może prowadzić do nadmiernego wysiłku oraz problemów z oddychaniem, pies nie może już regulować temperatury ciała przez ziajanie i istnieje ryzyko wystąpienia przegrzania. Dlatego buldog francuski, zamiast bezustannie bawić się z dziećmi w ogrodzie, powinien ukrywać się w zacienionym miejscu, gdy latem temperatury są wysokie. Ta rasa psów nie należy również do dobrych pływaków. Małe nóżki i stosunkowo duża głowa nie są najlepszymi warunkami do uprawiania tej aktywności. Niemniej jednak buldogi francuskie uwielbiają wodę i latem ucieszą się z małego brodzika, w którym mogą się ochłodzić.
Jednak to wszystko nie oznacza, że ​​umiarkowanie intensywne formy psiego sportu nie są możliwe łapa w rękę z tymi energicznymi siłaczami. Taniec z psem, agility czy tropienie to rodzaje sportów, w których buldog francuski naprawdę potrafi dobrze się sprawdzić. Bo tutaj to przyjemność i zabawa są na pierwszym planie – a nie osiągnięcia w dziedzinie wytrzymałości.

Chcę kupić buldoga francuskiego: o czym muszę pamiętać?

Ze względu na swoją kochającą naturę buldogi francuskie są idealne dla rodzin z dziećmi, singli mieszkających w miejskich mieszkaniach oraz starszych aktywnych osób. Aby jednak chronić stawy, psom z krótkimi łapkami nie wolno nadmiernie wchodzić po schodach. Idealny jest dom z windą lub mieszkanie na parterze. Średnia długość życia zwierząt wynosi około 12 lat. Przed zakupem zastanów się, czy możesz zapewnić psu dobry dom na ten czas, nawet jeśli zmienią się okoliczności życiowe.
Jeśli chcesz kupić buldoga francuskiego, ważne jest, aby skontaktować się z renomowanym hodowcą, który kojarzy tylko zdrowych rodziców, który od samego początku z miłością socjalizuje zwierzęta i który jest otwarty na Twoje pytania po zakupie. To, że hodowca bacznie przygląda się potencjalnemu nowemu opiekunowi to dobry znak, bo przecież szuka jak najlepszych domów dla swoich podopiecznych. Zanim kupisz szczenię buldoga francuskiego, zazwyczaj dobrze jest kilka razy odwiedzić hodowcę, zanim ostatecznie zabierzesz psa do domu.

Buldogi francuskie z pyskiem

Jeśli chcesz kupić buldoga francuskiego od hodowcy, szczególnie ważne jest, aby zarówno rodzice, jak i szczeniak mogli swobodnie oddychać. Upewnij się, że buldog francuski przyszedł na świat z dłuższą kufą. Ze względu na modę psy hodowano z coraz mniejszymi pyskami, co prowadziło do problemów z oddychaniem u zwierząt i miało konsekwencje zdrowotne. Na przykład, jeśli pysk jest zbyt krótki, psy nie są w stanie regulować temperatury ciała poprzez oddychanie. Dzieje się tak, ponieważ błony śluzowe nie są chłodzone z powodu krótkiego pyska. Ponadto zbyt długie podniebienie miękkie i zbyt wąskie nozdrza utrudniają oddychanie. W przypadku ekstremalnego upału lub wysiłku istnieje zatem ryzyko zagrażającego życiu udaru cieplnego. U buldogów francuskich anatomia tchawicy może spowodować jej zapadnięcie się przy dużym wysiłku. Rezultatem są duszności, które szybko stają się niebezpieczne dla psa. Należy również zwrócić uwagę na dłuższy pysk, jeśli chcesz kupić mieszankę buldoga francuskiego.

Jak długo trwa dorastanie buldoga francuskiego?

Buldog francuski jest raczej małą rasą psa w porównaniu z buldogiem angielskim i zwykle dojrzewa w wieku około jednego roku. Wtedy waży od 8 do 14 kilogramów i osiąga wysokość w kłębie do 35 centymetrów.

Ile kosztuje szczenię buldoga francuskiego?

Trudno odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje buldog francuski. Cena zależy między innymi od danego hodowcy i może się różnić w zależności od popytu.

Właściwa dieta dla buldogów francuskich

Ta mała i silna rasa psów o krótkich nogach i zwartej budowie ciała ma tendencję do nadwagi. Dlatego wystarczająca ilość ruchu i pełnowartościowa karma dla psów z dużą zawartością mięsa są podstawą aktywnego i witalnego życia. Każde przejście na inną karmę dla psów powinno zawsze odbywać się powoli, ponieważ buldogi francuskie mają tendencję do wzdęć oraz problemów żołądkowych ze względu na uwarunkowania rasowe. Zwróć także uwagę na produkty o niskiej zawartości tłuszczu, jeśli chodzi o smakołyki i drobne przekąski. Uszy królika i wołowe nadają się idealnie, a także czyszczą zęby.

Wskazówki pielęgnacyjne w przypadku buldoga francuskiego

Pielęgnacja psa krótkowłosego jest bardzo łatwa, buldog francuski jednak jest wrażliwy na zimno i wilgoć. Podobnie jak w przypadku innych pomarszczonych psów, ważne jest staranne pielęgnowanie pyska i utrzymywanie linii czoła w czystości i dobrej kondycji, aby zapobiec stanom zapalnym. Znany problem zdrowotny: buldog francuski jest podatny na alergie pokarmowe. Dlatego zwróć szczególną uwagę na żywienie swojego czworonożnego przyjaciela oraz skład karmy. Ważne jest, aby kupić buldoga francuskiego od hodowcy, który ma również oko na choroby dziedziczne związane z rasą. Uszy i oczy są bardziej podatne na stany zapalne u tej rasy psów niż u innych ras. Płaska kufa, duże uszy nietoperza oraz urocze oczy jak guziki wymagają więcej uwagi. Najlepiej codziennie sprawdzać uszy i czyścić je w razie potrzeby. W szczególności załamanie powieki musi być zawsze suche, ponieważ jest idealną pożywką dla bakterii i wywołuje stany zapalne.

Ważna uwaga dotycząca formy hodowli buldoga francuskiego

Sporządzona w 1999 roku na zlecenie rządu federalnego i przy udziale Niemieckiego Związku Ochrony Zwierząt „Opinia dotycząca hodowli męki” [niem. Qualzuchtgutachten] zaleca zakaz hodowli ras bezwłosych, skrajnie krótkogłowych (tzw. ras brachycefalicznych) i innych, u których skrajne cechy budowy ciała (bardzo długi grzbiet, mocno wykrzywione łapy, zmiany w kręgosłupie, nadmierny porost sierści itp.) uniemożliwiają zdrowe życie.
Jako odpowiedzialny właściciel zwierzaka, który oczywiście przywiązuje dużą wagę do zdrowego, niczym niezmąconego życia swojego czworonożnego przyjaciela, zdecydowanie powinieneś wziąć te wskazówki pod uwagę przy wyborze odpowiedniej rasy, podobnie jak kwestię wybitnych cech charakteru.

Oto najważniejsze informacje na temat buldogów francuskich:

 • Ze względu na swoją kochającą naturę, buldogi francuskie są idealne zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla singli czy starszych, aktywnych osób.
 • Mogą być trzymane w mieszkaniu, ponieważ życie w bloku im nie przeszkadza. Aby chronić ich stawy, psy z krótkimi nogami nie powinny zbyt często chodzić po schodach. Dom z windą lub mieszkanie na parterze są idealną opcją.
 • Średnia długość życia tych zwierząt wynosi około dwunastu lat. Przed zakupem zastanów się, czy jesteś w stanie zapewnić psu dobre warunki przez ten okres, nawet jeśli Twoje życie się zmieni.
 • Cena szczeniaka tej rasy zależy od konkretnego hodowcy i może znacznie się różnić w zależności od popytu.
 • Buldogi francuskie są pełne energii, ale nie są wytrzymałymi sportowcami. Najbardziej komfortowo się czują podczas spokojnych spacerów i zabaw, gdzie na pierwszym miejscu jest radość.
 • Ze względu na przeszłe nadmierne hodowle, psy tej rasy mogą cierpieć na różne problemy zdrowotne. Bądź na to przygotowany

Inne popularne francuskie rasy, które mogą Cię zainteresować:

 • Owczarek francuski Beauceron: Beauceron, znany także jako „Berger de Beauce“. Jest rasą psów, która od dawna jest hodowana we Francji według surowych standardów. Pies pasterski z nizin zyskuje popularność także poza granicami swojego kraju, dzięki ciekawemu wyglądowi i dobremu charakterowi.
 • Dog z Bordeaux: Dog z Bordeaux to starożytna i silna rasa, pierwotnie wykorzystywana do polowań. Wbrew swojemu zewnętrznemu wyglądowi jest on kochającym, łagodnym psem, który ma wysoki próg pobudliwości, przez co dobrze się kontroluje.
 • Coton de Tuléar: Znany również jako „bawełniany pies“. Nic dziwnego, doskonale opisuje to wygląd tego uroczego kłębka futra. Żywy czworonóg robi furorę jako wesoły pies towarzyszący. Zwłaszcza jako singiel lub aktywny senior znajdziesz w tym bystrym zwierzęciu idealnego kompana.
 • Spaniel bretoński: Epagneul Breton pochodzi z serca Bretanii. Jest wykorzystywany jako pies myśliwski na terenie całej Francji. Do dziś ten pies jest rasą pracującą, która powinna być możliwie najbardziej używana do polowań. Jako pies rodzinny, potrzebuje odpowiedniego obciążenia i ruchu, aby być szczęśliwym.

Znajdź odpowiednie produkty dla swojego buldoga francuskiego!

Do produktów dla psów

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować