Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze
10% rabatu z Newsletterem
Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze

Rhodesian ridgeback – od poskramiacza lwów po towarzysza wspólnych treningów

07.12.2023 - Czas czytania: 8 minuty

Rhodesian Ridgeback patrzący prosto w kamerę

Kiedyś strzegł domostw swoich właścicieli. Obecnie rodezjan to popularny pies rasowy, który zachwyca atletyczną postawą i wyjątkowym charakterem. Ta imponująca istota na czterech łapach i z pręgą na grzbiecie doskonale sprawdza się w pełnieniu rożnych funkcji: zarówno tropiciela, jak i psa ratowniczego lub stróża oraz wiernego przyjaciela całej rodziny i towarzysza.

Loading...

Afrykańskie korzenie

Rhodesian ridgeback pochodzi z dzikich terenów Afryki Południowej i Zimbabwe. Jego przodkami są występujące tam dzikie psy, które skrzyżowano z angielskimi psami myśliwskimi. Tak oto powstała zachwycająca rasa muskularnych czworonogów. Rodezjany początkowo wykorzystywano do doglądania farm oraz polowań na zwierzynę i lwy. Rodezjany wyróżniają się ogromną odwagą i pewnością siebie, które występują w pakiecie z inteligencją. Pierwsze zwierzęta rozpłodowe trafiły do Niemiec w 1973 r. Te wyjątkowe psy szybko znalazły wielu miłośników również poza ojczyzną. Rhodesian ridgeback to od 1926 r. jedyna rasa z terenów Afryki Południowej uznawana na arenie międzynarodowej.

Charakter rasy rhodesian ridgebac

Dostojne i inteligentne – to przy użyciu tych słów najlepiej można opisać psy rasy rhodesian ridgeback. Umiejętność podejmowania decyzji i samodzielne rozwiązywanie problemów były w przypadku tych psów myśliwskich kluczowymi umiejętnościami w czasie polowań. Rodezjan jest zatem psem, który myśli samodzielnie i jest zdecydowany. Jeśli właściciel psa nie uwzględni jego charakteru w trakcie szkolenia, może mieć z nim problemy.
Ale gdy tylko rodezjan zaakceptuje swojego właściciela w roli pana, można go dobrze wyszkolić, wykorzystując zasadę pozytywnego wzmocnienia. Rodezjan – gdy tylko poczuje silną więź – okaże Ci wierność, oddanie i lojalność. Pies odziedziczył po przodkach umiejętność szybkiego reagowania: jego ocena nowych sytuacji jest niezwykle precyzyjna, a instynktowna reakcja – odpowiednia

Coraz większą popularnością cieszą się również mieszane rasy, takie jak mieszanka rodezjana z labradorem. Należy przy tym pamiętać, że obie rasy są rasami psów myśliwskich i wykazują w związku z tym określone zachowania i potrzeby. Choć labradory retrievery są bez dwóch zdań rodzinnymi psami, to w przypadku ras mieszanych nie ma się wcześniej pewności, który z temperamentów będzie ostatecznie dominujący.

Dwa Rhodesian Ridgebacks kopiące razem na łące

Dostojne i inteligentne – to przy użyciu tych słów najlepiej można opisać psy rasy rhodesian ridgeback. Umiejętność podejmowania decyzji i samodzielne rozwiązywanie problemów były w przypadku tych psów myśliwskich kluczowymi umiejętnościami w czasie polowań. Rodezjan jest zatem psem, który myśli samodzielnie i jest zdecydowany.

Ale gdy tylko rodezjan zaakceptuje swojego właściciela w roli pana, można go dobrze wyszkolić, wykorzystując zasadę pozytywnego wzmocnienia. Gdy tylko poczuje między Wami silną więź, okaże Ci wierność, oddanie i lojalność. Pies odziedziczył po przodkach umiejętność szybkiego reagowania: jego ocena nowych sytuacji jest niezwykle precyzyjna, a instynktowna reakcja – odpowiednia

Podsumowanie Rhodesian ridgeback

Rasa
Rhodesian ridgeback
Kraj pochodzenia
Afryka Południowa (Zimbabwe, była Rodezja)
Klasyfikacja
Psy gończe i posokowce oraz rasy pokrewne
Wielkość
Samce od 63 cm do 69 cm wysokości w kłębie – suki od 61 cm do 66 cm wysokości w kłębie
Masa ciała
Samce ok. 36,5 kg – suki ok. 32 kg (to standardy rasy, jednak większość psów jest znacznie większa i cięższa; samce ważące 50 kg nie są rzadkością)
Budowa ciała
Silne, muskularne, atletyczne, „głęboka” klatka piersiowa, stosunkowo długa szyja
Oczy
Okrągłe i wyraźne, powinny pasować kolorystycznie do sierści
Uszy
Duże, wysoko osadzone, wiszące
Sierść i umaszczenie
Krótkowłose; jasne lub w kolorze czerwonej pszenicy, sporadycznie z ciemną „maską”, dopuszczalne są małe białe plamki
Cechy szczególne
Pasy sierści na grzbiecie rosnące w kierunku przeciwnym do reszty sierści („ridge”)
Charakter
Przyjazne, inteligentne, pełne temperamentu, silny instynkt łowiecki, powściągliwość w stosunku do obcych
Pielęgnacja
Codzienne wyczesywanie gumową szczotką, linienie przez cały rok
Zdrowie
Czasami problemy z tarczycą, takie jak niedoczynność, wrodzona padaczka, dysplazja łokci, dysplazja bioder, dziedziczna choroba DS (zatoka skórzasta)

Czy rhodesian ridgeback jest dobrym wyborem dla początkujących właścicieli psów?

Rhodesian ridgeback nie jest dobrą opcją dla osób debiutujących w roli psiego właściciela. Osoby, które zdecydują się na tę rasę, powinny mieć doświadczenie w wychowaniu psów, a także cechować się pewnością siebie. Nie należy również zapominać o charakterystycznym dla rasy silnym instynkcie myśliwskim. Aby go odpowiednio okiełznać, pies ten potrzebuje odpowiedniego prowadzenia i konsekwentnego, choć pełnego miłości wychowania. Rodezjany są bowiem bardzo wrażliwe. Gdy mimo posiadanego doświadczenia związanego z psami zadajesz sobie pytanie: „jak wychowam mojego rodezjana?”. Wtedy warto skorzystać z porady doświadczonego trenera psów. Otrzymasz wsparcie i przeświadczenie, że od początku robisz wszystko jak należy. Rhodesian ridgeback staje się dorosły, gdy skończy mniej więcej trzy lata, co oznacza, że potrzebujesz cierpliwości i czasu, aby dobrze go wyszkolić.
Rhodesian ridgeback ma temperament – ale jeśli zapewnisz mu odpowiednią ilość rozmaitych aktywności, będziesz mieć u swego boku spokojnego i zrównoważonego towarzysza. Rodezjan bez najmniejszego problemu dotrzyma nam tempa w czasie jazdy konnej lub wycieczek rowerowych. Także sporty, które wymagają wytrzymałości oraz szybkości, będą dla niego frajdą. Rodezjana absolutnie nie można trzymać w klatce: psy tej rasy, oprócz kontaktu z ludźmi, potrzebują ogrodu. Warto przemyśleć, czy względu na rozmiar psa nasze mieszkanie nie będzie dla niego zbyt ciasne. Należy dobrze zastanowić się nad wyborem tej rasy również wtedy, gdy w domu są małe dzieci. Już same rozmiar i siła psa mogą sprawić, że zwykła zabawa skończy się obrażeniami u dziecka. Nie zostawiaj dziecka bez opieki w towarzystwie tego siłacza.

Jak groźny jest pies rasy rhodesian ridgeback?

Rhodesian ridgeback nie jest z natury niebezpieczny ani agresywny. Jego siła, wielkość i temperament sprawiają jednak, że przewyższa on możliwościami fizycznymi człowieka, a zwłaszcza dziecko. Właściwe wychowanie psa jest zatem zadaniem, które właściciel powinien potraktować bardzo poważnie. Jeśli rodezjan nie jest wychowywany w konsekwentny sposób, ma złe doświadczenia z ludźmi lub nie są mu stawiane wyzwania zgodne z jego potrzebami, pies może być potencjalnie niebezpieczny. Dotyczy to jednak większości szczególnie dużych i silnych psów. Nawet jeśli masz już na swoim koncie doświadczenia z psami tej rasy, wizyta w psiej szkole – najlepiej z małym rodezjanem – jest jak najbardziej wskazana. Niektórzy zastanawiają się ze względu na imponujący rozmiar i siłę tego psa: czy rodezjan to pies obronny? Zdecydowanie nie. Rhodesian ridgeback nie został również sklasyfikowany jako rasa niebezpieczna w żadnym z niemieckich krajów związkowych. Badania nie wykazały szczególnej agresji u psów tej rasy.

Czy rhodesian ridgeback to pies kochający całą rodzinę?

Rhodesian ridgeback jest psem inteligentnym i wrażliwym. Jeśli dorasta z rodziną od małego, będzie bardzo wiernym towarzyszem. Aby rodezjan mógł żyć z rodziną, bezwzględnie potrzeba mu osoby, która będzie konsekwentnie i cierpliwie przykładała wagę do jego szkolenia. Także wspaniale wychowanego rodezjana należy mieć na oku, gdy ma on kontakt z małymi dziećmi. Zwłaszcza gdy pies jest jeszcze młody lub znajduje się w okresie dojrzewania, może być czasem pełen temperamentu. Nawet w przypadku starszych dzieci lub młodzieży nie należy pozostawiać psa pod ich wyłączną opieką – na przykład podczas spaceru. Nie mają oni bowiem odpowiednich warunków fizycznych pozwalających opanować psa tej wielkości. To samo tyczy się innych dużych psów.

Ile kosztuje rhodesian ridgeback?

Nie da się podać jednej „ryczałtowej” kwoty za psa tej rasy – często cena zmienia się wraz ze wzrostem lub spadkiem popularności danej rasy. W przypadku rodezjana trzeba się obecnie spodziewać ceny zaczynającej się od 5000 zł. Jeśli chcesz kupić szczenię rasy rhodesian ridgeback, nie zważaj przede wszystkim na cenę. Zdecydowanie ważniejsze jest znalezienie odpowiedzialnego hodowcy rodezjanów. Czasem można trafić na rodezjany znajdujące się w trudnej sytuacji poprzez organizacje szukające zwierzakom nowych domków lub towarzystwa ochrony zwierząt.

Zakup psa rasy rhodesian ridgeback – co trzeba wziąć pod uwagę?

Szukając hodowcy rodezjanów, należy zwróć uwagę na ich rzetelność. Dobry hodowca nie ma nic do ukrycia. Z chęcią przedstawi Ci swoje zwierzęta w ich domowym środowisku. Jeśli natomiast hodowca chce pokazać Ci tylko jedno zwierzę w anonimowym miejscu, np. na parkingu lub w byle jakiej szopie, zachowaj wzmożoną ostrożność. Nigdy nie kupuj zwierząt od nielegalnych handlarzy. Zazwyczaj zwierzęta te są hodowane w warunkach, które nie mają nic wspólnego z dobrem zwierząt, są chore, a czasem młodo umierają. Nigdy nie kupuj takiego zwierzaka z litości! W ten sposób tylko wspierasz nielegalny handel zwierzętami!
Dobry hodowca zadba o wszystkie niezbędne papiery, takie jak zaświadczenia o szczepieniu, oraz zleci wykonanie i udokumentowanie zalecanych przez weterynarza kroków (takich jak szczepienia i odrobaczanie). Całkiem możliwe, że zapyta Cię o Twoje doświadczenia z tą rasą i warunki mieszkalne. Nie traktuj tych pytań jako wścibskich, postrzegaj je jako dobry znak: odpowiedzialny hodowca wykazuje zainteresowanie – chce, by psy trafiły w dobre ręce. Ty również możesz zadawać mu wszelkie pytania na temat psów i hodowli. Warto zapytać o rodziców i ich stan zdrowia. Nie trzeba raczej dodawać, że matka i szczenięta powinny zostać pokazane razem?

Rady dotyczące pielęgnacji rodezjanów

Krótka sierść rodezjanów sprawia, że ich pielęgnacja jest wyjątkowo łatwa; zwierzęta te linieją jednak przez cały rok, dlatego zaleca się u nich codzienne wyczesywanie wypadającej sierści. Rodezjan ma mało podszerstka, dlatego nie można dopuszczać do jego wychłodzenia, zwłaszcza zimą, a na dworze pies musi stale znajdować się w ruchu. Należy okazjonalnie czyścić uszy psa wilgotną szmatką i regularnie dawać mu kości do żucia w celu zadbania o zęby.

Żywienie rodezjana

Duże psy mają specjalne potrzeby, zwłaszcza będąc w fazie wzrostu. Aby Twój rodezjan rósł zdrowo, najlepiej zasięgnąć porady weterynarza na temat odpowiednich karm. Zapotrzebowanie na energię zmienia się u psa także w zależności od wieku i aktywności. Starsze psy mają zwykle niższe dzienne zapotrzebowanie energetyczne i potrzebują mniej wysokokalorycznej karmy. Także po kastracji zmieniona równowaga hormonalna może mieć wpływ na zapotrzebowanie energetyczne – zmiana karmy może być jak najbardziej rozsądnym rozwiązaniem. Aby umożliwić Twojemu rodezjanowi długie i zdrowe życie, zwracaj uwagę nie tylko na psią dietę, ale także na jego opiekę weterynaryjną. Dobra opieka obejmuje przykładowo wszystkie zalecane szczepienia i leczenie pasożytów, a także różne badania kontrolne zależne od wieku. Wizyta u weterynarza jest kwestią bezdyskusyjną oczywiście również w przypadku podejrzenia choroby. W ten sposób można już we wczesnym stadium wykrywać i leczyć choroby.

Poznaj również te psy myśliwskie i towarzyszące:

  • Mały münsterländer: Wierny, brązowooki, długouchy pies towarzyszący to właśnie mały münsterländer. W tej słodyczy zakochasz się od razu! Jest to pies przywiązany do ludzi, kochający dzieci i radosny. Jednak to nie wszystko! Te czworonogi są też pasjonatami polowania.
  • Dalmatyńczyk: Centkowane umaszczenie dalmatyńczyka zdecydowanie przyciąga uwaga. Ta rasa ma jednak nie tylko ciekawy wygląd. Dalmatyńczyk jest doskonałym partnerem do sportu, ponieważ jest to elegancki i inteligentny pies wyścigowy.
  • Pudelpointer: Pudelpointer był pierwszą na świecie mieszanką typu „doodle”. Celowe skrzyżowanie pudla i pointera angielskiego dało początek nowej rasie psów myśliwskich, która od kilku lat jest oficjalnie uznawana i podlega określonemu standardowi rasy.
  • Thai ridgeback: W Tajlandii jest tradycyjnym psem myśliwskim. Również w Europie ten czworonożny przyjaciel z charakterystyczną sierścią znalazł wielu fanów. W zachowaniu Thai ridgeback jest bardziej pierwotny i znacznie ostrożniejszy, niż można to zauważyć u innych ras psów.
  • Shar-pei: Zmarszczki to znak charakterystyczny dla shar-pei’a. Jeszcze w latach siedemdziesiątych uważano tę rasę za najrzadszą na świecie. W Chinach ten pies był używany jako pies myśliwski, pasterski i stróżujący.
  • Owczarek belgijski: Owczarek belgijski to bardzo zwinny i aktywny pies o wysokim poziomie inteligencji. Często mylnie określa się go mianem malinois, chociaż malinois jest jedynie podrasą owczarka belgijskiego.
Loading...