• Brak minimalnej kwoty zamówienia
 • Bezpłatna wysyłka od 99 zł.
 • 45 dni na darmowy zwrot
 • Program PAYBACK

Szwajcarski pies pasterski – łagodny członek rodziny o silnie rozwiniętym instynkcie ochronnym

Imponujący wygląd – w ten sposób można opisać osiągającego 72 cm wysokości szwajcarskiego psa pasterskiego. Jego wielkość i siła sprawiły, że w przeszłości był niezwykle popularną i lubianą rasą psów użytkowych. Dziś jest on hodowany przede wszystkim jako pies rodzinny i stróżujący. Swojej rodziny najchętniej nie odstępowałby ani na krok – jest opanowany, łagodny i wiernie trzyma się swojego stada, broniąc go, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Loading...

Silni przodkowie

Przodkami wielkiego szwajcarskiego psa pasterskiego były silne psy „rzeźników i masarzy”, trzymane przez rzemieślników i rolników w całej Europie Środkowej. Ciągnęły wózki, pędziły bydło i pilnowały obejść. Po raz pierwszy na wystawie psów szwajcarski pies pasterski pojawił się w 1908 roku. Już po roku rasa została oficjalnie uznana przez szwajcarski związek kynologiczny. Dziś szwajcarski pies pasterski cieszy się popularnością w całej Europie i jest trzymany głównie jako pies rodzinny.

 

 

Charakter szwajcarskiego psa pasterskiego

Ten silny pies z Alp jest pewny siebie, czujny i nieustraszony, co predestynuje go do roli strażnika terenu. Już samą wielkością i umięśnioną sylwetką doskonale odstrasza nieproszonych gości. W stosunku do swojej rodziny ci czworonożni przyjaciele wyróżniają się jednak wyjątkowym przywiązaniem – nigdy nie przepuszczą okazji do pieszczot, chętnie bawiąc się z dziećmi i odnosząc się do nich w sposób opanowany i cierpliwy. Wielki szwajcarski pies pasterski potrzebuje kontaktu i uwagi właściciela, i w żadnym wypadku nie nadaje się do trzymania w kojcu.

 

 

Wychowanie i hodowla szwajcarskiego psa pasterskiego

Mówi się, że szwajcarski pies pasterski jest niezwykle uparty, co jest niekiedy zabawne, ale od czasu do czasu może wpędzić właściciela w rozpacz. Konsekwentne i troskliwe wychowanie będzie więc szczególnie ważne w przypadku psów tej rasy i wielkości. Jest chętny do nauki i stara się zadowolić swojego pana. Godna polecenia jest wizyta w szkole dla psów, w której czworonóg nauczy się wykonywać polecenia i przestrzegać praktycznych zasad w codziennym życiu.

 

Duży szwajcarski pies pasterski nie jest najlepszym sportowcem, ale uwielbia długie wędrówki na łonie przyrody i jest bardzo wytrzymałym piechurem. Nie jest to odpowiedni towarzysz dla biegaczy i rowerzystów. Spokojne wyprawy przez pola i łąki bardziej odpowiadają jego pomysłom. Ponieważ nie ma silnego instynktu łowieckiego, dobrze wychowany szwajcarski pies pasterski nie ma większych problemów z chodzeniem bez smyczy. Najlepiej będzie się czuł w domu z dużym podwórkiem lub ogrodem. Jeśli zadbamy o to, żeby wystarczająco się wybiegał i dostał odpowiednią dawkę zajęć, może mieszkać również w mieszkaniu.

 

 

Pielęgnacja szwajcarskiego psa pasterskiego

Dzięki krótkiemu włosowi pielęgnacja sierści nie jest skomplikowana – wystarczy w zupełności szczotkowanie raz lub dwa razy w tygodniu.

 

 

Cechy szczególne psa pasterskiego szwajcarskiego

Podobnie jak wiele dużych ras, szwajcarski pies pasterski jest podatny na deformacje stawów, tj. dysplazja stawów biodrowych i łokciowych. Warto kupić szczeniaka u renomowanego hodowcy, w wyborze którego pomoże Związek Kynologiczny w Polsce. Odpowiedzialni hodowcy dokładają bowiem wszelkich starań, aby zapobiegać tym deformacjom, krzyżując ze sobą rodziców bez dysplazji stawów biodrowych i łokciowych. Chorób tych nie da się jednak wykluczyć, ponieważ są uwarunkowane genetycznie.

 

 

Najlepsze produkty dla szwajcarskiego psa pasterskiego znajdą Państwo u nas!

Do produktów dla psów

 

Podsumowanie Szwajcarski pies pasterski

 • Rasa
  Szwajcarski pies pasterski
 • Pochodzenie
  Szwajcaria
 • Klasyfikacja
  Pies rodzinny, do ochrony i towarzystwa
 • Rozmiar
  65-72 cm wysokości w kłębie (pies), 60-68 cm wysokości w kłębie (suka)
 • Waga
  40-70 kilogramów
 • Budowa ciała
  krępe, silne i umięśnione
 • Oczy
  oczy w kształcie migdałów, w kolorze orzecha laskowego do kasztana
 • Uszy
  płasko przylegające, trójkątne, obficie owłosione
 • Sierść i umaszczenie
  sierść krótka z półdługimi włosami okrywowymi i gęstym podszerstkiem, umaszczenie: czarne, czerwonobrązowe i białe
 • Cechy szczególne
  w niektórych krajach znajduje się na liście psów niebezpiecznych
 • Charakter
  łagodny, czujny, zrównoważony, przywiązany
 • Pielęgnacja
  cotygodniowe szczotkowanie
 • Zdrowie
  podatny na choroby stawów

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla Państwa szwajcarskiego psa pasterskiego

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować