• Brak minimalnej kwoty zamówienia
 • Bezpłatna wysyłka od 99 zł.
 • 45 dni na darmowy zwrot
 • Ponad 8.000 produktów
 • Program PAYBACK
Seitenprofil eines American Akita Hundes vor einem weißen Zaun

Akita amerykańska: czworonożny „emigrant” z Azji

Akita amerykańska i współczesna japońska akita inu mają wspólnych przodków: tradycyjną japońską akitę. Rozwój hodowli tych psów od lat 50. XX w. doprowadził do podziału tej rasy. Akita amerykańska, zwana też „Great Japanese Dog”, jest większa, cięższa i ogólnie masywniejsza niż jej odpowiednik z Cesarstwa Japońskiego.

Loading...

Historia akity amerykańskiej

Oryginalna akita jest w Japonii „pomnikiem narodowym”; jest to stara psia rasa, której początki sięgają czasów prehistorycznych. Po drugiej wojnie światowej liczba akit w Japonii była zdziesiątkowana, tak że rasa ta była zagrożona wyginięciem. W Japonii i Ameryce zabiegano o zachowanie tej rasy, chociaż w Azji krzyżowano inne rasy psów niż po drugiej stronie Pacyfiku. W ten sposób powstały dwie różne odmiany akity: w przypadku odmiany amerykańskiej wyraźnie widoczne są naleciałości z owczarka. Tak, jak jej japoński kuzyn, ma ona imponujący, postawiony i zakręcony ogon. W 2000 roku FCI (Fédération Cynologique Internationale) ustala, że akita inu i akita amerykańska to dwie oddzielne rasy.

Charakter akity amerykańskiej

Akita amerykańska w swojej „sforze ludzi” jest przyjaznym i czułym psem. Do obcych podchodzi w sposób zdystansowany, ale rzadko agresywny. Ten czworonożny przyjaciel jest zawsze bardzo czujny; nic nie umknie jego uwadze. Jednocześnie odznacza się cierpliwością i wyczuciem.

Wychowanie i hodowla akity amerykańskiej

Ze względu na czujność akita amerykańska jest predestynowana na psa stróżującego. Jest też przyjemnym psem towarzyszącym; na innych przedstawicieli gatunku często reaguje wrogo. Aby pies był bardziej tolerancyjny, zaleca się uczęszczanie do szkoły dla szczeniąt i psów oraz regularne spotkania z psami podczas spacerów.

 

Jeśli chcą Państwo wychować akitę amerykańską, należy stosować zabawne i ciekawe podejście, np. pochwały i wzmocnienia, które doprowadzą do sukcesu szybciej niż surowość. Nie może też zabraknąć konsekwencji w wydawaniu poleceń. Trzeba zdobyć zaufanie i szacunek psa. Kiedy to się uda, zyskają Państwo doskonałą podstawę do pracy z lojalnym zwierzęciem.

 

Idealnym rozwiązaniem jest swobodny dostęp akity do ogrodu. Samotność nie służy temu zwierzęciu, ale potrzebuje ono przestrzeni, aby mogło się wycofać.

 

Akita amerykańska ma doskonały węch i dlatego jest szczególnie odpowiednia do pracy węchowej, zabawy w tropienie i mantrailingu. Ogólnie rzecz biorąc, ten duży pies jest jawnym fanatykiem świeżego powietrza i jest w ruchu ze swoimi ludźmi niezależnie od wiatru i pogody. Wiele ćwiczeń, tj. towarzyszenie podczas joggingu, jeździe na rolkach czy jeździe konnej, bardziej pasuje do jego psiej natury niż psie sporty, jak agility. Ze względu na swój instynkt łowiecki w naturze akita powinna pozostawać na smyczy.

Pielęgnacja akity amerykańskiej

Pielęgnacja akity amerykańskiej jest prosta. Luźne zabrudzenia, które znajdują się na sierści psa po szaleństwach na błotnistym terenie, wystarczy przetrzeć ręcznikiem frote; w celu uzyskania właściwej pielęgnacji sierści należy codziennie szczotkować psa rękawiczką do masażu lub szczotką. W okresie linienia może być to potrzebne kilka razy dziennie.

Zdrowie akity amerykańskiej

Pod względem zdrowotnym akita amerykańska wykazuje zwiększoną podatność na egzemy skórne i nadprodukcję sebum. Niektóre rodzaje nietolerancji pokarmowych występują częściej; psy potrzebują więc odpowiednio dopasowanej karmy specjalistycznej. W przypadku starszych akit amerykańskich psy te mają skłonność do problemów z krążkami międzykręgowymi i kręgosłupem oraz artrozy.

 

Adresy renomowanych hodowców akity amerykańskiej mogą Państwo uzyskać w Związku Kynologicznym w Polsce.

 

Najlepsze produkty dla Państwa psa rasy akita amerykańska znajdą Państwo u nas!

Do produktów dla psów

Seitenprofil eines American Akita Hundes vor einem weißen Zaun

Podsumowanie Akita amerykańska

 • Rasa
  Akita amerykańska
 • Pochodzenie
  Japonia
 • Klasyfikacja
  Szpice i psy w typie pierwotnym
 • Rozmiar
  od 66 do 71 centymetrów (psy), od 61 do 66 centymetrów (suki)
 • Waga
  od 13 do 34 kilogramów
 • Budowa ciała
  duży, mocna budowa kości, dłuższy niż jego wysokość, harmonijne proporcje, szeroka, trójkątna głowa z długim pyskiem, umięśniona szyja, ogon pokryty warstwą bujnej sierści
 • Oczy
  małe oczy, ciemnobrązowe, trójkątne,
 • Uszy
  ustawione do przodu, trójkątne, postawione uszy
 • Sierść i umaszczenie
  twardy, sterczący włos okrywowy z gęstym podszerstkiem; wszystkie umaszczenia pręgowane i cętkowane, z maską lub bez znaczeń
 • Cechy szczególne
  Niechęć do gryzienia ludzi
 • Charakter
  posłuszny, odważny, zdolny do nauki, inteligentny
 • Zdrowie
  skłonność do chorób skóry i nadwrażliwości na składniki pokarmowe

Odpowiednie produkty dla Państwa psa rasy akita amerykańska

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie