Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Wyżeł weimarski – inteligentne psy myśliwskie o silnej więzi z rodziną

31.10.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Weimaraner Hund liegt auf einer Blumenwiese

Srebrny połysk sierści, jasne, intensywnie lśniące oczy – wyżeł weimarski to cudowny, elegancki czworonóg. Ta rasa psów ma długą tradycję myśliwską, co sprawia, że do dzisiaj wyżły weimarskie potrzebują wystarczająco dużo zajęć umysłowych i ruchowych. Dobrze wychowany wyżeł, który trafi w doświadczone ręce, stanie się również bardzo wiernym i kochającym dzieci psem rodzinnym. To pies urzekający swoim wyglądem, ale dość wymagający w hodowli.

Loading...

Psy myśliwskie o długiej tradycji

Jak wskazuje nazwa, korzeni tej rasy psów myśliwskich należy szukać w księstwie Weimaru oraz Turyngii. Już w XVI Już w XVI wieku powstały obrazy przedstawiające psy, które do złudzenia przypominają współczesnego wyżła weimarskiego. Te muskularne zwierzęta były wykorzystywane podczas polowań na grubą zwierzynę do tropienia i szczucia wilków, niedźwiedzi i jeleni. Po ich wytrzebieniu liczba wyżłów weimarskich spadła. Na szczęście rasę udało się zachować, rozwijając kontrolowaną hodowlę. Dziś te srebrzyste umięśnione zwierzęta są popularne na całym świecie, biorąc udział w polowaniach, pracując w policji lub uczestnicząc w poszukiwaniach.

Charakter wyżła weimarskiego

Wyżeł weimarski to silny, niezależny i inteligentny pies, który wymaga troskliwego, ale jasnego i konsekwentnego prowadzenia. Większość przedstawicieli tej rasy ma silny instynkt łowiecki, co powoduje, że często same podejmują decyzję o tropieniu zwierzyny, zamiast słuchać właściciela. Odwagę, upór i asertywność wyżeł weimarski wyssał z mlekiem matki. Dlatego też wielu hodowców sprzedaje szczenięta tylko osobom, które mają doświadczenie z tą rasą psów i będą w stanie zapewnić wyżłowi odpowiednie zadania.

Polowanie, sport dla psów lub praca jako pies ratowniczy to zajęcia, które doskonale pasują do tych szarych psów myśliwskich i stymulują je zarówno mentalnie, jak i fizycznie. Jeśli ich energia zostanie spożytkowana w taki sposób, w domu będą w stanie pokazać się z łagodniejszej strony. Wyżeł weimarski jest uznawany za przyjaznego i bardzo wiernego psa użytkowego, który buduje głęboką więź i relację z domownikami. Psy tej rasy nie lubią samotności i mogą znacznie utrudnić pozostawianie ich w domu, szczekając lub niszcząc meble.

Wychowanie i hodowla wyżła weimarskiego

Nie tylko ze względu na swoją wielkość, lecz także ze względu na wysoki poziom aktywności i potrzebę ruchu wyżeł nie nadaje się do mieszkania w mieście. Dom z wielkim ogrodem i aktywni właściciele, którym pies może towarzyszyć przez cały dzień, to znacznie lepsza przestrzeń życiowa dla tego eleganckiego psa myśliwskiego.
Psychicznie i fizycznie wyżeł weimarski dojrzewa bardzo szybko, dlatego też proces jego wychowania powinien rozpocząć się od pierwszego dnia pobytu w nowym domu. Wprawdzie wykazuje zauważalną gotowość do współpracy z człowiekiem, ale nie waha się również kwestionować decyzji swojego przewodnika. Wychowanie wyżła weimarskiego wymaga więc ustalenia jasnych i zrozumiałych zasad. Te nadzwyczaj inteligentne psy szybko się uczą – również rzeczy, które powinny pozostać poza zakresem ich szkolenia. W niedoświadczonych rękach mogą z łatwością wykształcić złe nawyki i wykazywać agresję.

Pielęgnacja wyżła weimarskiego

Aksamitna, szara sierść wyżła jest łatwa w pielęgnacji. W razie potrzeby należy ją umyć odrobiną szamponu. Regularne szczotkowanie ma dwie zalety: wzmacnia więź między psem i właścicielem, a ponadto zapewnia lśniącą sierść. Obok krótkowłosych wyżłów weimarskich znana jest również rzadsza, długowłosa odmiana, w przypadku której potrzebna jest nieco bardziej staranna pielęgnacja sierści. Oprócz obcinania pazurów oraz kontroli i czyszczenia zwisających uszu, nie są wymagane żadne dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne. Przy dobrej pielęgnacji wyżeł weimarski może dożyć wieku 14 lat.

Najlepsze produkty dla Państwa wyżła weimarskiego znajdą Państwo u nas!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Wyżeł weimarski

Rasa
Wyżeł weimarski
Pochodzenie
Niemcy
Klasyfikacja
Wyżły
Rozmiar
wysokość w kłębie: 57-70 cm
Waga
25-40 kilogramów
Budowa ciała
jasno zdefiniowana, umięśniona, smukła
Oczy
bursztynowe, niebieskoszare lub szare
Uszy
uszy zwisające o widocznej grze mięśni
Sierść i umaszczenie
krótkowłose i długowłose; umaszczenie: szare i srebrne w wielu wariantach
Cechy szczególne
wytrzymały i pracowity pies myśliwski o doskonałym nosie
Charakter
nadzwyczaj inteligentny, pojętny, o silnym charakterze i lojalny wobec swojej rodziny
Pielęgnacja
łatwa pielęgnacja (szczotkowanie, obcinanie pazurów i czyszczenie uszu)
Zdrowie
ma tendencję do chorób oczu, łokci lub stawów biodrowych

Inne popularne psy myśliwskie, które mogą Ci się spodobać:

  • Płochacz niemiecki: Płochacz niemiecki gończy jest hodowany tylko dla myśliwych. Wszystko dlatego, że jego szkolenie wymaga doświadczonej ręki. Jego codzienność jest wypełniona powinna być pracą psa myśliwskiego, aby był zadowolony i spełniony.
  • Wyżeł węgierski krótkowłosy: Z uwagi na swoje uważne spojrzenie, ciekawie wywieszone uszy i wesoły charakter, pies ten coraz częściej podbija serca miłośników czworonogów. Jest to smukły, średniej wielkości pies myśliwski o gładkiej, łatwej do pielęgnacji złotej sierści. Uznawany jest za łatwego do wychowania, zabawnego i przyjaznego kompana.
  • Wyżeł niemiecki krótkowłosy: Z nosem przy ziemi, przemierzając pola i lasy — to ulubione zajęcie wyżła niemieckiego krótkowłosego. Ten inteligentny pies myśliwski to szczególny pies do pracy, potrzebujący wiele wysiłku i wybiegania. Po wysiłku lubi być razem ze swoją rodziną i okazuje się przywiązanym jej członkiem.

U nas znajdą Państwo odpowiednie produkty dla Państwa wyżła weimarskiego

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować