• Skepy
  • Moje zamówienia
  • Lista życzeń
  • Koszyk

Cairn terrier – przyjazny terier z surowych gór Szkocji

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Mały pies Cairn Terrier stojący w polu kwiatów

Szkoci mają serce dla terierów i poza innymi rasami hodują też cairn teriery. Pies powinien być wszechstronny, uważny, odważny, ale jednocześnie przyjazny wobec własnej rodziny. Ten kędzierzawy szkot spełnia wszystkie te wymagania i przekonuje się udaną mieszanką twardości i przywiązania. Cairn terrier to dobry wybór dla rodzin, które lubią „dużo psa” w małych rozmiarach.

Loading...

Terier, który bardzo chce się podobać

Szorstkich klimat decyduje o życiu na szkockich Highlands. Już w średniowieczu psy wspierały ludzi podczas polowania, utrzymywały gospodarstwo wolne od szczurów i lisów i odpowiednio wcześnie reagowały na obce osoby i gości. Cairn terrier pochodzi z Highlands i tam dostosował się do skromnego życia z długimi, aktywnymi dniami. Te teriery były cenione i są cenionymi oraz lubianymi członkami rodziny, które przejmą stałą rolę i zadaniami w gospodarstwie. W Wielkiej Brytanii rasa ta cieszy się obecnie popularnością jako pies rodzinny.

Charakter cairn terriera

Cairn terrier to „twardy pies” w pełnym tego słowa znaczeniu. Odważnie stawia czoła zagrożeniom — nieważne, czy jest to kuna, lis, czy szczur. Strach jest mu obcy – cairn terrier jest wyjątkowo pewny siebiechętnie podejmuje decyzje. Ze względu na swój silny charakter może na co dzień decydować o sprawach, nie zważając na właściciela. W porównaniu z innymi rasami z rodziny terierów, cairn terrier jest jednak stosunkowo zrównoważony i łatwy do wychowania. Bliska więź z rodziną i gotowość do współpracy są mocno zakorzenione w jego genach. Cairn terrier uwielbia spędzać czas ze swoimi ludźmi – na zabawie, długich wycieczkach na łonie natury lub na wygodnej kanapie.

Wychowanie i hodowla cairn terriera

Ponieważ cairn terrier ma krótkie łapki, w pierwszych miesiącach życia nie powinien wspinać się po schodach ani skakać z większych wysokości — na przykład z kanapy. Poza tym, jak większość psów małych ras, wcześnie dojrzewa i szybko staje się niezależny. Od samego początku wymaga jasnych zasad i konsekwentnego przywództwa. Wiele cairn terrierów z zapałem oddaje się kopaniu i ucieka właścicielowi sprzed nosa przy pierwszej lepszej okazji. Dlatego nie obędzie się bez porządnego zabezpieczenia ogrodu!

Cair terrier posiada także typowy dla terrierów silnie rozwinięty instynkt łowiecki. Na szczęście jednocześnie chętnie zabiega o względy swoich właścicieli, co umożliwia kontrolę jego myśliwskich zapędów. Ważne, aby od samego początku uniemożliwić mu udane polowanie. Podczas spacerów w pierwszych miesiącach warto skorzystać ze smyczy treningowej. Dopiero, gdy pies nauczy się przychodzić na zawołanie, przyjdzie czas na samodzielne odkrywanie okolicy. Zabawy w wyścigi, szarpanie i łapanie „zdobyczy” to doskonałe zajęcia zastępujące polowanie, które jednocześnie wzmocnią Państwa więź z czworonogiem.

Pielęgnacja cairn terriera

Cairn terrier posiada szorstką, lecz nienastroszoną sierść. Regularne szczotkowanie prawie całkowicie zapobiega linieniu. Sierść wymaga jednak profesjonalnego trymowania od trzech do czterech razy do roku. Nie należy jej przycinać! Uszy, oczy i pazury wymagają kontroli co najmniej raz w tygodniu. Te sympatyczne małe psy dożywają nawet 17 lat.

W naszym sklepie znajdą Państwo najlepsze produkty dla swojego cairn terriera!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Cairn terrier

Rasa
Cairn terrier
Pochodzenie
Wielka Brytania
Klasyfikacja
terrier
Rozmiar
wysokość w kłębie: 23−33 cm
Waga
4,5–6,8 kg
Budowa ciała
krępa, prostokątna, z dość dużą głową i wysoko osadzonym ogonem
Oczy
ciemne, z czujnym spojrzeniem
Uszy
trójkolorowe, trójkątne i najczęściej ciekawsko postawione
Sierść i umaszczenie
kędzierzawa, miękka sierść o drobnej strukturze; w wielu jasnych i  ciemnych odcieniach brązowego i szarego, z pręgowanym umaszczeniem (brindle)
Cechy szczególne
rasa zagrożona wyginięciem, nieliczne hodowle w Polsce
Charakter
ciekawy, otwarty, przyjazny i zawsze w dobrym humorze
Pielęgnacja
łatwa pielęgnacja (szczotkowanie, obcinanie pazurów i czyszczenie uszu)
Zdrowie
sporadycznie występujące choroby oczu

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla Państwa cairn terriera

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie