• Skepy
 • Zamów ponownie
 • Lista życzeń
 • Koszyk
 • Brak minimalnej kwoty zamówienia
 • Bezpłatna wysyłka od 139 zł.
 • 45 dni na darmowy zwrot
 • Program PAYBACK

Shiba inu: japoński szpic o niezwykłej inteligencji

16.03.2022

Pies Shiba Inu stojący w środku pola

Pomimo silnej konkurencji europejskich ras mniejszych psów, w swojej ojczyźnie, Japonii, shiba inu jest wciąż jedną z najpopularniejszych ras. Nic dziwnego – Psy rasy shiba inu przywiązują się do ludzi, którzy je wybrali, są wierne i zachwycają inteligencją oraz przyjaznym usposobieniem. W związku z tym te japońskie czworonogi już od dawna zyskały popularność również poza Azją jako psy rodzinne, zwłaszcza w Ameryce Północnej i Europie. Ponadto: Shiba inu oznacza w języku polskim „mały pies”.

Loading...

Podsumowanie Shiba inu

 • Rasa
  Shiba inu
 • Pochodzenie
  Japonia
 • Klasyfikacja
  Szpice i psy w typie pierwotnym (szpice azjatyckie)
 • Rozmiar
  od 35 do 41 cm
 • Waga
  10–13 kilogramów
 • Budowa ciała
  umięśniony, szeroka głowa z wyraźnie zaznaczonym stopem, kwadratowe ciało, zakręcony ogon
 • Oczy
  ciemnobrązowe, trójkątne, lekko uniesione kąciki oczu
 • Uszy
  małe, trójkątne, stojące
 • Sierść i umaszczenie
  średniej długości włos okrywowy z dużą ilością podszerstka, umaszczenie czerwonopłowe, czarne podpalane, sezamowe z czerwienią lub czernią; obowiązkowe jest umaszczenie „urajiro” (białawe umaszczenie po bokach kufy, na policzkach, po spodniej stronie żuchwy i piersi wzdłuż wewnętrznej dolnej strony brzucha, ogona i kończyn)
 • Cechy szczególne
  rasa typu pierwotnego, silny związek genetyczny z wilkami
 • Charakter
  lojalny, sprytny, dominujący, uparty
 • pielęgnacja
  nieuciążliwe; regularne szczotkowanie, odpowiednio częstsze w okresie linienia
 • Zdrowie
  zmniejszona liczba czerwonych krwinek; ponadto brak wyraźnego ryzyka typowego dla danej rasy

Najlepsze produkty dla Państwa shiba inu znajdą Państwo u nas!

Do produktów dla psów

Historia shiba inu

Rasa shiba inu pochodzi z górzystych terenów Japonii, gdzie psy te były wykorzystywane do polowań na drobną zwierzynę i ptaki. Rasa jest hodowana systematycznie dopiero od 1928 r., po tym, jak „czystej krwi” shiba inu prawie zniknął z powodu krzyżowania brytyjskich psów myśliwskich. W 1937 r. rasa ta została uznana w Japonii za „narodowy pomnik przyrody”. Nowoczesny typ jest nieco silniejszy i bardziej długonogi niż rasa pierwotna. Shiba inu jest najmniejszym przedstawicielem japońskich ras psów. Jest to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych ras w Japonii. Od 1980 roku psy rasy shiba inu można coraz częściej spotkać w Niemczech, choć nadal jest to rzadkie zjawisko. Zgodnie z portretem rasy, shiba inu należy do grupy 5 FCI z sekcją 5, która obejmuje również jej azjatyckie rasy spokrewnione, tj. chow chow i akita inu.

Charakter i usposobienie psów rasy shiba inu

Charakter psów rasy shiba inu można określić jako samodzielny i niezależny. Pies tej rasy potrzebuje silnego przewodnika, który traktuje go z pełną miłości konsekwencją oraz podąża jasną i wyznaczoną drogą. Zaniedbania lub błędy wychowawcze mogą być przez niego bezwstydnie wykorzystywane. To pies o przymilnym charakterze, który porusza się lekkimi, swobodnymi ruchami, bez pośpiechu. Zgodnie z standardem hodowlanym agresja lub wyraźna bojaźliwość są cechami wykluczającymi z hodowli. Typowe cechy psa rasy shiba inu to przyjazne usposobienie, opanowanie, ciekawość i odwaga. Ma on przy tym tendencję do dominowania nad swoim człowiekiem, jeżeli ten nie zadba o wyznaczenie wyraźnych granic. Jeżeli jednak człowiek okaże cechy „zwierzęcia alfa”, pies będzie wobec niego lojalny, wierny i przywiązany. W przeciwnym razie to samodzielne zwierzę spróbuje przejąć odpowiedzialność za swoją „watahę”, co nie zawsze może leżeć w interesie jego dwunożnego opiekuna. Zachowania terytorialne, silnie zakorzeniony instynkt łowiecki oraz naturalna nieufność wobec obcych sprawiają, że shiba inu nie jest rasą odpowiednią dla początkujących. Jednak dzięki tej cesze charakteru może chronić swój dom i obejście. Mały i wizualnie niepozorny pies doskonale nadaje się jako pies stróżujący, nawet jeżeli ma tendencję do niepotrzebnego szczekania.

Wychowanie i chów shiba inu

Nie jest łatwo zmienić shiba inu w posłusznego, podporządkowanego psa. Rasa ta ma tendencję do uporu i trudno ją przekupić. Z tymi pewnymi siebie psami trudno będzie osiągnąć cel nawet z zachowaniem odpowiedniej surowości. Potrzeba zadowolenia człowieka nie jest częścią ich charakteru. Shiba inu to inteligentne zwierzę, które szybko się uczy, pod warunkiem, że ma na to ochotę. Dzięki silnie rozwiniętemu instynktowi łowieckiemu spuszczanie go ze smyczy jest sprawą dość ryzykowną. W każdym razie zalecane jest ukończenie szkoły dla psów, aby zapewnić sobie przynajmniej podstawowe posłuszeństwo shiba inu w codziennym życiu. Do innych psów, innych zwierząt domowych i dzieci pieski tej rasy powinny być przyzwyczajane w miarę możliwości już od wieku szczenięcego. Ponieważ tylko intensywne utrwalanie odpowiednich zachowań i dobra socjalizacja młodego psa zapewniają, że dorosły pies rasy shiba inu dogaduje się z innymi psami. Ze sceptycyzmem spotykają się nie tylko obce osoby, ale także wszystkie inne żywe istoty.

 

Pies rasy shiba inu mieszkający w mieszkaniu jest z natury opanowany i zrównoważony. Do obcych podchodzi jednak z rozsądną dozą nieufności. Kwalifikuje go to jako zdolnego psa stróżującego, który potrafi dobrze ocenić rzeczywiste zagrożenie i zaczyna szczekać tylko wtedy, gdy faktycznie dzieje się coś niezwykłego. Najlepiej, jeśli shiba inu ma dostęp do bezpiecznego obszaru zewnętrznego, tj. ogród; należy zapewnić mu również co najmniej długie spacery (na smyczy). Pełne energii „dziecko natury” nalega na to bez względu na pogodę; nie przeszkadza mu ani błoto, ani dżdżysta pogoda. żadna wymówka nie wchodzi tutaj w grę. Krótko mówiąc, Nauka odpowiedniego zachowania psa rasy shiba inu nie jest proste i nie powinna być bagatelizowana. Ważne jest, aby właściciele psa mogli spędzać z nim dużo czasu, zarówno w okresie nauki odpowiednich zachowań, jak i w wieku dorosłym.

Żywienie i opieka nad psami rasy shiba inu

W przypadku miękkiej i pluszowej sierści psa rasy shiba inu okazjonalne szczotkowanie jest wystarczające. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku większości ras psów, okrywa włosowa wymaga copółrocznej wymiany. W tym okresie ważne jest częstsze wyczesywanie podszerstka, ponieważ w przeciwnym razie może on bardzo mocno linieć. Jeśli chodzi o żywienie, w przypadku psów shiba inu nie ma żadnych niezwykłości charakterystycznych dla rasy. Mięso powinno znajdować się na pierwszym miejscu w menu każdego mięsożercy. Podstawowym wymogiem jest zbilansowany skład składników odżywczych, który zapewnia psu wszystko, co jest potrzebne do zapewnienia witalności. Należy jednak zwrócić uwagę, aby odpowiednio dostosować wielkość porcji smakołyków treningowych i przysmaków do codziennej ilości pożywienia. Otyłość hamuje żywe usposobienie i chyżość psa rasy shiba inu i może prowadzić do problemów zdrowotnych.

Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie psa rasy shiba inu?

Mając na uwadze fakt, że shiba inu nigdy nie stała się modną rasą ze względu na dominujący i silny charakter nie posiada ona prawie żadnych predyspozycji genetycznych, w przeciwieństwie do takich popularnych ras psów jak golden retriever czy labrador retriever. Warunkiem jest oczywiście wybór renomowanego hodowcy za każdym razem, kiedy dokonują Państwo zakupu psa – hodowcy, który wykazuje rzeczywiste zainteresowanie dobrostanem zwierząt i kojarzy ze sobą tylko zdrowe psy. Pod warunkiem zapewnienia odpowiedniej hodowli i dobrego zdrowia psy rasy shiba inu mogą dożyć nawet 15 lat. Decydując się na tę ​​rasę, należy mieć świadomość ogromnej odpowiedzialności, jaka spoczywa na właścicielu. Dobry hodowca dokładnie wyjaśni Państwu wysokie wymagania rasy shiba inu, udzieli odpowiedzi na wszelkie Państwa pytania oraz przekaże Państwu zdrowego psa ze wszystkimi wymaganymi dokumentami, szczepieniami i kontrolami stanu zdrowia. Należy zawsze dokładnie przyjrzeć się hodowli, a także poprosić o pokazanie psich rodziców. Szczególnie ważne jest, aby szczenięta były już dobrze ułożone i zaznajomione z pewnymi oczywistymi przedmiotami, tj. odkurzacz, a także miały już możliwość poznawania obcych osób. Wszystko to ma znaczenie, aby wychować shiba inu na towarzyskiego i uspołecznionego psa o pewnym siebie usposobieniu.

Cechy szczególne

Shiba inu zalicza się do tzw. psów w typie pierwotnym. Oznacza to, że ich typ genetyczny najmniej odbiega od genów wilka. To, że takie pierwotne geny utrzymały się przez tysiące lat, jest uwarunkowane geografią – na wyspiarskiej Japonii i w odosobnionych regionach górskich tego kraju pierwsze udomowione psy nie miały prawie żadnego kontaktu z innymi rasami. Przez długi czas nie dochodziło do mieszania się genów.

Zachęcamy do odkrycia idealnych produktów dla Państwa shiba inu

Loading...

Inne ciekawe artykuły

Inne tematy w skrócie