Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
10% rabatu z Newsletterem
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze

Tosa inu: od „psa bojowego” do towarzysza

31.10.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Tosa Inu Hund steht auf einer Wiese

Tosa inu, zwany też sumo-inu lub dogiem japońskim, jest największą z japońskich psich ras. Poza tym państwem wyspiarskim te ogromne psy są rzadko spotykane. Jest to dostojny olbrzym o świętej cierpliwości, a przy tym nader lojalny i wierny czworonóg, który lubi dzieci i spełnia się jako pies stróżujący.

Loading...

Historia rasy tosa inu

Jeszcze do XX wieku w Japonii walki psów były tradycyjną rozrywką. Jak nigdzie indziej na świecie, odbywały się tam walki w stylu sumo: duże, umięśnione psy powalały się ziemię bez warczenia i gryzienia. W ten sposób ludziom udało się wyhodować imponujące, nieustraszone psy. Tosa inu to stosunkowo młoda rasa: po skrzyżowaniu rodzimego shikoku-ken z zachodnimi odmianami, jak buldog, mastif, dog i wyżeł, w latach 70. XIX wieku uzyskano nowoczesną rasę psa. Nazwa rasy pochodzi od złożenia nazwy regionu jej pochodzenia, miasta Tosa, prefektury Kôchi i japońskiego słowa określającego psa domowego – inu. Od lat 70. XX wieku rasa ta była hodowana w Niemczech, ale nadal stanowi rzadkość.

Charakter

Pomimo imponującego wyglądu zewnętrznego natura tosa inu charakteryzuje się dobrodusznością, cierpliwością i opanowaniem. Aby pobudzić instynkt bojowy u zwierzęcia potrzeba wyraźnego bodźca. Ten czworonóg wyróżnia się niezwykłym spokojem i dlatego nadaje się jako członek stada rodzinnego, o ile otrzyma dobre wychowanie i socjalizację. Skupia się przy tym na osobie stanowiącej dla niego model, za którą wiernie podąża. Obce osoby są przez niego ignorowane.

Wychowanie i opieka

Tosa inu jest dziś głównie psem użytkowym, stróżującym. Jego imponujący wygląd w połączeniu z opanowaną naturą i mocnymi nerwami sprawiają, że jest on czworonożnym odpowiednikiem doświadczonego ochroniarza. Ze względu na rozmiary i siłę psa koniecznie należy wykazywać się dużą siłą fizyczną.

Choć psy rasy tosa bywają uparte, dają się dobrze wyszkolić przez właścicieli o pewnym doświadczeniu i empatii dla psów. Mają Państwo do czynienia z mądrym i posłusznym zwierzęciem podążającym za tą osobą, którą akceptuje jako przywódcę stada.

Tosa jest po prostu za duży na trzymanie w mieszkaniu w dużym mieście. Idealny jest swobodny dostęp do ogrodu lub rozległych terenów, których pies będzie obowiązkowo strzegł.

Tosa inu ma skłonność do dominacji nad innymi psami. Dlatego też korzystne jest, aby już młodym zwierzętom umożliwić kontakt z przedstawicielami tego samego gatunku w szkole dla szczeniąt i poprzez regularne spotkania na psich łąkach.

Pielęgnacja rasy tosa inu

Pielęgnacja psów krótkowłosych jest prosta. Sierść należy od czasu do czasu szczotkować. Nie są także znane specyficzne dla tej rasy, genetyczne zagrożenia dla zdrowia. Ze względu na wielkość ma tendencję do dysplazji stawu biodrowego.

Cechy szczególne

Hodowla tej rasy jest tam zabroniona lub podlega specjalnym warunkom i wyższym podatkom. Do tego mogą być przeprowadzane badania charakteru zwierzęcia oraz kontrole kwalifikacji hodowcy. Zanim kupią Państwo psa rasy tosa inu, należy zapoznać się z wymogami w Państwa kraju zamieszkania i pamiętać, że podróżowanie z tym psem jest również utrudnione. Adresy renomowanych hodowców znajdą Państwo w Związku Kynologicznym; szczegóły dotyczące odpowiednich przepisów w krajach związkowych znajdują się powyżej.

Najlepsze produkty dla Państwa psa rasy tosa inu znajdą Państwo u nas!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Tosa inu:

Rasa
Tosa inu:
Pochodzenie
Japonia
Klasyfikacja
Pinczery i sznaucery – molosy – szwajcarskie psy pasterskie i inne rasy
Rozmiar
Około 60 centymetrów (psy), około 55 centymetrów (suki)
Waga
od 50 do 70, sporadyczne do 90 kilogramów
Budowa ciała
duży, silny, szeroka czaszka z mocnym pyskiem, umięśniona szyja z podgardlem, wysoki, wyprostowany grzbiet, długi ogon
Oczy
małe, ciemnobrązowe, o „dostojnym” wyrazie
Uszy
małe, wysoko osadzone i cienkie; zwisają, przylegając ściśle do policzków
Sierść i umaszczenie
krótki, twardy włos; czarny, płowy, rudy, brzoskwiniowy, pręgowany; ewentualnie małe białe znaczenia
Cechy szczególne
w niektórych krajach uznany za "psa z listy niebezpiecznych lub potencjalnie niebezpiecznych ras”
Charakter
cierpliwy, opanowany, odważny, lubiący dzieci i łagodny
Pielęgnacja
łatwa pielęgnacja sierści
Zdrowie
nie jest znana żadna typowa dla rasy skłonność do chorób

Inne japońskie rasy, które również mogą ci się spodobać:

  • Shiba inu: W swojej ojczyźnie Japonii Shiba inu, pomimo silnej konkurencji ze strony europejskich ras, wciąż należy do najpopularniejszych czworonogów. Nic dziwnego! Ten pies to wierny i oddany towarzysz, który zachwyca inteligencją i przyjemnym usposobieniem.
  • Akita inu: W Japonii psy cieszą się tak wielkim szacunkiem, że niektóre typowe rasy zostały nawet uznane za „narodowe pomniki przyrody“. W przypadku akita inu było to w 1931 roku. Dziś ten duży pies z charakterystycznym wyglądem cieszy się międzynarodową popularnością.
  • Amerykańska akita: Amerykańska akita i japońska akita inu mają wspólnego przodka – tradycyjną japońską akitę. Gatunek amerykański jest większy, cięższy i ogólnie bardziej masywny niż jego odpowiednik z Japonii.
  • Hokkaido: Hokkaido to doskonały pies myśliwski i stróżujący, którego szkolenie powinno być powierzone doświadczonym osobom. Ten wrażliwy pies zazwyczaj słucha tylko jednego człowieka, którego zaakceptuje jako przewodnika swojego stada.

Zachęcamy do odkrycia idealnych produktów dla Państwa psa rasy tosa inu

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować