Cane corso: wierny strażnik rodziny
06.12.2022 - Czas czytania: 3 minuty

Cane corso jest doskonałym psem towarzyskim i rodzinnym przy prawidłowej socjalizacji i wychowaniu. Jego przyjazny i uważny sposób bycia sprawia, że to idealny obrońca stada, domu i podwórza. Ten duży włoski pies jest odważny, choć dystansuje się od obcych, a wręcz jest im nieprzychylny. Natomiast swoją rodzinę bardzo kocha i z sercem poświęca się jej obronie.
Od psa walecznego i myśliwskiego po wiernego psa rodzinnego
Cane corso pochodzi od włoskiego doga. W Cesarstwie Rzymskim wykorzystywano psy do walk z dzikimi zwierzętami na arenach. Były także wiernymi pomocnikami w czasie wojny. W średniowieczu ten włoski pies przede wszystkim służył do polowań, a później pełnił także role psa stróżującego i pasterskiego. Ten odważny czworonóg zabezpieczał dom i gospodarstwo przed natrętami ludzkimi i zwierzęcymi. W 1996 roku rasa ta została uznana przez FCI. W przypadku odpowiedniego wychowania cane corso jest dziś oddanym psem rodzinnym.
Charakter cane corso
Ten mocny pies włoskiego pochodzenia ma z natury wiele pozytywnych cech, które sprawiają, że to wspaniały towarzysz. W usposobieniu jest lojalny, przyjazny, lubiący dzieci i chętny do zabawy. Ma silny instynkt ochronny i czujność,, którymi należy wyrozumiale i konsekwentnie kierować. Dla przywiązanego psa oczywista jest zdeterminowana obrona swojego ulubieńca, a także domu i gospodarstwa w razie zagrożeń. Poza swoim terytorium cane corso jest powściągliwy wobec obcych bądź ich ignoruje. Najważniejsze przy tej rasie są optymalna socjalizacja i wychowanie, które zagwarantują, że ten pojętny pies wykształci i będzie wykazywał swoje pozytywne cechy charakteru.
Wychowanie i hodowla cane corso
Cane corso powinien odbyć dobrą socjalizację już u hodowcy. Dla właściciela włoskiego doga ważne jest, aby konsekwentnie kontynuować tę pracę. Zaleca się chodzenie na zajęcia dla szczeniąt i do szkoły dla psów, aby pies uczył się interakcji z innymi przedstawicielami swojego gatunku oraz podstawowych komend. Należy cierpliwie kontynuować jego wychowanie, co sprawi, że ten czujny włoski pies będzie wspaniałym towarzyszem. Cane corso potrzebuje możliwości podążania za swoim naturalnym instynktem i potrzebą ruchu. Jeśli nie wykorzystuje się go do pracy, należy dawać mu zadania, tj. codzienne długie spacery, wspólny jogging lub sport dla psów, np. trening obedience. Ze względu na swoją posturę cane corso nie nadaje się do mieszkania. Najlepiej będzie mu na dworze lub w domu z bezpiecznym ogrodem.
Pielęgnacja cane corso
Pielęgnacja sierści cane corso jest niewymagająca i ogranicza się do sporadycznego szczotkowania. Podczas linienia można dodatkowo wyświadczyć swojemu włoskiemu pupilowi przysługę, jeśli codziennie będzie się usuwało niepotrzebne włosy i pozostałości sierści.
Najlepsze produkty dla cane corso znajdą Państwo u nas!
Cechy szczególne cane corso
Podobnie jak wiele innych ras psów, cane corso ma tendencję do dysplazji stawów. U tej silnej rasy mogą również występować choroby serca i oczu.
Cane corso został w niektórych krajach umieszczony na liście psów niebezpiecznych. Oznacza to, że można go posiadać tylko pod określonymi warunkami, którym jest np. test dla psa lub prawo do posiadania psa. W przypadku psów z listy niebezpiecznych wyższy jest również podatek od posiadania psa. W celu nabycia zwierzęcia tej rasy należy zawsze zwrócić się do renomowanego hodowcy, który jest członkiem Związku Kynologicznego w Polsce.
Podsumowanie Cane corso
- RasaCane corso
- PochodzenieWłochy
- KlasyfikacjaPinczery i sznaucery — molosy — szwajcarskie psy pasterskie
- Rozmiarduże, wysokość w kłębie ok. 60 do 68 cm
- Waga40–50 kilogramów
- Budowa ciałasilny, atletyczny, szeroka głowa, mocno umięśniony, elegancki
- Oczypasują do umaszczenia, jak najciemniejsze
- Uszytrójkątne, zwisające, szerokie u nasady
- Sierść i umaszczeniekrótkie; różne odcienie szarości, czarny, jeleni, płowy, pręgowany, po części z maścią
- Cechy szczególneRasa na liście psów niebezpiecznych
- Charakterprzywiązany, pojętny, czujny, lubiący dzieci, lojalny
- Zdrowiepodatne na dysplazję stawów, choroby serca i oczu; wytrzymała rasa