00
Dni
04
Godzin
36
Minut
09
Sekund

Start nocnych zakupów! Oszczędź 15% na wszystkim*

Start nocnych zakupów! Oszczędź 15% na wszystkim*

Welsh corgi pembroke – królewski pupil

15.05.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Welsh Corgi Pembroke biegający po łące

Welsh corgi pembroke to pies pasterski z Walii. Jego charakterystyczną cechą są krótkie łapki i często naturalnie skrócony ogon. Corgi nie należą do psów kanapowych — są spragnione ruchu i potrzebują zajęcia, które uwzględni ich wrodzone zdolności. W Polsce nie cieszą się dużą popularnością. Na brytyjskim dworze królewskim jest ich za to cała gromadka: przed laty podbiły serce Królowej Elżbiety II, która zajęła się ich hodowlą.

Loading...

Duże psy na krótkich łapkach

Welsh corgi pembroke pozostaje w Polsce w dużej mierze nieznany. Wiele osób usłyszało o rasie dzięki Królowej Elżbiecie II, która przez długie lata zajmowała się hodowlą corgi. Jej ostatni corgi odszedł w 2018 r. Corgi cieszą się coraz większą popularnością w USA, gdzie w 2018 r. zajęły 13. miejsce na liście ulubionych ras.

Rasa wywodzi się, jak sama nazwa wskazuje, z Walii. Corgi dzielą się na dwie odmiany: Pembroke i Cardigan. Pembroke charakteryzuje się nieco bardziej zwartą sylwetką, niższą wagą oraz — czasami — naturalnie skróconym ogonem. Pembroke i Cardigan należą do najstarszych ras świata, które najprawdopodobniej istniały już w X wieku. Od XII wieku pomagały ludziom w zaganianiu bydła i kucyków. Zwłaszcza praca z bydłem wymagała od tych niewielkich czworonogów sporej dawki odwagi i asertywności. Pod koniec XIX. Pierwsze corgi pojawiły się na wystawach pod koniec XIX wieku. Obie odmiany rasy zostały uznane przez Kennel Club (brytyjską organizację hodowców) w 1925 r., a w 1934 r. oficjalnie wpisano je do rejestru. Do Polski corgi trafiły z Niemiec w 1979 r.

Wzorzec rasy przewiduje wysokość od 25 do 30 centymetrów. Umaszczenie może mieć kolor od czerwonego i ciemnoszarego przez sarni do podpalanego czarnego, z lub bez białej sierści na łapach, mostku i szyi. Możliwe są również białe znaczenia na głowie i pysku psa.

Cechy i charakter welsh corgi pembroke

Inteligentny, czujny, nieustraszony i energiczny — to typowe cechy tego psa pasterskiego. Mimo swoich niewielkich rozmiarów nie należy do psów kanapowych i woli podejmować wyzwania. Silnie przywiązuje się do człowieka i chętnie wszędzie mu towarzyszy. Corgi potrafi być rozbrykany nawet w podeszłym wieku. Uwaga: To bystry psiak, który wykorzystuje swój urok, aby owinąć sobie właściciela wokół łapy.

Wychowanie i życie z welsh corgi pembroke

Corgi, jak większość psów pasterskich, potrzebuje konsekwentnego wychowania. W przeciwnym razie chętnie kwestionuje obowiązującą hierarchię. Dobrze reaguje na pozytywną motywację i za wszelką cenę stara się przypodobać swoim właścicielom. Mimo krótkich łap potrzebuje wystarczającej dawki ruchu i doskonale nadaje się do psich sportów, tj. agility, obedience lub praca na śladzie.

Pielęgnacja welsh corgi pembroke

Średniej długości sierść wymaga codziennego szczotkowania — i to właściwie wszystko. Należy kontrolować wagę czworonoga, ponieważ corgi mają skłonności do tycia.

U nas znajdziesz najlepsze produkty dla Twojego corgiego!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Welsh corgi pembroke

Rasa
Welsh corgi pembroke
Pochodzenie
Walia, Wielka Brytania
Klasyfikacja
Psy pasterskie i zaganiające
Rozmiar
od 25 do 30 cm
Waga
10-12 kg (psy), 9-11 kg (suki)
Budowa ciała
niska, krzepka, solidna
Oczy
okrągłe, średniej wielkości, brązowe
Uszy
średniej wielkości, postawione
Sierść i umaszczenie
średniej długości, prosta z gęstym podszerstkiem; umaszczenie: czerwone, płowe, sarnie, czarne podpalane, z lub bez białego na łapach, mostku i szyi
Cechy szczególne
rasa trzymana i hodowana dawniej przez Królową Elżbietę II
Charakter
stanowczy, inteligentny, energiczny
Zdrowie
mielopatia zwyrodnieniowa (progresywna choroba rdzenia kręgowego), dysplazja stawów biodrowych (HD), postępujący zanik siatkówki (PRA), choroba von Willebranda (niedobór glikoproteiny, który prowadzi do zwiększonej skłonności do krwawienia)

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla Twojego corgiego

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Ciebie zainteresować

Dalsze tematy w skrócie