Terier walijski – ruchliwy towarzysz o silnym instynkcie myśliwskim
01.11.2023 - Czas czytania: 3 minuty
Terier walijski należy do najrzadziej występujących ras terrierów na świecie. Jego korzenie mogą sięgać nawet do epoki Celtów. W ciągu ostatnich dziesięcioleci zmienił się charakter jego zadań – z psa myśliwskiego przekształcił się w czworonoga towarzyszącego. Te inteligentne niewielkie psy są sympatycznymi członkami rodzin, ale przy wychowaniu i opiece stawiają wysokie wymagania wobec właścicieli. Ten, kto podejmie się jednak tego zadania, zyskuje lojalnego, i wytrzymałego sprzymierzeńca!
Stara rasa o nowoczesnym zastosowaniu
Historycy gorąco spierają się w kwestii pochodzenia teriera walijskiego. Wielu ekspertów uwiera, że „Welshie” wywodzi się bezpośrednio od psów celtyckich. Podczas inwazji rzymskich wojsk Celtowie wycofali się w walijskie góry. Mieli ze sobą czarno-brązowe, krzepkie psy. W następnych wiekach ten wczesny terier przejął odpowiedzialność za utrzymywanie domów i podwórek wolnych od szczurów, lisów i borsuków. Do dziś terier ten jest ściśle kojarzony z Walią. Niestety liczba hodowców stale się zmniejsza. Wyszukanie szczenięcia to jak znalezienie igły w stogu siana.
Charakter teriera walijskiego
Terier walijski to inteligentny, przyjacielski i skory do współpracy pies. Ma w charakterze – wyjątkowo dla teriera – dużą dozę „Will to please” (chęci przypodobania się). Dzięki temu i gotowości do przywiązania się do człowieka, szczenię staje się łatwe do wychowania. Welshie uwielbia być częścią rodziny i rozwija przy tym wyraźny instynkt terytorialny i obronny. Większość psów tej rasy jest bardzo czujna i głośno komunikuje obecność odwiedzającego. Wobec obcych psy te są powściągliwe i sceptyczne, w normalnych sytuacjach jednak nie agresywne. Jeśli jednak właściciel będzie zagrożony, ten mały terier stanie w jego obronie. Terier walijski jest nieustraszony. Ważna jest socjalizacja i konsekwentne wychowanie, aby móc odpowiednio pokierować autonomicznym charakterem tego drobnego psa.
Wychowanie i hodowla teriera walijskiego
O terierze walijskim można powiedzieć wszystko, tylko nie nudziarz. Mimo swoich kompaktowych wymiarów potrzebuje on dużo ruchu. Kiedy jest odpowiednio wybiegany, Welshie czuje się dobrze nawet w mieście. Domek z ogrodem powinien jednak lepiej spełnić jego potrzebę pilnowania terenu. Teriery te to wytrwali biegacze, którzy świetnie sprawdzają się jako towarzysze podczas jazdy rowerem, joggingu lub jazdy konnej.
Podczas biegu z terierem walijskim trzeba wziąć pod uwagę jedną rzecz: polowanie ma we krwi. Od początku należy zwracać uwagę na to, żeby nie dać mu okazji do zignorowania przywołania i udania się na łowy. Najlepiej prowadzić młodego psa na smyczy treningowej, dopóki nie będą mieć Państwo pewności, że za każdym razem uda się go przywołać.
Oprócz aktywności fizycznej, terier walijski wymaga zadań dla swojego nosa i umysłu. Zachwyca go praktycznie wszystko – niezależnie od tego, czy jest to frisbee dla psów, agility, zajęcia z dummy czy mantrailing. W przypadku sztuczek dla psów bystry czworonóg będzie mógł zabłysnąć i zebrać od Państwa pochwały.
Pielęgnacja teriera walijskiego
Terrier walijski ma szorstkie włosy okrywowe i gęsty podszerstek. Sierść należy trymować profesjonalnie kilka razy w roku. W przypadku podszerstka nieodzowne jest regularne szczotkowanie. Dobrze wypielęgnowany, elegancki terier prawie nie linieje w domu. Psy o dużej wytrzymałości nie doświadczają specyficznych dla rasy chorób. Przy odpowiednim odżywianiu i dużej ilości ruchu teriery walijskie osiągają wiek 13 lat.
Najlepsze produkty dla teriera walijskiego znajdą Państwo u nas!
Podsumowanie Terier walijski
Rasa | Terier walijski |
Pochodzenie | Walia, Wielka Brytania |
Klasyfikacja | terrier |
Rozmiar | wysokość w kłębie: do 39 cm |
Waga | 9–9,5 kg
|
Budowa ciała | krępy i muskularny |
Oczy | średniej wielkości i ciemne |
Uszy | małe, klapnięte |
Sierść i umaszczenie | mocna sierść do trymowania w kolorze czarnym i płowym |
Cechy szczególne | lubiący dzieci, rzadka rasa, chętnie żyje jako pojedynczy pies |
Charakter | ruchliwy, inteligentny, przywiązany i czujny |
Zdrowie | mocna rasa o niewielkiej skłonności do chorób |
Zobacz również te mniejsze rasy terierów:
- Cairn terrier: Szkoci mają słabość do terierów, dlatego nic dziwnego, że to oni odpowiadają także za hodowlę Cairn teriera. Pies ten jest wszechstronny, uważny i odważny, a jednocześnie przyjazny dla swojej rodziny. Ten kudłaty Szkot zachwyca udanym połączeniem cech.
- Jack Russell terrier: Jest mały, zwinny i zachwyca swoim zabawnym stylem. Jack Russell terrier to uroczy klaun, a zarazem bardzo inteligentny towarzysz. Jednak należy pamiętać, że ten mały pies wymaga konsekwentnego wychowania i doświadczonego opiekuna.
- Manchester terrier: Manchester terrier uchodzi za jedną z najbardziej oryginalnych brytyjskich ras psów. Jego pasją i zadaniem było polowanie na szczury. Do dziś tkwi w nim ten instynkt, dlatego ten elegancki, czarno-brązowy terier wymaga bardzo dobrego wychowania.
- Norfolk terrier: Norfolk terrier sprawia niesamowicie sympatyczne pierwsze wrażenie, ze względu na swoją falującą, długą sierść i zabawną mordkę. To wrażenie utrzymuje się do momentu, kiedy terier dostrzega kota i mimo wszystkich próśb rusza w pościg za nim.
- Parson Russell terrier: Szukasz sportowego i wesołego psa? Jesteś aktywną osobą, która potrzebuje towarzysza? A szukasz idealnego czworonoga dla rodziny z dziećmi?? Jeśli masz także trochę doświadczenia z psami, to Parson Russell terrier jest idealnym kandydatem.
- West highland white terrier: W latach 90. XX wieku terier myśliwski West Highland white terrier stał się psem modnym. Śnieżnobiały kłębek z uroczymi oczkami zmienił się w popularnego towarzysza rodziny. Ale szczerze mówiąc, trudno się nie zakochać w tym słodkim czworonogu!
- Yorkshire terrier: Spod wstążeczki błyszczą urocze, okrągłe oczka, które niczego nie przegapiają. Taki wizerunek tego teriera znamy z telewizji. Można go wziąć za pluszowego misia, ale to błąd! Yorkshire terrier to energiczny pies akcji o silnym charakterze.