• Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Lista życzeń
  • Koszyk

West highland white terrier – kultowy prostoduszny elegant

08.01.2024 - Czas czytania: 3 minuty

Nahaufnahme eines West Highland White Terrier.

W latach dziewięćdziesiątych zapanowała moda na west highland white terriera. Śnieżnobiały włochacz o guziczkowych oczach stał się ulubionym towarzyszem rodzin. Ale z ręką na sercu: trudno nie zakochać się w nim: maluch wzbudza zachwyt przywiązaniem i pociesznym usposobieniem, a także czujną pewnością siebie. Jednak w żadnym wypadku ożywiony westie nie będzie godzinami przesiadywał na kolanach.

Loading...

Z lisiej nory do reklamy

W szkockich górach teriery specjalizowały się w polowaniu na lisy. Ponieważ psy musiały podążać za łupem do nory, nie mogły być zbyt duże. Za twórcę rasy west highland white terrier uchodzi pułkownik Edward Donald Malcolm. W czasie polowania przypadkowo zastrzelił swojego psa, brunatnego cairn terriera, i był tym tak wstrząśnięty, że od tej pory hodował tylko psy odróżniające się kolorem od dzikich zwierząt – zwłaszcza o białej sierści. Połyskliwy kolor odpornej na warunki atmosferyczne sierści nowych terierów sprawił, że były wyraźnie widoczne również podczas osławionej brytyjskiej mglistej aury. Od 1905 r. obowiązują standardy dla rasy west highland white terrier. Obecnie jej przedstawiciele pełnią zasadniczo funkcję psów rodzinnych. W latach dziewięćdziesiątych media odkryły gwiazdorskie talenty teriera: jakikolwiek kanał by nie włączyć, na ekranie pojawiał się west highland white terrier, zapoczątkowując prawdziwy boom na tę rasę.

Charakter west highland white terriera

Na charakter west highland white terriera składa się wiele cech typowych dla terierów. Psy są czujne, odważne i pewne siebie. Ich ego znacznie przewyższa niewielkie rozmiary ciała. Przy tym mają nieprzeparty urok, są bystre, radosne i ciekawskie. Wykazują się przywiązaniem do swojego właściciela i pozytywnym podejściem do innych zwierząt, indywidualnością i brakiem agresji. Ta przystępność ma swoje uzasadnienie w historii rasy: west highland white terrier, jako pies żyjący w sforze, musiał nauczyć się współpracy. Westie to zwykle także świetny towarzysz zabaw dla dzieci, o ile nauczą się one właściwie z nim postępować.

Ein Westie Hund läuft über eine Wiese.

Wychowanie i chów west highland white terriera

Westie, jak większość terierów, ma niezależne usposobienie, zaś jego wychowanie wymaga konsekwencji i wytyczenia granic. West highland white terrier to bardzo aktywny i wytrwały pies z wyraźnym instynktem łowieckim. Podstawa to dużo ruchu i zabawy, co pozwoli dać upust energii zwierzęcia. Pies chętnie weźmie udział w wyszukiwaniu i tropieniu oraz treningu posłuszeństwa, ponieważ szperanie i węszenie to jego pasje. W własnym domu i ogrodzie west highland white terrier zareaguje niechybnie na każde zdarzenie. Jego szczekliwość sprawia, że w domach wielorodzinnych niekoniecznie cieszy się sympatią wszystkich sąsiadów. Jakkolwiek ze względu na małe rozmiary nadaje się generalnie na współlokatora w mieszkaniu. Ponadto: ponieważ westie prawie nie linieje, może ewentualnie zamieszkać z alergikami.

Pielęgnacja west highland white terriera

West highland white terrier to generalnie pies o żelaznym zdrowiu. Mimo to trzeba będzie zwracać uwagę na skórę, która ma tendencję do alergii i wysuszania się. Trzeba zapewnić swojemu psu dokładną pielęgnację sierści w postaci czesania i szczotkowania, co pozwoli pozbyć się luźnych włosów. West highland white terriera nie wolno strzyc, lecz jedynie trymować! Kąpiel należy aplikować psu nader rzadko, używając przy tym specjalnego szamponu dla terierów. Westie jest wrażliwy na upały i w lecie musi mieć możliwość schowania się w zacienionych miejscach. Okazjonalnie mogą pojawiać się ograniczenia zdrowotne, np. zwichnięcie rzepki i problemy z wątrobą oraz moczowodami.

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować