• Brak minimalnej kwoty zamówienia
 • Bezpłatna wysyłka od 99 zł.
 • 45 dni na darmowy zwrot
 • Ponad 8.000 produktów
 • Program PAYBACK
Frau mit vielen Hunden auf der Wiese

Jak znaleźć godnego zaufania opiekuna dla psa na czas wakacji

Jeśli wybierają się Państwo na wakacje bez swojego wiernego czworonoga, z pewnością chcą Państwo zapewnić mu optymalną opiekę. W końcu pies też zasłużył na udane wakacje! Oferta opieki wakacyjnej dla psów i usług tzw. dogsitterów jest dość bogata. Warto poszukać takich ogłoszeń tablicy w supermarkecie, na giełdach i w internecie. Wybór nie jest jednak prosty, ponieważ wśród ogłoszeniodawców ukrywają się także „czarne owce”. Nasze wskazówki pomogą Państwu wybrać odpowiedni dom tymczasowy lub hodowlę!

Loading...

Dom tymczasowy czy hotel lub pensjonat dla psów? Jak rozpoznać jakość na pierwszy rzut oka

Ponieważ większość psów źle znosi rozłąkę ze swoim panem czy swoją panią, przy wyborze opieki zastępczej czy hotelu dla psów trzeba kierować się jakością — nie ceną. Dobry pensjonat dla psów — tak komercyjny, jak i prywatny — jest czysty, przestronny, wolny od zagrożeń i pracują w nim doświadczeni opiekunowie.

 

Prywatny dom zastępczy różni się od komercyjnego hotelu tym, że pies mieszka w prywatnym domu czy mieszkaniu opiekunów. Hotele dla psów przyjmują zaś zwykle więcej psów i mają do tego specjalnie przystosowaną infrastrukturę. Mogą to być ogrodzone boksy z budami albo oddzielne pomieszczenia.

 

Bardzo ważne jest, aby krytycznie ocenić ofertę potencjalnego opiekuna czy pensjonatu. Szczególną uwagę należy zwrócić na higienę. Jeśli na wybiegu widać psie odchody i czuć zapach moczu albo jeśli miski z wodą są brudne, należy odwrócić się na pięcie i nawet nie myśleć o pozostawianiu tam psa. Brud w miejscu pobytu psa oznacza duże ryzyko infekcji dla i tak już zestresowanego zwierzaka — nie można tego lekceważyć. Poza tyn żaden pies nie będzie się czuł komfortowo w takich warunkach.

 

Nawet porozrzucane psie zabawki wskazują na nieprofesjonalne podejście do czworonożnych gości. Należy też sprawdzić, czy pies będzie miał dla siebie dość miejsca w boksie czy pomieszczeniu. Gdzie będzie miał miejsce do spania? Czy odległość od innych psów jest wystarczająca? Ile psów trzymanych jest razem? W jaki sposób opiekunowie się nimi zajmują? Czy pies będzie wyprowadzany, czy cały czas będzie przebywał na zamkniętym terenie? Czy będzie miał możliwość zabawy z innymi psami, czy będzie pozostawiony sam sobie?

Opieka prywatna czy profesjonalny hotel dla psów?

Dobry opiekun zastępczy zapyta wcześniej o szczepienia, ubezpieczenie, stan zdrowia, nawyki żywieniowe, zachowania społeczne i preferencje psa. Prywatny dom zastępczy powinien zagwarantować, że pies będzie traktowany jak część rodziny. Najlepiej, gdy opiekun pozna wcześniej swojego czworonożnego podopiecznego. Tym, co odróżnia profesjonalnego opiekuna od osoby oferującej opiekę prywatnie, jest specjalne doświadczenie i umiejętność fachowego zajmowania się psami z problemami czy upośledzonymi. Miejsce wakacyjnego pobytu powinno zapewniać psu wartościowe i dostosowane do jego potrzeb zajęcia i opiekę.

Najważniejsze czynniki świadczące na korzyść pensjonatu dla psów:

 • Własny plac zabaw dla psów lub teren z drzewami i trawnikiem
 • Zajmowanie się psami w sposób profesjonalny: zabawy, trening agility, podstawowe ćwiczenia posłuszeństwa
 • Czułość i pieszczoty, aby złagodzić psiakom rozłąkę z panem czy panią

Jeśli po takiej weryfikacji ocena hotelu będzie pozytywna, można spakować psią walizkę.

Co musi się znaleźć w „pudle przeprowadzkowym” psa?

 • Ulubione legowisko psa i jego koce
 • Zabawki
 • Przysmaki
 • W razie potrzeby specjalna karma i leki
 • Transporter i ewentualnie samochodowe szelki lub pasy bezpieczeństwa dla psa
 • Kopie ważnych dokumentów i informacji: paszport dla psa, świadectwa szczepień, dane kontaktowe weterynarza, dane kontaktowe opiekuna podczas wakacji, lista informacji o psie i specjalne kwestie, które należy wziąć pod uwagę (karmienie, leki itp.)

Gdzie można znaleźć opiekę lub dom zastępczy dla psa na czas wakacji?

Potencjalny opiekun może mieć wysokie kwalifikacje, ale to samo w sobie nie wystarczy. Przy szukaniu prywatnej opieki dla psa — gdzie zwierzę uczestniczy w życiu rodzinnym — oprócz czystości pomieszczeń itp. najważniejszą rolę odgrywa „chemia” między psem a jego „rodzicami zastępczymi”. Warto też korzystać z opinii i rekomendacji innych właścicieli psów, którzy często polecają sobie nawzajem wakacyjnych opiekunów. Trudno tu o formalne certyfikaty kwalifikacji — zresztą zwykle nie są one do niczego potrzebne.

 

Może to jednak wyglądać inaczej, jeśli opiekę wakacyjną nad psem oferują komercyjne pensjonaty czy hotele dla psów. Jeśli psy są trzymane w grupach, prowadzący pensjonat powinni przejść odpowiednie szkolenie i być w stanie to udowodnić. W Niemczech takie obiekty muszą też posiadać zezwolenie na prowadzenie działalności zgodnie z § 11 ustawy o dobrostanie zwierząt. W Polsce prowadzenia hotelu dla zwierząt nie regulują żadne konkretne przepisy.

 

Stowarzyszenie Verband Deutscher Haushüter Agenturen e.V. prowadzi listę rzetelnych opiekunów psów, którzy opiekują się nimi we własnym domu lub biorą je do siebie na czas wakacji. Niemieckie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami (Deutsche Tierschutzbund) co roku w maju rozpoczyna akcję „Ja wezmę Twoje zwierzę, a Ty weźmiesz moje”, w ramach której właściciele psów pomagają sobie nawzajem w ramach wolontariackiej opieki. Wiarygodna i sprawdzona jest też strona internetowa Betreut.de, zawierająca oferty opieki nad zwierzętami w okolicy.

 

Najlepszymi referencjami dla opiekuna są jednak opinie innych zadowolonych właścicieli psów. Warto zapytać o rekomendacje w szkole dla psów, u hodowcy lub u weterynarza. Nasza lista kontrolna zawiera zestawienie cech, po których można rozpoznać dobry pensjonat dla zwierząt.

 

Chcą Państwo podróżować ze swoim psem? Maxi Zoo ma dla Państwa ważne wskazówki, dzięki którym będą Państwo mogli cieszyć się wakacjami razem ze swoim czworonożnym przyjacielem. Tu można przejść do poradnika „Podróżowanie z psem

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować