Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze
10% rabatu z Newsletterem
Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze

West highland white terrier – charakter, pielęgnacja, zdrowie

11.07.2024 - Czas czytania: 9 minuty

Nahaufnahme eines West Highland White Terrier.

West highland white terrier potrafi urzec wyglądem niejedną osobę. Niewielki, śnieżnobiały pies to jednak typowy terrier – nieustraszony, zawzięty, energiczny, a do tego bardzo pewny siebie. Choć instynkt łowiecki mocno wybrzmiewa w jego charakterze, odpowiednio prowadzony west terrier będzie wspaniałym członkiem rodziny - oddanym, czułym i przywiązanym do najbliższych. Poznaj go lepiej!

Loading...

West highland white terrier – pochodzenie i historia

West highland white terrier, nazywany potocznie westem lub pieszczotliwe westie, to rasa psów pochodząca z górzystego regionu Szkocji – West Highland. Za jej twórcę uchodzi miłośnik łowiectwa, pułkownik Edward Malcolm of Poltalloch.

Jeszcze w wieku XIX, protoplaści białych west terrierów – najprawdopodobniej terier szkocki i cairn terrier – specjalizowały się w polowaniu na lisy. Początek historii west highland white terrierów związany jest bezpośrednio z jednym z takich polowań.

W 1860 roku, Edward Malcolm of Poltalloch, zastrzelił niemyślnie swojego ukochanego psa, omyłkowo biorąc go za lisa – z uwagi na rudawą sierść, terrier do złudzenia go przypominał. Zdruzgotany myśliwy postanowił od tej pory hodować wyłącznie terriery białe, które wyraźnie będą się odróżniać od dzikich zwierząt. Starannie prowadzona selekcja przyniosła efekty – pułkownikowi udało się wypracować w swojej hodowli trwałe umaszczenie.

Nowoutworzona rasa, początkowo nazwana „poltalloch terrier” od nazwiska pułkownika, później przemianowana na west highland white terrier, już niespełna 3 lata później uzyskała oficjalną akceptację ze strony głównej jednostki kynologicznej w Wielkiej Brytanii – The Kennel Club.

Obowiązujący obecnie wzorzec west terriera został wypracowany w latach 20. XX wieku.

West highland white terriery – charakterystyka rasy

West highland white terrier to rasa psów zaliczana do grupy krótkonożnych terierów. Uznawana jest przez wiele organizacji kynologicznych – w tym FCI, czyli Międzynarodową Federację Kynologiczną (Fédération Cynologique Internationale), która klasyfikuje ją do sekcji II trzeciej grupy, tj. małych terierów. Nie ma wymogów próby pracy.

Ein Westie Hund läuft über eine Wiese.

Jak wygląda west terrier?

West highland white terrier to niewielki, mocno zbudowany pies o charakterystycznej, śnieżnobiałej sierści (z uwagi, na którą bywa również określany jako „pies white”). Dorosłe suki osiągają na wysokość w kłębie od 23 – 28 cm przy wadze 6 – 7 kg, z kolei samce mogą mierzyć w granicach 25 – 30 cm i ważyć od 7 – 10 kg.

Sylwetka west white highland znakomicie koresponduje z jego charakterem – atletyczna, z wyraźnym zarysem mięśni, daje wrażenie siły i witalności. Zwarty tułów o prostym grzbiecie i głębokiej klatce piersiowej, mocne kończyny, prosty, wysoko noszony ogon jest długi – mierzyć może od 13 – 15 cm. Głowa z szeroko rozstawionymi, ciemnymi oczami i nosem, osadzona jest na silnie umięśnionej szyi.

Sierść west terriera jest dwuwarstwowa – tworzy ją krótki, gęsty i miękki podszerstek oraz twardy i prosty włos okrywowy, mierzący ok. 5 cm długości. Zgodnie ze wzorcem, jedynym dopuszczalnym i akceptowalnym umaszczeniem jest kolor biały.

Jaki charakter mają west highland white terriery?

West highland white terrier to radosny, przyjacielski i pełen wigoru pies. Na jego charakter składa się jednak wiele cech typowych dla terierów. White terrier west ma silny charakter – jest odważny, niezależny i temperamentny. Potrafi być uparty i bardzo zawzięty. Odznacza się mocnym instynktem łowieckim i doskonałą wytrzymałością. Jest bardzo czujny i spostrzegawczy.

Pomimo dużej pewności siebie, west terrier nie jest jednak agresywny w stosunku do obcych sobie ludzi czy zwierząt – może być jednak zaczepliwy (zwłaszcza samiec). Na co dzień otwarty i przyjacielski, w pierwszym kontakcie bywa nieco dystansowany. Ma wysoką samoocenę, a jego ego zdecydowanie przewyższa niewielkie rozmiary.

Charakterystyczne dla rasy jest silne przywiązanie do opiekuna. West highland white terrier pragnie nieustannie towarzyszyć swojemu właścicielowi we wszystkich aktywnościach. Choć jest bardzo towarzyski i oddany, nie wymusza uwagi – nie jest natrętny i potrafi grzecznie czekać na moment, kiedy pan znajdzie dla niego czas.

Pomimo tego, że west terrier to w dużej mierze indywidualista, dobrze dogaduje się z innymi psami. Może być również wspaniałym towarzyszem dziecięcych zabaw – o ile najmłodsi członkowie rodziny nauczą się odpowiednio z nim postępować i uszanują jego niezależność.

Wychowanie i szkolenie west terriera

Terrier highland west, jak większość terierów, jest mocnym indywidualistą. Ma silny charakter, niezależne usposobienie i potrafi być uparty. Jego wychowanie wymaga konsekwencji i wytyczenia granic – już z chwilą wzięcia szczeniaka z hodowli. Nauka zasad powinna opierać się na pozytywnym wzmacnianiu i budowaniu przyjaznych dla psa skojarzeń. Absolutnie wystrzegać należy się ostrego karcenia czy karania – już samo podniesienie głosu jest dla westie wystarczającą reprymendą. W przypadku braku doświadczenia w opiece nad psem, można skorzystać z psiego przedszkola.

West highland white terrier to bardzo aktywny i wytrwały pies z wyraźnym instynktem łowieckim. Podstawa to dużo ruchu i zabawy, co pozwoli dać upust energii zwierzęcia. Nie należy jednak zapominać o stymulacji intelektualnej – jest ona równie ważna dla dobrego samopoczucia westa. Pies white chętnie weźmie udział w wyszukiwaniu i tropieniu oraz treningu posłuszeństwa, ponieważ eksploracja i węszenie to jego niewątpliwe psie pasje.

Niewielkie rozmiary sprawiają, że white terrier west może z powodzeniem zamieszkać także w mieszkaniu. Warunkiem jest jednak to, by każdego dnia zapewnić psu możliwość zaspokojenia potrzeby ruchu. Trzeba przy tym pamiętać, że choć terrier west rozmiary ma niewielkie, drzemie w nim spora siła. Może ona dać o sobie znać w najmniej oczekiwanym momencie na zwykłym spacerze – wystarczy do tego bodziec wyzwalający w psu instynktowną potrzebę puszczenia się w pogoń za zwierzyną. Z tego względu, west highland white terrier potrzebuje lekkiej, a zarazem solidnie wykonanej smyczy dla psów. W otwartym terenie świetnie sprawdzić może się z kolei nieco dłuższa linka treningowa, która pozwoli na kontrolowanie psa, a jednocześnie da mu możliwość pełniejszej i bardziej swobodnej eksploracji. West teriera wyprowadzać można w szelkach lub obroży dla psów.

Żywienie west terrierów

West highland white terriery to małe pieski z ogromnym apetytem. Zwykle nie są wybredne. Choć z chęcią zjedzą również i tanie karmy z kiepskim składem, nie należy ich do nich przyzwyczajać – tak zwane „psie fast foody” nie przynoszą w dłuższej perspektywie żadnych korzyści dla zdrowia, a z uwagi na zawartość cukru, sztucznych aromatów czy wzmacniaczy smaku, potrafią być mocno uzależniające. Odstawienie od nich west terriera i przejście na karmy dla psów wysokiej jakości, choć jest jak najbardziej możliwe, może być wyzwaniem – rasa słynie w końcu z wrodzonego uporu.

W takim razie, jaka jest najlepsza karma dla westa? Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będą suche lub mokre karmy dla psów o wysokiej zawartości mięsa i zdrowych, nienasyconych kwasów tłuszczowych. Warte rozważenia są w szczególności produkty dla psów o białym umaszczeniu oraz te przeznaczone dla małych ras.

Ważne jest to, aby żywienie west highland white terriera w możliwie jak największym stopniu odpowiadało jego stanowi zdrowia. W momencie wystąpienia alergii pokarmowej lub atopii (co w przypadku rasy nie należy do rzadkości ze względu na białe umaszczenie), koniecznym okazać się może przestawienie psa na specjalistyczną karmę weterynaryjną. Posiłki pupila zaleca się wzbogacać suplementami dla psów z zawartością zdrowych tłuszczów omega-3 i omega-6.

Ilość dziennej porcji jedzenia należy dostosować do wieku, wagi i aktywności west terriera. Podając przysmaki dla psów, należy pamiętać, aby odliczyć je od wyznaczonej porcji na dzień lub zapewnić pupilowi dodatkowy ruch.

Pielęgnacja west highland white terriera

Pielęgnacja sierści psa rasy west nie jest przesadnie czasochłonna i skomplikowana. Wymaga jednak systematyczności w wykonywaniu zabiegów i pamiętaniu o najważniejszych zasadach. Niemniej ważny jest dobór odpowiednich kosmetyków dla psa – sierść west terrierów jest nie tylko biała, ale i szorstka, a ich skóra ma dość mocne tendencje do alergii i wysuszania się.

Dla utrzymania dobrego stanu okrywy, niezmiernie ważne jest regularnie czesanie i podcinanie sierści. Pozwoli to nie tylko pozbyć się luźnych włosów, ale także zapobiegnie ich plątaniu. Do czesania west highland white terriera wystarczy pudlówka o gęstym rozstawie igieł. Chcąc skrócić sierść psa, absolutnie nie wolno go strzyc. Psy tej rasy należy trymować, a do zabiegu przyzwyczajać je już na etapie wieku szczenięcego.

Pies rasy westie nie wymaga częstych kąpieli – zwykle wystarczą 2 – 3 w ciągu roku. Wykonywać je należy wyłącznie z użyciem specjalnych szamponów dedykowanych terierom lub psom szorstkowłosym, najlepiej do białej maści. Częściej psa należy myć wyłącznie w razie mocnego zabrudzenia lub w przypadku wskazań specjalisty.

Podobnie jak w przypadku innych psów, west terriery wymagają regularnej kontroli stanu oczu, uszu i pazurów. Szczególną uwagę należy zwrócić na jamę ustną – uzębienie i zabarwienie dziąseł. Aby zapobiec pojawieniu się próchnicy, zęby psa trzeba myć – a warto to robić, bowiem rasa ma dość spore predyspozycje do kamienia nazębnego. Oprócz dedykowanych produktów do pielęgnacji zębów psów, przydatne mogą być także gryzaki dentystyczne.

West rasa psa – zdrowie i choroby

West highland white terrier to rasa ciesząca się stosunkowo dobrym zdrowiem. U psów mogą jednak wystąpić określone schorzenia. Do najczęściej diagnozowanych przypadłości należą między innymi:

  • Alergie i nietolerancje pokarmowe
  • Atopie
  • Problemy w obrębie rzepki
  • Choroby serca
  • Zanik siatkówki
  • Osteopatia czaszkowo-żuchwowa
  • Przewlekłe zapalenie wątroby (wynikające z nadmiernego odkładania się miedzi)
  • Włóknienie płuc

Należy pamiętać, że choć westie jest wytrzymały i odporny, tak nie przepada za zbyt wysokimi temperaturami. W czasie upałów należy więc bezwzględnie zapewnić stały dostęp do miski dla psa ze świeżą wodą – w szczególności podczas przebywania na zewnątrz. Dłuższe spacery można zaplanować na wczesny poranek lub wieczór. W ciągu dnia terrier white powinien mieć zawsze możliwość schowania się w zacienionych miejscach. Warto również rozważyć zakup specjalnej maty chłodzącej dla psa – przyniesie ona prawdziwą ulgę, zwłaszcza w najgorętsze dni.

Ile kosztuje west highland white terrier?

Cena za szczeniaka west highland white terriera z rodowodem wynosi zwykle w granicach 2500 – 4000 złotych. Więcej zapłacisz za psa z hodowli renomowanej, pochodzącego od rodziców utytułowanych i o wyraźnie zaznaczających się predyspozycjach do wygrywania wystaw czy zawodów kynologicznych.

Na kwotę za szczeniaka psa rasy west składa się nie tylko wyżywienie czy niezbędne odrobaczania i szczepienia, ale także podjęta opieka nad psem do chwili jego wydania. W cenę powinno być również wliczone samo wyrobienie rodowodu.

West highland white terrier - najczęściej zadawane pytania

Czy westy są mądre?

West highland white terriery to inteligentne psy – bystre i pojętne. Odpowiednio prowadzone i motywowane, łatwo i szybko się uczą.

Czy west terrier gubi sierść?

Terrier white to jedna z tych ras psów, która praktycznie nie linieje. Doskonale sprawdzi się więc dla alergików.

Czy westy są szczekliwe?

West highland white terrier nie należy do szczekliwych psów – choć potrafi dać głos i zaalarmować o zbliżeniu się obcej osoby do drzwi, nie jest zbyt hałaśliwy.

Jak często kąpać west highland white terriera?

Pomimo tego, że sierść west terriera jest biała, nie należy kąpać go zbyt często. Szorstki włos psa skutecznie zapobiega osadzaniu się zanieczyszczeń. Przy braku wyraźnych wskazań, wystarczą 2 – 3 kąpiele w ciągu roku.

Co lubią westy?

West highland white to typowy terrier z silnie zakorzenionym instynktem łowieckim. Eksploracja terenu, tropienie, polowanie, ruch – wszystkie te potrzeby są w sposób naturalny przypisany rasie. W ich zaspokojeniu pomogą m.in. konkursy norowania, nosework czy agility.

Źródło

Loading...
Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować