Ubezpieczenie psa: w jakim wypadku jest potrzebne?
15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Zadbaj o bezpieczeństwo swojego zwierzęcia, a także uchroń się przed konsekwencjami psich wybryków. Wybierz mądrze i wykup ubezpieczenie dla psa.
Ubezpieczenie psa – podejmij dobrą decyzję.
Możesz nawet nie zdążyć zareagować, kiedy na widok Twojego biegnącego i szczekającego psa, przypadkowy rowerzysta wystraszy się i straci równowagę. Może się zranić lub uszkodzić rower, a niestety odpowiedzialność za szkody w takiej sytuacji ponosi opiekun zwierzęcia. Również Twojemu psu może zdarzyć się krzywda lub nieszczęśliwy wypadek. Sprawdź jak się uchronić przed skutkami takich zdarzeń, wykupując ubezpieczenie.
Jakie są rodzaje ubezpieczeń psów?
Polisy ubezpieczeniowe obejmujące zwierzęta domowe, możemy podzielić na dwa rodzaje: ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej oraz ubezpieczenie zdrowotne. W pierwszym przypadku ubezpieczyciel pokryje szkody wyrządzone osobom trzecim przez Twojego psa, w drugim – koszty leczenia Twojego pupila w przypadku choroby lub nieszczęśliwego wypadku.
Bardzo ważne: wykup ubezpieczenie od odpowiedzialności za psa
Bez względu na to, jak dobrze wyszkolony jest Twój pies, zawsze mogą się zdarzyć nieprzewidziane sytuacje. W takim przypadku właściciel psa ponosi odpowiedzialność za obrażenia ciała, szkody majątkowe i straty finansowe, które są spowodowane działaniem zwierzęcia. Na przykład, jeśli rowerzysta upadł, ponieważ Twój pies na niego szczekał, może ubiegać się o zwrot kosztów leczenia i uszkodzenia roweru.
Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu codziennym uchroni Cię przed pokryciem wysokich kosztów z własnej kieszeni. Jeśli płacisz składkę, to Twój ubezpieczyciel ureguluje zobowiązania powstałe w wyniku szkodliwych działań Twojego psa.
Co jest ważne, jeśli chodzi o ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej właścicieli psów?
Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest zazwyczaj oferowane jako dodatek do polisy ubezpieczeniowej domu lub mieszkania. Warto porozmawiać z ubezpieczycielem, aby wybrać odpowiedni wariant dla właścicieli psów. Ważne jest również zorientowanie się, jakiego rodzaju wykluczeń można się spodziewać wykupując polisę – ubezpieczenia mogą się różnić między sobą.
Szczególnie ważne są następujące punkty:
- Rasy psów: Niektórzy ubezpieczyciele wykluczają rasy psów uznawane za agresywne lub pobierają znacznie wyższe opłaty. Pamiętaj, aby prawidłowo i dokładnie podać rasę (lub, w przypadku rasy mieszanej, ewentualne pochodzenie rodziców, jeśli któreś z nich należało do rasy uznawanej za agresywną lub obronną) – w przeciwnym razie możesz stracić ochronę ubezpieczeniową w przypadku szkody spowodowanej przez Twoje zwierzę.
- Psy hodowlane: upewnij się czy są uznawane za zwierzęta domowe i czy możesz je ubezpieczyć w ramach polisy na dom lub mieszkanie.
- Zakres ubezpieczenia: W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego oferowane polisy różnią się zakresem ochrony. Sprawdź czy przysługuje Ci wypłata odszkodowania w przypadku śmierci z przyczyn naturalnych, jak ubezpieczyciel traktuje sytuacje, kiedy pies wyprowadzany był bez smyczy (może to uznać za niedbalstwo i nie wypłacić odszkodowania). Nie wszystkie ubezpieczenia obejmują koszty leczenia chorób odkleszczowych, a także nie biorą odpowiedzialności za przenoszenie chorób odzwierzęcych na członków rodziny. Wizyty u weterynarza mogą być limitowane w trakcie roku.
- Limity odpowiedzialności: przed podpisaniem umowy sprawdź, jakie są limity wypłacanych odszkodowań.
- Ubezpieczenie od śmierci: nie wszystkie psy można ubezpieczyć od śmierci (nawet, jeśli jest spowodowana nieszczęśliwym wypadkiem)
- Chip: może być wymagany, aby ubezpieczyć psa.
O ubezpieczeniu warto pomyśleć jeszcze zanim zwierzę pojawi się w Twoim domu. Składka ubezpieczeniowa z reguły wynosi około kilkaset złotych rocznie, ale najniższe składki to wydatek około 100,00 zł.
Ubezpieczenia dedykowane dla właścicieli psów
Towarzystwa ubezpieczeniowe traktują psy jako ruchomości, dlatego można je ubezpieczyć w ramach polisy mieszkaniowej od zdarzeń losowych takich, jak: pożar, włamanie lub inne nieszczęśliwe wypadki. Dodatki ubezpieczeniowe tzw. assistance zapewniają ochronę w przypadku choroby lub potrącenia przez samochód. Jeśli Twój pies zachoruje lub zostanie otruty przez włamywacza dostaniesz zwrot kosztów leczenia. Twojemu psu będzie przysługiwała opieka weterynaryjna, transport do lecznicy i porady specjalisty. Ubezpieczyciel może zapewnić opiekę psu podczas Twojej hospitalizacji lub pokryć koszty pochówku zwierzęcia. W przypadku zaginięcia psa możesz otrzymać środki na pokrycie kosztów poszukiwania zwierzęcia. Wszystko zależy od tego, na jaką polisę się zdecydujesz.
Na rynku pojawiają się także ubezpieczenia dedykowane właścicielom psów. Są to odrębne usługi – taką polisę możesz wykupić jako samodzielne narzędzie, a nie jako dodatek do polisy mieszkaniowej. Jest to typowe ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, obejmujące skręcenie łapy, rozcięcie opuszków, pogryzienie przez innego psa, rozcięcie ucha, połknięcie niebezpiecznych przedmiotów. Polisa umożliwia także ubezpieczenie psa na wypadek chorób, takich jak zatrucie pokarmowe, kaszel, biegunka czy nowotwór.
Zalety ubezpieczenia psa są oczywiste: regularnie płacisz niewielką, stałą kwotę i nie zaskoczy Cię wysoki rachunek za leczenie zwierzęcia. Zmniejsza się ryzyko nieplanowanych wydatków. W ramach ubezpieczenia możesz dostać odszkodowanie, które pokryje koszty leczenia, wizyt u weterynarza, badań lub operacji psa.
Produkty dedykowane właścicielom psów zawierają także ubezpieczenie OC, które może mieć szerszy zakres niż inne ubezpieczenia i pokrywać szkody wyrządzone przez psa, który uciekł z posesji lub przebywał na spacerze bez smyczy i kagańca.
Ubezpieczenie psa w pigułce
- Wysokość składki zależy od różnych czynników: rasy, wieku, pochodzenia psa, ale także od wielkości i wartości mieszkania w przypadku rozszerzonej polisy mieszkaniowej.
- Ubezpieczenie OC właściciela psa jest absolutnie konieczne – od dnia wprowadzenia się zwierzęcia.
- Składki dla właścicieli psów z ras uznawanych za agresywne, mogą być wyższe lub takie psy mogą być objęte wykluczeniem.
- Ubezpieczenie dedykowane może znacznie obniżyć koszty leczenia psa – warto je rozważyć, jeśli uważasz, że Twój pies jest narażony na różne choroby.