• Brak minimalnej kwoty zamówienia
 • Bezpłatna wysyłka od 99 zł.
 • 45 dni na darmowy zwrot
 • Program PAYBACK
English Pointer Hund steht auf einer Wiese

Pointer angielski – przyjazny pies myśliwski dla doświadczonych

Głęboko w duszy pointer jest tak naprawdę „psem kanapowym” – przynajmniej wtedy, gdy wypełni już swoje obowiązki psa myśliwskiego. Te duże, wysportowane psy myśliwskie z Anglii potrzebują prawdziwego zadania i najlepiej czują się u boku zapalonych myśliwych. W czasie wolnym uwielbiają spędzać czas z rodziną i zachowują ostrożność podczas zabaw z dziećmi.

Loading...

Pies myśliwski o długiej tradycji

Przodkami pointera angielskiego są najprawdopodobniej różne odmiany wyżła europejskiego, które zostały zaimportowane do średniowiecznej Anglii, gdzie skrzyżowano je z żyjącymi tam rasami psów myśliwskich. Nowa rasa zwróciła uwagę myśliwych, gdy wynalezienie prochu strzelniczego gruntownie zmieniło ich zwyczaje łowieckie. Hodowcy psów musieli dopasować się do nowych okoliczności i na początku XIX. wieku przyszedł na świat pierwszy pointer. Co prawda przeszedł od tamtego czasu wiele transformacji, ale do dziś należy do najbardziej ulubionych ras psów myśliwskich na świecie.

Charakter pointera angielskiego

Pointer angielski to pewny siebie, odważny pies myśliwski, który, choć zawsze jest w pełnej gotowości, nigdy nie jest nadpobudliwy. To rasa, która uchodzi za towarzyską i zrównoważoną. Ponadto buduje silną więź z właścicielem i z zapałem zabiega o jego względy. Pointery są z reguły łatwe do wychowania i chętne do współpracy z człowiekiem. W stosunku do dzieci okazują cierpliwośćtolerancję.

 

Te poważne psy myśliwskie posiadają silny instynkt łowiecki, jednak nie interesują się stróżowaniem, dawaniem sygnałów ani ochroną. Ich postawa wobec obcych jest powściągliwa, a nawet nieco arogancka. Ze względu na ich silną więź z człowiekiem, wiele pointerów źle znosi samotność. Należy ćwiczyć pozostawianie ich samych jak najwcześniej, przez zabawę. Socjalizacja odgrywa ważną rolę w wychowaniu tego dużego, pewnego siebie psa. Należy zachować ostrożność: pointery w wieku szczenięcym mogą siać spustoszenie w domu.

Wychowanie i życie z pointerem

Pointer nie nadaje się do życia w mieście. Będzie o wiele szczęśliwszy na wsi, w domu z dużym ogrodem i wystarczającą przestrzenią do biegania. Ten zapalony myśliwy nie sprawdzi się jednak w roli stróża otwartego gospodarstwa; nie przepada za pilnowaniem i chętniej uda się na wycieczkę do pobliskiego lasu. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, łatwo wyobrazić sobie optymalne warunki dla pointera: jego idealnym panem jest myśliwy, który spędza z nim dużo czasu na świeżym powietrzu. W domu mogą czekać na niego rodzina i przytulne legowisko.

 

Łatwy do wychowania wyżeł bretoński potrzebuje jasno określonych zasad. W przypadku ich braku może stać się kreatywny i próbować samemu znaleźć sobie zajęcie. Zwłaszcza młode pointery gryzą wszystko, co znajduje się w ich zasięgu – zalecamy więc schować ulubioną parę butów w szafie. Nie każda szkoła dla psów posiada program dostosowany do tej pracowitej rasy. Jeśli nie zajmują się Państwo polowaniem, warto znaleźć dla psa trenera doświadczonego w pracy z psami myśliwskimi, który pokaże Państwu, czym najlepiej zająć pupila.

Pielęgnacja pointera angielskiego

Pointer wymaga co prawda dużej dawki ruchu i uwagi, lecz za to jego pielęgnacja jest bezproblemowa. Krótka, mocna sierść nie wymaga specjalnych zabiegów. Regularne szczotkowanie nada sierści wspaniały połysk i wzmocni Państwa więź z pupilem. Należy kontrolować także pazury, zęby i uszy pointera. Ta wytrzymała rasa może cierpieć na choroby genetyczne. Odpowiedzialni hodowcy wykonują jednak badania, które pozwalają je wykryć. Należą do nich choroby stawów, oczu i uszu. Zdarzają się także przypadki padaczki i raka. Pointery angielskie żyją średnio dwanaście lat.

U nas znajdą Państwo najlepsze produkty dla swojego pointera!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Pointer

 • Rasa
  Pointer
 • Pochodzenie
  Wielka Brytania
 • Klasyfikacja
  Wyżły
 • Rozmiar
  wysokość w kłębie: 61−69 cm
 • Waga
  20–34 kg
 • Budowa ciała
  silny, wysportowany i umięśniony
 • Oczy
  w kształcie migdałów, ciemne; czujny wzrok
 • Uszy
  średniej wielkości, trójkątne i mocno przylegające do głowy
 • Sierść i umaszczenie
  krótka, twarda sierść, czarna lub w czerwonym odcieniu brązu z cętkami w tym samym kolorze
 • Cechy szczególne
  często niezdarne szczenięta, które łatwo robią sobie krzywdę
 • Charakter
  uważny, poważny, zrównoważony i przyjazny w stosunku do dzieci
 • Zdrowie
  wytrzymała rasa z niektórymi chorobami dziedzicznymi (testy przeprowadzane przez hodowców)

Zachęcamy do odkrycia idealnych produktów dla Państwa pointera

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie