• Brak minimalnej kwoty zamówienia
 • Bezpłatna wysyłka od 99 zł.
 • 45 dni na darmowy zwrot
 • Program PAYBACK
Welsh Terrier Hund springt in die Luft

Terier walijski – ruchliwy towarzysz o silnym instynkcie myśliwskim

Terier walijski należy do najrzadziej występujących ras terrierów na świecie. Jego korzenie mogą sięgać nawet do epoki Celtów. W ciągu ostatnich dziesięcioleci zmienił się charakter jego zadań – z psa myśliwskiego przekształcił się w czworonoga towarzyszącego. Te inteligentne niewielkie psy są sympatycznymi członkami rodzin, ale przy wychowaniu i opiece stawiają wysokie wymagania wobec właścicieli. Ten, kto podejmie się jednak tego zadania, zyskuje lojalnego, i wytrzymałego sprzymierzeńca!

Loading...

Stara rasa o nowoczesnym zastosowaniu

Historycy gorąco spierają się w kwestii pochodzenia teriera walijskiego. Wielu ekspertów uwiera, że „Welshie” wywodzi się bezpośrednio od psów celtyckich. Podczas inwazji rzymskich wojsk Celtowie wycofali się w walijskie góry. Mieli ze sobą czarno-brązowe, krzepkie psy. W następnych wiekach ten wczesny terier przejął odpowiedzialność za utrzymywanie domów i podwórek wolnych od szczurów, lisów i borsuków. Do dziś terier ten jest ściśle kojarzony z Walią. Niestety liczba hodowców stale się zmniejsza. Wyszukanie szczenięcia to jak znalezienie igły w stogu siana.

Charakter teriera walijskiego

Terier walijski to inteligentny, przyjacielski i skory do współpracy pies. Ma w charakterze – wyjątkowo dla teriera – dużą dozę „Will to please” (chęci przypodobania się). Dzięki temu i gotowości do przywiązania się do człowieka, szczenię staje się łatwe do wychowania. Welshie uwielbia być częścią rodziny i rozwija przy tym wyraźny instynkt terytorialny i obronny. Większość psów tej rasy jest bardzo czujna i głośno komunikuje obecność odwiedzającego. Wobec obcych psy te są powściągliwe i sceptyczne, w normalnych sytuacjach jednak nie agresywne. Jeśli jednak właściciel będzie zagrożony, ten mały terier stanie w jego obronie. Terier walijski jest nieustraszony. Ważna jest socjalizacja i konsekwentne wychowanie, aby móc odpowiednio pokierować autonomicznym charakterem tego drobnego psa.

Wychowanie i hodowla teriera walijskiego

O terierze walijskim można powiedzieć wszystko, tylko nie nudziarz. Mimo swoich kompaktowych wymiarów potrzebuje on dużo ruchu. Kiedy jest odpowiednio wybiegany, Welshie czuje się dobrze nawet w mieście. Domek z ogrodem powinien jednak lepiej spełnić jego potrzebę pilnowania terenu. Teriery te to wytrwali biegacze, którzy świetnie sprawdzają się jako towarzysze podczas jazdy rowerem, joggingu lub jazdy konnej.

 

Podczas biegu z terierem walijskim trzeba wziąć pod uwagę jedną rzecz: polowanie ma we krwi. Od początku należy zwracać uwagę na to, żeby nie dać mu okazji do zignorowania przywołania i udania się na łowy. Najlepiej prowadzić młodego psa na smyczy treningowej, dopóki nie będą mieć Państwo pewności, że za każdym razem uda się go przywołać.

 

Oprócz aktywności fizycznej, terier walijski wymaga zadań dla swojego nosa i umysłu. Zachwyca go praktycznie wszystko – niezależnie od tego, czy jest to frisbee dla psów, agility, zajęcia z dummy czy mantrailing. W przypadku sztuczek dla psów bystry czworonóg będzie mógł zabłysnąć i zebrać od Państwa pochwały.

Pielęgnacja teriera walijskiego

Terrier walijski ma szorstkie włosy okrywowe i gęsty podszerstek. Sierść należy trymować profesjonalnie kilka razy w roku. W przypadku podszerstka nieodzowne jest regularne szczotkowanie. Dobrze wypielęgnowany, elegancki terier prawie nie linieje w domu. Psy o dużej wytrzymałości nie doświadczają specyficznych dla rasy chorób. Przy odpowiednim odżywianiu i dużej ilości ruchu teriery walijskie osiągają wiek 13 lat.

Najlepsze produkty dla teriera walijskiego znajdą Państwo u nas!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Terier walijski

 • Rasa
  Terier walijski
 • Pochodzenie
  Walia, Wielka Brytania
 • Klasyfikacja
  terrier
 • Rozmiar
  wysokość w kłębie: do 39 cm
 • Waga
  9–9,5 kg
 • Budowa ciała
  krępy i muskularny
 • Oczy
  średniej wielkości i ciemne
 • Uszy
  małe, klapnięte
 • Sierść i umaszczenie
  mocna sierść do trymowania w kolorze czarnym i płowym
 • Cechy szczególne
  lubiący dzieci, rzadka rasa, chętnie żyje jako pojedynczy pies
 • Charakter
  ruchliwy, inteligentny, przywiązany i czujny
 • Zdrowie
  mocna rasa o niewielkiej skłonności do chorób

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla Państwa teriera walijskiego

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie