Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
 • Sklepy
 • Moje zamówienia
 • Koszyk

Wyżeł węgierski – przyjazny pies myśliwski dla aktywnych rodzin

30.10.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Hund schaut ins Weite

Czujny wzrok, uroczo oklapnięte uszy oraz radosny charakter wyżła węgierskiego zachwycają coraz większe grono miłośników psów. Ten smukły, średniej wielkości pies myśliwski o gładkiej, łatwej w pielęgnacji sierści w odcieniu złota uchodzi za łatwego do wychowania, przyjacielskiego i skorego do zabawy. Wyżeł węgierski jest doskonałym towarzyszem przede wszystkim dla aktywnych rodzin, które spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu.

Loading...

Od psa myśliwskiego do towarzysza na każdą okazję

Wyżeł węgierski pochodzi — jak sama nazwa wskazuje — z Węgier. Istnieją powody, aby przypuszczać, że pierwszy pies myśliwski z rodziny wyżłów żył i polował u boku ludzi około tysiąc lat temu na południowym wschodzie Europy. Rasa miała już wtedy odznaczać się tak docenianą dziś sierścią w wyrazistym, złotym kolorze. Wyżeł węgierski, jakiego znamy dziś, pojawił się dopiero XX wieku. wieku. Z początku rasę hodowano przede wszystkim z myślą o polowaniu. Od paru lat cieszy się jednak coraz większą popularnością wśród rodzin. Dlatego szczególnie ważne jest, aby dokładnie sprawdzić potencjalną hodowlę i zdecydować się na szczenięta od zarejestrowanego, odpowiedzialnego hodowcy.

Charakter wyżła węgierskiego

Inteligencja, radość z ruchusilnie rozwinięty instynkt łowiecki to cechy charakterystyczne wyżła węgierskiego. Psy tej rasy szybko uczą się nowych rzeczy i chętnie współpracują z ludźmi. Praca rzeczywiście odgrywa ważną rolę w życiu tych psów myśliwskich: wyżeł węgierski potrzebuje zajęcia i wysiłku — zarówno fizycznego, jak i umysłowego. Gry ćwiczące inteligencję i zdolności węchowe to doskonały pomysł. Ten aktywny pies z równym zapałem zabawi się w szukanie przedmiotów i smakołyków w trawie lub liściach. Trening z użyciem dummy również pasuje do tego aktywnego czworonożnego przyjaciela. Jest spragniony wrażeń i potrzebuje okazji, aby spożytkować nadmiar energii. Prawidłowa socjalizacja, wychowanie i wysiłek sprawią, że ten bystry pies myśliwski stanie się wspaniałym towarzyszem dla aktywnej rodziny.

Wychowanie i hodowla z wyżła węgierskiego

Inteligentny wyżeł węgierski zacznie uczyć się z Państwem (i od Państwa) już pierwszego dnia w nowym domu. Na samym początku szczenięta uczą się przez zabawę – warto wykorzystać ten czas, aby pokazać pupilowi świat! Należy jednak pamiętać: ruchliwe, chętne do nauki wyżły potrzebują regularnych przerw i odpoczynku w równym stopniu, co szkolenia, zabaw i gier. Proszę nie lekceważyć także ich instynktu łowieckiego. Szczeniaki z niektórych linii hodowlanych do dziś zajmują się polowaniem i w pierwszej kolejności są sprzedawane myśliwym. Nie oznacza to, że wyżły z hodowli psów towarzyszących nie posiadają instynktu łowieckiego. Niestety może on utrudniać harmonijne współistnienie psa z kotem i innymi małymi zwierzętami. Najlepiej, aby szczenię wprowadziło się do domu, w którym już mieszkają zwierzęta. Może się zdarzyć, że Państwa pupil zainteresuje się dziką zwierzyną na spacerze. W zapanowaniu nad instynktem łowieckim czworonoga pomogą Państwu zabawy i szkolenie zastępujące polowanie.

Jak szkolić przywołanie?

Kiedy pies myśliwski raz już wyczuje trop, na pewno za nim podąży. Dlatego tak ważne jest jego posłuszeństwo wobec przywołania właściciela. Aby nauczyć psa przywołania, powinieneś wprowadzić specjalne polecenie, którego nie używasz w codziennym życiu psa. Codzienne słowa takie jak „Chodź!“ lub „Tutaj!“ są więc mniej odpowiednie. Polecenie powrotu musi być szczególne i nie służy do ogólnego wzywania psa, ale musi być skutecznie respektowane, szczególnie w sytuacjach zagrożenia. Aby ustalić ten specjalny status i uniknąć przypadkowego użycia w codziennym życiu, możesz sięgnąć po języki obce, na przykład „Back!“ lub „Turn!“ lub też specjalny gwizd.

Postępuj zgodnie z następującymi krokami:

 • Wybierz sytuację, w której pies może być w spokojnym otoczeniu, najlepiej w mieszkaniu. Zachęć psa swoim ciałem i głosem, aby podążał w twoim kierunku i poczekaj, aż zacznie się w twoim kierunku poruszać.
 • W tym czasie wydaj komendę, która będzie działać jako sygnał przywołania. Jeśli dopiero uczysz psa przywołania, wybierz na pewno inną komendę niż ta, którą wcześniej używałeś.
 • Nagrodź psa przysmakiem dopiero, gdy znajdzie się przy tobie. To ważne: pies nie powinien biec po przysmak, ale reagować na twoje wezwanie.
 • Samo przywołanie to nie wszystko, ponieważ pies po otrzymaniu nagrody nie powinien od razu biec z powrotem. Przejściowo połącz sygnał przywołania z podstawowym poleceniem, takim jak „Siedź!“ lub „Leżeć!“, aż pies nie zrozumie, że po przywołaniu powinien pozostać na swoim miejscu. Pies może odejść dopiero wtedy, gdy wyrazicie to wyraźnie, na przykład poleceniem „Chodź!“.

Pielęgnacja wyżła węgierskiego

Dokładne szczotkowanie krótkiej, miękkiej sierści i sporadyczne kąpiele z użyciem szamponu dla psów zapewniają jej piękny połysk. Zaleca się cotygodniową kontrolę uszu, zębów pazurów. Dla zdrowia wyżła węgierskiego ważne jest zachowanie smukłej sylwetki. Przy dobrej pielęgnacji, dużej ilości ruchu i odpowiednim pożywieniu, ten złoty pies myśliwski o sympatycznym, ciekawskim wyrazie pyska może dożyć nawet 15 lat.

U nas znajdą Państwo najlepsze produkty dla swojego wyżła węgierskiego!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Wyżeł węgierski krótkowłosy

Rasa
Wyżeł węgierski krótkowłosy
Pochodzenie
Węgry
Klasyfikacja
Wyżły
Rozmiar
wysokość w kłębie: 53−64 cm
Waga
18–30 kilogramów
Budowa ciała
długie łapy, smukła i umięśniona sylwetka
Oczy
owalne i średniej wielkości, zazwyczaj nieco ciemniejsze od umaszczenia
Uszy
duże, gładkie, zwisające uszy okalające pysk
Sierść i umaszczenie
gładka, jedwabista sierść w wyrazistym kolorze złota
Cechy szczególne
rzadko: długa szorstka sierść
Charakter
inteligentny, gorliwy, aktywny i wesoły
Zdrowie
skłonność do padaczki oraz chorób oczu, nerwów i stawów
Pielęgnacja
bardzo łatwa pielęgnacja (szczotkowanie, kontrola pazurów i uszu)

Inne popularne psy myśliwskie, które mogą Ci się spodobać:

 • Płochacz niemiecki: Płochacz niemiecki jest hodowany tylko dla myśliwych i jest to bardzo dobre podejście. Jego wychowanie wymaga doświadczonej ręki. Jego codzienność jest ukształtowana przez satysfakcjonujące zadanie myśliwego.
 • Wyżeł weimarski: Srebrzysto lśniące futro, jasne, intensywnie błyszczące oczy to cechy, które sprawiają, że wyżeł weimarski krótkowłosy uznawany jest jako piękny i elegancki czworonóg. Ta rasa ma długą tradycję w polowaniu i nadal potrzebuje pracy dla umysłu i nosa. Dobrze wychowany i w doświadczonych rękach pies ten jest także bardzo wiernym, kochającym dzieci towarzyszem rodzinnym.
 • Pudelpointer: Pudelpointer był pierwszym na świecie projektem „Doodle“. Celowe skrzyżowanie pudla z English Pointerem stworzyło nową rasę psów myśliwskich, która od kilku lat jest oficjalnie uznawana i podlega określonemu standardowi rasy.
 • Thai Ridgeback: W Tajlandii tradycyjnym psem myśliwskim jest właśnie Thai Ridgeback. Także w Europie ten czworonożny pies z charakterystycznym umaszczeniem zdobył już wielu fanów. Jego zachowanie jest bardziej pierwotne i ostrożniejsze niż można to spotkać u innych ras psów.

Zachęcamy do odkrycia idealnych produktów dla Państwa wyżła węgierskiego

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie