Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
10% rabatu z Newsletterem
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze

Ile kosztuje utrzymanie psa? Przegląd kosztów wstępnych i utrzymania

25.10.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Ein weißer Terrier sitzt in seinem Körbchen

Pełnemu zaufania spojrzeniu psiaka u hodowcy lub w schronisku tylko nieliczni wielbiciele psów mogą się oprzeć. Psiak magicznym sposobem znajduje się nagle w samochodzie. Przed podjęciem decyzji o adoptowaniu lub zakupie psa należy jednak wiedzieć, z jakimi kosztami się to wiąże.

Loading...

Kwestia ceny

Psy potrzebują nie tylko opieki i wiele uwagi. To także wydatek. Wielu przyszłym właścicieli psów nie zdaje sobie sprawy z tego, jak duży. Karma, smycz i legowisko to nie wszystko. Koszty utrzymania psa różnią się znacznie i zależą od wielkości, rasy i wieku zwierzaka, a także wymagań opiekuna.

Ile kosztuje nabycie psa?

Koszty początkowe są bardzo różne. Jeśli decydujemy się na czworonoga ze schroniska, z reguły należy opłacić datek, który w zależności od placówki wynosi od 20 do 200 zł. Jeśli zechcesz nabyć psa u profesjonalnego hodowcy, koszty będą znacznie wyższe. Mogą wynosić od 1000 do 8000 zł. A w przypadku bardzo rzadkich ras, należy liczyć się z jeszcze większym wydatkiem.

Podstawowe wyposażenie

Do wyposażenia podstawowego zalicza się wszystko, czego potrzebuje pies. W tym:

Wszystkie kwoty są przybliżone, ponieważ koszty tych akcesoriów zależą od ich jakości, wielkości i konstrukcji.

Ile kosztuje miesięczne utrzymanie psa

Obliczając koszty utrzymania psa, wiele osób skupia się na karmie. Karma sucha, mokra i świeże mięso — pod względem żywienia występują znaczne różnice, zależnie od sposobu odżywiania oraz jakości karmy, na jakie się zdecydujemy, a także rozmiaru psa i jego apetytu. Zasadniczo miesięcznie na żywność dla psa należy zaplanować od 100 do 200 zł. Do tego może dojść jeszcze kilkadziesiąt złotych na przysmaki lub kości do gryzienia.

Koszty utrzymania psa — weterynarz

Kosztów opieki weterynaryjnej na psa na miesiąc nie można jednoznacznie określić. Jest to bardzo indywidualna kwestia i zależy również od tego, czy chodzi o poważne czy chroniczne choroby, czego nie da się zazwyczaj przewidzieć przed decyzją o adopcji lub zakupie psa. Należy wziąć pod uwagę następujące regularne koszty:

  • Odrobaczanie raz w roku: od 100 do 200 zł
  • Szczepienia rocznie: od ok. 150 do ok. 250 zł.
  • Badania ogólne raz w roku: od ok. 130 do ok. 200 zł

Badania specjalistyczne, takie jak badania krwi, RTG, USG oraz operacje kosztują u weterynarza od 100 zł wzwyż. Jeśli chcesz wykupić ubezpieczenie zdrowotne dla psa, musisz się liczyć z kosztem od 60 do 1200 rocznie. Koszty ubezpieczenia zależą od wybranej taryfy, wieku, rasy i chorób psa.

Dodatkowe koszty związane z psem w ciągu roku — podatek od psów i ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej

Podatek od posiadania psa to obowiązek, ale ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej już nie. Wysokość podatku od posiadania psa i obowiązek jego uiszczania są ustalane przez gminy. Podatek ten nie może jednak przekroczyć kwoty 150,93 zł rocznie. Właściciele psów, na które trzeba mieć zezwolenie, takich jak rottweiler lub amerykański pit bull terrier, muszą zapłacić dodatkowo 82 zł w formie opłaty skarbowej.

Psy mogą powodować poważne szkody materialne lub szkody na osobie. Dlatego warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia OC. Z reguły kosztuje ono od 100 do kilkuset złotych rocznie.

Zestawienie kosztów utrzymania psa

Wyżej wymienione koszty należy wziąć pod uwagę jedynie orientacyjnie. Każdy pies oraz każdy właściciel mają różne wymagania. Nie ma górnej granicy kosztów utrzymania i karmy czy opieki zdrowotnej. W przypadku chronicznego schorzenia regularne koszty wizyt u weterynarza mogą szybko skoczyć w górę. Należy być tego świadomym przed podcięciem decyzji o adopcji lub zakupie psa.

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować

Pozostałe tematy w skrócie