Bezpłatna wysyłka od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Bezpłatna wysyłka od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Koszyk

Australian Cattle Dog – pracoholik na czterech łapach

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Australian Cattle dog leżący na łące

Australian Cattle Dog to wszystko, tylko nie kanapowiec. Stale szuka zajęcia i ruchu, ten uroczy pies pasterski oczekuje, że jego pan lub pani będą odpowiednio wysportowani. Twój nowy trener osobisty z Down Under podziękuje za to lojalnością i posłuszeństwem.

Loading...

Australian Cattle Dog: Jego pochodzenie jest jego naturą

W połowie XIX wieku rozpoczęła się kariera rasy Australian Cattle Dog, pies stał się się odważnym towarzyszem Australijczyków na polowaniu i pilnując stad. W ramach zasiedlenia kontynentu przez właścicieli owiec i wołów ten kompaktowy osiłek był po ich stronie. Jednak jako stróż i zaganiacz rzadko potrzebował komendy, aby z powodzeniem ukończyć swoje zadanie. Krzyżówki z pierwotnym mieszkańcem dingo i owczarkiem długowłosym oraz dalmatyńczykiem zmieniły brytyjskiego psa importowego o imieniu Smithfield w jednego idealnie dopasowanego do upałów i szorstkiego otoczenia psa czuwającego.

Charakter Australian Cattle

Krew dingo do dziś krąży w jego żyłach i chce być oswojona. Jest mądry i przewidujący, i akceptuje tylko dominujące osobniki. Pies od dawna ma niestrudzony zmysł w opiece nad zwierzętami stadnymi. Dobrze wie, jak je zaganiać, ale także kiedy się położyć i zapewniać spokój. Nawet po długim dniu pracy na łące prawie nie wydaje się być zmęczony. To zadanie – fizyczne, jak i umysłowe – zastąpić na co dzień bez wołów i tym podobnych to wymagające zadanie dla właściciela.

Wychowanie i hodowla Australian Cattle Dog

Jego bliskie pokrewieństwo z australijskim dingo zapewnia tym psom trochę nieposkromiony charakter. W pierwszej linii jednak Heeler – australijskie słowo dla psa pasterskiego – dysponuje wielką inteligencją. I dokładnie to potrzebuje pokarmu umysłowego, aby utrzymać psa w dobrej kondycji. Miłe spacery w słońcu i w chłodne dni przyjemne leżenie na kanapie? Natura tej żywej „inteligentnej bestii” do tego nie pasuje. Jeśli sami żyją Państwo aktywnie i lubią codzienną współpracę z psami, w Australian Cattle Dog znajdą Państwo idealnego partnera na każdą przygodę. Nieustanne, konsekwentne i codziennie utrwalane wychowanie jest absolutnie nieodzowne. Cattle Dog wymaga przewodnika w stadzie, którego może słuchać. W rodzinie z dziećmi pewny siebie Australian Cattle Dog przebywa niechętnie i wyraźnie okazuje niezadowolenie.

Pielęgnacja Australian Cattle Dog

Ten „wszędobylski” pies uwielbia szybki ruch i długie programy pracy. Jego kompaktowe ciało doskonale wspiera tę pasję. Niezbyt duży i stosunkowo lekki, ten mocny pies robi wąskie zakręty, wykonuje superszybkie zwroty i upada jak deska na ziemię, jeśli konieczne jest hamowanie. Nie dziwi fakt, że Australian Cattle Dog z powodzeniem odnosi sukcesy w ludzko-psiej dyscyplinie Agility. Tu znajduje wartościowe zastępstwo dla swojego dawnego zadania. Odpowiednio należy do tego od początku wysokiej jakości pożywienie.

Cechy szczególne Australian Cattle Dog

Wybór doświadczonego hodowcy zapobiega prawdopodobieństwu poważnych chorób dziedzicznych, jak ślepota czy głuchota. Dzięki badaniom genetycznym w ostatnich latach udało się stłumić te predyspozycje przez odpowiedzialną hodowlę.

W naszym sklepie znajdą Państwo najlepsze produkty dla Australian Cattle Dog!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Australijski pies pasterski

Rasa
Australijski pies pasterski
Pochodzenie
Australia
Klasyfikacja
Pies zaganiający
Rozmiar
od 43 do 51 cm
Waga
od 18 do 20 kg
Budowa ciała
średniej wielkości, umięśniony i prostokątne ciało i głowa, gruba szyja, szeroka klatka piersiowa
Oczy
średniej wielkości, przeważnie ciemne
Uszy
szeroko rozstawione, w razie uwagi wyprostowane
Sierść i umaszczenie
sierść okrywowa krótka, szorstka i gładka; umaszczenie z plamkami niebiesko-czarnymi lub cętkowane w kolorze czerwonym i ciemnoczerwonymi znaczeniami na głowie
Cechy szczególne
Ze względu na gen dalmatyńczyka szczenięta rodzą się całkiem białe, a dopiero potem wykazują ostateczny kolor sierści. Intensywne wychowanie od początku poskramia dzikie usposobienie nieokiełznanych szczeniąt.
Charakter
inteligentny, czujny, wysoka gotowość do pracy, czujność, odważny, zwinny
Pielęgnacja
ważne: wysokiej jakości odżywianie, porównywalne z sportowcem wyczynowym; dwa długie i szybkie spacery dziennie minimum, pielęgnacja sierści: dokładnie szczotkować raz w tygodniu
Zdrowie
predyspozycje do chorób oczu i uszu

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą produktów odpowiadających Państwa Australian Cattle Dog

Loading...

Inne ciekawe tematy na temat psów i profili ras

Dalsze tematy w skrócie