Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Manchester terrier – elegancki, wulkan energii z Wielkiej Brytanii

24.10.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Manchester Terrier Hund spielt mit einem Ball

Manchester terrier jest jedną z najstarszych brytyjskich ras psów. Jego pasją i obowiązkiem było polowanie na szczury. Do dziś jego instynkt łowiecki pozostał mu we krwi, dlatego ten elegancki, czarno-brązowy terier wymaga bardzo dobrego ustawienia. W swojej ludzkiej rodzinie ten energiczny czworonóg jest lojalny, sympatyczny i zabawny, a do tego daje sobie radę z dziećmi w każdym wieku.

Loading...

Terier o długiej tradycji

Historia tej wytrzymałej i aktywnej rasy terierów sięga XV wieku. wieku. W czasach Tudorów rasa ta, nazwana na cześć angielskiego miasta Manchester, zyskała na znaczeniu dzięki polowaniom na szczury w średniowiecznych miastach. Kiedy miasta stały się czystsze, manchester terrier otrzymał nowe zadanie: polowanie na zające. Dziś tylko nieliczni hodowcy utrzymują tę historyczną rasę.

Manchester terrier: Charakter

Manchester terrier to inteligentny, czujny i zmotywowany pies, który zawsze jest gotowy do wspólnych aktywności z właścicielem. Jest pełen chęci i gotowości do współpracy, czym chce się przypodobać. Jest pełny energii i potrzebuje maksymalnej ilości wysiłku fizycznego i umysłowego. Jeśli się na to nie doczeka, uaktywnia się jego silna wola i niezależność. Podejmuje własne decyzje i rozwija kreatywne pomysły na zajęcia, jak kopanie w ogrodzie, niszczenie mebli i intensywne ujadanie. Mały, ale odważny terrier ogólnie bardzo poważnie traktuje swój obowiązek stróżowania, dlatego dobre wychowanie i socjalizacja są ważne od samego początku. Manchester terrier jest uważany za lojalnego i sympatycznego w otoczeniu swoich ludzi. Ten mały sportowiec nie lubi zostawać sam w domu ze względu na przywiązanie do ludzi i potrzebę aktywności ruchowej.

Wychowanie i hodowla manchester terriera

Typowy terier potrzebuje także konsekwentnego prowadzenia i twardych zasad. Bardzo ważna jest socjalizacja psa w pierwszych tygodniach po pojawieniu się w domu: należy pokazywać szczenięciu jego nowy świat, zapoznawać go z dziećmi, innymi psami i możliwie różnorodnymi sytuacjami, ale nie należy wymagać zbyt wiele. Szczenię będzie miało tendencję do nadmiernej aktywności, dlatego potrzebuje regularnych etapów odpoczynku. Spokojny, jednostajny ruch pomaga się tym aktywnym psom wzmacniać. Należy uważać, aby nie przedłużać nadmiernie zabaw i nie przesadzić z szaleństwem z piłką. Państwa pies będzie miał coraz większe wymagania.

Konieczna jest szczególna uwaga pod kątem instynktu łowieckiego. Większość terierów dość wcześnie okazuje wyraźne zainteresowanie kotami i małymi zwierzętami.. Nigdy nie powinny być zostawiane bez nadzoru z czworonożnymi współlokatorami. To samo dotyczy spacerów: Najlepiej jest zabezpieczyć swojego zwinnego psa myśliwskiego smyczą treningową, dopóki nie będą Państwo mieli nad nim pewnej kontroli podczas spuszczenia. W ten sposób zabezpieczą Państwo swojego psa przed wypadkiem, a dzikie zwierzęta przed obrażeniami i stresem.

Pielęgnacja manchester terriera

Gładka krótkowłosa sierść manchester terriera jest bardzo łatwa w pielęgnacji. Wystarczy ją raz w tygodniu szczotkować, a oczy, uszy i zęby kontrolować. Rasa ta nie gubi sierści w przypadku regularnego wyczesywania nadmiaru włosa.

Najlepsze produkty dla Państwa manchester terriera znajdą Państwo u nas!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Manchester terrier

Rasa
Manchester terrier
Pochodzenie
Wielka Brytania
Klasyfikacja
terrier
Rozmiar
wysokość w kłębie od 38 do 41 centymetrów
Waga
od 5,4 do 10 kilogramów
Budowa ciała
elegancki, smukły i umięśniony
Oczy
duże, ciemne i zawsze czujne
Uszy
krótka, trójkątna z zagiętym końcem
Sierść i umaszczenie
błyszcząca, przylegająca, cienka warstwa sierści, prawie bez podszerstka; typu „black and tan”: czarna, jasnobrązowa w części twarzowej i po wewnętrznej stronie łap
Cechy szczególne
rzadka rasa, niewielka liczba renomowanych hodowców; wymagająca pod względem wychowania i aktywności
Charakter
inteligentny, bardzo aktywny i z dużym instynktem łowieckim
Zdrowie
dla dobra całej rasy hodowcy przeprowadzają testy mające na celu wykrycie niektórych chorób dziedzicznych

Zapoznaj się także z mniejszymi rasami terierów:

  • Cairn terrier: Szkoci mają słabość do terierów i hodowali wiele różnych ras, w tym Cairn Teriera. Ten pies jest wszechstronny, uważny, odważny, a jednocześnie przyjazny dla swojej rodziny. Puszysty Szkot spełnia wszystkie te wymagania i zachwyca różnorodnością swojego charakteru.
  • Jack Russell terrier: Mały, zwinny i pełen komicznego uroku, Jack Russell Terrier to niezwykle bystry klaun. Warto jednak pamiętać, że ten mały pies wymaga konsekwentnej edukacji i doświadczonego właściciela.
  • Norfolk terrier: Długie, faliste futro i zabawna mordka Norfolk terriera sprawiają niezwykle sympatyczne pierwsze wrażenie. To tak jest, dopóki terier nie zauważy kota i mimo wszystkich wezwań zaczyna go gonić.
  • Parson Russell terrier: Szukasz sportowego i radosnego psa, jesteś aktywną osobą, może z rodziną i dziećmi? Jeśli masz również trochę doświadczenia z psami, Parson Russell terrier może być idealnym kandydatem.
  • Terier walijski: Terier walijski należy do najrzadszych ras terierów na świecie. Jego korzenie sięgają Celtów. W ostatnich dziesięcioleciach zmienił swoją rolę z psa myśliwskiego na psa towarzyszącego. Te inteligentne małe psy są urocze i stanowią kochanych członków rodziny.
  • West Highland White terrier: W latach 90-tych pies myśliwski West Highland White terrier stał się modnym psem. Ten śnieżnobiały psiak z guzicznymi oczami stał się popularnym towarzyszem rodziny. Ale prawda jest taka, że trudno jest nie zakochać się w Westie.
  • Yorkshire terrier: Pod wstążką migoczą urocze guziczne oczy, które niczego nie przegapią. Tak znamy Yorkshire teriera z telewizji. Mogłoby się wydawać, że jest maskotką, ale to błędne wrażenie: Yorkshire terrier to energiczny pies pełen akcji o silnym charakterze.

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla Państwa manchester terriera

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie