Bezpłatna wysyłka od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Bezpłatna wysyłka od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Koszyk

Pointer angielski – przyjazny pies myśliwski dla doświadczonych

03.11.2023 - Czas czytania: 3 minuty

English Pointer Hund steht auf einer Wiese

Głęboko w duszy pointer jest tak naprawdę „psem kanapowym” – przynajmniej wtedy, gdy wypełni już swoje obowiązki psa myśliwskiego. Te duże, wysportowane psy myśliwskie z Anglii potrzebują prawdziwego zadania i najlepiej czują się u boku zapalonych myśliwych. W czasie wolnym uwielbiają spędzać czas z rodziną i zachowują ostrożność podczas zabaw z dziećmi.

Loading...

Pies myśliwski o długiej tradycji

Przodkami pointera angielskiego są najprawdopodobniej różne odmiany wyżła europejskiego, które zostały zaimportowane do średniowiecznej Anglii, gdzie skrzyżowano je z żyjącymi tam rasami psów myśliwskich. Nowa rasa zwróciła uwagę myśliwych, gdy wynalezienie prochu strzelniczego gruntownie zmieniło ich zwyczaje łowieckie. Hodowcy psów musieli dopasować się do nowych okoliczności i na początku XIX. wieku przyszedł na świat pierwszy pointer. Co prawda przeszedł od tamtego czasu wiele transformacji, ale do dziś należy do najbardziej ulubionych ras psów myśliwskich na świecie.

Charakter pointera angielskiego

Pointer angielski to pewny siebie, odważny pies myśliwski, który, choć zawsze jest w pełnej gotowości, nigdy nie jest nadpobudliwy. To rasa, która uchodzi za towarzyską i zrównoważoną. Ponadto buduje silną więź z właścicielem i z zapałem zabiega o jego względy. Pointery są z reguły łatwe do wychowania i chętne do współpracy z człowiekiem. W stosunku do dzieci okazują cierpliwośćtolerancję.

Te poważne psy myśliwskie posiadają silny instynkt łowiecki, jednak nie interesują się stróżowaniem, dawaniem sygnałów ani ochroną. Ich postawa wobec obcych jest powściągliwa, a nawet nieco arogancka. Ze względu na ich silną więź z człowiekiem, wiele pointerów źle znosi samotność. Należy ćwiczyć pozostawianie ich samych jak najwcześniej, przez zabawę. Socjalizacja odgrywa ważną rolę w wychowaniu tego dużego, pewnego siebie psa. Należy zachować ostrożność: pointery w wieku szczenięcym mogą siać spustoszenie w domu.

Wychowanie i życie z pointerem

Pointer nie nadaje się do życia w mieście. Będzie o wiele szczęśliwszy na wsi, w domu z dużym ogrodem i wystarczającą przestrzenią do biegania. Ten zapalony myśliwy nie sprawdzi się jednak w roli stróża otwartego gospodarstwa; nie przepada za pilnowaniem i chętniej uda się na wycieczkę do pobliskiego lasu. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, łatwo wyobrazić sobie optymalne warunki dla pointera: jego idealnym panem jest myśliwy, który spędza z nim dużo czasu na świeżym powietrzu. W domu mogą czekać na niego rodzina i przytulne legowisko.

Łatwy do wychowania wyżeł bretoński potrzebuje jasno określonych zasad. W przypadku ich braku może stać się kreatywny i próbować samemu znaleźć sobie zajęcie. Zwłaszcza młode pointery gryzą wszystko, co znajduje się w ich zasięgu – zalecamy więc schować ulubioną parę butów w szafie. Nie każda szkoła dla psów posiada program dostosowany do tej pracowitej rasy. Jeśli nie zajmują się Państwo polowaniem, warto znaleźć dla psa trenera doświadczonego w pracy z psami myśliwskimi, który pokaże Państwu, czym najlepiej zająć pupila.

Pielęgnacja pointera angielskiego

Pointer wymaga co prawda dużej dawki ruchu i uwagi, lecz za to jego pielęgnacja jest bezproblemowa. Krótka, mocna sierść nie wymaga specjalnych zabiegów. Regularne szczotkowanie nada sierści wspaniały połysk i wzmocni Państwa więź z pupilem. Należy kontrolować także pazury, zęby i uszy pointera. Ta wytrzymała rasa może cierpieć na choroby genetyczne. Odpowiedzialni hodowcy wykonują jednak badania, które pozwalają je wykryć. Należą do nich choroby stawów, oczu i uszu. Zdarzają się także przypadki padaczki i raka. Pointery angielskie żyją średnio dwanaście lat.

U nas znajdą Państwo najlepsze produkty dla swojego pointera!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Pointer

Rasa
Pointer
Pochodzenie
Wielka Brytania
Klasyfikacja
Wyżły
Rozmiar
wysokość w kłębie: 61−69 cm
Waga
20–34 kg
Budowa ciała
silny, wysportowany i umięśniony
Oczy
w kształcie migdałów, ciemne; czujny wzrok
Uszy
średniej wielkości, trójkątne i mocno przylegające do głowy
Sierść i umaszczenie
krótka, twarda sierść, czarna lub w czerwonym odcieniu brązu z cętkami w tym samym kolorze
Cechy szczególne
często niezdarne szczenięta, które łatwo robią sobie krzywdę
Charakter
uważny, poważny, zrównoważony i przyjazny w stosunku do dzieci
Zdrowie
wytrzymała rasa z niektórymi chorobami dziedzicznymi (testy przeprowadzane przez hodowców)

Inne psy myśliwskie, które mogą Cię zainteresować:

  • Wyżeł niemiecki krótkowłosy: Ten inteligentny pies myśliwski to prawdziwy pracoholik, który potrzebuje na co dzień wiele wyzwań i dużo ruchu. Po wykonanej pracy cieszy się spędzaniem czasu z rodziną i okazuje przywiązanie do swoich właścicieli.
  • Beagle: Najbardziej znany Beagle na świecie to oczywiście Snoopy. Prawdziwe osobniki tej rasy to wzór łagodności i przyjazności wobec ludzi. Są jednak także uparte. Ich charakter sprawia, że te cętkowane psy myśliwskie są idealnymi towarzyszami rodziny, zwłaszcza jeśli wśród jej członków są dzieci lub niemowlęta.
  • Hokkaido: Hokkaido to doskonały pies myśliwski i stróżujący, ale jego wychowanie wymaga doświadczonych rąk. Ten wrażliwy pies zazwyczaj słucha tylko jednej osoby, którą wyraźnie uznaje za przywódcę swojego stada.

Zachęcamy do odkrycia idealnych produktów dla Państwa pointera

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie