Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Wilczak czechosłowacki – nieśmiały towarzysz z wielkim sercem

31.10.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Wilczarz czechosłowacki

Wilczak czechosłowacki to krzyżówka owczarka niemieckiego i wilka karpackiego. Wobec obcych okazuje nieufność, czasami też agresję. Za swoim właścicielem wskoczy jednak w ogień. Przy konsekwentnym, pełnym szacunku wychowaniu i hodowli uwzględniającej potrzeby gatunkowe pies jest wierny i troskliwy.

Loading...

Przodkowie z Karpat

Poszukując nieustraszonego psa do zabezpieczenia swoich granic, Czechosłowacja rozpoczęła w 1955 roku wyjątkowy eksperyment: skrzyżowano wilka karpackiego z owczarkiem niemieckim. Ta krzyżówka miała na celu połączenie najlepszych cech różnych zwierząt. Wynik nie był przekonujący, ponieważ te czworonogi jako psy służbowe były zbyt nieśmiałe i agresywne. Mimo to niektórzy miłośnicy zwierząt rozpoczęli hodowlę tych nietypowych psów.

W 1982 roku wilczak został zarejestrowany w Czechosłowacji jako rasa; na oficjalne uznanie przez Międzynarodowe Stowarzyszenie FCI (Fédération Cynologique Internationale) hodowcy musieli jednak czekać do 1999 roku.

Charakter wilczaka czechosłowackiego

Wilczak czechosłowacki jest bardzo podobny do swojego przodka, wilka karpackiego, nawet jeśli ostatnie skrzyżowanie wilka miało miejsce przed dziesięcioleciami. Jest uważany za nieustraszonego, nieufnego wobec obcych i podatnego na stres: Wilczak czechosłowacki to wierny i inteligentny pies, który wymaga bardzo dobrego wychowania. Także w przypadku nieznanych sytuacji może czuć się niekomfortowo.

Wilczak jest za to wierny i oddany swojemu właścicielowi. Hodowla uwzględniająca potrzeby gatunkowe i zajęcie czynią z niego zdolnego i niezawodnego towarzysza przygód, który stale będzie zachwycał Państwa swoją inteligencją.

Wychowanie i hodowla wilczaka czechosłowackiego

Wilczak potrzebuje bardzo starannego wychowania i socjalizacji: Jeżeli chcą Państwo wybrać tę rasę, należy mieć doświadczenie z psami lub je zdobyć.

Idealne relacje między właścicielem a wilczakiem cechują się wzajemnym szacunkiem: zwierzę bardzo niechętnie się podporządkowuje, zamiast tego postrzega opiekuna jako partnera. Aby zbudować pełne zaufania relacje z tym czworonożnym przyjacielem o silnej woli, potrzebują Państwo dużo cierpliwości, czasu i wyczucia. Pomoc profesjonalnego trenera psów może być bardzo cenna.

Wobec dzieci wilczak często jest bardzo cierpliwy i troskliwy. Ale podobnie, jak w przypadku wszystkich psów, należy pamiętać: nigdy nie zostawiać dzieci samych ze zwierzęciem. Jako pies rodzinny rasa ta jest odpowiednia tylko warunkowo, ponieważ przede wszystkim w domu z małymi dziećmi bywa głośno i gorączkowo.

Jeśli wilczak jest fizycznie i psychicznie zajęty, jest zrównoważonym towarzyszem. Wilczak potrzebuje dużej ilości ruchu i zajęć umysłowych: długie wędrówki i wycieczki rowerowe są dla niego najlepsze. W dyscyplinach sportowych dla psów, tj. mantrailing lub szukanie po śladzie, sukces zapewnia mu doskonały nos. Najlepiej, jeśli mieszka w domu z dużym, ogrodzonym ogrodem.

Ma silnie rozwinięty instynkt łowiecki oraz zachowanie związane z życiem w stadzie. Pies tej rasy nie zawsze dobrze toleruje inne wilczaki, dlatego, aby złagodzić ich spotkania, należy dobrze zsocjalizować go jako szczenię.

Pielęgnacja wilczaka czechosłowackiego

Grube futro należy regularnie szczotkować, podczas linienia codziennie.

Cechy szczególne wilczaka czechosłowackiego

Ta rasa nadaje się tylko dla osób, które mogą włożyć dużo czasu i wysiłku w wychowanie psa. Wilczak czechosłowacki nie jest psem, który po prostu „biegnie przy nodze”: Także po wieku szczenięcym potrzebuje sporo uwagi, wychowania, zajęcia i wybiegania. Adresy renomowanych hodowców otrzymają Państwo w Związku Kynologicznym w Polsce.

Najlepsze produkty dla wilczaka czechosłowackiego znajdą Państwo u nas!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Wilczak czechosłowacki

Rasa
Wilczak czechosłowacki
Pochodzenie
Republika Czeska
Klasyfikacja
Psy pasterskie i zaganiające
Rozmiar
pies od 26 kg, suka od 20 kg
Waga
wytrzymały i silny
Budowa ciała
wąskie, skośne, bursztynowe
Oczy
wąskie, skośne, bursztynowe
Uszy
trójkątne stojące uszy
Sierść i umaszczenie
żółtoszara lub srebrnoszara gęsta sierść, często z białymi plamami
Cechy szczególne
bardzo nieśmiały, nieufny wobec obcych
Charakter
wierny, inteligentny, wytrzymały, nieustraszony
Pielęgnacja
regularna pielęgnacja sierści

Te owczarki również mogą skraść Twoje serce:

  • Bobtail: Owczarek staroangielski, potocznie znany jako Bobtail, należy do najstarszych ras owczarków w Anglii. Ten pracowity i ruchliwy owczarek o długim futrze pozostaje spokojny i opanowany nawet w stresujących sytuacjach.
  • Harzer Fuchs: Początkowo Harzer Fuchs został hodowany do pracy z bydłem. Obecnie jest głównie wykorzystywany do opieki nad stadem owiec. To odważny i zdeterminowany pies pasterski o swoim własnym charakterze.
  • Komondor: Węgierski Komondor na pierwszy rzut oka wydaje się być dużą pluszową zabawką. Ale nie daj się zwieść! Drzemie w nim nieustępliwy obrońca swojego terytorium i stada.
  • Mudi: Mudi to niezwykle utalentowany pies pasterski, który dzięki swojemu przyjacielskiemu usposobieniu i życzliwej naturze doskonale sprawdza się jako pies rodzinny. Jest otwarty i przywiązany do ludzi. To świetny towarzysz zabaw dla dzieci.
  • Corgi: Welsh Corgi jest mało znany w naszym kraju. Rasa ta stała się popularna, gdy królowa Elżbieta II zaczęła się nimi zajmować. Psy te posiadają wiele odwagi i pewności siebie, dlatego są wykorzystywane jako psy pasterskie dla krów i kucyków.

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla Państwa wilczaka czechosłowackiego

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować