• Skepy
 • Zamów ponownie
 • Lista życzeń
 • Koszyk
 • Brak minimalnej kwoty zamówienia
 • Bezpłatna wysyłka od 139 zł.
 • 45 dni na darmowy zwrot
 • Program PAYBACK

Buldog francuski – od szczurołapa do psa rodzinnego

04.03.2022

Szczeniak bawi się piłką

Już od zamierzchłych czasów buldog francuski jest jedną najpopularniejszych ras. Nic zresztą dziwnego: mało kto potrafi obronić się przed jego wdziękiem i fantazją. Poprzez swój zrównoważony charakter „francuzy“ nadają się do życia w mieście, o ile mają szansę zaspokoić swoją potrzebę ruchu. Jednak ze względu na duży popyt na tę popularną rasę często spotykanym zjawiskiem jest niedbalstwo hodowców, przez co wiele buldożków cierpi na zaburzenia oddechowe. Warto dowiedzieć się więcej na temat tych inteligentnych psów z charakterem.

Loading...

Początki wśród klasy robotniczej

Przeznaczeniem hodowli angielskich przodków tej rasy były krwawe walki, które na szczęście już w XIX wieku zostały zabronione prawem. Jako towarzysze brytyjskich włókniarzy oraz gastarbeiterów buldogi dotarły do Francji i początkowo wykorzystywane były jako jako psy użytkowe, biegające przy dorożkach czy też pracujące u rzemieślników, gdzie zajmowały się głównie wyłapywaniem szczurów. Wówczas doszło także do skrzyżowania buldogów z mopsami, szpicami i terierami. Ta barwna krzyżówka wpłynęła bezpośrednio na aparycję współczesnych buldogów francuskich i wkrótce zapewniła tym małym siłaczom popularność wśród innych warstw społeczeństwa oraz w kręgach artystycznych. W 1880 roku w Paryżu powstał pierwszy klub tej rasy, który ustalił standardy hodowli. Umaszczenie buldogów francuskich może być różne: srokate, gładkie lub cętkowane oraz płowe o różnorakich odcieniach, takich jak kawa z mlekiem lub czerwień. Według wytycznych wzorca rasy niepożądane jest umaszczenie czarne podpalane, niebieskie oraz brązowe.

Ein Französisches Bulldoggenbaby schaut direkt in die Kamera.

Charakter buldoga francuskiego

Charakterystyczne uszy nietoperza, pofałdowane czoło oraz opadające wargi: również francuska odmiana buldogów sprawia groźne wrażenie. Nie należy dać się jednak zmylić. Temperament francuzów jest spokojny i łagodny, chociaż te czworonogi potrafią być też ruchliwe i uparte. Czujny i lojalny buldog francuski to idealny towarzysz, który pragnie bliskości swojego opiekuna. Przywiązuje się do ludzi, uwielbia pieszczoty i doskonale zachowuje się w towarzystwie dzieci. Bliski kontakt z rodziną opiekunów jest dla niego niezwykle istotny, dlatego nie nadaje się do mieszkania w psiarni. Zdecydowanie woli spać obok łóżka swojego właściciela, a najlepiej razem z nim i słodko pochrapywać. Buldogi francuskie to doskonałe psy stróżujące, które nie mają jednak rozwiniętego instynktu łowieckiego.

Wychowanie i chów buldoga francuskiego

Wychowanie buldoga francuskiego nie jest trudne nawet dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z psami. Ze względu na niewielkie rozmiary i towarzyski charakter buldożki doskonale nadają się do mieszkań, jednak należy przy tym zaoszczędzić im częstego pokonywania schodów. Psy tej rasy potrzebują ponadto możliwości wybiegania oraz zabawy. Należy jednak uważać, aby zbytnio się nie rozbrykały i nie straciły zbyt wiele energii. Podczas wychowywania buldogów francuskich nie napotkają Państwo na szczególne trudności – abstrahując od tego, że ciężko jest uchronić się przed niezwykłym i czarującym wdziękiem tych czworonogów. Istotna będzie również konsekwencja, aby pies mógł zaakceptować swojego właściciela jako samca alfa. Buldogi francuskie są pojętne i zawsze próbują przypodobać się ludziom. Nie wolno szczędzić im pochwał!

Wskazówki dotyczące pielęgnacji buldoga francuskiego

Pielęgnacja sierści tych krótkowłosych czworonogów jest wyjątkowo prosta, jednak należy pamiętać, że są one wyczulone na zimno oraz wilgotną pogodę. Tak jak w przypadku innych psów z pofałdowaną skórą również u buldogów francuskich niezwykle ważna jest pielęgnacja pyska i utrzymywanie skóry w czystości i dobrej kondycji, co pozwoli zapobiec powstawaniu stanów zapalnych. Inną często spotykaną przypadłością francuzów są alergie pokarmowe. Dlatego też należy zwracać szczególną uwagę na odpowiednie żywienie czworonoga oraz skład karmy. Przy zakupie psa należy wybrać poważnego hodowcę, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób genetycznych typowych dla tej rasy.

Znajdź odpowiednie produkty dla swojego buldoga francuskiego!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Buldog francuski

 • Rasa
  Buldog francuski
 • Pochodzenie
  Francja
 • Klasyfikacja
  Psy do towarzystwa
 • Rozmiar
  do 35 centymetrów wysokości w kłąbie
 • Waga
  8–14 kilogramów
 • Budowa ciała
  krępy, umięśniony, „kwadratowa” głowa z krótkim nosem i pyskiem, skręcony ogon
 • Oczy
  nieco wyłupiaste
 • Uszy
  stojące uszy nietoperza
 • Sierść i umaszczenie
  krótka, miękka sierść w jednolitym płowym kolorze we wszystkich odcieniach, w cętki, pręgowana lub nie; niepożądane kolory: mysioszary, brązowy i czarny z czerwonymi podpaleniami
 • Cechy szczególne
  wrażliwy na wysokie temperatury i zimno, boi się wody
 • Charakter
  inteligentny, wesoły, przymilny, łagodny, zrównoważony i odważny
 • Pielęgnacja
  szczotkowanie, konieczna specjalna pielęgnacja uszu, oczu i fałd skórnych
 • Zdrowie
  wrażliwe oczy i zmarszczki wokół oczu, podatne na alergie pokarmowe, duszności

Znajdź odpowiednie produkty dla swojego buldoga francuskiego

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować