Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Chow-chow – dostojny domowy lew o niebieskim języku

09.01.2024 - Czas czytania: 2 minuty

Pies Chow Chow z lwią grzywą

To rasa, która ma za sobą długą historię – i wydaje się nosić swój dorobek z dumą. Spokój i powściągliwość, ale także wierność i czujność to cechy, które dobrze podsumowują usposobienie chow-chow. Psy tej rasy wymagają dużej ilości ruchu i najchętniej przywiązują się do jednej osoby.

Loading...

Azjatyckie korzenie

Chow-chow należy do najstarszych ras psów na świecie i pierwotnie pochodzi z Azji – tyle jest pewne. Do dziś nie udało się jednoznacznie ustalić, czy dokładnym miejscem pochodzenia chow-chow są Chiny, czy Mandżuria. Najstarsze wizerunki rasy sięgają okresu panowania chińskiej dynastii Han (od 206 do 220 r. p.n.e.). Chow-chow był najprawdopodobniej ulubioną rasą chińskiego cesarza.

W Europie ten pies o bujnej sierści pojawił się pod koniec XVIII wieku. Popularność zyskał jednak dopiero w latach 20. XX wieku jako „pies kantoński”, ze względu na swoich przodków z Kantonu.

Charakter chow-chow

Chow-chow wyróżnia się wyjątkowym charakterem: jest niesamowicie dumny i promieniuje od niego niemal stoicki spokój. Okazuje wierność swojemu właścicielowi, nie dając się przy tym przesadnie podporządkować. Wobec obcych reaguje jednak nieśmiale, a często także podejrzliwie. Ze względu na swoją czujność doskonale sprawdza się w roli psa stróżującego.

Oto inne rasy psów, które są czujne, ale kochające "strażników":

  • Hovawart: Hovawart to wierna dusza i idealny pies rodzinny. Ten pełen temperamentu pies jest najszczęśliwszy, gdy może pilnować domu, podwórka i swojej rodziny, i robi to z pasją i brawurą.
  • Pumi: Pumi to prawdziwy pracoholik. Węgierski Pumi emanuje czujnością aż do końca swojego zakrzywionego ogona. Wobec swojej rodziny jest zawsze gotów do zabawy, a wobec obcych jest zdystansowany.
  • Fiński lapphund: Fiński Lapphund towarzyszył ludziom przez wiele wieków jako niezawodny pies pasterski i myśliwski. Dziś jest to rzadki okaz, który jest towarzyski i bezproblemowy. To doskonały kompan.

 
Chow-chow chętnie unika zgiełku i uchodzi za niezbyt chętnego do zabawy. Psie sztuczki i zabawy w aportowanie nie są dla niego. Z tego powodu nie nadaje się na towarzysza zabawy dla dzieci.

Podsumowanie Chow-chow

Rasa
Chow-chow
Pochodzenie
Chiny
Klasyfikacja
Pies stróżujący i towarzyszący
Rozmiar
48−56 cm wysokości w kłębie (pies), 46-51 cm wysokości w kłębie (suka)
Waga
20-32 kilogramów
Budowa ciała
niski wzrost i krępa sylwetka
Oczy
ciemne, owalne oczy
Uszy
małe, szeroko rozstawione uszy z ostro zakończonymi uszami
Sierść i umaszczenie
dwa warianty: długi i krótkowłosy; kolory: czarny, czerwony, biały, niebieski, płowy, kremowy, gęsta grzywa lub kołnierz z futra
Cechy szczególne
niebieski język
Charakter
czujny, uparty, spokojny, wierny
Pielęgnacja
codzienne szczotkowanie i regularna kontrola fałd skórnych na szyi
Zdrowie
Podatność na choroby skóry i oczu

Wychowanie i życie z chow-chow

Chow-chow ma własny rozum: należy go szanować, lecz konsekwentne, a zarazem troskliwe wychowanie jest konieczne, aby nauczyć pupila, kto podejmuje w domu ostateczną decyzję. Odpowiednia socjalizacja z ludźmi oraz innymi psami odgrywa ważną rolę w przypadku nieśmiałych chow-chow, które w przeciwnym razie pozostają na zawsze podejrzliwe wobec obcych.

Ten pies o wyglądzie lwa chętnie przywiązuje się do jednej, co najwyżej dwóch osób. Stroni natomiast od zgiełku: zupełnie nie nadaje się na partnera do biegu lub jazdy na rowerze — zamiast tego chętnie wybierze się na długi, spokojny spacer i we własnym tempie odkryje okolicę. Większość chow-chow nie ekscytują także psie sporty.

Pomimo swojej powolności, chow-chow przejawia silny instynkt łowiecki. Dlatego powinno się spuszczać domowego lwa ze smyczy jedynie wtedy, jeśli został odpowiednio wychowany.

Pielęgnacja chow-chow

Aby zapobiec filcowaniu się sierści, najlepiej codziennie szczotkować chow-chow. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na sierść za uszami i w okolicach kołnierza, gdzie łatwo tworzą się kołtuny.

Cechy charakterystyczne chow-chow

Chow-chow jest podatny na choroby skóry i oczu. Problemów przysparzają mu przede wszystkim liczne fałdy skórne na szyi, w których łatwo pojawia się stan zapalny. Dlatego wymagają one regularnej kontroli i czyszczenia. W ostatnich latach można zaobserwować nowy trend w hodowli chow-chow. Pojawia się coraz więcej psów z mniejszą ilością fałd skórnych. Adresy odpowiedzialnych hodowców znajdą Państwo na stronach poświęconych chow-chow. – –

U nas znajdą Państwo najlepsze produkty dla swojego chow-chow!

Przejdź do produktów dla psów

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie