Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Alaskan malamute – pakiet siły witalnej

01.11.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Alaskan Malamute pies stojący w polu

Alaskan malamute to mocny, zaprzęgowy pies. Pozwalał Inuitom na transport ciężkich ładunków, a do tego był pomocny podczas polowania i łowienia ryb. Psy te są bardzo niezależne, a ich wychowanie jest wymagające. Potrzebują dużo ruchu i mają silnie rozwinięty instynkt łowiecki.

Loading...

Robotnik z Arktyki

Alaskan malamute jest po prostu kwintesencją psa zaprzęgowego. Wykorzystywano go do transportu ludzi i ładunków. Inuitom „pies Malemutów” służył także jako pomocnik myśliwski. Przy wyborze hodowli zwracano szczególną uwagę na odporne, przyjazne zwierzęta. Jego wygląd odgrywa podrzędną rolę: Pies musiał wytrzymać w nieprzychylnym arktycznym klimacie i ciężko pracować. Żaden z niego sprinter, postawił na siłę i wytrzymałość.

Standard został opracowany w 1935 r. i rasa ta została uznana przez American Kennel Club (związek psów rasowych w USA). Alaskan malamute to siłacz, a 63,5 centymetrów u samców to imponująca wielkość. Możliwe są odcienie kolorystyczne od jasnoszarego do czarnego, od brązowoczarnego do rudego. Gęsty, tłusty podszerstek chroni psa zaprzęgowego przed zimnem i śniegiem. Alaskan malamute jest oficjalnym psem (State Dog) stanu Alaska.

Cechy i charakter rasy alaskan malamute

Alaskan malamute to pies towarzyski, który przyjazność wobec człowieka ma poniekąd we krwi. Oznacza to, że nie można go stosować do ochrony domu i podwórza – przyjaźnie powita każdego włamywacza. Nie jest on „psem samodzielnym”, gdyż psy pracujące były wymieniane lub tracone. Dzięki temu z łatwością dostosowuje się do nowego otoczenia. Zwierzęta te mają silnie rozwinięty instynkt łowiecki i źle znoszą samotność. Te nadal pierwotne psy najchętniej żyją w stadzie. Malamut jest bardzo ruchliwy – długie, wytrwałe z nim spacery będą należały do obowiązkowego programu z nim. Jeszcze lepszą będą wycieczki dla psów zaprzęgowych lub inne sporty dla psów pociągowych. Niektóre psy zachwycą zajęcia Agility.

Wychowanie i opieka

Wychowanie psa rasy alaskan malamute wymaga doświadczenia i rozwagi. Jako silny przewodnik stadny potrzebuje on jasnych zasad i komunikatów. Należy go uczyć z troskliwą konsekwencją. Psy rasy alaskan malamute są niezależne i pewne siebie. Mają dużą, grubą głowę i nie pozwolą sobie rozkazywać. Te inteligentne psy szybko uczą się komend, których będą jednak przestrzegać tylko wtedy, gdy zrozumieją ich sens.

Należy szczeniaka socjalizować na zajęciach dla szczeniąt oraz odwiedzić szkołę dla psów, aby uzyskać pomoc w wychowywaniu tego wymagającego psa..

Pielęgnacja alaskan malamute

Pielęgnacja gęstej sierści jest prosta: Regularne szczotkowanie jest wystarczające. W okresie linienia szczotka powinna być używana częściej.

Zdrowie

Ze względu na stosunkowo pierwotne pochodzenie rasa malamute jest prawdziwie wytrzymała. Jednakże letnie upały są dla nich trudne. Należy wziąć to pod uwagę podczas czynności w cieplejszych porach roku.

U nas znajdą Państwo najlepsze produkty dla swojego alaskan malamute!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Alaskan malamute

Rasa
Alaskan malamute
Pochodzenie
Alaska, USA
Klasyfikacja
Szpice i psy w typie pierwotnym
Rozmiar
63,5 cm (samce), 58,5 cm (suki)
Waga
pies 38 kg − suka 34 kg
Budowa ciała
zwarta, duża, nie ociężała, umięśniona
Oczy
średniej wielkości, w kształcie migdałów, brązowe, niebieskie oczy stanowią wyjątek
Uszy
średniej wielkości, trójkątne z zaokrąglonymi końcami, przeważnie postawione
Sierść i umaszczenie
szorstkie, krótkie włosy okrywowe z gęstym, tłustym podszerstkiem; jasnoszare do czarnych, ze wszystkimi odcieniami pośrednimi, aż do rudego; płaszcz okrywowy
Cechy szczególne
jeden z najstarszych psów zaprzęgowych Arktyki
Charakter
przywiązany, przyjazny, pełen godności, uparty, pewny siebie, żaden z niego samotnik
Zdrowie
dość wytrzymały, cierpi podczas letnich upałów
Pielęgnacja
łatwy w pielęgnacji, regularnie szczotkować, podczas zmiany sierści częściej

Inne rasy, które mogą Ci się również podobać:

  • Szpic wilczy: Wilczak to bardzo stara rasa psów pochodząca z Niemiec. Ci wierni i przywiązani psi towarzysze są niezwykle czujni i nieufni wobec obcych, dlatego kiedyś trzymano je na gospodarstwach rolnych jako psy stróżujące i do pilnowania. Ze względu na ich przywiązujący się charakter i przyjazne usposobienie są wartościowymi towarzyszami zarówno dla rodzin, jak i osób samotnych.
  • Husky syberyjski: Syberyjski husky to bardzo wyrazisty pies, który musi być stale stymulowany intelektualnie i fizycznie. Jeśli mu to zapewnisz, otrzymasz kochającego i wiernego psa rodzinnego.
  • Akita inu: W Japonii psy są bardzo cenione. Niektóre typowe rasy zostały nawet uznane za „narodowe pomniki przyrody”. Akita inu została za niego uznana w 1931 roku. Dziś ten duży pies cieszy się międzynarodową popularnością ze względu na swoją charakterystyczną aparycję.

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla rasy alaskan malamute

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie