Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Terier irlandzki – wymagający towarzysz dla aktywnych rodzin

03.11.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Zwei Irish Terrier Hunde liegen auf der Wiese

Terier irlandzki to jedna z największych i najspokojniejszych ras terierów. Jego elegancka sylwetka na długich łapach jest równie atrakcyjna jak jego przyjazny, łagodny charakter. Przy prawidłowej socjalizacji i konsekwentnym wychowaniu ta rasa jest odpowiednia dla aktywnych opiekunów, którzy spędzają dużo czasu na łonie natury i uprawiają sporty kynologiczne.

Loading...

Wszechstronność w genach

Według historyków teriery irlandzkie są najstarszą rasą terierów na świecie. Pochodzą z Irlandii, gdzie przez wiele wieków były częścią rodziny i dbały o to, aby w obejściu nie plątały się żadne szczury, lisy ani inne szkodniki. Mówi się, że terier irlandzki jest blisko spokrewniony z wilczarzem irlandzkim. W XIX. Przez stulecia życie człowieka zmieniło się tak bardzo, że rasa ta była bliska wymarcia. Dlatego jej miłośnicy podejmują wszelkie starania, aby ją zachować i utrzymać hodowlę dzisiejszych terierów irlandzkich. Choć rasa ta występuje obecnie bardzo rzadko, to dla rodzin z dziećmi chętnie spędzających czas na dworze stanowi interesujący wybór.

Charakter teriera irlandzkiego

Terier irlandzki to wszechstronny pies średniej wielkości o silnym, sympatycznym charakterze. W jego naturze mocno są osadzone korzenie psa wartowniczego i myśliwskiego. Z jednej strony jest to łagodny, inteligentny pies rodzinny, a z drugiej ma takie cechy typowe dla terierów, jak odwaga, pewność siebie i instynkt łowiecki. Jest uważany za bardzo przyjaznego wobec dzieci i lojalnego wobec swoich opiekunów. Tworzy wyjątkowo silne więzi z rodziną. Te inteligentne czworonogi są dość posłuszne i łatwe w wychowaniu nawet dla osób, które nie mają dużego doświadczenia z psami. Szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednią socjalizację w pierwszych tygodniach w nowym domu, aby Państwo i Państwa terier mogli żyć w harmonii.

Wychowanie i hodowla teriera irlandzkiego

Ciekawy i ruchliwy terier irlandzki potrzebuje dużo aktywności fizycznej i psychicznej. Dom z dużym, solidnie ogrodzonym ogrodem pozwoli temu psu stróżującemu na podążanie za wrodzonym instynktem. Poza tym należy koniecznie zaspokoić jego potrzebę biegania i spożycia energii. Terier irlandzki świetnie się sprawdza jako pies towarzyszący podczas biegania, jazdy na rowerze lub jazdy konno. Trzeba jednak umieć go do siebie zawsze i wszędzie przywołać. Jego instynkt łowiecki może być bowiem wyzwaniem. Większość terierów irlandzkich można nauczyć skutecznego reagowania na przywoływanie w ramach odpowiednich szkoleń. Szkółki dla psów i treserzy pomogą Państwu opanować odpowiednie umiejętności. Poza treningiem zastępującym polowanie, jak zabawa w szukanie czy tropienie, bystry terier może polubić także inne sporty kynologiczne. Dog Frisbee, Dog Dancing i Agility to dyscypliny, które zaspokajają potrzebę zabawy i ruchu, a jednocześnie ćwiczą kontrolę impulsów.

Pielęgnacja teriera irlandzkiego

Terier irlandzki ma krótką, szorstką sierść z gęstym, miękkim podszerstkiem. Szczotkowany raz lub dwa razy w tygodniu pozostawia w domu niewiele włosów. Kilka razy w roku należy ręcznie przyciąć dłuższą sierść okrywową. Warto w tym celu udać się do profesjonalnego fryzjera dla psów, który przy okazji skróci też sierść między palcami. Poza tym terier irlandzki ma niewielkie wymagania pielęgnacyjne. Jest uważany za bardzo wytrzymałą rasę, która nie jest obciążona niemal żadnymi chorobami dziedzicznymi. Większość terierów irlandzkich dożywa 13–15 lat.

U nas znajdą Państwo najlepsze produkty dla swojego teriera irlandzkiego!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Terier irlandzki

Rasa
Terier irlandzki
Pochodzenie
Irlandia
Klasyfikacja
terrier
Rozmiar
wysokość w kłębie: 46–48 cm
Waga
11–15 kg
Budowa ciała
długie łapy, smukła i umięśniona sylwetka
Oczy
średniej wielkości i ciemne
Uszy
mały, w kształcie litery „V” i zagięty z ciemną końcówką
Sierść i umaszczenie
szorstka sierść z gęstym podszerstkiem; brązowe odcienie od jasnego blond do rudego brązu
Cechy szczególne
bardzo rzadka rasa psa
Charakter
przyjazny wobec ludzi, lubiący dzieci, chętny do zabawy i czujny
Pielęgnacja
regularne szczotkowanie, kontrola oczu i uszu, przycinanie sierści kilka razy w roku
Zdrowie
wytrzymała rasa z niewielkim problemami zdrowotnymi lub chorobami dziedzicznymi

Poznaj też inne podobne rasy psów:

  • Airedale terrier: Jako „król terierów”, wyjątkowy Airedale terrier wyróżnia się swoją charakterystyczną czarno-brązową sierścią. Mimo że ma typową terierową solidność i niezależność, to jednocześnie jest gotów do współpracy i wykazuje nieograniczoną lojalność.
  • Border terrier: Border terrier jest jednym z najpopularniejszych psów rodzinnych w swoim rodzinnym kraju, na południu Szkocji. Ten bystry i niewielki terier ma wspaniały charakter i rzadko linieje.
  • Manchester terrier: Manchester terrier uchodzi za jedną z najbardziej oryginalnych brytyjskich ras psów. Jego pasją i zadaniem było polowanie na szczury. Do dziś tkwi w nim ten instynkt, dlatego ten elegancki, czarno-brązowy terier wymaga bardzo dobrego wychowania.
  • Norfolk terrier: Norfolk terrier sprawia niesamowicie sympatyczne pierwsze wrażenie, ze względu na swoją falującą, długą sierść i zabawną mordkę. To wrażenie utrzymuje się do momentu, kiedy terier dostrzega kota i mimo wszystkich próśb rusza w pościg za nim.

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla Państwa teriera irlandzkiego

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować