• Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Lista życzeń
  • Koszyk

Thai ridgeback: skoczny wulkan energii

31.10.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Tajski Ridgeback

Thai ridgeback to przede wszystkim pies myśliwski o długiej tradycji, popularny w tajskich domach. Również Europejczycy doceniają dziś towarzystwo tego czworonoga o wyjątkowej sierści. Thai ridgeback wyróżnia się ostrożnością niespotykaną u innych ras. Choć dziś nie musi już walczyć o przetrwanie na ulicach, niektóre z jego zachowań wciąż przywodzą na myśl jego rezolutnych przodków.

Loading...

Historia rasy Thai ridgebacka

Pierwsze wspomnienie psów rasy thai ridgeback pojawiło się w tajskich manuskryptach około 360 lat temu. Rasa powstała przede wszystkim po to, aby wspierać myśliwych podczas polowania. Zwierzęta towarzyszyły również ludziom i pilnowały pojazdów oraz domów. Pierwsze starania, aby wpisać tajskiego ridgebacka na oficjalną listę ras poczyniono jednak dopiero w latach 80., z inicjatywy japońskiego stowarzyszenia kynologicznego. Rasa została uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI) dopiero w 2003 r. Ponadto: Pod względem historycznym thai ridgeback nie jest w żaden sposób spokrewniony z rasą rhodesian ridgeback.

Charakter psa rasy Thai ridgeback

Thai ridgeback o energicznym usposobieniu wprowadzi każdego w dobry nastrój. Bezwzględnie wymaga jednak stabilności w stadzie i jednej osoby, która będzie dla niego przywódcą. Do nieznajomych podchodzi z dużą dozą ostrożności i potrzebuje czasu, aby oszacować nowe sytuacje. Jest przy tym bardzo niezależny, z głową rozwiązuje problemy i stawia czoła wyzwaniom. Osobom, które darzy już zaufaniem, za wszelką cenę chce się przypodobać.

Wychowanie i hodowla psa rasy Thai ridgeback

Thai ridgeback ma własny rozum i musi nauczyć się posłuszeństwa. Podczas szkolenia należy pamiętać: mowa ciała i sygnały, których Thai ridgeback używa do porozumiewania się z otoczeniem, są subtelniejsze niż w przypadku innych ras. Może to prowadzić do nieporozumień między człowiekiem a psem, lecz także wśród przedstawicieli tego samego gatunku. Wychowanie psa rasy Thai ridgeback wymaga

dużej dozy cierpliwości oraz empatii. Charakterystyczną cechą tej rasy jest chęć utrzymania wszystkiego pod kontrolą, co prowadzi do problemów z koncentracją. Dlatego zalecamy regularne wizyty w szkole dla psów, aby nauczyć się lepiej rozumieć swojego pupila — i odwrotnie. Prawidłowe wychowanie jest konieczne, aby pies mógł bez problemów towarzyszyć Państwu w codziennym życiu. Psy rasy Thai ridgeback to prawdziwe wulkany energii, które uwielbiają biegać. Krótka rundka wokół bloku im nie wystarczy. Długie spacery lub bieg przy rowerze, koniu lub u boku właściciela to lepszy pomysł. Psy rasy Thai ridgeback chętnie biorą również udział w psich sportachtreningu agility. Fascynują je także małe zwierzęta — na przykład króliki. Należy o tym pamiętać i starać się ujarzmić instynkt łowiecki psa. Ogromna potrzeba ruchu sprawia, że życie w dużym mieście jest dla psa rasy Thai ridgeback ograniczeniem. Dom z dostępem do – dobrze ogrodzonego! – ogrodu uszczęśliwi zwierzę. Choć uchodzi za psa rodzinnego, Thai ridgeback odznacza się mniejszą cierpliwością wobec dzieci niż inne rasy.

Cechy charakterystyczne psa rasy Thai ridgeback

Psy rasy Thai ridgeback są obdarzone wyjątkowym talentem: potrafią skakać na dużą wysokość. Pokonanie dwumetrowego płotu nie stanowi dla nich żadnego problemu. Jeśli chodzi o wygląd, znakiem rozpoznawczym rasy Thai ridgeback jest jego „grzebień”: wzdłuż linii grzbietu sierść rośnie u niego w przeciwnym kierunku, co powoduje jej wznoszenie. Długość i szerokość grzebienia mogą się różnić, ważna jest symetria. Przyczyną tej struktury sierści jest wada genetyczna (łagodna odmiana rozszczepu kręgosłupa), która w pojedynczych przypadkach może prowadzić do zaburzeń neurologicznych. Dlatego niezwykle ważne jest, aby kupić zwierzę od poważnego, odpowiedzialnego hodowcy. Ich listę otrzymają Państwo w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP).

W naszym sklepie znajdą Państwo najlepsze produkty dla swojego psa rasy Thai ridgeback!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Thai ridgeback

Rasa
Thai ridgeback
Pochodzenie
Tajlandia
Klasyfikacja
pies myśliwski i towarzyszący
Rozmiar
56–61 cm (pies) − 51–56 cm (suka)
Waga
40–50 kilogramów
Budowa ciała
zaokrąglona czaszka z podłużnym pyskiem, długie łapy, lekko prostokątna sylwetka, gruby, pionowo ustawiony ogon
Oczy
ciemnobrązowe lub bursztynowe, w kształcie migdałów i średniej wielkości
Uszy
osadzone z boku, trójkątne i pochylone do przodu
Sierść i umaszczenie
krótka i gładka; czarna, falista, niebieska, czerwona z i bez maski
Cechy szczególne
Grzebień („ridge”) na linii grzbietu, talent do skakania
Charakter
energiczny, wierny
Pielęgnacja
łatwa pielęgnacja sierści przy regularnym szczotkowaniu
Zdrowie
podatność na choroby neurologiczne, u niebieskich psów częste problemy ze słuchem i wzrokiem

Poznaj również te psy myśliwskie i towarzyszące:

  • Mały münsterländer: Wierny, brązowooki, długouchy pies towarzyszący to właśnie mały münsterländer. W tej słodyczy zakochasz się od razu! Jest to pies przywiązany do ludzi, kochający dzieci i radosny. Jednak to nie wszystko! Te czworonogi są też pasjonatami polowania.
  • Dalmatyńczyk: Centkowane umaszczenie dalmatyńczyka zdecydowanie przyciąga uwaga. Ta rasa ma jednak nie tylko ciekawy wygląd. Dalmatyńczyk jest doskonałym partnerem do sportu, ponieważ jest to elegancki i inteligentny pies wyścigowy.
  • Pudelpointer: Pudelpointer był pierwszą na świecie mieszanką typu „doodle”. Celowe skrzyżowanie pudla i pointera angielskiego dało początek nowej rasie psów myśliwskich, która od kilku lat jest oficjalnie uznawana i podlega określonemu standardowi rasy.
  • Rhodesian ridgeback: Kiedyś bronił domów swoich właścicieli i polował na duże zwierzęta. Dziś rhodesian ridgeback jest popularnym psem, który wyróżnia się atletyczną posturą i doskonałym charakterem.
  • Shar-pei: Zmarszczki to znak charakterystyczny dla shar-pei’a. Jeszcze w latach siedemdziesiątych uważano tę rasę za najrzadszą na świecie. W Chinach ten pies był używany jako pies myśliwski, pasterski i stróżujący.

Zachęcamy Państwa do odkrycia idealnych produktów dla psa rasy Thai ridgeback

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie