• Skepy
  • Moje zamówienia
  • Lista życzeń
  • Koszyk

Akita inu – od cesarza do pomnika

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Pies Akita Inu na smyczy stojący w lesie

W Japonii psy cieszą się wysokim szacunkiem – do tego stopnia, że niektóre typowe rasy zostały oficjalnie uznane nawet za „narodowy pomnik przyrody”. W przypadku rasy akita inu miało to miejsce w 1931 roku. Nawet dzisiaj czystorasowe psy rasy akita są uważane za symbol statusu. Druga wojna światowa doprowadziła tę rasę praktycznie do wyginięcia, ponieważ hodowla utknęła w martwym punkcie. Dziś akita ze swoim charakterystycznym wyglądem cieszy się międzynarodową popularnością.

Loading...

Historia rasy akita inu

Akita inu (inu to po japońsku „pies domowy”) wywodzi swoją nazwę od prefektury Akita na wyspie Honsiu. Jego przodkowie prawdopodobnie towarzyszyli pierwszym ludziom, którzy osiedlili się na wyspie. Eksperci podejrzewają, że we wcześniejszych czasach dochodziło do krzyżówek wilków szarych. Wszystko to sprawia, że akita inu jest jedną z najstarszych i najbardziej pierwotnych ras psów. Zadaniem tych psów było polowanie, nierzadko nawet na niedźwiedzie. Jako psy pociągowe pomagały w codziennym życiu na wsi.

W Japonii na mocy dekretu cesarskiego akita inu uzyskał status „narodowego pomnika przyrody”. Zwierząt tych nie wolno było eksportować do 1945 roku. Po zakończeniu II wojny światowej niektóre okazy hodowlane dotarły do USA, gdzie w międzyczasie powstała odrębna rasa „American Akita” (z domieszką owczarka niemieckiego). Oba warianty „akity” zostały uznane przez FCI (Fédération Cynologique Internationale).

Charakter akita inu

Akita inu to opanowany i łagodny czworonóg, którego trudno wyprowadzić z równowagi. Agresywność czy lękliwość nie są częścią jego natury. Z drugiej strony, ma on tendencję do dominacji, często wydaje mu się, że góruje nad właścicielem. Ponadto cechuje go duża doza pewności siebie. Psy tej rasy są czujne i mają silną potrzebę ochrony swojego ludzkiego stada. Akita inu nie jest skłonny do ślepego posłuszeństwa, nie przywiązuje też zbytniej wagi do zadowalania swoich ludzkich towarzyszy. Obcych ludzi zazwyczaj całkowicie ignoruje, dopóki nie zauważy w nich źródła zagrożenia.

Wychowanie i hodowla akita inu

Akita inu potrzebuje opanowanego opiekuna, którego może uznać za przywódcę stada i którego polecenia może wykonywać. Okazując empatię, konsekwencję i szacunek dla niezależnej osobowości zwierzęcia, nie będą Państwo mieli żadnych trudności z jego wychowaniem. Dobrze zsocjalizowany akita inu z ustabilizowanym charakterem to wspaniały pies rodzinny i towarzyszący, który potrzebuje więzi z umiarkowanej wielkości grupą ludzi.

Te lubiące ruch, aktywne psy potrzebują dostatecznej ilości zajęć. Jeśli nie mają dostępnego ogrodu lub rozległej przestrzeni, wymagają obowiązkowo długich spacerów i aktywności na świeżym powietrzu. Sport i agility dla psów nie są z reguły odpowiednie dla akita inu. Jego temperamentowi będzie bardziej odpowiadać towarzyszenie Państwu podczas jazdy na rowerze i joggingu.

Pielęgnacja akita inu

Pielęgnacja jest nieskomplikowana. Wystarczy regularne szczotkowanie, aby usunąć włosy, które wypadły.

Cechy szczególne akita inu

Akita inu jest raczej nietypowym dla psów samotnikiem, który na obecność innych osobników często reaguje dominacją. Aby uniknąć problemów w sytuacjach z obcymi czworonogami, zalecane jest uczęszczanie do przedszkola dla psów.
W przypadku rasy akita istnieje ryzyko wystąpienia wielu chorób, których jednak można uniknąć, nabywając psa od odpowiedzialnych hodowców. O renomowanych hodowlach dowiedzą się Państwo w Związku Kynologicznym w Polsce.

Najlepsze produkty dla Państwa psa rasy akita inu znajdą Państwo u nas!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Akita inu

Rasa
Akita inu
Pochodzenie
Japonia
Klasyfikacja
Szpice i psy typu pierwotnego/psy towarzyszące
Rozmiar
67–70 cm (pies), 61–64 cm (suka)
Waga
ok. 40 kg (pies), ok. 35 kg (suka)
Budowa ciała
majestatyczna, umięśniona sylwetka, zwężający się, zaokrąglony do góry ogon
Oczy
małe, trójkątne, ciemnobrązowe
Uszy
trójkątne, podniesione i wychylone do przodu uszy
Sierść i umaszczenie
szorstka, gęsty podszerstek; kolory: czerwony, biały, sezamowy lub z plamkami; z białym znakowaniem na głowie oraz od spodu ciała i po bokach nóg od pyska aż do ogona (tak zwany rysunek „Urachiro”)
Cechy szczególne
samotnik
Charakter
powściągliwy, dumny, wierny, uparty
Pielęgnacja
regularna pielęgnacja sierści grzebieniem i szczotką
Zdrowie
zwiększone ryzyko wystąpienia autoimmunologicznych chorób skóry u zwierząt, niedoczynności tarczycy, dysplazji stawu biodrowego i chorób dziedzicznych ucha wewnętrznego

Odpowiednie produkty dla Państwa psa rasy akita inu

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie