Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Pies pasterski Entlebucher – kochany kompan z temperamentem

28.10.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Ein Entlebucher Sennenhund liegt auf Stroh.

Pies pasterski Entlebucher jest najmniejszą spośród czterech szwajcarskich ras pasterskich. W swoim usposobieniu nie odstaje niczym od swoich większych braci: czujny, inteligentny, chętny do nauki i żywy; ten nieustraszony i żwawy oraz pełen energii pies z charakterystyczną trójkolorową sierścią sprawi wiele radości psim przyjaciołom i rodzinom.

Loading...

Pracowity pies zaganiający z Entlebuch

Rasa jest znana od około 1889 roku Pies pasterski Entlebucher wywodzi się — jak sugeruje nazwa — z miejscowości Entlebuch. Górale ze szwajcarskiej doliny między Brnem i Lucerną wykorzystywali tego wytrwałego, średniej wielkości psa głównie do pilnowania stada i zaganiania zwierząt, a także jako stróża gospodarstwa. Dzięki jego nieustraszonemu usposobieniu i zdolności szybkiego reagowania brawurowo wykonuje te zadania. W 1927 roku zostały ustalone ogólne standardy i „Entlebucher”, jak nazywają go krótko fani, zyskał międzynarodową popularność jako wytrzymały i lubiący dzieci pies rodzinny.

Charakter Entlebuchera

Ten, kto szuka przywiązanego do człowieka, wyjątkowo przyjacielskiego psa, znajdzie w Entlebucherze wiernego i łagodnego towarzysza. Ze względu na wrodzony instynkt czuwania i obrony zachowuje się bardzo lojalnie wobec swojej rodziny. Wobec obcych przyjmuje postawę oczekującą i lekko nieufną. Będąc nieprzekupnym stróżem, dobrze przypilnuje dziecka, domu i ogrodu. Ze względu na swoje pierwotne zadania jest przyzwyczajony do podejmowania samodzielnych decyzji. Nadaje się także bardzo dobrze jako pies obronny i ratowniczy.

Wychowanie i hodowla Entlebuchera

Fizyczne i umysłowe zajęcia są ważne dla tej lubiącej się uczyć rasy. Psy lubią pracować, są zaskakująco zwinne i lubią wyzwania, na przykład śledzenie lub sport dla psów, jak np. Agility, są mile widziane. Ponieważ pies pasterski Entlebucher niemal nie ma instynktu łowieckiego, pies nie może się wiele nauczyć przy samodzielnym odkrywaniu otoczenia poza swoim ogrodem lub podczas dalekich wędrówek po okolicy. Uczy się szybko i przez zabawę. Ze względu na swoją ruchliwość powinien być prowadzony konsekwentnie, ale koniecznie z wyczuciem, gdyż jest bardzo honorowy i wrażliwy.

Pielęgnacja Entlebuchera

Pies pasterski Entlebucher przywiązuje dużą wagę do czystej i zadbanej sierści. Jest to łatwe do osiągnięcia dzięki jego krótkiej sierści: szczotkowanie i – jeśli to konieczne – okazjonalne kąpiele są wystarczające. Ponieważ rasa ta ma tendencje do problemów z oczami, oczy należy regularnie kontrolować i czyścić, wiszące uszy również od czasu do czasu potrzebują uwagi.

Rozmiary, waga i cechy charakterystyczne

Pies pasterski Entlebucher waży od około 20 do 30 kg. Psy mają wielkość od 44 do 50 cm, a suki są nieco mniejsze o 42 do 48 centymetrów. Ogon tych psów był w przeszłości kurtyzowany, ale obecnie jest to zabronione w wielu krajach. Dlatego też zwierzęta najczęściej prezentują się z długim, prostym i lekko wiszącym ogonem. Jeśli dziś trafią Państwo na Entlebuchera z krótkim ogonem, może to być jeden z rzadkich egzemplarzy z ogonem szczątkowym: około 10 procent tych sympatycznych czworonogów rodzi się z krótkim ogonem.

W naszym sklepie znajdą Państwo najlepsze produkty dla swojego Entlebuchera!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Entlebucher

Rasa
Entlebucher
Pochodzenie
Szwajcaria
Klasyfikacja
Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy pasterskie
Rozmiar
od 42 i 52 cm
Waga
20–30 kilogramów
Budowa ciała
krępy, lekko rozciągnięty, silny grzbiet i szeroka głowa, prosty ogon, czasem (wrodzony) ogon szczątkowy
Oczy
od orzechowych po ciemnobrązowe o czarnym kolorze na krawędzi, przyjazne i radosne spojrzenie
Uszy
wysoko i szeroko osadzone wiszące uszy z zaokrągloną końcówką
Sierść i umaszczenie
krótki, dobrze przylegający i błyszczący włos okrywowy; potrójne umaszczenie sierści z podstawową barwą czarną oraz tan (od żółtego po rdzawo-brązowy) i białe znaczenia
Cechy szczególne
bardzo zwinny, bez instynktu łowieckiego
Charakter
przywiązany, czujny, łagodny, chętny do nauki i inteligentny
Pielęgnacja
łatwa w pielęgnacji krótka sierść, czasami szczotkowana; regularna kontrola oczu i uszu
Zdrowie
tendencja do chorób oczu i stawów

Oto portrety innych szwajcarskich psów pasterskich:

  • Berneński pies pasterski: Berneńskie psy pasterskie są uważane za niezwykle spokojne i przyjazne dla ludzi. Pochodzą od szwajcarskich farmerów i zdążyły już zdobyć popularność jako rasa psów rodzinnych. Ich nieskomplikowany charakter czyni je również odpowiednimi dla początkujących właścicieli psów.
  • Szwajcarski pies pasterski: To imponujące stworzenia, ponieważ mogą dorosnąć nawet do 72 centymetrów. Ich rozmiar i siła sprawiły, że w przeszłości były cenionymi psami użytkowymi. Dziś jest przede wszystkim uznaje się je za psy rodzinne i stróżujące.
  • Pies górski z Appenzell: Jego przodkowie pędzili bydło na pastwiska i tam go strzegli. Do dziś Appenzeller jest doskonałym stróżem, który najchętniej trzyma swoją rodzinę blisko siebie. Długie spacery i aktywność na świeżym powietrzu są dla niego równie ważne, jak relaks na sofie.

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla Państwa Entlebuchera

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie