Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Appenzeller – czujny pies rodzinny, którego słychać

01.11.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Pies górski Appenzeller biegnący po ścieżce

Jego przodkowie wypędzali bydło na górskie pastwiska i tam ich strzegli. Do dziś appenzeller jest doskonałym opiekunem, który woli mieć swoją rodzinę bardzo blisko. Długie spacery i sport dla psów odpowiadają mu równie dobrze, jak spokojne pieszczoty na kanapie.

Loading...

Pracowity pies alpejski

Appenzeller pochodzi od szwajcarskich psów pasterskich. Te wytrzymałe psy rolnicze były szeroko rozpowszechnione w górach i dolinach Szwajcarii już od średniowiecza: Pilnuje podwórza, jednocześnie poganiając bydło. Appenzeller został oficjalnie opisany po raz pierwszy w 1853 roku w pracy „Życie zwierząt w Alpach”. Jako samodzielną rasę został rozpoznany w 1896 roku. W Niemczech pies ten, znany również jako Appezöller Bläss, został opisany wraz z założeniem Szwajcarskiego Związku Psów Pasterskich w 1923 roku — jednak nadal nie jest zbyt dobrze znany. Mając zaledwie około 100 szczeniąt rocznie, zalicza się go do rzadkich ras psów. Dla porównania: w 2018 roku w Niemczech urodziło się ponad 10 000 szczeniąt owczarka niemieckiego.

Charakter

Nieustraszony appenzeller to prawdziwy strażnik. Czujność i instynkt obronny ma w genach. Relacje z rodziną i opiekunami charakteryzują bliskie więzi i absolutna lojalność. Jest wesołym i pogodnym towarzyszem dziecięcych zabaw. Jednak kiedy obcy zbliżą się do jego terytorium, ten odważny czworonożny przyjaciel zareaguje podejrzliwie i wyrazi to głośnym, wyraźnym szczekaniem. Kiedy przyjdzie pora, ten rodzinny pies z pasją i siłą broni swego zastępczego stada. Ten pies jest chętny do nauki, inteligentny i przy dobrym wychowaniu, posłuszny.

Wychowanie i hodowla appenzellera

Appenzeller nie jest psem miejskim: Najlepiej, aby miał duży teren, na którym mógłby się przemieszczać i którego mógłby pilnować. Jeśli nie jest wykorzystywany jako pies pasterski, potrzebuje długich spacerów i wydłużonego czasu zabawy, aby wyładować swoją energię. Dobrym sposobem na skłonienie go do wysiłku są psie dyscypliny sportowe, jak Agility lub Canicross. Ze względu na swoje posłuszeństwo, dobroduszność i inteligencję czworonogi te są szkolone także pod kątem psa obronnego, lawinowego i przewodnika dla niewidomych. Appenzeller potrzebuje jednak konsekwentnego wychowania: Poza wizytą w szkole dla psów wczesna socjalizacja z innymi ludźmi i psami jest korzystna dla współżycia z tą rasą.

Pielęgnacja

Pielęgnacja sierści krótkiej jest dość prosta: Sporadyczne szczotkowanie jest wystarczające.

Cechy szczególne appenzellera

Wzorce rasy, które zostały ustalone dość arbitralnie w 1913 roku, określają trójkolorową sierść w barwach brązowej, białej i czarnej. Aby uzyskać dokładnie tę kombinację kolorów, która pierwotnie w ogóle nie występowała, hodowcy przez dziesięciolecia praktykowali chów wsobny. Doprowadziło to do chorób dziedzicznych, tj. problemy ze stawami i zaćma, a także do skrócenia oczekiwanej długości życia, która obecnie wynosi tylko około ośmiu lat dla psów z wątpliwych hodowli. Zdrowe psy mogą osiągnąć wiek dwunastu lat.

Jeśli szukają Państwo psa pasterskiego rasy appenzeller, szczególnie ważne jest, aby zwrócić się do odpowiedzialnego hodowcy, który koncentruje się na zdrowiu psów, a nie tylko na ich wyglądzie. Adresy zaufanych hodowców można otrzymać w Związku Kynologicznym w Polsce.

W naszym sklepie znajdą Państwo najlepsze produkty dla swojego psa pasterskiego rasy appenzeller!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Pies górski z Appenzell

Rasa
Pies górski z Appenzell
Pochodzenie
Szwajcaria
Klasyfikacja
Pinczery i sznaucery – molosy – szwajcarskie psy pasterskie i inne rasy
Rozmiar
Wysokość w kłębie: pies 52-56 cm, suka 54 cm
Waga
25–32 kilogramów
Budowa ciała
silny, solidny, umięśniony
Oczy
małe, migdałowate, barwa od jasnobrązowej do ciemnobrązowej
Uszy
trójkątne, wysoko osadzone uszy
Sierść i umaszczenie
gęsta, krótka, błyszcząca sierść krótkowłosa, podszerstek; brązowy, biały, czarny
Cechy szczególne
potrzebuje zajęcia i wybiegu, jest bardzo rodzinny
Charakter
czujny, odważny, lubiący dzieci, pełny temperamentu, pojętny
Zdrowie
ma tendencję do problemów ze stawami i oczami, u psów z problematycznych hodowli długość życia wynosi zaledwie osiem lat
Pielęgnacja
sporadyczne szczotkowanie sierści

Oto portrety pozostałych psów pasterskich ze Szwajcarii:

  • Berneński pies pasterski: Berneński pies pasterski uchodzi za bardzo spokojnego i przyjaznego ludziom. Dlatego stał się popularną rasą psów rodzinnych. Ich nieskomplikowany charakter sprawia, że są odpowiednie także dla początkujących w posiadaniu czworonożnego przyjaciela.
  • Szwajcarski pies pasterski: Imponujący wygląd – to jako pierwsze rzuca się w oczy u tego psa. Może mieć on bowiem nawet do 72 centymetrów wzrostu! Jego rozmiar i siła sprawiły, że w przeszłości był popularnym psem użytkowym. Obecnie jednak jest przede wszystkim trzymany jako pies rodzinny i stróżujący.
  • Pies pasterski Entlebucher: Pies pasterski Entlebucher to najmniejsza z czterech ras szwajcarskich psów pasterskich. W swoim charakterze nie ustępuje swoim większym braciom. Jest czujny, mądry chętny do nauki i ruchliwy. Ten nieustraszony i zwinny kłębek energii z charakterystycznym trzykolorowym umaszczeniem sprawia radość aktywnym miłośnikom psów, a także rodzinom z dziećmi.

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla Państwa appenzellera

Loading...

Inne ciekawe tematy na temat psów i profili ras

Dalsze tematy w skrócie