Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
10% rabatu z Newsletterem
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze

Mudi – odpowiedzialny pies pasterski i lubiący zabawę członek rodziny

30.10.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Mudi Hund steht auf einer Wippe

Mudi to wyjątkowo utalentowany pies pasterski, który dzięki swojemu przyjaznemu usposobieniu i zamiłowaniu do zabawy doskonale nadaje się jako pies rodzinny. W stosunku do ludzi jest otwarty i przywiązany, jest też wspaniałym towarzyszem dziecięcych zabaw. Jednak ten aktywny i inteligentny czworonóg potrzebuje odpowiedniej aktywności, w końcu pierwotnie przez cały dzień samodzielnie pilnował stad owiec i bydła.

Loading...

Wszechstronny pasterz i stróż

Na Węgrzech przez chłopów małorolnych i pasterzy mudi uznawany jest za „chłopca do wszystkiego”. Samodzielnie pilnuje bydła i niezawodnie strzeże domu. Te psy pasterskie przypuszczalnie wywodzą się z krzyżówki uzyskanej poprzez skrzyżowanie owczarka węgierskiego a małych osobników owczarka niemieckiego. W 1966 roku pracowity i wierny mudi został uznany jako rasę przez FCI (Fédération Cynologique Internationale).

Charakter mudi

Mudi są przyzwyczajone do samodzielnej pracy. W swojej węgierskiej ojczyźnie zwierzęta te wyprowadzają stada na pastwiska, strzegą ich przez cały dzień i towarzyszą im wieczorem w powrocie do obory. Takie działanie wymaga inteligencji i umiejętności samodzielnego podejmowania decyzji. Mimo że ten czworonóg lubi podporządkować się władczemu, acz czułemu człowiekowi, zawsze zachowuje pewną samodzielność, która stanowi część jego uroku.

Ten pewny siebie i czujny pies jest wiernym i oddanym towarzyszem, który chce się angażować w aktywności, ale lubi też bawić się i przytulać do dzieci. Buduje bardzo ścisłe relacje ze swoją rodziną, z którą spędza jak najwięcej czasu i którą wiernie chroni.

Wychowanie i hodowla mudi

Mudi są psami łatwymi w wychowaniu, ponieważ są pojętne i chętnie współpracują z człowiekiem. Warunkiem do tego jest dobra socjalizacja od urodzenia, kontynuowana także w nowym domu. Gdy tylko szczeniak się u Państwa zaaklimatyzuje, należy rozpocząć wychowywanie. Najlepiej jest udać się z psem do psiego przedszkola, a później uczęszczać do szkoły dla psów. Wychowanie udaje się, gdy jest prowadzone troskliwie i konsekwentnie wyłącznie przez osobę, którą pies akceptuje jako „wilczego przewodnika”. Jeśli Państwa mudi obdarzy Państwa zaufaniem, będzie świetnym towarzyszem, który na przykład wykaże swoje liczne talenty w psich sportach.

Ten zwinny Węgier lubi zabawy, bieganie i zadania umysłowe. Mudi, które się nudzą, mogą stać się apatyczne i agresywne. Jeśli więc Państwa mudi nie może wypasać zwierząt gospodarskich, powinni Państwo spędzać z nim wystarczająco dużo czasu, aby go zająć. Pod względem wychowania jest dość niewymagający, ale cieszy się z zakwaterowania w domu z ogrodem lub w dużym mieszkaniu. Należy zapewniać mu długie spacery w naturze i stale coraz to nowe zadania. Wystarczająco zajęty mudi lubi spędzać wieczór przytulając się z rodziną na kanapie w domu.

Pielęgnacja mudi

Mudi nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji sierści. Zwykle wystarczy ją szczotkować co tydzień. W okresie zrzucania sierści zaleca się codzienne szczotkowanie, aby usunąć martwe włosy.

U nas znajdą Państwo najlepsze produkty dla mudi!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Mudi

Rasa
Mudi
Pochodzenie
Węgry
Klasyfikacja
Psy pasterskie i zaganiające
Rozmiar
średni, wysokość w kłębie od 38 do 47 centymetrów
Waga
od 8 do 13 kilogramów
Budowa ciała
harmonijna i proporcjonalna kwadratowa, klinowata głowa
Oczy
mocno ciemne
Uszy
postawione, szeroko rozstawione
Sierść i umaszczenie
średniej długości sierść, umaszczenie: płowe, czarne, niebieskie merle, popielate, brązowe, białe
Cechy szczególne
opiekuje się stadem bez fizycznego kontaktu jak szczypanie
Charakter
czujny, odważny, niezależny, przyjazny, przywiązany, wesoły, mądry, pojętny
Zdrowie
młoda, pierwotna rasa, bez znanych chorób dziedzicznych; przed osiągnięciem dorosłości zwierzęta nie powinny uprawiać sportów dla psów ani wchodzić po schodach

Te psy pasterskie mogą również skraść twoje serce:

  • Bobtail: Owczarek staroangielski, potocznie nazywany Bobtail, to jedna z najstarszych ras psów pasterskich w Anglii. Ten pracowity czworonóg o długim futrze zachowuje się spokojnie i pewnie nawet w trudnych sytuacjach.
  • Harzer Fuchs: Harzer Fuchs został pierwotnie wyhodowany do pracy z bydłem. Obecnie najczęściej wykorzystuje się go do pracy z owcami. To odważny i stanowczy pies pasterski, który ma swoje zdanie.
  • Komondor: Węgierski Komondor na pierwszy rzut oka wydaje się być jak wielka pluszowa zabawka. Ale nie daj się zwieść! Drzemie w nim nieugięty strażnik swojego terytorium i stada.
  • Wilczak czechosłowacki: Czechosłowacki wilczak to krzyżówka owczarka niemieckiego i wilka karpackiego. Wobec obcych zachowuje się podejrzliwie, czasem nawet agresywnie. Jednak dla swojego właściciela potrafi wskoczyć w ogień.
  • Corgi: Welsh Corgi jest na terenie Polski stosunkowo mało znany. Ten pies zyskał sławę przede wszystkim dzięki temu, że królowa Elżbieta II przez wiele lat była ich miłośniczką. Corgi potrzebują dużo odwagi i wytrwałości, ponieważ są psami pasterskimi.

Zachęcamy do odkrycia idealnych produktów dla Państwa mudi

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować