• Skepy
  • Zamów ponownie
  • Lista życzeń
  • Koszyk
  • Brak minimalnej kwoty zamówienia
  • Bezpłatna wysyłka od 139 zł.
  • 45 dni na darmowy zwrot
  • Program PAYBACK

Rhodesian ridgeback – od pogromcy lwów do towarzysza treningów

04.03.2022

Rhodesian Ridgeback patrzący prosto w kamerę

Niegdyś stróżował przy domach swoich właścicieli – teraz rhodesian ridgeback to uwielbiany pies rasowy, który zachwyca atletyczną posturą i wyjątkowym charakterem. Te imponujące czworonogi z charakterystyczną pręgą na grzbiecie doskonale spełniają się w różnych rolach: jako tropiciele, psy ratownicze oraz stróże, a także jako wierni towarzysze i przyjaciele całej rodziny.

Loading...

Afrykańskie korzenie

Rhodesian ridgeback wywodzi się z dzikich terenów Republiki Południowej Afryki i Zimbabwe. Jego przodkowie to tamtejsze dzikie psy, które skrzyżowano z angielskimi psami myśliwskimi. W rezultacie powstała imponująca rasa muskularnych czworonogów, które początkowo wykorzystywane były do pilnowania farm oraz podczas polowań na zwierzynę łowną i lwy. Psy rasy rhodesian ridgeback wyróżnia ogromna odwaga i pewność siebie, które idą w parze z przyjazną inteligencją. Pierwsze reproduktory trafiły do Niemiec w 1973 roku. Również z dala od swojej ojczyzny te wyjątkowe psy szybko znalazły wielu miłośników. Rhodesian ridgeback to jedyna rasa z terenów Południowej Afryki, od 1926 roku uznana na arenie międzynarodowej.

Charakter psów rasy rhodesian ridgeback

Dystyngowane i inteligentne – te dwie cechy najlepiej charakteryzują psy rasy rhodesian ridgeback. Podczas polowań na lwy samodzielne podejmowanie decyzji i rozwiązywanie problemów były obowiązkowymi umiejętnościami psów myśliwskich. Rhodesian jest więc psem, który myśli samodzielnie i pokazuje swoją asertywność. Jeśli jednak uzna właściciela za swojego przywódcę, to przy pozytywnym nastawieniu jego wychowanie nie będzie sprawiało problemów. Gdy tylko poczuje silniejsze więzi z właścicielem, pokaże swoją wierność i lojalność. Po swoich przodkach odziedziczył umiejętność szybkiego reagowania: nieznane sytuacje ocenia niezwykle precyzyjnie i instynktownie reaguje w adekwatny sposób.

Wychowanie i chów psów rasy rhodesian ridgeback

Rhodesian ridgeback nie jest psem dla początkujących właścicieli. Osoby, które decydują się na tę rasę powinny mieć doświadczenie w wychowywaniu psów, a także prezentować pewną postawę. Warto również pamiętać o charakterystycznym dla tej rasy silnym instynkcie myśliwskim. Aby opanować go w odpowiedni sposób, pies potrzebuje adekwatnego prowadzenia i konsekwentnego wychowania. W przypadku wątpliwości warto skorzystać z rady doświadczonego

trenera. Rhodesian ridgeback wkracza w okres dorosłości dopiero po ukończeniu ok. 3 lat. Jeśli zapewni mu się odpowiednią różnorodność i prawidłowy poziom aktywności, pies stanie się łagodnym i zrównoważonym towarzyszem. Podczas jazdy konnej lub wycieczek rowerowych rhodesian bez problemu dotrzyma nam kroku. Również sporty, które wymagają dobrej kondycji oraz szybkości będą dla niego odpowiednią rozrywką. Rhodesian ridgeback nie nadaje się za to zupełnie do trzymania w psiarniach: oprócz kontaktu z człowiekiem psy tej rasy potrzebują również ogrodu. Ze względu na wielkość psa warto zastanowić się, czy nasze mieszanie nie będzie dla niego zbyt małe. Należy dobrze przemyśleć wybór tej rasy również wtedy, gdy mamy małe dzieci. Sama siła i rozmiary psa powodują, że nawet podczas przyjaznej zabawy dziecku może stać się krzywda. Przebywając z psem, dzieci powinny być pod stałą opieką.

Dwa Rhodesian Ridgebacks kopiące razem na łące

Rady dotyczące pielęgnacji psów rasy rhodesian ridgeback

Dzięki krótkiej sierści pielęgnacja psów tej rasy jest wyjątkowo łatwa; linieją właściwie przez cały rok, dlatego w ich przypadku zaleca się codzienne wyczesywanie wypadających włosów. Ze względu na niewielką ilość podszerstka należy uważać na to, aby rhodesian nie tracił zbyt wiele ciepła zimą, zaś podczas spacerów na zewnątrz ciągle był w ruchu. Uszy rhodesiana należy czyścić od czasu do czasu mokrym ręcznikiem, a w celu pielęgnacji zębów regularnie podawać przysmaki dentystyczne.

Loading...