Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Sznaucer olbrzym – dobroduszny zawadiaka o niespożytej energii

15.05.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Eine Nahaufnahme eines Riesenschnauzers.

Sznaucera olbrzyma trzeba po prostu przytulić do serca: Ten wielki czworonóg o charakterystycznym wąsie jest inteligentny, wesoły, czujny i uwielbia bliskość właściciela. Nadaje się zarówno na psa rodzinnego, jak i terapeutycznego. Powierzone mu „stado” pies broni z pasją i wobec obcych zachowuje się raczej z rezerwą.

Loading...

Pracowity i wierny towarzysz

Sznaucer olbrzym wywodzi się od rodziny psów, które rozprzestrzeniły się szeroko w południowych Niemczech i Alpach od czasów średniowiecza: tak zwanych psów rolniczych i rzeźniczych. Te wytrzymałe, silne zwierzęta zaganiały bydło, towarzyszyły transportom i pilnowały swojego terytorium. Przemierzały kraj za rzemieślnikami i wędrownymi kupcami. Psy te rozwinęły w sobie przy tym liczne cechy, które dziś jeszcze wyróżniają sznaucery: czujność, cierpliwość, wytrzymałość na obciążenie i inteligencję. Pierwsze sznaucery olbrzymie zostały wyhodowane na początku ubiegłego wieku, a w 1913 roku ujęto je po raz pierwszy w księdze hodowlanej.

Charakter sznaucera olbrzymiego

Sznaucer olbrzymi jest z natury zrównoważonąłagodną istotą. Jest bardzo inteligentny, wytrzymały, chętny do nauki i posiada dobrze rozwinięte narządy zmysłów. Te cechy charakteru sprawiają, że jest to uwielbiany pies policyjny. Wyjątkowo czujne i odporne na obciążenia czworonogi wykazują raczej dystans do obcych. Tym chętniej i serdeczniej za to wchodzi w relacje z rodziną: Jego otwarty i radosny charakter sprawia, że jest wiernym towarzyszem podczas wędrówki i zabawy. Nie zawsze jest jednak w pełni świadomy swojej niezwykłej siły. Dlatego nadaje się raczej na psa rodzinnego do domu, w którym są starsze dzieci. Od czasu do czasu wrażliwy sznaucer olbrzym jest nieco samowolny, ale najczęściej jego instynkt odkrywcy wywołuje podziw.

Wychowanie i hodowla sznaucera olbrzyma

Państwa energiczny ulubieniec potrzebuje dużo ruchu i odpowiedniego zajęcia: Im dłużej i szybciej poruszamy się z nim w terenie, tym lepiej. Chętnie towarzyszy podczas jazdy rowerem, joggingu i jazdy konnej. Najlepiej czuje się w naturze; w mieście powinno się go trzymać tylko wtedy, gdy ma możliwość porządnie się wybiegać. Swoją inteligencję, wytrwałość i siłę wykazuje zarówno w sportach kynologicznych, jak i na służbie lub podczas terapii. Pełen temperamentu pies potrzebuje wyraźnych wskazówek i konsekwentnego wychowania, które odpowiednio ukierunkowują jego charakter. Wizyta w szkole dla psów jest więc absolutnie zalecana. Skory do nauki pies wykonuje powierzone mu zadania fizyczne z dużym entuzjazmem i powinno się mu stawiać również wyzwania umysłowe. Jeśli sznaucer olbrzym się nudzi, może rozwinąć niepożądane cechy lub zachowania.

Krótka, sztywna sierść sznaucera olbrzymiego powinna być trymowana od dwóch do czterech razy w roku. Zwykle nie trzeba go szczotkować. Tylko długie wąsy należy regularnie czyścić i szczotkować.

Cechy szczególne i zdrowie sznaucera olbrzyma

Jak wszystkie psy dużych ras, sznaucer olbrzym jest podatny na problemy ze stawami, tj. dysplazja stawów biodrowych i choroby kolana. W związku z tym psa należy zakupić u renomowanego hodowcy – odpowiednie adresy otrzymają Państwo od Związku Kynologicznego w Polsce. Należy także unikać przeciążenia stawów, np. podczas wchodzenia na schody. Jeśli chcą Państwo uprawiać sport wspólnie ze swoim pupilem, należy wcześniej zasięgnąć porady weterynarza.

Najlepsze produkty dla Państwa sznaucera olbrzyma można znaleźć u nas!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Sznaucer olbrzym

Rasa
Sznaucer olbrzym
Pochodzenie
Niemcy
Klasyfikacja
Pies użytkowy i towarzyszący
Rozmiar
Wysokość w kłębie: od 60 do 70 cm
Waga
35–47 kg
Budowa ciała
silny, umięśniony, lekko krępy
Oczy
średniej wielkości owalne oczy w ciemnym kolorze
Uszy
wysoko osadzone, klapnięte uszy
Sierść i umaszczenie
gęste, sztywne włosy w dwóch wariantach kolorystycznych: czarne i sól z pieprzem (barwa od stalowej po srebrnoszarą)
Cechy szczególne
nie powinien wchodzić na schody
Charakter
łagodny, pewny siebie, wierny, zrównoważony, nieufny wobec obcych, duża potrzeba ruchu
Pielęgnacja
kilka razy w roku trymowanie
Zdrowie
skłonność do problemów ze stawami

Zachęcamy do zapoznania się z produktami dla Państwa sznaucera olbrzyma

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować