Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Hokkaido: wrażliwy towarzysz ze zmysłem sprawiedliwości

29.10.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Ein Hokkaido an der Leine.

Hokkaido to doskonały pies myśliwski i stróżujący, który na wychowanie powinien trafić w doświadczone ręce. Ten wrażliwy pies z reguły słucha tylko jednego opiekuna, którego musi jednoznacznie zaakceptować jako przewodnika sfory. Kiedy hokkaido jest dobrze zsocjalizowany i ma głęboką więź z właścicielem, staje się wiernym i lojalnym towarzyszem.

Loading...

Pochodzenie psów z hokkaido

Hokkaido ma swoją nazwę od japońskiej wyspy, na którą jego przodkowie trafili prawdopodobnie w epoce Kamakura, towarzysząc imigrantom z Honsiu. Inna nazwa tego silnego czworonoga to ainu-ken. Ajnowie to rdzenni mieszkańcy Hokkaido; hodowali te psy do polowań na dziką zwierzynę i niedźwiedzie. Polowanie na niedźwiedzie było dla nich niezbędne do życia – i odważne hokkaido, które rozprawiały się z drapieżnikami, cieszyły się niezwykłym szacunkiem. Z tego powodu w 1937 roku rasa ta została ogłoszona „pomnikiem natury”. W tym samym roku nadano jej nazwę „hokkaido”. W Europie psy te są rzadko spotykane.

Charakter hokkaido

Ten średniej wielkości, silny pies uważany jest za wyjątkowo wrażliwego i ma rozwinięty zmysł sprawiedliwości. Może on bowiem zareagować uporem, a nawet agresją na postępowanie interpretowane jako niesłuszne. Z tego powodu jego wychowanie wymaga dużego doświadczenia w kontakcie z psem i wyczucia.

Jednocześnie jest to tzw. „pies jednoosobowy”, który akceptuje tylko jednego przewodnika stada jako szefa. Inni członkowie rodziny, którzy traktują go z szacunkiem, mogą liczyć na jego ochronę, w żadnym wypadku jednak nie na posłuszeństwo. Ponadto ten dumny pies myśliwski w żaden sposób nie może być określony jako pluszowa zabawka i tylko warunkowo nadaje się na psa rodzinnego.

Podczas spotkań z obcymi hokkaido przyjmuje dystyngowane, powściągliwe zachowanie, jednak jeśli będzie podejrzewał zagrożenie, może reagować na nie szybko i bez uprzedzenia. Zaakceptowanemu przewodnikowi jest bardzo wierny i uległy.

Wychowanie i hodowla psa z hokkaido

Od wieku szczenięcego hokkaido potrzebuje konsekwentnego, a jednocześnie wyjątkowo wrażliwego wychowania. Pies rozwija bliską relację z jedną wyjątkową dla niego osobą i pragnie być przez nią niezależnie kierowany. Wymaga to jednak zapewnienia odpowiedniej socjalizacji, dlatego warto kupić psa hokkaido wyłącznie u renomowanego hodowcy.

Hokkaido najlepiej czują się w rękach doświadczonych posiadaczy psów. Mają silną potrzebę ruchu i ogromną wytrzymałość. Długie codzienne spacery w naturalnym środowisku to konieczność. Ponadto, aby zapewnić zwierzęciu warunki odpowiadające potrzebom gatunku, potrzebny jest dom z ogrodem, w którym Japończyk może się wybiegać. Te inteligentne zwierzęta potrzebują każdego dnia wysiłku umysłowego i fizycznego, i są idealnymi towarzyszami podczas polowania.

Pielęgnacja psa z hokkaido

Należy szczotkować dwa, trzy razy w tygodniu delikatnie miękką sierść okrywową z gęstym podszerstkiem, a podczas linienia każdego dnia. Uszy i zęby wymagają raz, dwa razy w tygodniu jednego dokładnego czyszczenia. Jeśli przyzwyczają Państwo swojego hokkaido już jako szczeniaka do codziennej pielęgnacji, będzie doceniał ją jako miły sposób poświęcania mu uwagi.

Cechy szczególne hokkaido

Hokkaido uchodzi za niezwykle wytrzymałą i odporną rasę, która chce realizować swoje silne pragnienie poruszania się nawet podczas śniegu i zimnych dni.

A ponieważ hokkaido jest bardzo rzadką poza Japonią, istnieje pewne ryzyko chowu wsobnego, a tym samym zagrożenie chorobami dziedzicznymi. Przy zakupie szczeniaka radzimy zwracać uwagę na to, czy hodowca zna się na rzeczy. Odpowiednie adresy udostępni Państwu Związek Kynologiczny w Polsce.

Najlepsze produkty dla psa hokkaido znajdą Państwo w naszym sklepie!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Pies z Hokkaido

Rasa
Hokkaido (Ainu-Ken)
Pochodzenie
Hokkaido/Japonia
Klasyfikacja
Szpice i psy w typie pierwotnym
Rozmiar
średniej wielkości, wysokość w kłębie 45,5 do 51,5 cm
Waga
15–25 kg
Budowa ciała
silny, umięśniony, zrównoważone proporcje ciała, zwinięty ogon
Oczy
ciemne, małe i wąskie
Uszy
stojące, skierowane do przodu uszy
Sierść i umaszczenie
twarde i proste włosy okrywowe z gęstym i lekkim podszerstkiem, kolory umaszczenia: czarny, rudy/jasnobrązowy, płowy, biały
Cechy szczególne
wyjątkowo czysty
Charakter
wrażliwy, czujny, inteligentny, wytrzymały, wierny, dumny, dostojny
Zdrowie
jest uważany za silną rasę; ryzyko chowu wsobnego; zakup tylko u renomowanego hodowcy, który dokumentuje rodowód

Inne rasy, które mogą Ci się spodobać:

  • Tosa Inu: Tosa Inu, zwany także Sumo-Inu lub Japońskim Mastiffem, to największa z japońskich ras psów. Ten godny i cierpliwy olbrzym jest niezwykle lojalnym i oddanym towarzyszem, który świetnie sprawdza się jako pies stróżujący, a także przyjaciel dzieci.
  • Shiba Inu: W swojej ojczyźnie, Japonii, Shiba Inu, mimo silnej konkurencji ze strony europejskich małych ras, wciąż pozostaje jednym z najpopularniejszych psów. Nic dziwnego! Shiba Inu jest wierny i przywiązany do swojego człowieka. Dodatkowo imponuje swoją inteligencją i przyjemnym charakterem.
  • Akita Inu: W Japonii psy cieszą się szacunkiem tak dużym, że niektóre typowe rasy zostały nawet uznane za „narodowe pomniki przyrody“. W przypadku Akita Inu miało to miejsce w 1931 roku. Obecnie ten duży pies o charakterystycznym wyglądzie cieszy się międzynarodową popularnością.
  • Akita amerykańska: Amerykański Akita i nowoczesny japoński Akita Inu mają wspólnego przodka: tradycyjnego japońskiego Akitę. Amerykański Akita, nazywany także „Great Japanese Dog”, jest większy, cięższy i ogólnie bardziej masywny niż jego odpowiednik z cesarskiego kraju.

Zachęcamy do odkrycia idealnych produktów dla Państwa psa z hokkaido

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie