Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Trening z gwizdkiem dla psów — krok po kroku do udanego przywoływania

15.05.2023 - Czas czytania: 4 minuty

Kobieta wzywa swojego psa za pomocą gwizdka

Trening z gwizdkiem dla psów to sprawdzona i praktyczna metoda ćwiczeń polegająca na przywoływaniu psa podczas wolnego biegu nawet z dużej odległości bez używania własnego głosu. Proces szkolenia jest prosty. Wymaga jedynie odrobiny konsekwencji i cierpliwości. Tutaj znajdą Państwo instrukcje dotyczące szkolenia z gwizdkiem, wraz ze wskazówkami, jak używać gwizdka do przywoływania psa!

Loading...

Gwizdek dla psa zawsze pod ręką

Wiele psów jest w stanie usłyszeć szelest torebki z przysmakami w kuchni podczas zabawy w ogrodzie. Nawet najmniejsze kliknięcie podczas otwierania puszki z karmą nie będzie obojętne dla psich uszu, i to nawet przez zamknięte drzwi. Z drugiej strony, nasi czworonożni przyjaciele wydają się nagle „głusi” na komendy typu „Tutaj!” czy „Do mnie!”. Istnieje wiele powodów, dla których psy mają tendencję do ignorowania poleceń mówionych. Z jednej strony jest to spowodowane przez same ludzkie głosy, z drugiej przez częstotliwość używanych poleceń, które nie zawsze mają wyraźne znaczenie dla psa.

Szkolenie psa z gwizdkiem wywodzi się z pracy z psami myśliwskimi i pasterskimi, które muszą być przywoływane z dużych odległości bez kontaktu wzrokowego czy głosowego.

Podsumujmy najważniejsze korzyści szkolenia z użyciem gwizdka:

  • Bezpieczeństwo i spokój podczas spacerów dzięki pewnemu przywołaniu psa
  • Zatrzymanie niepożądanej czynności psa (np. tropienie innych zwierząt)
  • Większa swoboda dla psa podczas spaceru
  • Możliwość przywołania psa z dalekiej odległości
  • Neutralny ton komendy bez wahania w głosie

Ten aspekt jest dużą zaletą gwizdka dla psa, o której nie należy zapominać. Używając komend, wywołujemy jednocześnie emocje takie jak strach, złość lub niecierpliwość, które nasz pies dobrze rejestruje i może nie chcieć do nas wracać z powodu strachu lub frustracji związanej z karą. Ponadto, nasza modulacja głosu i wymowa nie zawsze są takie same, nie wspominając już o tym, że ludzie mają tendencję do łączenia komend z innymi słowami lub zmian w sposobie ich artykułowania. Gwizdek dla psa, z drugiej strony, zawsze dostarcza wyraźny, neutralny i stały sygnał.

Każdy pies może nauczyć się komend wydawanych gwizdkiem

Zasadniczo wszystkie komendy dla naszego psa, takie jak „Siad!”, „Na miejsce!” lub „Stop!” mogą być warunkowane gwizdkiem. Najważniejszą komendą z pomocą gwizdka jest jednak z pewnością „Do mnie!” lub „Chodź tutaj!”. To za sprawą tego, że jest to sygnał, który jest najczęściej używany podczas spacerów z psem i ma za zadanie działać na większą odległość.

Najlepiej jest ćwiczyć gwizdanie ze szczenięciem lub młodym psem. Jednak również dorosłe i nawet starsze psy mogą być bardzo dobrze wyszkolone w komendach wydawanych gwizdkiem. Warunek jest jeden: jak zawsze dużo cierpliwości, spokoju i konsekwencji. Państwa wysiłki na pewno opłacą się po pewnym czasie i sprawią, że spacer z psem będzie dużo bardziej relaksujący!

Należy prowadzić trening z gwizdkiem krok po kroku, najpierw w domu, gdzie psu łatwo będzie się skupić. Musimy zastanowić się uważnie, której komendy dźwiękowej chcemy użyć do przywołania psa: pojedynczego długiego dźwięku czy może czterech krótkich następujących po sobie? Nie ma znaczenia, która komenda dźwiękowa zostanie wybrana. Liczy się, konsekwentne trwanie przy raz wybranym dźwięku lub sekwencji dźwięków i używanie gwizdka wyłącznie podczas treningu, a nie tylko dla zabawy! Państwa pies będzie potrzebował trzech lub czterech tygodni, aby przyzwyczaić się do komend wydawanych gwizdkiem.

Podczas szkolenia z gwizdkiem należy postępować w następujący sposób:

  • Jeśli nasz pies stoi obok nas, należy zagwizdać gwizdkiem i natychmiast nakarmić czworonoga specjalnym przysmakiem. To naprawdę powinno być coś niezwykłego, co nasz pies szczególnie lubi, na przykład kawałek wędliny, ser lub suszona wątróbka.
  • Należy zwiększyć trudność ćwiczenia, gwiżdżąc wtedy, gdy pies jest zajęty czymś innym. Gwizdek dla psa należy na początku stosować tylko w miejscach, gdzie uwaga psa nie jest zbyt rozproszona. Z biegiem czasu można zwiększać ilość bodźców.
  • Ćwiczymy z psem w różnych sytuacjach, w różnych pomieszczeniach i o różnych porach dnia.
    Zawsze po tym samym (takim samym i wyraźnym) gwizdku uczeń otrzymuje swój wyjątkowy smakołyk. Jeśli ulubieńcowi leci ślinka na sam widok tego, że wkładamy gwizdek do ust, oznacza to, że zadanie zostało poprawnie wykonane przez obie strony.

Należy pamiętać również, aby od dziennej ilości posiłków psa odjąć przysmaki, żeby pies nie przybrał zbyt w biodrach. Nie można wymagać też od swojego psa zbyt wiele na raz. Trzeba okazać cierpliwość i poćwiczyć z nim kilka tygodni dłużej w domu, zanim nastąpią próby terenowe. Jeśli Państwa pies nie reaguje poprawnie na sygnał gwizdka na zewnątrz i nie wraca, nie wolno krzyczeć na niego, lecz cofnąć się do poprzedniego etapu treningu. Nie należy niecierpliwe nadużywać gwizdka!

Wybór odpowiedniego gwizdka dla psów  

Na rynku istnieje masa różnych gwizdków dla psów . Różnią się one konstrukcją, materiałem i częstotliwością gwizdania. Niektóre są słyszalne dla ludzi, inne tylko dla psów (i innych zwierząt). Bez względu na to, który z nich wybierzemy, powinniśmy trzymać się tego modelu. Gwarantuje to, że zawsze będziemy korzystać z tego samego dźwięku lub częstotliwości, do których przyzwyczajony jest nasz pies.

Wskazówka: Lepiej jest wybrać znanego producenta gwizdka dla psów, ponieważ jest bardziej prawdopodobne, że po latach będzie można kupić ten sam model. Warto pamiętać, że w przypadku nowego typu gwizdka, może zaistnieć konieczność ponownego przeszkolenia psa.

Ikona Grający pies

 

W naszym sklepie znajdziesz psie gwizdki dla swojego pieska

Przejdź sklepu online

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować