• Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Lista życzeń
  • Koszyk

Fiński lapphund – od psa pracującego do przyjaciela rodziny

28.10.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Finnischer Lapphund Hund läuft durch den Schnee

Fiński lapphund towarzyszy ludziom od wielu stuleci jako niezawodny pies stróżujący i myśliwski. Dziś ten rzadki suomenlapinkoira, jak nazywają go Finowie, jest równie wesołym co nieskomplikowanym towarzyszem. Przywiązany do człowieka, spokojny i przyjazny dzieciom lapphund doskonale nadaje się jako pies rodzinny.

Loading...

Stróż reniferów

W swojej ojczyźnie Lapończycy od wieków wykorzystują fińskiego lapphunda, zwanego przez nich suomenlapinkoira, do pilnowania i ochrony stad reniferów. Od kiedy w 1945 roku pies ten został zaklasyfikowany jako rasa, jego popularność w charakterze psa rodzinnego zaczęła rosnąć. Nazwa tej rasy ulegała kilkukrotnym zmianom, w roku 1993 ustalono, że będzie brzmiała „fiński lapphund”.
 
Te rasy są również uważane za uważnych „stróżów“:

  • Hovawart: Hovawart to wierna dusza i idealny pies rodzinny. Ten pełen temperamentu pies jest najszczęśliwszy, gdy może strzec domu, podwórka i swojej rodziny. Robi to z pasją i brawurą.
  • Chow-Chow: Ta rasa ma długą historię – i wydaje się, że jest tego świadoma. Spokój, powściągliwość, ale także wierność i czujność charakteryzują naturę Chow-Chow.
  • Pumi: Jest prawdziwym pracusiem. Węgierski Pumi jest bardzo czujny i uważny. Zawsze gotowy jest do wszelkich zabaw ze swoim ludzkim stadem i okazuje się doskonałym stróżem wobec obcych.

Chow-Chow chętnie się wycofuje i nie jest zbyt zabawowy. Sztuczki dla psów czy zabawy w aportowanie nie są dla niego. Dlatego nie jest odpowiednim towarzyszem zabaw dla dzieci i niekoniecznie idealnym psem rodzinnym. Lepiej sprawdzi się jako pies dla jednej osoby. Jego upór wymaga doświadczonego, cierpliwego i czasem kreatywnego opiekuna. Warto także rozważyć wsparcie profesjonalnego trenera psów lub uczęszczanie do szkoły dla psów.

Charakter fińskiego lapphunda

Uwielbiają Państwo aktywność na łonie przyrody i szukają Państwo spokojnego, bystrego psa, który będzie zachwycony możliwością dotrzymania Państwu towarzystwa? Przywiązany do człowieka, łagodny wobec dzieci i chętnie uczestniczący we wszystkich zajęciach fiński lapphund będzie czuł się doskonale w każdej aktywnej rodzinie. Jest on równie uważnym co przyjaznym towarzyszem, a ze względu na swoje zdolności adaptacyjne zachowuje spokój również w nadzwyczajnych sytuacjach.

Fiński lapphund: Wychowanie i opieka nad jamnikiem

Fiński lapphund potrzebuje zarówno ruchu, jak i wyzwań umysłowych. Najlepiej zająć się zaspokajaniem potrzeb tej rasy z wyprzedzeniem, planując regularne wizyty w szkole dla psów. Państwa nowy domownik będzie zachwycony udziałem w psim przedszkolu i z radością poświęci się takiej dyscyplinie sportu dla psów, jak agility. Również posłuszeństwo, którego wymagają relacje pomiędzy człowiekiem i zwierzęciem, doskonale pasuje do natury fińskiego lapphunda. Domek z ogrodem będzie dla lapphunda idealną przestrzenią życiową. Jeśli pies zostanie odpowiednio zsocjalizowany jako szczenię, z łatwością dogada się z innymi zwierzętami domowymi.

Pielęgnacja fińskiego lapphunda

Bujna sierść fińskiego lapphunda składa się z długich włosów okrywowych i gęstego podszerstka i wymaga regularnej pielęgnacji. Podczas zmiany sierści wiosną i jesienną należy szczotkować go codziennie, w pozostałym okresie – dwa do trzech razy w tygodniu.

Fiński lapphund: Cechy szczególne

Zastanawiają się Państwo nad przyjęciem pod swój dach tego wytrzymałego, nieskomplikowanego i kochającego ruch czworonoga? Zalecamy kontakt z Związkiem Kynologicznym w Polsce. Jest to największa organizacja poświęcona hodowlom psów i sportom dla psów, która z przyjemnością udostępni Państwu listę godnych zaufania hodowli fińskiego lapphunda.

Najlepsze produkty dla Państwa fińskiego lapphunda znajdą Państwo w naszym sklepie!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Fiński lapphund

Rasa
Fiński lapphund (w Finlandii: „Suomenlailkoira”)
Pochodzenie
Finlandia
Klasyfikacja
Nordyckie psy stróżujące i pasterskie
Rozmiar
Wysokość w kłębie 49 cm (pies), 44 cm (suka), z tolerancją +/- 3 cm
Waga
15-24 kg
Budowa ciała
silna i umięśniona; długość ciała przekracza wysokość w kłębie, głębokość tułowia odpowiada w przybliżeniu połowie wysokości w kłębie; prosty grzbiet z lekko nachylonym tyłem i wysoko osadzonym, średnio długim ogonem porośniętym długą sierścią; głęboka, niezbyt szeroka klatka piersiowa z lekko wysklepionymi żebrami; nieznacznie podciągnięta dolna linia, kończyny silne, o mocnym kośćcu; dobrze wysklepione, raczej owalne łapy z gęstym owłosieniem; półdługa szyja, silna, raczej szeroka głowa z wyraźnie zaznaczonym stopem
Oczy
ciemnobrązowe, w zależności od koloru sierści; owalna forma; łagodne wyrażenie
Uszy
średniej wielkości, trójkątne, bardzo ruchome; szeroko osadzone; stojące lub półstojące; dopuszczalne jest jedno ucho stojące w połowie, a drugie w całości;
Sierść i umaszczenie
gęsta, długa sierść z prostym, szorstkim włosiem okrywowym i gęstym, drobnym podszerstkiem; szczególnie w przypadku psów obfita grzywa; krótsza sierść na głowie i po przedniej stronie kończyn; dozwolone są wszystkie rodzaje umaszczenia, przy czym dominować powinno umaszczenie podstawowe; inne kolory mogą się pojawiać na głowie, szyi, ogonie, łapach i spodniej stronie tułowia.
Cechy szczególne
uwielbia się ruszać; lubi szczekać; nadaje się zarówno do pracy, jak i do towarzystwa dla rodziny
Charakter
opanowany, bystry i chętny do nauki, odważny, przywiązany do ludzi
Zdrowie
jest uważany za wytrzymałą rasę o przeciętnej długości życia od 12 do 15 lat

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla Państwa fińskiego lapphunda

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie