Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze
10% rabatu z Newsletterem
Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze

Wyżeł niemiecki krótkowłosy – niezawodny, rodzinny pies myśliwski

09.01.2024 - Czas czytania: 2 minuty

Deutsch Kurzhaar Hund steht auf einem Feld und schaut nach oben

Z nosem przy ziemi, przemierzając pola i lasy — to ulubione zajęcie wyżła niemieckiego krótkowłosego. Ten inteligentny pies myśliwski to szczególny pies do pracy, potrzebujący wiele wysiłku i wybiegania. Po wysiłku lubi być razem ze swoją rodziną i okazuje się przywiązanym jej członkiem.

Loading...

Zapalony myśliwy o południowoazjatyckich przodkach

Przodkami wyżła niemieckiego krótkowłosego były psy myśliwskie z krajów śródziemnomorskich, które służyły głównie do tropienia i kontroli drobiu. Psy te sprowadzono do Niemiec przez Francję, Hiszpanię i Flandrię, gdzie towarzyszyły również książętom na polowaniach. Pierwsze wpisy do księgi hodowlanej nastąpiły w 1897 roku w Niemczech. Książę Albrecht zu Solms-Braunfeld określił kryteria rasy, a tym samym podstawę nowoczesnej hodowli. Z biegiem czasu rasa wyżeł niemiecki krótkowłosy rozwijała się coraz bardziej, od psa wystawiającego po wszechstronnego psa myśliwskiego.

Charakter

Wyżeł niemiecki krótkowłosy to pełen pasji pies myśliwski, który charakteryzuje się zrównoważonymi, silnymi nerwami i niezawodnym charakterem. Wymaga obowiązkowo zadania i najlepiej nadaje się do polowania. Dlatego odpowiedzialni hodowcy z reguły oddają szczenięta tylko myśliwym. Ten wysportowany czworonóg jest pełen energii i wymaga wysiłku psychicznego oraz fizycznego. Jeśli jest zajęty, prezentuje się jako pies przyjacielski, lubiący dzieci i zdolny do przystosowania się, więc jego „drugie zadanie” jako pies rodzinny jest zdecydowanie opcją.

Podsumowanie Wyżeł niemiecki krótkowłosy

Rasa
Wyżeł niemiecki krótkowłosy
Pochodzenie
Niemcy
Klasyfikacja
Wyżły
Rozmiar
62−66 cm wysokości w kłębie (pies), 58−63 cm wysokości w kłębie (suka)
Waga
20-32 kilogramów
Budowa ciała
harmonijny, smukły, elegancki
Oczy
ciemnobrązowe, średniej wielkości
Uszy
duże, zwisające, w trójkątnym kształcie
Sierść i umaszczenie
krótka, gęsta, twarda, różnorodność barw: brązowa, brązowo-siwa, brązowa z białymi plamami lub kropkami, biała z brązowymi plamkami, czarna z jasnymi plamkami
Cechy szczególne
szczery pies myśliwski, musi być zajęty umysłowo i fizycznie
Charakter
niezawodny, zrównoważony, energiczny, wierny
Zdrowie
tendencja do postępującej atrofii siatkówki i padaczki
Pielęgnacja
sporadyczne szczotkowanie

Wychowanie i hodowla wyżła niemieckiego krótkowłosego

Ten pewny siebie i chętny do pracy pies potrzebuje silnego prowadzenia oraz konsekwentnego wychowania, co umożliwi mu kontrolę nad jego instynktem łowieckim. Podstawą takiego wychowu jest oparta na zaufaniu relacja partnerska, w której wiadomo, kto decyduje. Najlepiej, gdyby pies był wyszkolony na polowanie. Ma on doskonały węch, zmysł orientacji i wytrzymałość. Wyżeł niemiecki krótkowłosy czuje się dobrze na każdym terenie i nadaje się również do pracy nad wodą. Jego krótka sierść schnie w kilka minut.

Jeśli nie jest trzymany jako pies myśliwski, ten czworonożny przyjaciel potrzebuje dużo ruchu i wyzwań psychicznych. Długie spacery, przejażdżki rowerowe czy sporty dla psów, tj. Dog Frisbee, sporty wielodyscyplinowe, Dummy-Training czy tropienie, będą odpowiednie dla tego silnego psa. To czujne zwierzę z wyjątkowo dobrym nosem potrzebuje bliskiego kontaktu z właścicielem i w żadnym wypadku nie nadaje się do trzymania w kojcu.

Pielęgnacja

Pielęgnacja sierści zajmuje niewiele czasu i wysiłku: Sporadyczne szczotkowanie jest wystarczające.

Cechy szczególne

Psy tej rasy mają skłonność do postępującej atrofii siatkówki i padaczki. Ryzyko dysplazji stawu biodrowego zostanie znacznie minimalizowane przez odpowiedzialną selekcję hodowlaną. W przypadku poszukiwania szczeniaka należy skonsultować się z renomowanym hodowcą. Adresy zaufanych hodowców można otrzymać w Związku Kynologicznym w Polsce. Długość życia wyżła niemieckiego krótkowłosego wynosi około dwunastu lat.

U nas znajdą Państwo najlepsze produkty dla swojego wyżła niemieckiego krótkowłosego!

Do produktów dla psów

Wyżeł niemiecki krótkowłosy to znakomity pies myśliwski. Jeśli jesteś zainteresowany innymi rasami myśliwskimi, oto kilka propozycji:

  • Pointer: Wewnętrznie pointer angielski może być typowym „psem kanapowym“, zwłaszcza po dniu pełnym polowań. Te duże, dobrze wytrenowane psy myśliwskie z Anglii, potrzebują konkretnego zadania i najlepiej radzą sobie w rękach pasjonatów polowań.
  • Wyżeł węgierski krótkowłosy: Ten pies swoim charakterystycznym wyrazem pyska, ciekawie uniesionymi uszami i wesołym usposobieniem, zdobywa coraz więcej miłośników. Jest to średniej wielkości pies myśliwski o gładkiej sierści, który jest uważany za łatwego w wychowaniu, zabawnego i przyjaznego.
  • Płochacz niemiecki: Płochacz niemiecki jest hodowany tylko dla myśliwych i jest to bardzo dobre podejście. Jego wychowanie wymaga doświadczonej ręki. Jego codzienność jest ukształtowana przez satysfakcjonujące zadanie myśliwego.
Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie