• Brak minimalnej kwoty zamówienia
 • Bezpłatna wysyłka od 99 zł.
 • 45 dni na darmowy zwrot
 • Program PAYBACK
Mudi Hund steht auf einer Wippe

Mudi – odpowiedzialny pies pasterski i lubiący zabawę członek rodziny

Mudi to wyjątkowo utalentowany pies pasterski, który dzięki swojemu przyjaznemu usposobieniu i zamiłowaniu do zabawy doskonale nadaje się jako pies rodzinny. W stosunku do ludzi jest otwarty i przywiązany, jest też wspaniałym towarzyszem dziecięcych zabaw. Jednak ten aktywny i inteligentny czworonóg potrzebuje odpowiedniej aktywności, w końcu pierwotnie przez cały dzień samodzielnie pilnował stad owiec i bydła.

Loading...

Wszechstronny pasterz i stróż

Na Węgrzech przez chłopów małorolnych i pasterzy mudi uznawany jest za „chłopca do wszystkiego”. Samodzielnie pilnuje bydła i niezawodnie strzeże domu. Te psy pasterskie przypuszczalnie wywodzą się z krzyżówki uzyskanej poprzez skrzyżowanie owczarka węgierskiego a małych osobników owczarka niemieckiego. W 1966 roku pracowity i wierny mudi został uznany jako rasę przez FCI (Fédération Cynologique Internationale).

Charakter mudi

Mudi są przyzwyczajone do samodzielnej pracy. W swojej węgierskiej ojczyźnie zwierzęta te wyprowadzają stada na pastwiska, strzegą ich przez cały dzień i towarzyszą im wieczorem w powrocie do obory. Takie działanie wymaga inteligencji i umiejętności samodzielnego podejmowania decyzji. Mimo że ten czworonóg lubi podporządkować się władczemu, acz czułemu człowiekowi, zawsze zachowuje pewną samodzielność, która stanowi część jego uroku.

 

Ten pewny siebie i czujny pies jest wiernym i oddanym towarzyszem, który chce się angażować w aktywności, ale lubi też bawić się i przytulać do dzieci. Buduje bardzo ścisłe relacje ze swoją rodziną, z którą spędza jak najwięcej czasu i którą wiernie chroni.

Wychowanie i hodowla mudi

Mudi są psami łatwymi w wychowaniu, ponieważ są pojętne i chętnie współpracują z człowiekiem. Warunkiem do tego jest dobra socjalizacja od urodzenia, kontynuowana także w nowym domu. Gdy tylko szczeniak się u Państwa zaaklimatyzuje, należy rozpocząć wychowywanie. Najlepiej jest udać się z psem do psiego przedszkola, a później uczęszczać do szkoły dla psów. Wychowanie udaje się, gdy jest prowadzone troskliwie i konsekwentnie wyłącznie przez osobę, którą pies akceptuje jako „wilczego przewodnika”. Jeśli Państwa mudi obdarzy Państwa zaufaniem, będzie świetnym towarzyszem, który na przykład wykaże swoje liczne talenty w psich sportach.

 

Ten zwinny Węgier lubi zabawy, bieganie i zadania umysłowe. Mudi, które się nudzą, mogą stać się apatyczne i agresywne. Jeśli więc Państwa mudi nie może wypasać zwierząt gospodarskich, powinni Państwo spędzać z nim wystarczająco dużo czasu, aby go zająć. Pod względem wychowania jest dość niewymagający, ale cieszy się z zakwaterowania w domu z ogrodem lub w dużym mieszkaniu. Należy zapewniać mu długie spacery w naturze i stale coraz to nowe zadania. Wystarczająco zajęty mudi lubi spędzać wieczór przytulając się z rodziną na kanapie w domu.

Pielęgnacja mudi

Mudi nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji sierści. Zwykle wystarczy ją szczotkować co tydzień. W okresie zrzucania sierści zaleca się codzienne szczotkowanie, aby usunąć martwe włosy.

U nas znajdą Państwo najlepsze produkty dla mudi!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Mudi

 • Rasa
  Mudi
 • Pochodzenie
  Węgry
 • Klasyfikacja
  Psy pasterskie i zaganiające
 • Rozmiar
  średni, wysokość w kłębie od 38 do 47 centymetrów
 • Waga
  od 8 do 13 kilogramów
 • Budowa ciała
  harmonijna i proporcjonalna kwadratowa, klinowata głowa
 • Oczy
  mocno ciemne
 • Uszy
  postawione, szeroko rozstawione
 • Sierść i umaszczenie
  średniej długości sierść, umaszczenie: płowe, czarne, niebieskie merle, popielate, brązowe, białe
 • Cechy szczególne
  opiekuje się stadem bez fizycznego kontaktu jak szczypanie
 • Charakter
  czujny, odważny, niezależny, przyjazny, przywiązany, wesoły, mądry, pojętny
 • Zdrowie
  młoda, pierwotna rasa, bez znanych chorób dziedzicznych; przed osiągnięciem dorosłości zwierzęta nie powinny uprawiać sportów dla psów ani wchodzić po schodach

Zachęcamy do odkrycia idealnych produktów dla Państwa mudi

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować