Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Jak prawidłowo głaskać psa: O tym należy pamiętać

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Ein Hund und seine Besitzerin kuscheln miteinander.

Głaskanie psa sprawia przyjemność i wzmacnia więź z czworonogiem. Ale czy można przy tym zrobić coś nie tak? Mały przewodnik po pieszczotach dla czworonogów.

Loading...

Głaskanie psa pobudza wydzielanie hormonów szczęścia

Ktokolwiek stwierdził, że szczęścia nie da się dotknąć, najpewniej nigdy nie głaskał psa – głosi jedna z trafnych kalendarzowych mądrości. Wiadomo przecież, że głaskanie psa poprawia samopoczucie. Czynność ta pozwala się odstresować i może nawet obniżać ciśnienie krwi. Za dobre samopoczucie odpowiada przede wszystkim hormon przytulania, czyli oksytocyna, która wydziela się w organizmach podczas kontaktu fizycznego, ale również wzrokowego z innym człowiekiem lub psem. Ale czy podczas głaskania pupila można zrobić coś nie tak?

Głaskanie psa jest formą komunikacji

Choć każdy pieszczoch ma indywidualne upodobania, istnieją pewne miejsca, które lubią prawie wszystkie psy: Większość czworonogów lubi głaskanie po klatce piersiowej (zwłaszcza, gdy pies siedzi obok Państwa), po boku i wzdłuż pyska. Wiele zwierzaków nie przepada za to za dotykiem w okolicy ogona i łap, zwłaszcza, jeśli nie są do tego przyzwyczajone. Ponadto nie każdy pies lubi się przytulać.

Jeszcze większe znaczenie od miejsca pieszczot zdają się mieć okoliczności, w jakich głaszcze się pupila. Psiak, który znajduje się w nowym otoczeniu i jest skupiony na rozpoznawaniu sytuacji, znajduje się w trakcie spotkania z innym psem lub jest pochłonięty zabawą bądź wąchaniem, raczej nie chce, aby ktokolwiek go dotykał.

Eine Besitzerin streichelt ihren Hund.

Odwraca wtedy głowę lub odchodzi. Nie należy przeszkadzać mu także podczas jedzenia. Głaskanie należy do ważnych środków komunikacji między człowiekiem a psem. Proszę głaskać pupila często, lecz koniecznie w przemyślany sposób. Znana badaczka psów i specjalistka weterynarii Dorit Urd Feddersen-Peterson pisze w swojej książce „Zachowania ekspresyjne psa”, że oprócz relaksującego głaskania rolę odgrywają także „grooming”, czyli pielęgnacja sierści. kontakt fizyczny podczas odpoczynku oraz „dotyk podczas spacerów, okazjonalne klepnięcie psa, który z kolei z pozoru przypadkowo ociera lub opiera się o nogę właściciela, które wzmacniają wzajemną więź i dają psu poczucie bezpieczeństwa”.

Głaskanie należy do podstawowych potrzeb psa

Już w okresie szczenięcym psy pragną bliskiego kontaktu fizycznego ze swoim rodzeństwem z miotu i są przyzwyczajone do dotyku matki. Kontakt fizyczny stanowi ważny rytuał zarówno w stadzie wilków, jak i pośród bliskich sobie psów, i wzmacnia stabilność struktury społecznej. Zalicza się do niego zarówno pielęgnacja sierści, jak i – zwane w ten sposób przez doktor Feddersen-Petersen – „pieszczoty pyszczka”. Właściciel może z łatwością naśladować to zachowanie poprzez czesanie sierści lub głaskanie pyszczka pupila, gdy ten biegnie obok i nie poświęca akurat całej swojej uwagi na odkrywanie okolicznych zapachów. Nie ma sztywnych reguł dotyczących głaskania czworonogów. Ważne, aby każdy właściciel obserwował swojego psa i potrafił interpretować następującą mowę ciała: pies, który odwraca głowę, kuli się lub ucieka, nie chce być dotykany. Należy zawsze zaakceptować odmowę pupila.

Pies i jego właściciel leżący na łóżku

Pieszczoty nie tylko wpływają na dobre samopoczucie obu stron, lecz także mogą pomóc w wychowaniu pupila — na przykład w formie pochwały, gdy ten przychodzi na zawołanie. Jeśli jednak pies jest akurat zdenerwowany, szczeka lub nie słucha i skacze na kogoś, należy powstrzymać się od głaskania.

Podczas głaskania należy zwrócić uwagę na mowę ciała pupila

Nawet, jeśli robią Państwo wszystko jak należy, trzeba zaakceptować fakt, że niektóre zwierzaki lubią się przytulać bardziej od innych. Nie musi to wcale wynikać z wychowania pupila, lecz z jego wrodzonego charakteru. Kiedy zwierzak wycofuje się na swoje legowisko, nie warto namawiać go do dalszych pieszczot. Przeciwnie: natarczywość może zniszczyć zaufanie zwierzęcia do człowieka. Umiar należy zachować w przypadku psów, które napastują właścicieli, domagając się pieszczot. Zachowanie to może być spowodowane zazdrością o inne zwierzęta lub ludzi. Natarczywy pies usiłuje Państwa zmanipulować, dlatego należy trzymać się dzielnie i nie ulegać każdemu żądaniu pupila. Inne zasady obowiązują jednak w sytuacjach, które wywołują w nich strach, na przykład podczas burzy. Jeśli pies drży i wciska się w Państwa ramiona, proszę go spokojnie przytulić – jednocześnie powstrzymując się od głaskania i pocieszania go, okazując swoją obecność i suwerenność. Z całym szacunkiem dla teorii: nikt nie zna Państwa psa tak dobrze, jak Państwo sami. Proszę więc zaufać swojej intuicji, a pieszczoty na pewno poprawią samopoczucie obu stron.

Loading...

Dalsze tematy w skrócie