Owczarek niemiecki – przyjaciel i pomocnik człowieka
16.03.2022

Na myśl o owczarku niemieckim wiele osób w pierwszej chwili widzi w wyobraźni okazałego i imponującego psa, który spełnia ważną misję, ścigając przestępców, węsząc za narkotykami lub pilnując owiec. W rzeczy samej: owczarek niemiecki to prototyp psa pracującego. Nie należy jednak zapominać, że te mądre czworonogi mogą zaoferować nam o wiele więcej.
Klasyczny pies znany na całym świecie
Nazwa tej rasy dostarcza odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące jej pochodzenia: owczarek niemiecki wywodzi się od psów pasterskich, których zadaniem było nie tylko strzeżenie owiec, ale także pilnowanie dobytku owczarza. Tacy przodkowie owczarka znani byli już w VII wieku. Założyciel hodowli, rotmistrz Max von Stephanitz, stworzył owczarka niemieckiego z połączenia szorstko- i krótkowłosych psów pasterskich i w 1891 roku określił wzorzec rasy. Protoplasta współczesnych owczarków nosił imię „Horand von Grafrath“. Celem hodowli było stworzenie krzepkiego i inteligentnego psa użytkowego, w przypadku którego wygląd miał mniejsze znaczenie. Obecnie owczarek niemiecki jest jedną z najbardziej lubianych ras na całym świecie. Przez długi czas psów tych nie wysyłano jednak do Australii z obawy przed skrzyżowaniem z psami dingo, które mogłoby zagrozić stadom owiec.
Usposobienie i charakter owczarka niemieckiego
Owczarek niemiecki łączy w sobie wszystko, czego potrzebuje profesjonalny pies użytkowy. Wysoka inteligencja sprawia, że chętnie się uczy, jest posłuszny oraz uległy. Cechują go niezwykła czujność, pewność siebie oraz silne nerwy, dzięki czemu idealnie sprawdza się jako pies stróżujący. Ta rasa będzie jednak dobrym wyborem także wtedy, gdy poszukują Państwo psa rodzinnego. Zrównoważone owczarki niemieckie są beztroskie, łagodne i gotowe skoczyć za człowiekiem w ogień. Ich wierność w stosunku do właścicieli jest wprost nie do opisania. Cenią sobie towarzystwo innych czworonogów i, jeśli przeszły proces socjalizacji, dobrze dogadują się z innymi rasami.
Wychowanie i chów owczarka niemieckiego
Owczarek niemiecki nie jest psem dla osób początkujących. Podczas jego wychowania, a także w sytuacjach codziennych, należy pozostać konsekwentnym. Pies musi się Państwu podporządkować. W przeciwnym wypadku będzie chciał przejąć dominację lub w nieadekwatny sposób rozwinie swój instynkt obronny oraz łowczy. Może to prowadzić do nie lada problemów nie tylko przez wzgląd na jego siłę i rozmiary. Wychowanie tych skorych do nauki czworonogów powinno opierać się na cierpliwości, empatii, pochwałach i smaczkach. Oczywiście również dobrze
wychowane owczarki stale potrzebują bodźców oraz ruchu, nawet podczas kiepskiej pogody. Ich zapał do pracy oraz wszechstronny talent sprawiają, że świetnie sprawdzają się w roli psów obronnych, przewodników oraz tropicieli. Również w gronie psów pasterskich są dość często spotykane. Jeżeli chcą Państwo, aby owczarek niemiecki był dla Państwa psem do towarzystwa, warto jest wykorzystać jego talenty i zorganizować mu ciekawe zajęcia. Niezależnie od wieku jest chętny do zabawy i uwielbia aktywności z elementami poszukiwania tropu lub tropienia użytkowego.
Pielęgnacja owczarka niemieckiego
Pielęgnacja sierści owczarka niemieckiego nie sprawia większych trudności. Należy ją regularnie szczotkować i od czasu do czasu sięgać po obcinacz, aby skorygować jej długość. Szczególną wagę należy za to przyłożyć do pielęgnacji zębów tych czworonogów. Najlepiej byłoby czyścić je codziennie, a przynajmniej dostarczać psu kości czyszczące, aby zapobiec zbieraniu się kamienia. Ze względu na swoje rozmiary, masywną posturę oraz przerasowienie owczarki niemieckie mogą mieć problemy ze stawami łokciowymi i biodrowymi.
Znajdź odpowiednie produkty dla swojego owczarka niemieckiego!
Podsumowanie Krótka charakterystyka owczarka niemieckiego
- RasaOwczarek niemiecki
- PochodzenieNiemcy
- KlasyfikacjaPsy pasterskie i zaganiające
- Rozmiarwysokość w kłębie 60−65 cm (pies) − wysokość w kłębie 55−60 cm (suka)
- Wagapies 30−40 kg − suka 22−35 kg
- Budowa ciałaumięśniony, dłuższy niż wysoki, opadający ogon, zgryz nożycowy
- Oczyw kształci migdałów, ciemne, lekko skośne
- Uszystojące lekko załamane do przodu
- Sierść i umaszczenieStruktura: szorstka, gładka lub długa sierść; jednokolorowa w kolorze czarnym, szarym, czerwonożółtym z „siodłem”, czasem ze znaczeniami
- Cechy szczególnepo pierwszej wojnie światowej rasa była prowadzona w krajach anglojęzycznych jako owczarek alzacki
- Charakteruważny, inteligentny i chętny do nauki, pewny siebie, zrównoważony i o silnych nerwach
- PielęgnacjaRegularne czesanie, szczotkowanie, okazjonalne przycinanie, mycie zębów
- ZdrowieTendencja do dysplazji stawu biodrowego i łokciowego, zapalenia uszu i rogówki, alergie, nowotwory, problemy skórne i wiele innych