Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Border terrier – sprytny pies z charakterem i sercem

23.10.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Border terrier stojący na łące

Border terrier zalicza się do najbardziej lubianych psów rodzinnych w swojej ojczyźnie – w południowo-wschodniej Szkocji. Inteligentny i niewielki terrier ma doskonały charakter i niewiele liniejącej sierści. Lubi przyciągać wszelką uwagę, dzikie zabawy i długie spacery. W domu jest spokojnym i przytulnym współlokatorem, który dobrze się czuje także w małymi dziećmi.

Loading...

Nieskomplikowany pies myśliwski i towarzyszący

Border terrier pochodzi ze „Scottish Borders” – z obszaru stanowiącego granicę między Szkocji i Anglią. Właściciele ziemscy szukali niewielkiego czworonoga jako wszechstronnego psa myśliwskiego. Border terrier powinien mieć wystarczającą werwę, aby utrzymać gospodarstwo bez szczurów i lisów, a jednocześnie nie być agresywnym wobec innych osobników, a nawet ludzi. Już wtedy psy towarzyszyły swoim panom często przez cały dzień i bez końca biegały przy koniu. Od tego czasu prawie nie zmieniło się w border terrierze dlatego też, mając go, można cieszyć się inteligentnym, lojalnym psem z charakterem.

Charakter border terriera

W porównaniu z innymi terrierami, border jest bardzo spokojnym i przyjaznym przedstawicielem. Ale jego dziedzictwo jako psa myśliwskiego może objawiać się również na co dzień. Jego instynkt łowiecki zazwyczaj utrudnia życie z kotami i małymi zwierzętami. W stosunku do obcych border terrier może wyraźnie i głośno okazywać swój sprzeciw. Pilnuje domu i swojego terytorium odważnie i uważnie. Dla własnej rodziny czworonóg jest sympatycznym, przyjaznym i przytulnym psem. Jakkolwiek twardo i nieustępliwie działa na dworze, tak miękki i przymilny jest w domu.

Wychowanie i hodowla border terriera

Mimo swoich niewielkich rozmiarów border terrier ma duże zapotrzebowanie na ruch. Niemal wszystko sprawia radość tym czworonogom: długie spacery, wędrówki, wycieczki rowerowe lub szkoła dla psów – border terrier chętnie weźmie w tym udział! Radosny mały pies potrzebuje koniecznie pracy zorientowanej na polowanie dla głowy i nosa. Należy dać mu smakołyk, do szukania polecić aportowanie dummy lub spróbować mantrailingu: wspólne poszukiwanie ludzi. Jeżeli aktywność fizyczna i wysiłek umysłowy nie są zapewnione, terrier znajdzie sobie zadanie. Nadmierne szczekanie, niszczenie przedmiotów i agresja wobec innych psów, a nawet ludzi mogą być oznakami źle dobranego zajęcia dla psa. Weterynarz i doświadczony trener mogą pomóc dokładniej ograniczyć problem. Wychowywanie tych sprytnych psów rozpoczyna się od dnia wprowadzenia się. Border terriery mają wprawdzie „will to please” – chcą się przypodobać, ale instynktownie mają tendencje do własnych decyzji i nie chcą ślepo wykonywać poleceń. Podczas wychowania trzeba być w pełni konsekwentnym i spokojnym.

Pielęgnacja border terriera

Border terrier ma sierść do trymowania, która prawie nie linieje w przypadku regularnej pielęgnacji. W żadnym wypadku nie wolno przycinać takiej sierści. Włosy trzeba ostrożnie wyskubywać palcami. W tym celu istnieje profesjonalna pomoc fryzjera dla psów. Pod kątem zdrowia u psów tej wytrzymałej rasy problemy są mało znane. Z szczupłą sylwetką i dużą ilością ruchu border terrier może dożyć nawet 15 lat.

U nas znajdą Państwo najlepsze produkty dla swojego border terriera!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Border terrier

Rasa
Border terrier
Pochodzenie
Wielka Brytania
Klasyfikacja
terrier
Rozmiar
wysokość w kłębie: od 28 do 40 cm
Waga
od 5 do 7 kg (suki są mniejsze i lżejsze)
Budowa ciała
krępy, umięśniony, „wydrowata” głowa
Oczy
ciemnobrązowe do czarnobrązowego, czujny wzrok
Uszy
krótkie, trójkątne wiszące uszy z ciemną końcówką i zabawnym ruszaniem uszu
Sierść i umaszczenie
trwała, falista sierść z gęstym podszerstkiem, sierść do trymowania, kolor od żółtawego aż po tan z ciemnymi akcentami
Cechy szczególne
duży charakter w małym psie
Charakter
zwinny, wesoły, sprytny i odważny
Pielęgnacja
łatwy w pielęgnacji; sierść należy trymować, wtedy prawie nie linieje
Zdrowie
wytrzymała rasa o łagodnej predyspozycji do zwichnięcia rzepki, problemów z oczami i sercem

Oto kilka innych ras terierów, które mogą cię zainteresować:

  • Airedale terrier: Jako „król terierów”, wyjątkowy Airedale terrier wyróżnia się swoją charakterystyczną czarno-brązową sierścią. Mimo że ma typową terierową solidność i niezależność, to jednocześnie jest gotów do współpracy i wykazuje nieograniczoną lojalność.
  • Terier irlandzki: Irish terrier to jedna z większych i spokojniejszych ras terierów. Ich długonogie, eleganckie ciało jest równie atrakcyjne jak ich przyjazny charakter, a przy właściwej socjalizacji i konsekwentnym wychowaniu, ta rasa jest doskonałym wyborem dla aktywnych właścicieli.
  • Jack Russell terrier: To mały, zwinny pies, który zachwyca swoim zabawnym usposobieniem. Jack Russell terrier to uroczy błazen, ale jednocześnie bardzo inteligentny czworonóg. Warto pamiętać, że ten niewielki pies wymaga konsekwentnego wychowania i doświadczonego właściciela.
  • Terrier walijski: Terrier walijski należy do rzadkich ras terierów na świecie. Jego korzenie sięgają czasów Celtów. W ostatnich dziesięcioleciach przekształcono go z psa myśliwskiego w towarzysza rodziny. Te inteligentne małe psy stanowią uroczych członków rodziny.

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla Państwa border terriera

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie