Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Sznaucer miniaturowy – czujny towarzysz z sercem dla dzieci

08.01.2024 - Czas czytania: 3 minuty

Hund mit Bart

Sznaucer miniaturowy jest wprawdzie mały, ale w żadnym wypadku nie jest kanapowym psem-przytulanką. Uważany za inteligentnego, czujnego i otwartego na wiele zadań. Najchętniej pilnuje domu i gospodarstwa. Gdy pies jest dobrze zsocjalizowany jako szczenię, okazuje się doskonałym towarzyszem dla aktywnych rodzin. A to, co najlepsze: W przypadku optymalnej pielęgnacji sierści włosy prawie wcale nie linieją.

Loading...

Od szczurołapa do ulubionego towarzysza

Hodowlę sznaucerów można prześledzić aż do XV wieku. Jednak w tym czasie rasa ta występowała tylko w większych wariantach. Dopiero na koniec XIX wieku sznaucer miniaturowy został pokazany pierwszy raz publicznie. To, czy został skrzyżowany z najmniejszych przedstawicieli swoich dużych krewniaków – sznaucera średniego i sznaucera olbrzyma, czy też został skrzyżowany z małymi psami, tj. pinczer małpi, po dziś dzień pozostaje kwestią sporną. Fakt, że sznaucer miniaturowy różni się nieco charakterem od swoich dużych braci, przemawia za drugą teorią. Na początku mały, kompaktowy sznaucer był wykorzystywany przede wszystkim do polowania na szczury. Od kilkudziesięciu lat jest trzymany głównie jako pies towarzyszący.

Charakter sznaucera miniaturowego

Sznaucer miniaturowy to żywy, pewny siebie i inteligentny pies. Jak na swój rozmiar jest zaskakująco odważny i ambitnie pilnuje domu. Rasa ta uchodzi za lubiącą szczekać i bardzo uważną. Ważne jest, aby odpowiednio wcześnie zwrócić jego aktywności związane ze stróżowaniem na właściwe tory, gdyż w przeciwnym razie Państwa sznaucer miniaturowy sam może zacząć decydować, którzy z gości są mile widziani, a którzy nie. Jego wysoka pewność siebie może nadać małym czworonogom pewien upór. Jest wprawdzie gotowym do współpracy, łatwym do wychowania psem, ale bez wyraźnej linii w wychowaniu chętnie pójdzie własnymi drogami. Ważną cechą na dobry początek jest gruntowna socjalizacja ciekawych szczeniąt.

Podsumowanie Sznaucer miniaturowy

Rasa
Sznaucer miniaturowy
Pochodzenie
Niemcy
Klasyfikacja
Pinczer i sznaucer
Rozmiar
wysokość w kłębie od 30 do 36 centymetrów
Waga
od 5 do 9 kilogramów
Budowa ciała
silny, harmonijny i umięśniony
Oczy
średniej wielkości, ciemne, owalne, z krzaczastymi brwiami
Uszy
trójkątne, wysoko osadzone i skierowane do przodu
Sierść i umaszczenie
mocna sierść okrywowa i gęsty podszerstek w umaszczeniu białym, srebrno-czarnym, czarnym oraz typu „pieprz i sól”
Cechy szczególne
przy dobrej pielęgnacji sierści prawie nie gubi włosa i nie wydziela zapachu
Charakter
czujny, inteligentny, wesoły i lubiący dzieci
Pielęgnacja
wymagana regularna pielęgnacja sierści (trymowanie lub przycinanie)
Zdrowie
wytrzymała rasa ze skłonnościami do niektórych chorób dziedzicznych, które powinny zostać wykluczone przy hodowli

Wychowanie i hodowla sznaucera miniaturowego

Wybierając sznaucera miniaturowego, należy wziąć pod uwagę silny instynkt czuwania. Przy odpowiednim zajęciu nic nie przeszkadza życiu w małym mieszkaniu. Jeśli jednak leży ono w często uczęszczanym kompleksie mieszkaniowym, może zdarzyć się, że Państwa pies będzie stale pod presją i będzie dużo szczekał. Spokojniejsze otoczenie i w najlepszym wypadku ogród lepiej nadają się dla małego sznaucera. Mimo swoich niewielkich rozmiarów sznaucer miniaturowy potrzebuje dużo ruchu i pracy umysłowej. Wytrzymały biegacz cieszy się z zabawy w poszukiwania lub pracy z „dummy”. Zwłaszcza w młodym wieku psy te wykazują widoczny instynkt łowiecki. Dzięki smyczy treningowej mogą Państwo zabezpieczyć swojego towarzysza i jednocześnie pracować nad posłuszeństwem. A może nauczą go Państwo kilku sztuczek dla psów – dzięki smacznej zachęcie zapali się do tej wspólnej aktywności.

Pielęgnacja sznaucera miniaturowego

Sznaucer miniaturowy ma szorstką, długą warstwę okrywową i gęsty podszerstek. W zależności od struktury włosa sierść należy trymować lub przycinać kilka razy w roku. O tym, która metoda będzie odpowiednia, powinien zadecydować profesjonalny groomer w oparciu o strukturę włosa Państwa psa. Bródkę należy utrzymywać krótką lub czyścić ją codziennie po jedzeniu, ponieważ w przeciwnym razie powstawać będą nieprzyjemne zapachy. U sznaucera miniaturowego występuje kilka chorób dziedzicznych, które wykluczy odpowiedzialny hodowca za pomocą testów u rodziców szczeniaka. Przed zakupem szczeniaka należy zapytać o związek hodowców i przeprowadzone testy. Związek Kynologiczny w Polsce udostępni Państwu adresy rekomendowanych hodowców. Zdrowy, nieobciążony, zadbany sznaucer miniaturowy może dożyć 15 lat.

Najlepsze produkty dla Państwa sznaucera miniaturowego znajdą Państwo u nas!

Do produktów dla psów

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie