Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze
10% rabatu z Newsletterem
Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze

Chow chow – cena, charakter, hodowla

26.06.2024 - Czas czytania: 4 minuty

Pies Chow Chow z lwią grzywą

Chow chow to rasa, która ma za sobą długą historię i wydaje się nosić swój dorobek z dumą. Spokój oraz powściągliwość, ale także wierność i czujność to cechy, które dobrze podsumowują jej usposobienie. Wyjątkowy charakter idzie w parze z niemniej oryginalnym wyglądem. Niedźwiedzia kufa, bujna, lwia grzywa i niebieski język chow chow sprawiają, że nie sposób pomylić go z inną rasą. Zapoznaj się z nim bliżej!

Loading...

Najważniejsze informacje o chow chow w skrócie

Podsumowanie chow chow

Rasa
Chow-chow
Pochodzenie
Chiny
Klasyfikacja
Pies stróżujący i towarzyszący
Rozmiar
48−56 cm wysokości w kłębie (pies), 46-51 cm wysokości w kłębie (suka)
Waga
20-32 kilogramów
Budowa ciała
niski wzrost i krępa sylwetka
Oczy
ciemne, owalne oczy
Uszy
małe, szeroko rozstawione uszy z ostro zakończonymi uszami
Sierść i umaszczenie
dwa warianty: długi i krótkowłosy; kolory: czarny, czerwony, biały, niebieski, płowy, kremowy, gęsta grzywa lub kołnierz z futra
Cechy szczególne
niebieski język
Charakter
czujny, uparty, spokojny, wierny
Pielęgnacja
codzienne szczotkowanie i regularna kontrola fałd skórnych na szyi
Zdrowie
Podatność na choroby skóry i oczu

Chow chow – pochodzenie i historia rasy

Chow chow należy do najstarszych ras psów na świecie. Niestety do dziś nie udało się jednoznacznie ustalić, z jakiego dokładnie kraju pochodzi. Pewnym jest jednak to, że historia rodowodu rasy rozpoczęła się w odległych zakątkach Azji.  Jednakże, najstarsze zachowane wizerunki rasy datuje się na okres panowania chińskiej dynastii Han (od 206 do 220 r. p.n.e.). Bardzo prawdopodobnym jest także, że to właśnie chow chow był ulubioną rasą chińskiego cesarza!

Z uwagi na prowadzoną przez Chiny politykę izolacjonizmu, pomimo wielowiekowej historii, chow chowy przez długi czas pozostawały nieznane poza granicami tego kraju. Dopiero pod koniec XIX wieku rasa psa chow chow zawitała na Stary Kontynent za sprawą angielskich marynarzy. I to właśnie na ziemiach Zjednoczonego Królestwa rozpoczęto jej celową hodowlę, a po czasie ustalono również jednolity wzorzec rasy psów.

Chow chow pies - charakter i usposobienie

Chow chow wyróżnia się charakterem znakomicie współgrającym z dumnym, dostojnym wyglądem. Psy tej rasy cechuje wręcz stoicki spokój. Są opanowane, zrównoważone i powściągliwe – w pewnym stopniu i określonych sytuacjach nawet wobec dobrze znanych sobie osób.

Pomimo tego, że chow chowy okazują wierność i lojalność swojemu właścicielowi, nie dają się całkowicie podporządkować, przejawiając znamienną dla rasy niezależność. Wobec obcych zachowują się z rezerwą, a często także ze sporą dozą podejrzliwości. Pies chow chow zwykle unika zgiełku i uchodzi za niezbyt chętnego do zabawy. Psie sztuczki i zabawy w aportowanie nie są dla niego. Z tego powodu nie nadaje się na towarzysza zabawy dla dzieci.

Czy chow chow to trudny pies?

Rasa psa chow chow jest stosunkowo wymagająca – zarówno, jeśli chodzi o wychowanie i szkolenie oraz samą opiekę. Przyszły właściciel powinien posiadać spore doświadczenie w pracy z psami. Należy pamiętać, że choć chow chow to pies powściągliwy i niezależny, który oczekuje poszanowania granic, potrzebuje on także troski i serdecznego podejścia oraz bliskości swojego człowieka. Konsekwentne, a zarazem troskliwe wychowanie jest więc konieczne, aby nauczyć czworonoga, kto podejmuje w domu ostateczną decyzję. Odpowiednia socjalizacja szczeniaka chow chow z ludźmi oraz innymi psami odgrywa ważną rolę z racji ich zdystansowanej natury. W przeciwnym razie, psy mogą stać się nieco zdziczałe oraz skrajnie podejrzliwe wobec obcych.

Chow chow to psy, które wyjątkowo mocno przywiązują się do jednej, co najwyżej dwóch osób. Znamienne jest również to, że praktycznie każdy pies tej rasy stroni od zgiełku, przez co zupełnie nie nadaje się na partnera do biegu lub jazdy na rowerze. Najczęściej chow chow nie ekscytują także psie sporty. Zamiast tego, chow chow z pewnością chętnie wybierze się na długi, spokojny spacer i we własnym tempie odkryje okolicę.

Warto mieć na uwadze, że pomimo stonowanego, niekiedy wręcz flegmatycznego charakteru, pies chow chow przejawia silny instynkt łowiecki. Ze względu na swoją czujność, doskonale sprawdzi się także w roli psa stróżującego.

Pielęgnacja chow chow

Sierść chow chow podatna jest na filcowanie. Aby zachować ją w odpowiedniej kondycji, najlepiej codziennie szczotkować psa oraz sięgać wyłącznie po dedykowane produkty do pielęgnacji sierści psa. Trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na sierść za uszami i w okolicach kołnierza, gdzie łatwo tworzą się kołtuny.

Na co choruje chow chow? Zdrowie rasy

Chow chow jest podatny na choroby skóry i oczu. Problemów przysparzają mu przede wszystkim liczne fałdy skórne na szyi, w których łatwo pojawia się stan zapalny. Dlatego wymagają one regularnej kontroli i czyszczenia przy pomocy specjalnych środków do pielęgnacji i higieny dla psów.

Pomimo tego, że chow chow nie są duże, często borykają się z problemami ze strony układu ruchu. Słabe stawy cierpią dodatkowo, jeśli pies ma nadwagę. Z tego też względu należy pamiętać nie tylko o doborze odpowiedniej karmy dla psa, ale także właściwym ustaleniu dziennej porcji jedzenia. Pozytywny wpływ na zdrowie stawów chow chow ma także sam ruch.

Ile kosztuje chow chow?

Ceny chow chow wahać się mogą od 4000 do nawet 9000 złotych. Ostateczna kwota, jaką przyjdzie zapłacić za szczenię tej rasy, zależy od kilku czynników – przede wszystkim renomy hodowli, osiągnięć wystawowych oraz stanu zdrowia rodziców miotu. Nie bez znaczenia są również indywidualne cechy, jakimi szczeniak chow chow wyróżnia się w miocie – w tym oczywiście samo umaszczenie

W ostatnich latach można zaobserwować nowy trend w hodowli chow chow. Pojawia się coraz więcej psów z mniejszą ilością fałd skórnych. Listy odpowiedzialnych hodowców warto szukać przede wszystkim na oficjalnej stronie Związku Kynologicznego w Polsce (ZKwP).

Kompletujesz wyprawkę dla szczeniaka? Najlepsze produkty i akcesoria dla psa chow chow znajdziesz w sklepie Maxi Zoo!

Oto inne rasy psów, które są czujne, ale kochające "strażników":

  • Hovawart: Hovawart to wierna dusza i idealny pies rodzinny. Ten pełen temperamentu pies jest najszczęśliwszy, gdy może pilnować domu, podwórka i swojej rodziny, i robi to z pasją i brawurą.
  • Pumi: Pumi to prawdziwy pracoholik. Węgierski Pumi emanuje czujnością aż do końca swojego zakrzywionego ogona. Wobec swojej rodziny jest zawsze gotów do zabawy, a wobec obcych jest zdystansowany.
  • Fiński lapphund: Fiński Lapphund towarzyszył ludziom przez wiele wieków jako niezawodny pies pasterski i myśliwski. Dziś jest to rzadki okaz, który jest towarzyski i bezproblemowy. To doskonały kompan.

Źródło

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie