Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
 • Sklepy
 • Moje zamówienia
 • Koszyk

Jak znaleźć dobrego opiekuna dla psa na czas wakacji

15.05.2023 - Czas czytania: 4 minuty

Frau mit vielen Hunden auf der Wiese

Jeśli wybierasz się na wakacje bez swojego wiernego czworonoga, z pewnością zależy Ci na tym, aby zapewnić mu dobrą opiekę. Warto poszukać ogłoszeń w internecie lub np. na tablicy w supermarkecie nieopodal Twojego miejsca zamieszkania. Oferta opieki wakacyjnej dla psów oraz usług tzw. dogsitterów jest bogata. Wybór nie jest prosty, trzeba uważać na nieuczciwych ogłoszeniodawców. Nasze wskazówki pomogą Ci wybrać dobry dom tymczasowy albo inny odpowiedni rodzaj opieki dla psa.

Loading...

Dom tymczasowy czy hotel lub pensjonat dla psów? Jak rozpoznać jakość na pierwszy rzut oka.

Ponieważ większość psów źle znosi rozłąkę ze swoim właścicielem, przy wyborze opieki zastępczej czy hotelu dla psów trzeba kierować się jakością, nie ceną. Dobry hotel dla psów jest czysty, przestronny, wolny od zagrożeń i pracują w nim doświadczeni opiekunowie.

Prywatny dom zastępczy różni się od komercyjnego hotelu tym, że pies mieszka w domu lub mieszkaniu opiekunów. Hotele dla psów przyjmują zaś zwykle więcej zwierząt i mają do tego specjalnie przystosowaną infrastrukturę. Mogą to być ogrodzone boksy z budami albo oddzielne pomieszczenia.

Bardzo ważne jest, aby krytycznie ocenić ofertę potencjalnego opiekuna czy pensjonatu. Szczególną uwagę należy zwrócić na higienę. Jeśli na wybiegu widać psie odchody i czuć zapach moczu lub jeśli miski z wodą są brudne, należy zrezygnować z pozostawienia tam psa. Brud w miejscu pobytu psa oznacza duże ryzyko infekcji dla i tak już zestresowanego zwierzaka — nie można tego lekceważyć. Poza tym żaden pies nie będzie się czuł komfortowo w takich warunkach.

Nawet porozrzucane psie zabawki wskazują na nieprofesjonalne podejście do czworonożnych gości. Należy też sprawdzić, czy pies będzie miał dla siebie dość miejsca w boksie czy pomieszczeniu. Gdzie będzie miał miejsce do spania? Czy odległość od innych psów jest wystarczająca? Ile psów trzymanych jest razem? W jaki sposób opiekunowie się nimi zajmują? Czy pies będzie wyprowadzany, czy cały czas będzie przebywał na zamkniętym terenie? Czy będzie miał możliwość zabawy z innymi psami, czy będzie pozostawiony sam sobie?

Opieka prywatna czy profesjonalny hotel dla psów?

Dobry opiekun zastępczy zapyta wcześniej o szczepienia, ubezpieczenie, stan zdrowia, nawyki żywieniowe, zachowania społeczne i preferencje psa. Prywatny dom zastępczy powinien zagwarantować, że pies będzie traktowany jak część rodziny. Najlepiej, gdy opiekun pozna wcześniej swojego przyszłego czworonożnego podopiecznego. Tym, co odróżnia profesjonalnego opiekuna od osoby oferującej opiekę prywatnie, jest specjalne doświadczenie i umiejętność fachowego zajmowania się psami z problemami lub psami niedołężnymi. Miejsce wakacyjnego pobytu powinno zapewniać psu wartościowe i dostosowane do jego potrzeb zajęcia i opiekę.

Najważniejsze czynniki świadczące na korzyść hotelu dla psów:

 • Własny plac zabaw dla psów lub teren z drzewami i trawnikiem
 • Zajmowanie się psami w sposób profesjonalny: zabawy, trening agility, podstawowe ćwiczenia posłuszeństwa
 • Czułość i pieszczoty, aby złagodzić psiakom rozłąkę z właścicielem

Jeśli po takiej weryfikacji ocena hotelu będzie pozytywna, można spakować psią walizkę.

Jakie rzeczy spakować na pobyt psa w hotelu dla zwierząt?

 • Ulubione legowisko psa i jego koce
 • Zabawki
 • Przysmaki
 • W razie potrzeby specjalna karma i leki
 • Transporter i ewentualnie samochodowe szelki lub pasy bezpieczeństwa dla psa
  Kopie ważnych dokumentów i informacji: książeczka zdrowia, świadectwa szczepień, dane kontaktowe weterynarza, dane kontaktowe opiekuna podczas wakacji, lista informacji o psie, które należy wziąć pod uwagę (karmienie, leki itp.)

Gdzie można znaleźć opiekę lub dom zastępczy dla psa na czas wakacji?

Potencjalny opiekun może mieć wysokie kwalifikacje, ale to samo w sobie nie wystarczy. Jeśli poszukujesz takiej opieki dla psa, podczas której Twój zwierzak zamieszka ze swoim tymczasowym opiekunem, oprócz kwalifikacji opiekuna i warunków panujących w jego domu ważne będzie też to, jak taka osoba nawiązuję relację z Twoim psem. Jak znaleźć dobrego opiekuna dla psa? Podczas szukania dziennej lub wakacyjnej opieki domowej dla psa warto zajrzeć na specjalnie dedykowane grupy w mediach społecznościowych. Dzięki temu możesz skorzystać z rekomendacji innych właścicieli psów, którzy często polecają sobie nawzajem wakacyjnych opiekunów. Trudno tu o formalne certyfikaty kwalifikacji — zresztą zwykle nie są one do niczego potrzebne. Możesz także wziąć udział w wymiennej opiece nad zwierzakiem i w zamian za pomoc nad psem w czasie Twojego urlopu, przyjąć pod swój dach zwierzę innego opiekuna, kiedy ten wyjedzie na wakacje. Dobrym rozwiązaniem jest także korzystanie z platform dedykowanych do wyszukiwania opiekunów ze swojej okolicy. Pomoże Ci to sprawnie wyszukać osobę z kwalifikacjami, która będzie miała czas w odpowiednim terminie.

Przed oddaniem pupila do psiego hotelu, należy dobrze sprawdzić opinie o danym miejscu, a najlepiej dokonać także wstępnej wizyty i przekonać się na własne oczy, jakie warunki panują w pensjonacie. W Polsce nie ma uregulowań prawnych, które narzucałyby określone normy takim miejscom. Dlatego hotel dla psów może być założony w zasadzie przez każdą osobę, nie musi ona mieć wykształcenia w kierunku weterynarii ani odbytych kursów behawioralnych. Dlatego szczególnie ważne jest, aby korzystać ze sprawdzonych miejsc, w których pracują opiekunowie godni zaufania.

Najlepszymi referencjami dla opiekuna są opinie innych zadowolonych właścicieli psów. Warto zapytać o rekomendacje w szkole dla psów, u hodowcy lub u weterynarza. Nasza lista kontrolna zawiera zestawienie cech, po których można rozpoznać dobry hotel dla zwierząt.

Jaki jest koszt dziennej opieki nad psem? Wszystko zależy od tego na jaki rodzaj opieki się zdecydujesz. Czy będzie to hotel, czy dom tymczasowy. Czy chcesz, aby pies w trakcie Twojego urlopu miał dodatkowe zajęcia z behawiorystą? A może Twój pies potrzebuje szczególnej troski lub indywidualne dopasowanej diety? Wszystkie te czynniki, a także miejsce Twojego zamieszkania oraz dostępność usług wakacyjnych opiekunów, będą decydować o końcowej cenie takiej opieki.

Jeśli jednak chcesz podróżować razem ze swoim psem, skorzystaj ze wskazówek Maxi Zoo, dzięki którym będziesz mógł się cieszyć udanymi wakacjami razem ze swoim czworonożnym przyjacielem. Zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem„Podróżowanie z psem

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować