• Brak minimalnej kwoty zamówienia
 • Bezpłatna wysyłka od 99 zł.
 • 45 dni na darmowy zwrot
 • Program PAYBACK
Zwei Pumi Hunde liegen auf einem Hundekissen

Pumi: aktywny pracoholik z poczuciem humoru

Jest prawdziwym zwierzęciem pracującym: Owczarek węgierski pumi zachowuje czujność aż po czubek zakręconego ogona. W swoim ludzkim stadzie gotowy na każdą zabawę, okazuje się idealnym psem ostrzegającym przed nadejściem obcych. Jest doskonałym psem rodzinnym, jeśli jego niestrudzenie zostanie spożytkowane podczas konkretnych zajęć.

Loading...

Pumi – pradawna rasa z młodzieńczym wigorem

Łagodne usposobienie puli połączone ze zwinnością niemieckich i francuskich psów terierowatych – ta udana krzyżówka przyczyniła się do powstania rasy pumi w XVII i XVIII wieku na Węgrzech. Ale dopiero trzysta lat później ten inteligentny owczarek w owczej skórze został uznany za odrębną rasę U hodowców bydła mlecznego pracował jako odważny pasterz krów i łowca lisów oraz królików. Natomiast jako pies rodzinny podbija serca w grupach osób aktywnych.

Charakter pumi

Dzieci kochają pumi, gdyż jest on gotowy do zabawy w każdej chwili. Tutaj sprawdza się jego natura, a jednocześnie zyskuje wartościowe zajęcie. W ten sposób pogłębia się bliska, naturalna przyjaźń. Pumi chce korzystać ze swojej legendarnej inteligencji tak samo, jak zaspokajać potrzebę zajęcia się aktywnościami. Jego głównym zajęciem jest ochrona jego ludzi; z tego względu głośno wyraża on swoją niechęć do obcych. Mimo szczekliwości pozostaje jednak rozsądny, ostrożny w kontaktach z dziećmi i świadomy swoich obowiązków.

Wychowanie i hodowla pumi

W ramach wychowania nie trzeba obawiać się żadnych dużych problemów. Konieczne jest jednak konsekwentne kontrolowanie pozycji w stadzie. Należy regulować jego naturalne parcie do działania, zadając mu pracę. Jego charakter sprawia, że pojętny pumi jest przyjemnym towarzyszem, jeśli jego pan wdroży stałą aktywność w życiu Pumi cieszy się każdą wspólną chwilą wypełnioną zabawą i zadaniami specjalnymi. Pumi dobrze czują się w mieszkaniu po dniu aktywności. Mogą to być długie spacery z propozycją zabaw, intensywne godziny zabawy z dziećmi i pobudzające psie sporty, jak trening posłuszeństwa lub agility.

Pielęgnacja: szczotkowanie i trymowanie, resztą zajmie się Matka Natura

Sierść kręcona wymaga czesania grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach co dwa do trzech tygodnioraz regularnego trymowania. Tutaj mogą Państwo zasięgnąć rady hodowcy, aby dowiedzieć się, jak robić to samodzielnie. Pumi nie traci włosów, co ucieszy alergików. Zresztą sierść tego zwinnego psa z Węgier ma pozorną zdolność do samooczyszczania. Czy ten dokazujący czworonóg wytarzał się w błocie? Jeśli tylko znajdzie strumień lub jezioro, sam zajmie się myciem. Prawdopodobnie nie będzie potrzebował mycia szamponem w domu. Delikatne kręcone włosy i miękki podszerstek nie dają brudowi żadnych szans.

Cechy szczególne i zdrowie Należy unikać białego umaszczenia

Nie występują choroby typowe dla tej włochatej rasy. Tylko jej czysto biały przedstawiciel ma tendencję do chorób dziedzicznych. Dobra hodowla nie będzie zatem oferować szczeniąt tego umaszczenia ani przyjmować takich psów do siebie. Zwiazek Kynologiczny chętnie Państwu pomoże, oferując listę doświadczonych i sumiennych hodowców.

U nas znajdą Państwo najlepsze produkty dla pumi!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Pumi

 • Rasa
  Pumi
 • Pochodzenie
  Węgry
 • Klasyfikacja
  Psy pasterskie i zaganiające
 • Rozmiar
  suki od 38 do 44 centymetrów, psy od 41 do 47 centymetrów
 • Waga
  suki od 8 do 13 kilogramów, psy od 10 do 15 kilogramów suki od 8 do 13 kilogramów, psy od 10 do 15 kilogramów
 • Budowa ciała
  średniej wielkości, terierowaty pies pasterski; długość ciała równa wysokości w kłębie
 • Oczy
  średniej wielkości, owalne i skośnie osadzone, ciemnobrązowe, ciemnobrązowe wybarwienie krawędzi powiek
 • Uszy
  wysoko osadzone i rozstawione, górna trzecia część nachylona do przodu, ożywiony pod względem aktywności
 • Sierść i umaszczenie
  kręcony, gęsty podszerstek; zawsze jednokolorowy: szary w różnych odcieniach, czarny, umaszczenie płowe: rudy, żółty, kremowy – zawsze z czarnym lub szarym nalotem i wyraźną maską; występuje biały, jednak w hodowli jest wykluczana z powodów zdrowotnych
 • Cechy szczególne
  Szczenięta przeważnie przychodzą na świat jako czarne, a dopiero później zmieniają umaszczenie, sierść przyjazna dla alergików
 • Charakter
  ruchliwe i niestrudzone, przywiązane do rodziny, nieufne wobec obcych, głośne, zawsze aktywne i gotowe do działania
 • Zdrowie
  białe pumi mają skłonność do chorób dziedzicznych

Zachęcamy do odkrycia idealnych produktów dla Państwa pumi

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie