Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Cane corso: wierny stróż rodziny

03.12.2023 - Czas czytania: 7 minuty

Pies Cane Corso leżący na kwiecistej łące

Cane corso to wielki i czujny pies myśliwski. Dowiedz się więcej oraz poznaj wskazówki dotyczące wychowywania tych okazałych psów włoskiego pochodzenia.

Dzięki dobrej socjalizacji i wychowaniu cane corso może stać się doskonałym psem towarzyszącym oraz rodzinnym. Jego przyjazna i uważna natura czyni go idealnym obrońcą stada, domu i podwórka. Wysoki Włoch jest odważny, ale bywa zdystansowany, a nawet chłodny w stosunku do obcych. Swoją rodzinę natomiast kocha ogromną miłością i kwestią priorytetową jest dla niego, aby jej strzec i chronić.

Loading...

Od psa wojennego i myśliwskiego do wiernego psa rodzinnego

Rasa cane corso italiano, w skrócie cane corso, wywodzi się z Włoch. Nazwa rasy pochodzi od łacińskich pojęć Cane (pies) oraz Cohors (kohorta) lub Corte (podwórze, zagroda). W Cesarstwie Rzymskim pies był wykorzystywany do walki z dzikimi zwierzętami na arenach i służył jako wierny pomocnik na wojnie. W średniowieczu wykorzystywany był głównie do polowań, później również jako pies stróżujący i pasterski. Ten odważny czworonóg chronił dom oraz podwórze przed ludzkimi i zwierzęcymi intruzami. Cane corso został uznany za rasę przez FCI w 1996 roku. Ta imponująca psia rasa o włoskim temperamencie i silnej budowie ciała sprawdzi się jako pies obronny i tropiący w policji, gdzie jego inteligentna i energiczna natura będzie odpowiednio wykorzystywana. Ponadto nadaje się do polowania na grubą zwierzynę oraz jest wiernym i pomocnym towarzyszem myśliwego. Podobnie jak jego bliski krewny, mastif neapolitański, zgodnie z portretem rasy, cane corso należy w klasyfikacji FCI do grupy II, do sekcji 2 molosowatych.

Charakter i usposobienie cane corso

Z natury silny cane corso posiada wiele pozytywnych cech, które czynią go wspaniałym towarzyszem. Jest niezwykle lojalny, przyjacielski, lubi dzieci oraz zabawę. Ma wyraźny instynkt opiekuńczy i stróżujący, którym jednak należy sterować z wyczuciem i konsekwencją. Dla przywiązanego psa naturalną rzeczą jest stanowcza obrona swoich bliskich oraz domu i podwórka w przypadku bezpośredniego niebezpieczeństwa. Poza swoim terytorium cane corso jest ostrożny lub obojętny wobec obcych. Podstawą w przypadku tej rasy jest optymalna socjalizacja oraz szkolenie, dzięki którym pojętny pies może się rozwijać i przejawiać pozytywne cechy charakteru.

Podsumowanie Cane corso

Rasa
Cane corso italiano
Kraj pochodzenia
Włochy
Klasyfikacja
Pinczery i sznaucery – molosy – szwajcarskie psy do bydła
Wielkość
Duży, wysokość w kłębie od 60 do 68 centymetrów
Masa ciała
40 do 50 kilogramów
Budowa ciała
Mocna, atletyczna, szeroka głowa, mocno umięśniona, elegancka
Oczy
Dopasowane do umaszczenia, ciemne
Uszy
Trójkątne, opadające, szeroka nasada
Sierść i umaszczenie
Krótka; różne odcienie szarości, czarne, czerwone, płowe, pręgowane, częściowo z maską na pysku
Cechy szczególne
Rasa uznana za potencjalnie niebezpieczną
Charakter
Przywiązany, pojętny, czujny, lubiący dzieci, lojalny
Zdrowie
Skłonność do dysplazji stawów, chorób serca i oczu; z natury silna rasa

Czy cane corso to pies bojowy?

W Niemczech, w niektórych krajach związkowych, cane corso italiano został uznany za rasę agresywną, znaną również jako rasa bojowa. Są to psy, które ustawodawca klasyfikuje jako niebezpieczne lub potencjalnie niebezpieczne ze względu na swoją rasę. Dlatego niektórzy zastanawiają się, czy i gdzie rasa cane corso jest zakazana. Nawet jeżeli cane corso został zaklasyfikowany w niektórych obszarach jako rasa agresywna, nie oznacza to, że jego posiadanie jest zawsze nielegalne. Jednak w przypadku hodowli psów obowiązują pewne ograniczenia, jak ma to miejsce na przykład w Bawarii czy Brandenburgii. Należą do nich pewne warunki, takie jak test charakteru psa lub licencja na posiadanie psa ze strony opiekuna.

Czy rasa cane corso jest zakazana?

W zależności od landu, posiadanie rasy cane corso w Niemczech jest dozwolone wyłącznie pod pewnymi warunkami. O tym, gdzie w Niemczech obowiązują odpowiednie warunki, decydują same kraje związkowe. W różnych krajach związkowych różne psy są uważane za rasy agresywne. Jednakże należy pamiętać, że mieszańce powstałe w wyniku kojarzenia z psem potencjalnie agresywnym są również uważane za „psy bojowe” w danym kraju związkowym.

Jak niebezpieczna jest rasa cane corso?

Nawet jeśli cane corso nigdy nie reaguje agresywnie bez powodu, jego silny instynkt ochronny może przyczynić się do bezwarunkowej obrony swojej rodziny oraz terytorium. To powód, dla którego w niektórych regionach rasa jest wymieniona jako pies potencjalnie niebezpieczny. Ale dobrotliwy i czuły charakter rasy cane corso sprawia, nic nie może łatwo wyprowadzić z równowagi psa, jeśli jest on dobrze wychowany.

Czy cane corso nadaje się na psa rodzinnego?

Przy odpowiednim wychowaniu cane corso będzie oddanym psem rodzinnym. Pamiętaj jednak, że dla harmonijnego wspólnego życia ważne jest zaspokojenie potrzeb Twojego czworonożnego przyjaciela. Oprócz wystarczającej ilości ruchu oraz różnych aktywności należą do nich również wystarczająca ilość czasu i poświęconej uwagi. W kontaktach z dziećmi jest łagodny, ostrożny oraz cierpliwy.

Szkolenie i utrzymanie rasy cane corso

Cane corso powinien doświadczyć ze strony hodowcy dobrej socjalizacji. Dla Ciebie jako właściciela mastifa włoskiego ważne jest, aby konsekwentnie wykonywać tę pracę. Zalecane jest uczęszczanie na zajęcia dla szczeniąt oraz do szkoły dla psów, aby pies nauczył się interakcji z innymi psami, a także podstawowych komend. Kontynuuj szkolenie cierpliwie, a czujny Włoch będzie dla Ciebie wspaniałym towarzyszem. Cane corso potrzebuje również możliwości podążania za swoim naturalnym instynktem obronnym oraz zaspokajania swojej potrzeby ruchu. Jeśli nie będzie u Ciebie psem pracującym, trzeba będzie zapewnić mu zajęcie w postaci długich codziennych spacerów, wspólnego joggingu lub psich sportów, takich jak obedience. Tropienie jest również dobrym zajęciem, aby zachować troskliwą naturę cane corso i zapewnić mu codzienną aktywność. Ze względu na budowę swojego ciała cane corso nie pasuje do małego miejskiego mieszkania, ale idealnie nadaje się na podwórko lub do domu z ogrodem zabezpieczonego przed ucieczką. Potrzeba aktywności oraz instynkt opiekuńczy sprawiają, że cane corso jest rasą, która powinna trafić wyłącznie w doświadczone ręce. Nie nadaje się ona dla domatorów. Permanentna nuda lub nadmierna samotność może zwiększyć jego instynkt obronny i doprowadzić do niepożądanych problemów behawioralnych. Inną cechą cane corso jest jego słabo rozwinięty instynkt łowiecki, dlatego posłuszeństwo oraz sprawne aportowanie w terenie są pewnikiem pod warunkiem dobrego przeszkolenia.

Ten pies potrzebuje bliskiego kontaktu i więzi z najbliższymi, nie powinien być trzymany w budzie ani na zewnątrz. Ten łagodny olbrzym lubi zająć miejsce w rodzinnym łóżku i potrafi zmienić się w prawdziwie przytulaśnego psa. Obcym przygląda się w sposób uprzejmy, ale podejrzliwy. Do przedstawicieli swojego gatunku musi przyzwyczajać się od najmłodszych lat, potrafi również pokochać inne zwierzaki domowe, jeżeli w wieku szczenięcym miał okazję poznać inne zwierzęta.

Dla Cane Corso dobrym zajęciem, które sprawia mu radość jest sport. Dla tej rasy szczególnie nadają się następujące dyscypliny sportowe:

  • Obedience: To ćwiczenia posłuszeństwa, w których rozwijacie się jako zespół. Twój czworonożny przyjaciel jest wzywany i musi wykonywać pokazane ćwiczenia z najwyższą starannością. Wymagane są tu skupienie i wytrzymałość.
  • Praca na śladzie z psem: Podczas poszukiwania tropu, twój pies śledzi ślad. Praca nosowa jest dla psów wymagająca – zarówno fizycznie, jak i mentalnie. Dlatego stanowi doskonałe zajęcie dla Cane Corso.
  • Mantrailing: Podczas mantrailingu twój pies odnajduje poszukiwaną osobę. Wymaga to doskonałej współpracy między psim węchem a właścicielem.

 
Wiele psów tej rasy lubi także pływać i bawić się w wodzie. Po prostu wypróbujcie, co sprawia wam najwięcej radości. Ważne jest, aby czworonóg uzyskał swoją dzienną porcję ruchu!

Pielęgnacja i odżywianie cane corso

Cane corso to atletyczny i okazały pies o umięśnionej sylwetce. Samce psów mogą osiągnąć wysokość w kłębie 68 centymetrów przy masie 50 kilogramów. Umaszczenie cane corso wykazuje różne warianty kolorystyczne od czarnego i szarego do pręgowanego. Pielęgnacja sierści cane corso jest mało wymagająca i ogranicza się do sporadycznego szczotkowania. Podczas linienia wyświadczysz jednak psu przysługę, pozbywając się codziennie starych włosów i resztek sierści.
Prawidłowe odżywianie rozpoczyna się w okresie szczenięcym. Dieta nie powinna, zwłaszcza w przypadku dużych ras, takich jak cane corso, anatolijski pies pasterski, dog niemiecki czy Bernardyn, zawierać dużej ilości białka. W przeciwnym razie doprowadzi to do szybkiego wzrostu i może spowodować problemy z budową kości u Twojego cane corso. Poza tym pies potrzebuje zbilansowanej diety, optymalnie dostosowanej do jego wielkości, aktywności oraz osobistych potrzeb.

Chcę kupić cane corso: o tym należy pamiętać

Jeśli chcesz stworzyć dom kochającemu, zdrowemu czworonogowi, należy kupić cane corso od renomowanego hodowcy, który będzie w stanie udzielić rad odnośnie do tego podejrzliwego psa. Inni ludzie, przedstawiciele gatunku oraz codzienne czynniki środowiskowe nie powinny być dla niego nowe. Musisz intensywnie dążyć do socjalizacji od pierwszego dnia. Umowa sprzedaży, karma na pierwsze dni, a także pierwsze szczepienia oraz kontrola zdrowia to standard u każdego dobrego hodowcy cane corso. Hodowca powinien udzielić odpowiedzi na wszystkie pytania także długo po zakupie i wykazywać szczere zainteresowanie dobrym samopoczuciem swoich podopiecznych. Jeśli zamierzasz kupić szczeniaka rasy cane corso, dobrze jest też kilka razy wcześniej odwiedzić szczenię u hodowcy, aby pies mógł wcześnie się do Ciebie przyzwyczaić.

Cechy szczególne cane corso

Podobnie jak wiele innych ras psów, cane corso ma tendencję do dysplazji stawów. U tej silnej rasy mogą również występować choroby serca i oczu.

Cane corso został w niektórych krajach umieszczony na liście psów niebezpiecznych. Oznacza to, że można go posiadać tylko pod określonymi warunkami, którym jest np. test dla psa lub prawo do posiadania psa. W przypadku psów z listy niebezpiecznych wyższy jest również podatek od posiadania psa. W celu nabycia zwierzęcia tej rasy należy zawsze zwrócić się do renomowanego hodowcy, który jest członkiem Związku Kynologicznego w Polsce. Zanim zdecydujesz się na psa rasy cane corso, zapoznaj się dostatecznie z warunkami w Twoim miejscu zamieszkania. Ze względu na swoją czułą i często źle ocenianą naturę, cane corso zasługuje na to, by trafić do doświadczonych właścicieli, którzy dostrzegą zalety jego dobrej natury i będą mogli zaoferować mu satysfakcjonujące życie rodzinne.

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie