Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Miejsce do spania dla psa — strefa niezakłóconego odpoczynku

15.05.2023 - Czas czytania: 4 minuty

Ein Hund liegt in seinem Bett.

Odpowiednie miejsce do spania dla psa to nie tylko posłanie. Ponieważ psy odpoczywają, drzemią lub śpią przez większość życia, charakter i umiejscowienie ich legowiska do spania są bardzo ważne. Ogromna oferta najwyższej jakości legowisk dla psów może jednak przytłoczyć każdego. Najlepiej więc zawsze kierować się najważniejszym pytaniem: „Jakie miejsce do spania jest odpowiednie dla mojego psa?”. Odpowiedź na to pytanie i więcej wskazówek można znaleźć poniżej.

Loading...

Jak mądrze wybrać legowisko dla psa

Nowoczesne meble dla psów oferowane w sklepach zoologicznych, sklepach z akcesoriami dla psów i online są co najmniej tak atrakcyjne i różnorodne, jak meble dla ludzi. Ale czy faktycznie są równie dobre dla czworonogów? Przy podejmowaniu decyzji w pierwszej kolejności należy brać pod uwagę funkcjonalność, formę i kształt odpowiadające wymaganiom psa oraz dostosowanie legowiska do jego specyficznych potrzeb. Jeśli te ważne warunki są spełnione, można oczywiście wybrać psie „łóżko” według własnego gustu.

Psie legowisko „na miarę”

Przede wszystkim trzeba dobrze poznać preferencje swojego czworonożnego indywidualisty. Czy woli on leżeć nisko na podłodze, czy na czymś wysokim i miękkim? Wiele dużych i ciężkich ras ma odsłonięte stawy, które powinny być odciążone podczas leżenia. W takim przypadku lepiej wybrać legowisko, które dobrze zamortyzuje wagę psa i da mu możliwość wyciągnięcia się.

Większość psów lubi leżeć na podwyższeniu. Daje im to poczucie bezpieczeństwa, możliwość obserwowania otoczenia i sprawia, że znajdują się wyżej. Na posłanie pies powinien jednak umieć wejść sam — to szczególnie ważne w przypadku małych ras. Poczucie bezpieczeństwa w miejscu do spania ma ogromne znaczenie dla wszystkich psów. Dlatego warto wybrać legowisko dla psa, które jest odpowiednio zabezpieczone. Mogą to być na przykład „ścianki” legowiska, na których pies może też oprzeć głowę.

Psy, również rasy krótkowłose, w zależności od stanu zdrowia i pory roku, mniej lub bardziej linieją. Oczywiście wypadające włosy gromadzą się najczęściej na psim posłaniu. Warto wziąć to pod uwagę przy wyborze pokrycia legowiska. Jeśli pies mocno linieje, gładkie tkaniny są łatwiejsze do czyszczenia niż welur lub szorstka bawełna, która przyciąga sierść jak magnes, a to może stanowić dodatkową pożywkę dla pcheł i innych pasożytów. Najlepszym rozwiązaniem jest legowisko ze zdejmowanym pokrowcem.

Rasy z krótką i cienką sierścią, tj. chart angielski, szukają przytulnych, ciepłych miejsc do spania. Można zaproponować im specjalne legowiska w kształcie jaskini lub dużej „skarpety”. Psy z długim włosem i gęstym podszerstkiem preferują gładkie posłania, na których nie robi się im za ciepło. Niektóre psy śpią w pozycji wyciągniętej, inne zaś zwijają się w malutki kłębek.

Zwei Hunde liegen in einem Hundebett.

W naszym sklepie znajdziesz odpowiednie miejsce do spania dla swojego psa.

Przejdź do sklepu online

Odpowiednie miejsce na psie legowisko

O dobrym samopoczuciu psa decydują nie tylko kształt i stan jego posłania, ale też miejsce, w którym się ono znajduje. Psy spędzają dwie trzecie dnia, drzemiąc, śpiąc i odpoczywając — to zatem oczywiste, że zapewnienie im jak najlepszego legowiska jest bardzo ważne.

Lista kontrolna symboli zastępczych

  • Miejsce do spania psa nigdy nie jest przeciągnięte.
  • Nie umieszczaj miejsc do spania dla psów bezpośrednio przy źródle ciepła (kaloryfer itp.).
    Nie ma nic złego w oferowaniu psu dwóch różnych miejsc do spania lub odpoczynku: latem i zimą, oraz w porze dnia i nocy.

Optymalne miejsce do spania to dla psa bezpieczny azyl, gdzie może w spokoju przebywać sam, ale jednocześnie nie jest oddzielony od życia rodzinnego. Pod żadnym pozorem nie należy zamykać czworonoga w garażu, korytarzu ani innych tego typu miejscach. Szczenięta potrzebują dużo bliskości i muszą zbudować więź z człowiekiem, więc mały psiak powinien spać zawsze tam, gdzie jego państwo: w sypialni przy ich łóżku.

Niektóre rasy psów całkiem dobrze znoszą spanie na dworze. W tym przypadku miejsce do spania dla psa musi być zaprojektowane tak, aby optymalnie chroniło go przed gorącem, przeciągami i wilgocią. W ekstremalnych warunkach, tj. mróz, deszcz lub śnieg, legowisko psa należy przenieść do pomieszczenia (w zależności od specyficznych potrzeb danej rasy).

Odpowiednie miejsca do spania dla psów o specjalnych potrzebach.

Odpowiednie miejsce do leżenia i odpoczynku jest ważne zwłaszcza dla starszych psów. Posłanie dla seniora powinno odciążać jego stawy i kości, aby zwierzę mogło się zrelaksować. Dobrym wyborem są materace z lateksu i gąbki. Istnieją też na przykład łóżka wodne dla psów, na których czworonóg leży jak w stanie nieważkości. Oczywiście materac wypełniony wodą powinien być solidny — ale nie każdy pies lubi, gdy coś mu „pływa” pod łapami. Dlatego najlepiej jest przed zakupem przetestować różne legowiska razem z psem.

Koce grzewcze lub podgrzewane materace mogą być błogosławieństwem dla psów z ostrymi lub przewlekłymi bólami mięśni i stawów. Idealnie sprawdzają się też w zimie, zwłaszcza w przypadku psów, które nie mają grubego futra.

Dla psów ze skłonnością do alergii i ras o cienkiej sierści nadają się przede wszystkim materace z pianki ortopedycznej z pokryciem z bawełny lub teflonu. Do powłoki teflonowej nie przyczepia się brud i roztocza powodujące reakcje alergiczne. Takie posłanie jest „oddychające”, bardzo łatwe do czyszczenia i może być używane zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Te legowiska są również odpowiednie dla ciężarnych suk, które potrzebują dużo miejsca i bezpieczeństwa dla siebie i swojego potomstwa.

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować

Pozostałe tematy w skrócie