Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Owczarek niemiecki – przyjaciel i pomocnik człowieka

09.01.2024 - Czas czytania: 8 minuty

Ein Schäferhund läuft über ein Feld

W pierwszej chwili owczarek niemiecki kojarzy się wielu osobom z dużym, imponującym zwierzęciem wykonującym ważną misję, polującym na przestępców, wywęszającym narkotyki lub wypasającym owce na wsi. Faktycznie, owczarek niemiecki jest uważany za prototyp psa pracującego. Ale ten sprytny czworonożny przyjaciel dzięki swojej wszechstronności ma do zaoferowania znacznie więcej.

Loading...

Światowy klasyk

Jego nazwa od razu wskazuje na pochodzenie: rasa owczarka niemieckiego wywodzi się od psów pasterskich, które nie tylko miały pilnować owiec, ale także strzec dobytku pasterza. Tak zdefiniowane archetypy owczarka niemieckiego są dokumentowane od VII wieku. Pionierem hodowli był drezdeński rotmistrz Max von Stephanitz, który rozwinął rasę z szorstko- i krótkowłosych psów pasterskich i w 1891 roku sformułował pierwszy standard. Wówczas Max von Stephanitz podzielił rasę na psy szorstko-, krótko- i długowłose. Protoplastą współczesnej rasy był „Horand von Grafrath”, którego von Stephanitz nabył w 1898 roku. Celem hodowlanym był wytrzymały i inteligentny pies pracujący, zaś ideały piękna miały początkowo drugorzędne znaczenie. Z czasem owczarek niemiecki stał się jedną z najpopularniejszych ras psów na świecie. Jednak przez długi czas zwierzęta te nie mogły być importowane do Australii. Dawniej zakładano, że krzyżowano je z wilkami i obawiano się, że zmieszają się z dingo i tym samym będą stanowić zagrożenie dla stad owiec. Zmieniło się to dopiero w 1974 roku.

Jak wygląda owczarek niemiecki?

Owczarek niemiecki należy do ras psów średniej wielkości, jego ciało jest lekko wydłużone, mocne i dobrze umięśnione. Ma czarny nos i mocne zęby. Ma tak zwany zgryz nożycowy. Oznacza to, że siekacze zazębiają się jak nożyczki. Górne siekacze zachodzą na dolne, analogicznie do działania nożyczek. Uszy owczarka niemieckiego są średniej wielkości i stojące. Owczarek niemiecki występuje w dwóch wersjach: szorstkowłosej, czyli krótkowłosej, i długowłosej. W wariancie szorstkowłosym włos okrywowy jest gęsty i mocno przylega do tułowia. Z kolei w przypadku odmiany długowłosej sierść jest długa, miękka i nie przylega ściśle do ciała. Ta długowłosa odmiana owczarka niemieckiego ma tak zwane pióra na uszach i łapach oraz puszysty ogon. Najbardziej znane są psy pasterskie o żółtym lub brązowym umaszczeniu podstawowym z czarnym siodłem i innymi czarnymi oznaczeniami. Zdarzają się jednak również całkowicie czarne owczarki niemieckie, a także czarne osobniki z oznaczeniami innego koloru (np. żółtego lub brązowego). Umaszczenie owczarka niemieckiego może być białe, niebieskie lub brązowo-brązowe. Nawiasem mówiąc, białe owczarki należą do osobnej rasy, jaką jest biały owczarek szwajcarski.

Podsumowanie Owczarek niemiecki

Rasa
Owczarek niemiecki
Kraj pochodzenia
Niemcy
Klasyfikacja
Psy pasterskie i zaganiające
Wielkość
Psy od 60 do 65 centymetrów wysokości w kłębie – suki od 55 do 60 centymetrów wysokości w kłębie
Masa ciała
Psy od 30 do 40 kg – suki od 22 do 35 kg
Budowa ciała
Umięśniony, dłuższy niż wyższy, opadający ogon, zgryz nożycowy
Oczy
Ciemne w kształcie migdałów, lekko skośne
Uszy
Uszy stojące, lekko wysunięte do przodu
Sierść i umaszczenie
Szorstko-, krótko- lub długowłose; umaszczenie całe czarne, szare, czerwonawo-żółte z „siodłem”, czasami z oznaczeniami
Cechy szczególne
Po I wojnie światowej rasa była znana w krajach anglojęzycznych jako Alsatian Wolf Dog
Charakter
Uważny, inteligentny i chętny do nauki, pewny siebie, zrównoważony i o mocnych nerwach
Pielęgnacja
Regularne czesanie, szczotkowanie, od czasu do czasu trymowanie sierści, higiena zębów
Zdrowie
Tendencja do dysplazji stawu biodrowego i łokciowego, zapalenia uszu i rogówki, alergie, nowotwory, problemy skórne i wiele innych

Owczarek niemiecki: charakter i usposobienie

Owczarek niemiecki ma wszystko, czego potrzebuje profesjonalny pies pracujący. Jego wysoki poziom inteligencji sprawia, że jest chętny do nauki, posłuszny i uległy. Owczarek niemiecki ma zrównoważony temperament. Jest czujnym, pewnym siebie psem o mocnych nerwach. Z tego powodu idealnie nadaje się na psa stróżującego. Niektóre osoby z dziećmi chętnie widziałyby go też w roli psa rodzinnego i zastanawiają się, czy owczarek niemiecki lubi dzieci. W rzeczywistości rasa ta jest również dobrym wyborem jako pies do towarzystwa i pies rodzinny. Wprawdzie owczarki niemieckie uchodzą za idealne psy rodzinne, niemniej dobra socjalizacja i szkolenie są nieodzowne. Zrównoważony owczarek niemiecki jest spokojny, łagodny i będzie z Tobą na dobre i na złe. Jego lojalność wobec człowieka jest niezachwiana. Ceni sobie również towarzystwo swoich pobratymców i przy odpowiedniej socjalizacji dobrze dogaduje się też z pozostałymi rasami. Typowy dla owczarka niemieckiego jest również silny instynkt obronny.

Jak niebezpieczny jest owczarek niemiecki?

Niektórym wydaje się, że owczarki niemieckie są niebezpieczne. Jak każda rasa psa, owczarek niemiecki wymaga dobrego wychowania i socjalizacji, a także odpowiedniego wysiłku fizycznego, by był zrównoważony i łatwy do ułożenia. Jeśli brakuje mu odpowiedniego szkolenia i przejmuje rolę lidera w rodzinie, to on ustala hierarchię. Może to prowadzić na przykład do tego, że będzie próbował „wychować” członków rodziny, choćby dzieci, według własnych zasad. Nie jest jednak świadomy tego, że dzieci są bardziej wrażliwe niż jego „krewni”, więc mogą zdarzyć się urazy. Dlatego ważne jest, aby od samego początku odpowiednio szkolić owczarka niemieckiego i ustalić jasną hierarchię, w której to Ty jesteś przywódcą stada.

Wychowanie i opieka: czy owczarek niemiecki to pies dla początkujących?

Owczarek niemiecki nie jest psem dla początkujących. W jego wychowaniu i w codziennych relacjach trzeba być konsekwentnym. Pies musi być ci posłuszny. W przeciwnym razie wykazuje tendencję do zachowań dominujących lub rozwijania u siebie instynktu nadopiekuńczego bądź łowieckiego. Może to szybko doprowadzić do problemów, nie tylko ze względu na siłę i wielkość zwierzęcia. Najlepszą metodą na wychowanie chętnego do nauki owczarka niemieckiego jest cierpliwość, empatia, pochwały i smakołyki. Oczywiście dobrze wychowany pies potrzebuje również odpowiedniej dawki ruchu i aktywności fizycznej. I to bez względu na pogodę. Dzięki ogromnemu zapałowi do pracy owczarek może się wykazać na wielu różnych płaszczyznach jako pies stróżujący i obronny, jak również pies asystujący i tropiący. Pozostaje też klasykiem wśród psów pasterskich. Jeśli owczarek niemiecki ma być dla Ciebie psem rekreacyjnym, możesz wykorzystać te jego talenty do stymulujących zajęć. Przez całe swoje życie jest skory do zabawy, a Ty dzięki takim aktywnościom jak tropienie lub mantrailing na smyczy podtrzymujesz jego entuzjazm. Ważne, aby zapewnić owczarkowi niemieckiemu wystarczającą ilość ruchu w ciągu dnia. Wymaga to poświęcenia około czterech godzin dziennie. W każdym razie potrzeba mu czegoś więcej niż tylko wyprowadzenia na godzinę lub dwie dziennie, by mógł załatwić swoje sprawy. Owczarek niemiecki nie powinien jednak regularnie wchodzić po schodach. Dlatego bardziej odpowiedni będzie dla niego dom, w którym nie musi codziennie się po nich wspinać. Oznacza to też, że trzymanie psa w mieszkaniu na piętrze bez windy również nie będzie dobrym pomysłem. Musisz o tym pamiętać, jeśli chcesz kupić owczarka niemieckiego. Więcej informacji na temat wychowania i utrzymania owczarka niemieckiego może udzielić Ci renomowany hodowca.

Jak duży rośnie owczarek niemiecki?

Wielkość owczarka niemieckiego różni się w zależności od osobnika, a także zależy od płci. Tak więc samce mogą osiągnąć wysokość w kłębie od 60 do 65 centymetrów, z kolei średnia wysokość suk w kłębie to około 55 do 60 centymetrów. Masa ciała samców wynosi zwykle 30 do 40 kilogramów, a suk około 22 do 35 kilogramów.

Pielęgnacja owczarka niemieckiego

W zależności od długości sierści pielęgnacja jest stosunkowo łatwa. Regularnie szczotkuj i czesz swojego owczarka niemieckiego, a od czasu do czasu sięgaj po trymer do strzyżenia korekcyjnego. Zwróć szczególną uwagę na pielęgnację zębów swojego czworonożnego przyjaciela. Idealnie byłoby, gdybyś czyścił mu zęby codziennie – a przynajmniej, gdyby Twój pies miał zawsze do dyspozycji gryzaki do pielęgnacji zębów, aby zapobiec odkładaniu się płytki nazębnej. Regularna pielęgnacja zębów jest niezwykle ważna, ponieważ kamień nazębny i stany zapalne w jamie ustnej mogą na przykład sprawić, że Twój pies będzie mniej jadł. Problemy stomatologiczne u psa można rozpoznać po krwawiących i mocno zaczerwienionych dziąsłach oraz żółtawych lub brązowych osadach na zębach. Z tego powodu ważne jest, aby rozpocząć rutynową pielęgnację zębów u owczarka niemieckiego, gdy jest jeszcze szczeniakiem. Nieświeży oddech i nadmierne ślinienie się również wskazują na problemy w jamie ustnej.

Oczy owczarka niemieckiego nie wymagają nadmiernej pielęgnacji. Jeśli w kącikach oczu nagromadził się brud, możesz go łatwo usunąć wilgotną, ale niestrzępiącą się szmatką. Zwykle uszy nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Z reguły kształt uszu umożliwia samooczyszczanie przewodu słuchowego. Jednak od czasu do czasu konieczne może być przetarcie uszu psa wilgotną szmatką i osuszenie ich. Pazury Twojego owczarka niemieckiego zwykle ścierają się same podczas spaceru. Mogą jednak stać się zbyt długie, jeśli chodzisz z nim tylko po miękkim podłożu. W takim przypadku możesz poprosić weterynarza, aby pokazał Ci, jak samodzielnie przycinać pazury psu w domu.

Typowe choroby owczarka niemieckiego

Podobnie jak w przypadku wielu innych ras psów, owczarek niemiecki jest podatny na choroby typowe dla tej rasy. Ze względu na swój rozmiar, masę i nadmierną hodowlę owczarki niemieckie miewają problemy ze stawami biodrowymi i łokciowymi. Często zmagają się z dziedziczną wadą rozwojową stawu biodrowego, tzw. dysplazją stawu biodrowego. W przypadku tej wady głowa kości udowej nie jest osadzona wystarczająco głęboko w panewce, co powoduje częściowe lub całkowite zwichnięcie stawu. Może to powodować silny ból u dotkniętych chorobą psów, a tarcie luźnego stawu prowadzi z czasem do jego zużycia (choroba zwyrodnieniowa stawów). Podobnie jest z tak zwaną dysplazją stawu łokciowego, w przypadku której części kości budujące staw nie pasują do siebie idealnie. To również prowadzi do bólu, kulawizny, a w zaawansowanym stadium do artrozy. Owczarki niemieckie są podatne również na tę chorobę.

Ile kosztuje owczarek niemiecki?

Ciężko ogólnie powiedzieć, ile kosztuje owczarek niemiecki. Cena może się różnić w zależności od hodowcy. Generalnie można przyjąć, że hodowcy za psa rasowego życzą sobie średnio od 3000 do 8000 zł, chociaż cena może się oczywiście różnić w zależności od hodowli. Psa możesz także poszukać w schronisku dla zwierząt lub w organizacji zajmującej się ochroną zwierząt.

Zwykle za psa ze schroniska płaci się tylko tzw. opłatę za adopcję, która jest znacznie niższa.

Długość życia owczarka niemieckiego

Zanim kupisz owczarka niemieckiego, musisz mieć świadomość, że psy te żyją średnio od 12 do 14 lat. Dlatego przed zakupem warto zastanowić się nad tym, czy będziesz w stanie zapewnić mu dobry dom na tak długi czas.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem owczarka niemieckiego

Jeśli chcesz kupić szczeniaka owczarka niemieckiego, koniecznie udaj się do renomowanego hodowcy, któremu zależy na dobru swoich podopiecznych. Hodowca jest też właściwym punktem kontaktu, zwłaszcza jeśli chcesz kupić rasowego owczarka niemieckiego. Zawczasu dokładnie zapoznaj się z potrzebami tej rasy psów i zastanów się, czy jesteś w stanie sprostać wymaganiom. Pamiętaj też, że owczarek niemiecki nie jest psem dla osób początkujących i potrzebuje dobrej socjalizacji oraz szkolenia. Miej świadomość, że owczarek niemiecki może żyć dłużej niż 12 lat i w tym czasie zawsze należy zapewnić mu opiekę. Jeśli spełnisz wszystkie potrzeby psa, będziesz mieć wiele radości ze wspólnego, harmonijnego życia ze swoim czworonożnym przyjacielem.

Znajdź odpowiednie produkty dla swojego owczarka niemieckiego!

Do produktów dla psów

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować