Bezpłatna wysyłka od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Bezpłatna wysyłka od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Oduczanie psa gryzienia – co należy wiedzieć i jak postępować

15.05.2023 - Czas czytania: 4 minuty

Welpe beißt in einen Finger.

Oduczenie psa gryzienia nie zależy w żadnym wypadku od jego wrodzonych umiejętności, ale może zostać mu wpojone od mniej więcej 4. do 16. tygodnia życia. Chodzi tu o to, aby psiak nauczył się kontrolować siłę gryzienia – zazwyczaj podczas zabawy, turlając i siłując się z rodzeństwem. Szczeniaki szczypią się i podgryzają, a kto ugryzie zbyt mocno, ten dostaje za swoje od brata lub siostry, ponieważ psuje zabawę. Również matka może upomnieć lub siłą podporządkować niegrzecznego szczeniaka. W ten sposób młody pies uczy się panować nad intensywnością gryzienia.

Loading...

Dlaczego ważne jest, aby oduczyć psa gryzienia?

Szczenię koniecznie musi nauczyć się kontrolować siłę gryzienia. Zęby są w końcu niebezpieczne dla ludzi, a w szczególności dla dzieci. Pies musi więc zachować ostrożność wobec ludzi i innych osobników swojego gatunku i nauczyć się zachować tak zwany „miękki pysk“. W praktyce oznacza to, że właściciel musi wyznaczyć szczeniakowi jasne granice i nauczyć go, gdzie leży granica bólu podczas zabaw.

Jeśli szczenię nie oduczy się gryzienia w odpowiednim czasie, późniejsze szkolenie może stać się czasochłonne i mozolne. Pomocne w oduczeniu psiaka gryzienia jest zapewnienie mu regularnego kontaktu z innymi psami podczas szkolenia w psiej szkole, oraz trening z właścicielem. Podczas szkolenia pies nie tylko uczy się kontrolować siłę gryzienia, ale również jakie przedmioty może on podgryzać, a od jakich lepiej trzymać się z daleka.

Jak oduczyć szczenię podgryzania – wskazówki

Aby pokazać psu, że za mocno podgryzł Państwa lub innego psiaka, należy jak najszybciej przerwać zabawę i opuścić pomieszczenie. W ten sposób nauczą Państwo szczeniaka, że zabawa dobiega końca, kiedy użyje podczas niej zębów. W przypadku opornego szczeniaka mogą Państwo złapać go delikatnie za pysk, a najlepiej dać odpowiednią komendę. Kiedy pies podgryzie, złapać go nad pyskiem i powiedzieć jednocześnie np. „nie wolno!“. Również matka łapie szczeniaki za pysk, jeśli przekroczą one granicę. Kilkakrotne zastosowanie tego ruchu wraz z odpowiednim sygnałem werbalnym uzmysłowi psu, że jego zachowanie nie jest mile widziane. Następnym razem mogą Państwo użyć tylko komendy, aby doprowadzić go do porządku.

Kontrolowanie gryzienia podczas kontaktu z dziećmi

Szczególnie w przypadku rodzin z dziećmi ważne jest, aby pies kontrolował gryzienie i wiedział, jak bezpiecznie bawić się z dziećmi. Dla właściciela nie jest to najprostsze zadanie, ponieważ pies traktuje dzieci do około siódmego roku życia jak szczenięta, z którymi w stadzie obchodzi się mniej delikatnie. Z tego powodu należy stale obserwować interakcję psa z małymi dziećmi i interweniować, gdy tylko zwierzę przekracza granice. Dotyczy to zarówno psa, jak i dziecka. Dlatego też najlepiej jest stopniowo przyzwyczajać psa do głaskania po pysku, ogonie lub uszach przez dziecko, aby się nie denerwował.

Ważne: Pies nie gryzie bez powodu! Aby zapewnić harmonijne współżycie ze zwierzęciem, powinni Państwo uważnie obserwować zachowanie psa, ale również zwracać uwagę na własne.

Ćwiczenia oduczające gryzienia dla psa i dzieci

Na początku należy przyzwyczaić psa do głaskania po pysku, uszach i ogonie. Kiedy pozwoli Państwu swobodnie dotykać się w ten sposób, mogą Państwo zacząć ćwiczyć z dzieckiem. Należy nauczyć dziecko, aby nie podchodziło do psa zbyt gwałtownie, ale zachowało ostrożność, aby nie przestraszyć zwierzęcia ani nie zrobić mu krzywdy podczas zabawy. Jeśli sprawi psu ból, istnieje ryzyko że zwierzę spróbuje obronić się lub przywołać dziecko do porządku z użyciem zębów. Jedynie dorośli mogą oduczać psa gryzienia, ponieważ zwierzę nie postrzega dzieci jako równych sobie.

Gdy pies gryzie ze stresu i ze strachu

Kiedy pies jest zestresowany, odczuwa strach i gryzie w samoobronie. Strach może powodować na przykład wizyta nieznajomej osoby, która łapie psa za głowę i głaszcze go, ale również stresujące sytuacje, do których pies nie jest przyzwyczajony, takie jak na przykład postój w dużej grupie ludzi. W podobnych momentach należy zidentyfikować czynnik powodujący strach, załagodzić sytuację i stopniowo przyzwyczajać psa do stresującego go otoczenia, tak aby lepiej poradził sobie z nim następnym razem.

Jeśli Państwa psiak gryzie ze strachu, powinni Państwo zapewnić mu spokojne miejsce, w którym może się zaszyć i odpocząć. Zalecane jest w tym przypadku skorzystanie z pomocy profesjonalisty i regularne szkolenie psa.

Pies gryzie, aby awansować w hierarchii

Gdy tylko szczenię przekroczy granicę w stadzie, hierarchia przywracana i zachowywana jest za pomocą zębów. Również w ludzkim domu pies powinien wiedzieć, jakie jest jego miejsce w hierarchii i jakich zasad powinien przestrzegać. Wymaga to utrzymania pewnego autorytetu, co nie jest jednak niczym nadzwyczajnym dla psa. Jeśli każdy członek rodziny ma swoje miejsce w „stadzie“ i przestrzega określonych reguł, pies nie będzie starał się o wyższą pozycję. Jeżeli jednak będą Państwo robić ustępstwa, zwierzę użyje zębów, aby awansować w hierarchii.

Jeżeli pies dalej gryzie pomimo szkolenia, zalecane jest udanie się do profesjonalnego trenera.

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować