Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze
10% rabatu z Newsletterem
Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze

Leonberger – charakter, wychowanie, pielęgnacja

10.06.2024 - Czas czytania: 7 minuty

Zdjęcie psa rasy Leonberger nad morzem

Leonberger to potężny, dobrze umięśniony molos, przypominający lwa. Majestatyczny wygląd psa idzie w parze z jego nieustraszonym i dumnym charakterem. Choć spokojny i nieco flegmatyczny leonberger nie potrzebuje ciągłej aktywności, wymaga niezmiennie dużej uwagi. Najlepiej czuje się w swoim zastępczym stadzie, pozostając zawsze w bliskim kontakcie z najbliższymi. Poznaj bliżej leonbergera – jedno z największych przedstawicieli ras psów.

Loading...

Najważniejsze informacje o rasie leonberger

Podsumowanie Leonberger

Rasa
Leonberger
Pochodzenie
Niemcy
Klasyfikacja
Pies stróżujący, towarzyszący i rodzinny
Rozmiar
72−80 cm wysokości w kłębie (pies), 65−75 cm wysokości w kłębie (suka)
Waga
od 50 do 75 kg (pies), od 45 do 60 kg (suka)
Budowa ciała
silny, harmonijny i umięśniony
Oczy
w kształcie migdałów, ciemnobrązowe
Uszy
przylegające uszy wiszące
Sierść i umaszczenie
długie, lekko falowane, przylegające włosy, różne umaszczenia: czerwono-brązowe, lwi żółty, piaskowy, czerwony
Cechy szczególne
wymaga bliskiego kontaktu fizycznego ze swoim ludzkim opiekunem
Charakter
wierny, łagodny, sympatyczny
Pielęgnacja
regularne szczotkowanie sierści
Zdrowie
tendencja do dysplazji stawu biodrowego i łokciowego

Leonberger – historia i pochodzenie

Leonberger to niemiecka rasa psów pochodząca z Leonberg – małego miasteczka na południu kraju, leżącego w okolicach Stuttgartu. W latach czterdziestych XIX wieku radny miasta, Heinrich Essig, postanowił stworzyć rasę psów, która w jak największym stopniu przypominałaby lwa – zwierzę herbowe miasta Leonberg. Skojarzył on sukę rasy nowofundland z bernardynem ze słynnego klasztoru na Przełęczy św. Bernarda. W celu uzyskania pożądanych cech, do kolejnych krzyżowań wykorzystał on dodatkowo pirenejskiego psa górskiego.

Podjęte próby przyniosły efekt – w 1846 roku przyszły na świat pierwsze „prawidłowe” leonbergery. Psy łączyły w sobie najlepsze cechy wspomnianych ras – choć z wyglądu przypominały lwy, odznaczały się wyjątkowo łagodnym i spokojnym charakterem, dużą pewnością siebie i mocnym przywiązaniem do człowieka. W miarę upływu czasu i kolejnych miotów, pożądany wzorzec nowej rasy psów został opracowany i utrwalony.

Charakterystyka leonbergerów – opis rasy

Leonberger to duży pies stróżujący, rodzinny i do towarzystwa. Rasa uznawana jest przez wiele organizacji kynologicznych. W klasyfikacji FCI (Fédération Cynologique Internationale) – Międzynarodowej Organizacji Kynologicznej – leonbergery należą do molosów typu górskiego (sekcja 2.2 grupy 2: pinczerów, sznaucerów, molosów i szwajcarskich psów do bydła). Rasa nie podlega próbom pracy.

Jak wygląda pies leonberger?

Zgodnie z pierwotnym celem twórcy rasy, leonberger w znacznym stopniu przypomina lwa. To potężny, dobrze umięśniony pies, imponujący rozmiarami: samce osiągnąć mogą w granicach od 72 do 80 cm w kłębie, z kolei samice – od 65 do 75 cm.

Znamienna dla rasy jest długa, gęsta sierść z obfitym podszerstkiem oraz czarna maska. Szczególnie charakterystyczna u leonbergerów jest kryza – bujna, przypominająca grzywę dzikiego kota, zdobi dostojnie szyję i klatkę piersiową. Umaszczenie przyjąć może różne barwy. Wśród akceptowalnych, wpisujących się we wzorzec kolorów, znajdują się lwie, czerwone, rudawe, jasno żółte, kremowe, brązowo czerwone oraz odcienie pośrednie. Akceptowalna u leonbergerów jest także sierść z czarnymi końcówkami.

Jaki charakter ma leonberger?

Leonberger to pies o przyjaznym i zrównoważonym charakterze, wyróżniający się wręcz stoickim spokojem. Jest odważny i pewny siebie, a jednocześnie nadzwyczaj opanowany. Nie wykazuje zachowań agresywnych ani tendencji do dominacji. Niezależnie od sytuacji, zachowuje zimną krew. Kiedy zaistnieje potrzeba, bez zawahania broni swojego stada i terytorium – i to z wielkim zapałem.

Z uwagi na powyższe cechy, jak również wrodzoną czujność i spostrzegawczość, pies leonberger znakomicie sprawdza się w roli psa stróżującego. Mocno przywiązany do rodziny, nie nadaje się jednak do trzymania w odosobnieniu na dworze. Swojego właściciela najchętniej nie odstępowałby na krok.

Inteligentny i pojętny leonberger nie ma problemów z nauką i przyswajaniem komend. Jest jednak nieco uparty, co może w pewnym stopniu blokować postępy. Cierpliwość, łagodne podejście i odpowiednia motywacja potrafią jednak skutecznie zachęcić psa do bycia posłusznym.

Choć w stosunku do nieznajomych leonberger wykazuje rezerwę, wobec bliskich sobie osób jest przyjazny, niezwykle oddany i lojalny. Doskonale sprawdzi się dla rodzin – również z dziećmi – jest bowiem bardzo wyrozumiały, cierpliwy i opiekuńczy. Nieco flegmatyczny i leniwy leonberger nie będzie jednak najlepszym towarzyszem do szalonych zabaw. Ze względu na dużą siłę i gabaryty, najmłodszym nie należy ani powierzać opieki nad psem (również wyprowadzania), ani zostawiać ich samych z czworonogiem.

Jak opiekować się leonbergerem?

Leonberger to pies, który nie powinien sprawiać większych problemów nawet początkującym osobom. Ma on jednak wymagania specyficzne dla rasy, którym należy sprostać. Jak dbać o leonbergera, aby ten był szczęśliwy i żył jak najdłużej?

Rasa psa leonberger – podstawowe wymagania

Leonberger to rasa o dość standardowym zapotrzebowaniu na fizyczną aktywność. Choć pies nie jest sportowcem wyczynowym, lubi się poruszać – zdecydowanie lepsze w jego przypadku będą jednak długie spacery po parku czy dogtrekking niż bieg na długie kilometry przy rowerze.

Na co dzień pies potrzebuje sporo przestrzeni. Zdecydowanie najlepszym dla niego domem będzie ten z ogrodem, do którego leonberger będzie mógł wyjść w dowolnej chwili, kiedy tylko będzie miał na to ochotę. Również z uwagi na dużą masę, niewskazane jest, by pies codziennie pokonywał trasę ze schodami w bloku.

Leonberger nie lubi upałów. Latem najchętniej przebywa w chłodnych miejscach, przeczekując tam najgorętsze pory dnia. Czworonogi tej rasy kochają za to wodę i z przyjemnością skaczą do chłodnych zbiorników wodnych. Mając do dyspozycji własny ogród lub działkę, dobrym pomysłem będzie zakup basenu dla psów – chlapanie się w wodzie przyniesie leonbergerowi niewątpliwą ulgę w czasie najgorętszych dni, a jednocześnie sprawi mu wiele radości.

Warto również rozwijać u leonbergera jego wrodzone zdolności. Oprócz doskonałej umiejętności pływania, czworonogi tej rasy odznaczają się znakomitym węchem. Jedną z lepszych aktywności dla leonbergerów będzie nosework. Dobrym pomysłem będzie również zakup zabawki dla psa opierającej się na pracy węchowej – na przykład specjalnej maty do ukrycia przysmaków.

Wychowanie i szkolenie leonbergera

Leonberger to pies inteligentny i posłuszny. Z reguły dość łatwo daje się ułożyć – pod warunkiem, że zostanie odpowiednio zmotywowany, a jego opiekun będzie prowadzić go konsekwentnie i łagodnie. Należy jednak uzbroić się przy tym w cierpliwość – psy tej rasy, choć bystre i pojętne, potrafią być niekiedy naprawdę uparte, przez co postępy w szkoleniu mogą nie być tak szybkie.

Wychowanie i szkolenie psa rasy leonberger powinno być oparte na pozytywnym wzmacnianiu. Zdecydowanie najlepszą nagrodą za dobre sprawowanie są pochwały i ulubione przysmaki dla psa. Ze smaczkami trzeba jednak uważać. Podawane bez umiaru mogą doprowadzić do nadwagi u psa. Najlepiej więc wliczać je w dzienną podaż kalorii lub zapewnić pupilowi dodatkową dawkę ruchu.

W szkoleniu leonbergera bezwzględnie należy wystrzegać się stosowania kar, przymusu czy ostrych reprymend. Surowe traktowanie nie tylko nie przyniesie efektów, ale również doprowadzi do utraty zaufania psa i osłabi z nim więź.

Z uwagi na duże rozmiary i siłę, już od najmłodszych lat należy uczyć leonbergera podstawowych komend oraz prawidłowego chodzenia na smyczy na psów. Trzeba bowiem pamiętać, że nawet osoba dorosła może mieć problem z utrzymaniem na niej psa, jeśli ten nie będzie tego nauczony.

Dobrze również kontynuować rozpoczętą w hodowli socjalizację i przyzwyczajać szczeniaka leonbergera do różnych miejsc, sytuacji i ludzi. Dzięki temu, nabierze on zdrowej pewności siebie i już jako dorosły pies odnajdzie się swobodnie w każdej sytuacji.

Pielęgnacja i żywienie leonbergera

Pielęgnacja sierści psa jest dość czasochłonna – długie futro leonbergera najlepiej szczotkować raz dziennie, aby usunąć martwe włosy, oczyścić sierść z zanieczyszczeń i zapobiegać filcowaniu. Warto przyzwyczajać psa do tego rytuału już od wczesnych lat szczenięcych – wówczas bez problemu będzie się mu poddawał.

Żywienie leonbergera powinno bazować na zbilansowanej karmie dla psów wysokiej jakości. Dietę oprzeć można o BARF lub gotowe produkty dla psa. Leonbergery nie są szczególnie wybredne, jeśli chodzi o jedzenie – warto więc postawić na pokarm dobrej jakości, bez dodatkowych wzmacniaczy smaków czy innych niepotrzebnych zapychaczy. Ważny jest to, aby wybrana karma odznaczała się wysokim udziałem procentowym białek i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Posiłki wzbogacić można również o suplementy dla psów, ukierunkowane na wsparcie kości i stawów.

Jak długo żyje leonberger? Zdrowie rasy

Leonberger to pies cieszący się dobrym zdrowiem. Rasa nie jest jednak wolna od chorób oraz obciążeń genetycznych. Wśród najczęściej występujących problemów u leonbergerów wymienia się:

  • dysplazja stawów biodrowych,
  • dysplazja stawów łokciowych,
  • polineuropatiia,
  • leukoencefalomyelopatia (LEMP),
  • osteosarcoma,
  • spondyloza,
  • paraliż krtani,
  • niedoczynność tarczycy,
  • jaskra,
  • katarakta.

Leonbergery nie należą do psów długowiecznych. Średnia długość ich życia wynosi około 8 – 9 lat.

Ile kosztuje pies leonberger?

Cena leonbergera z rodowodem zależna jest przede wszystkim od renomy hodowli i osiągnięć wystawowych rodziców. Zwykle za szczenię psów tej rasy zapłacić trzeba w granicach 4000 – 7000 złotych. Również sam koszt utrzymania psa nie jest mały – leonberger to duży pies, który potrzebuje sporo jedzenia. Miesięczny wydatek na psa wynosić może nawet do 700 złotych. Do tego należy doliczyć wydatki przeznaczone na opiekę weterynaryjną – przede wszystkim regularne szczepienia, odrobaczanie i ochronę przeciwpasożytniczą.

Decydując się na zakup szczeniaka leonbergera, należy ze szczególną uwagą dokonać wyboru hodowli. Wiarygodnym poświadczeniem jej legalnego prowadzenia z troską o dobro zwierząt, jest zrzeszenie hodowcy w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP) – stowarzyszeniu, które jest członkiem FCI.

Wszystkie niezbędne rzeczy dla psa rasy leonberger znajdziesz w sklepie Maxi Zoo!

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla Państwa leonbergera

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie