Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Leonberger – łagodny lew

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Zdjęcie psa rasy Leonberger nad morzem

Spokojny, zrównoważony, sprawiający wrażenie rozmiarami – oto rasa psów leonberger. Ten należący do największych przedstawicieli swojego gatunku pies kocha dzieci i jest prawdziwym fanem rodziny, której gorliwie broni. Nie potrzebuje ciągłej aktywności, ale wymaga niezmiennie dużej uwagi. Najlepiej czuje się w swoim zastępczym stadzie, pozostając zawsze w bliskim kontakcie z najbliższymi.

Loading...

Miejski pies z Leonbergu w Szwabii

Leonberger, jak mogłoby być inaczej, pochodzi z małego miasteczka Leonberg położonego w niemieckiej Szwabii. W latach czterdziestych XIX wieku radny tego miasta, Heinrich Essig, postanowił stworzyć rasę psów, która przypominałaby zwierzę heraldyczne miasta: lwa. Z tego powodu skrzyżował sukę rasy nowofundland z bernardynem ze słynnego klasztoru na Przełęczy św. Bernarda.

Później te bardzo duże psy zostały skrzyżowane jeszcze z pirenejskim psem górskim.
W 1846 roku przyszły na świat pierwsze „prawidłowe” leonbergery. Były to wielkie psy o łagodnym charakterze, czujnym spojrzeniu i wielkim przywiązaniu.

Charakter leonbergera

Pod względem usposobienia leonberger niewiele przypomina lwa. Jest wprawdzie nieustraszony, ale posiada przyjazny i zrównoważony charakter. Leonberger to pies rodzinny uwielbiający dzieci, którego zawsze wszędzie pełno. Potrzebuje dużo głaskania i często przytula się całym swoim potężnym cielskiem do ludzkiego stada.

Jego spokojne usposobienie i łagodność mają uspokajające działanie na większość osób. W jego towarzystwie można poczuć się bezpiecznie. I słusznie, gdyż leonberger jest wciąż doskonałym psem stróżującym i głównie ze względu na swoją siłę i wielkość ma znaczny potencjał odstraszający. Kiedy zaistnieje taka potrzeba, broni swojego stada i swojego terytorium z wielkim zapałem.

Wychowanie i hodowla leonbergera

Leonberger to pies posłuszny i z łatwością daje się ułożyć, pod warunkiem, że wychowanie będzie konsekwentne. Najlepiej wykazać się dużą dozą cierpliwości, bywa bowiem uparty. Ponieważ ten pies ma ogromną siłę, musi być dobrze ułożony – w jego przypadku smycz ma zaledwie symboliczne znaczenie. Nawet silny dorosły będzie miał problemy z utrzymaniem leonbergera, jeśli ten nie wykaże chęci chodzenia na smyczy.

Przed zakupem psa warto sprawdzić, czy na pewno będą Państwo w stanie posiadać i pielęgnować psa tych rozmiarów. Nie potrzebuje on wprawdzie dużo ruchu, jednak najlepiej czuje się w ogrodzie. W przypadku psa o wadze do 75 kg częste wchodzenie na schody może prowadzić do dolegliwości stawów.
Leonberger nie lubi upałów. Latem najchętniej przebywa w chłodnych miejscach, przeczekując tam najgorętsze pory dnia. Ponadto psy tej rasy kochają wodę, podobnie jak ich przodkowie, nowofundlandy, z przyjemnością skacząc do chłodnych zbiorników wodnych.

Reasumując, to przyjazny pies rodzinny, który lubi spacerować, ale zdecydowanie nie jest sportowcem wyczynowym.

Pielęgnacja leonbergera

Pielęgnacja sierści leonbergera jest dość czasochłonna – jego długie futro najlepiej szczotkować raz dziennie, aby oczyścić sierść z zanieczyszczeń i zapobiegać filcowaniu. Warto przyzwyczajać psa do tego rytuału już od wczesnych lat szczenięcych; wówczas bez problemu będzie się mu poddawał.

Cechy szczególne leonbergera

Pomimo intensywnego wysiłku wielu hodowców leonbergery często cierpią na dysplazję stawów biodrowych lub łokciowych, podobnie jak wiele dużych ras psów. Przy zakupie szczeniaka należy skonsultować się z renomowanym i odpowiedzialnym hodowcą. Adresy zaufanych hodowców można otrzymać w Związku Kynologicznym w Polsce.

Najlepsze produkty dla Państwa leonbergera znajdą Państwo u nas!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Leonberger

Rasa
Leonberger
Pochodzenie
Niemcy
Klasyfikacja
Pies stróżujący, towarzyszący i rodzinny
Rozmiar
72−80 cm wysokości w kłębie (pies), 65−75 cm wysokości w kłębie (suka)
Waga
od 50 do 75 kg (pies), od 45 do 60 kg (suka)
Budowa ciała
silny, harmonijny i umięśniony
Oczy
w kształcie migdałów, ciemnobrązowe
Uszy
przylegające uszy wiszące
Sierść i umaszczenie
długie, lekko falowane, przylegające włosy, różne umaszczenia: czerwono-brązowe, lwi żółty, piaskowy, czerwony
Cechy szczególne
wymaga bliskiego kontaktu fizycznego ze swoim ludzkim opiekunem
Charakter
wierny, łagodny, sympatyczny
Pielęgnacja
regularne szczotkowanie sierści
Zdrowie
tendencja do dysplazji stawu biodrowego i łokciowego

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla Państwa leonbergera

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie