Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Komondor: ochroniarz w stylu rasta

03.11.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Eine Aufnahme eines Komondors.

Owczarek węgierski robi na pierwszy rzut oka wrażenie wielkiej przytulanki. Proszę nie dać się jednak zwieść: Jest niewzruszonym obrońcą swoje terytorium. Jednocześnie okazuje się przywiązanym i wiernym przyjacielem rodziny. Dzięki odpowiedniemu wychowaniu szczenię staje się wspaniałym i aktywnym towarzyszem w każdej pogodzie.

Loading...

Tak stary jak jego ojczyzna

Ten owczarek o nadzwyczajnej sierści jest od ponad tysiąca lat postrzegany jako symbol Węgier, podobnie jak puszta i czardasz. Jako mocny, nieustraszony obrońca pilnuje stad swoich właścicieli i interweniuje, jeśli jakiekolwiek zwierzę naruszy jego terytorium. Korzeni tej rasy można doszukiwać się w obszarze azjatyckim. Przypuszczalnie, za charakterystyczną budowę i cechy rasy komondor odpowiadają geny owczarka z południoworosyjskich stepów oraz tybetańskiego mastifa. Także dziś pies ten pełni funkcję owczarka pasterskiego.

Charakter komondora

Wzbudzający respekt komondor posiada silny instynkt terytorialny. Stale pilnuje i broni swojego domu. Odważny, nieufny wobec wszystkich obcych osób – idealny pies stróżujący. Nie ma w tej kwestii praktycznie odchyleń, ponieważ celem hodowli było od zawsze zachowanie obronne (ochrona stad). W obrębie swojego terytorium sympatyczny Węgier okazuje się przyjacielskim psem rodzinnym. Ważnym warunkiem osiągnięcia równowagi charakteru jest intensywne rozładowanie niespożytych sił wiecznie skorego do biegania olbrzyma oraz bezpośrednia relacja z człowiekiem.

Wychowanie i hodowla komondora

Zaangażowany pies pasterski potrzebuje konsekwentnego, lecz życzliwego wychowania. Nawet jeśli kocha ludzi i chroni ich, jego zachowania obronne nie mogą przerodzić się w agresję przeciwko obcym. Nie wolno dopuścić do przejawiania się typowego dla tej rasy cichego ataku bez ostrzeżenia. Od początku szczenię komondora musi nauczyć się, że będzie dotykane. To sprawi, że pielęgnacja u psiego fryzjera i wizyta u weterynarza stanie się mniej stresująca. Regularne wizyty w dobrej szkole dla szczeniąt są nader przydatne i odpowiednio ukierunkowują relacje człowiek-pies.

Czworonóg lubi intensywnie spacery, podczas których należy pozwolić mu się wybiegać. Bez obaw – pies pozostanie w bezpośredniej bliskości i będzie krążył wokół swojego „stada”. W domu jest stale czujny i niekiedy w ramach stróżowania aktywny również w nocy. Idealnym rozwiązaniem jest trzymanie go w spokojnym otoczeniu w domu z ogrodem. Mniej nadaje się do życia w mieście, w bezpośrednim kontakcie z sąsiadami.

Pielęgnacja komondora

Komondor oszczędzi Państwu pracy i troski o pielęgnację sierści. Jego wyjątkowego futra nigdy nie należy szczotkować ani czesać. Dlatego też pielęgnacja sierści powinna zostać powierzona doświadczonym dłoniom profesjonalnego psiego fryzjera. Podobnie jak wiele psów ras pierwotnych, komondor posiada wilcze pazury, nazywane również ostrogami. Należy je przycinać podczas pielęgnacji pazurów. Codzienna pielęgnacja oczu wymaga szczególnie troskliwej pielęgnacji ze względu na gęstą sierść.

Cechy szczególne komondora

Szczenięta są kędzierzawe i dopiero po kilku tygodniach uzyskują typową okrywę włosową. Sierść chroni komondora nie tylko przed zimnem, lecz także przed wysokimi temperaturami do 30°C. Niemal niewidoczne pod gęstymi kędziorami zwisające uszy nigdy nie unoszą się nawet w przypadku wytężonej uwagi.

Warto oprzeć się na doświadczenie zarejestrowanego hodowcy, aby uzyskać zdrowe i prawidłowo uspołecznione szczenięta. Związku Kynologicznym w Polsce chętnie udzieli Państwu dalszej pomocy.

U nas znajdą Państwo najlepsze produkty dla swojego komondora!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Komondor

Rasa
Komondor
Pochodzenie
Węgry
Klasyfikacja
Psy pasterskie i zaganiające
Rozmiar
Wysokość w kłębie: co najmniej 70 centymetrów (samce) i co najmniej 65 centymetrów (suki)
Waga
50–60 kg (samce), 40–50 kg (suki)
Budowa ciała
duży; silny; umięśniony; dostojna postura
Oczy
ciemnobrązowe, w kształcie migdałów
Uszy
osadzone na średniej wysokości, wiszące uszy
Sierść i umaszczenie
długa sierść ze sfilcowanymi szorstkimi dredami jako okrywa wierzchnia, również nad oczami oraz miękki podszerstek; umaszczenie w kolorze kości słoniowej
Cechy szczególne
skóra o szarym zabarwieniu pod sierścią o barwie kości słoniowej
Charakter
odważny i nieustraszony; wierny i posłuszny w rodzinie; nieufny wobec obcych; inteligentny, chętny do pracy
Zdrowie
typowe dla rasy schorzenia nieznane

Te owczarki również mogą podbić Twoje serce:

  • Bobtail: Owczarek staroangielski, potocznie znany jako Bobtail, należy do najstarszych ras owczarków w Anglii. Ten pracowity i ruchliwy owczarek o długim futrze pozostaje spokojny i opanowany nawet w stresujących sytuacjach.
  • Harzer Fuchs: Początkowo Harzer Fuchs został hodowany do pracy z bydłem. Obecnie jest głównie wykorzystywany do opieki nad stadem owiec. To odważny i zdeterminowany pies pasterski o swoim własnym charakterze.
  • Wilczak czechosłowacki: Wilczak czechosłowacki to krzyżówka owczarka niemieckiego i wilka karpackiego. Wobec obcych zachowuje się podejrzliwie, a czasami nawet agresywnie. Jednak dla swojego właściciela jest gotowy wskoczyć w ogień.
  • Mudi: Mudi to niezwykle utalentowany pies pasterski, który dzięki swojemu przyjacielskiemu usposobieniu i życzliwej naturze doskonale sprawdza się jako pies rodzinny. Jest otwarty i przywiązany do ludzi. To świetny towarzysz zabaw dla dzieci.
  • Corgi: Welsh Corgi jest mało znany w naszym kraju. Rasa ta stała się popularna, gdy królowa Elżbieta II zaczęła się nimi zajmować. Psy te posiadają wiele odwagi i pewności siebie, dlatego są wykorzystywane jako psy pasterskie dla krów i kucyków.

Zachęcamy do odkrycia idealnych produktów dla Państwa briarda

Loading...

Inne ciekawe tematy na temat psów i profili ras

Dalsze tematy w skrócie